Head-Less jsou klasičtí představitelé německého futurepopu, jejich druhá deska "Rouge et Noir" ničím nepřekvapí. Fanoušky však potěší přiložené épéčko "Ship Of Agony". Oba nosiče však nepřinášejí nic neobjeveného, spíše vyráží do boje s osvědčeným kolovrátkem electro soundu chladnějšího ražení.
4/10
Head-Less - Rouge et Noir
Vydáno: 23.02.2007
Celkový čas: 45:32 + 60:53
Skladby: CD1: Yes - I Am, Triebjagd, Catch A Bitch, Marthes Garden, Adore, Rouge et Noir, Ship Of Agony, Valentin:e, Seelensturm, Ehrenfeld / CD2: Ship Of Agony (Edit), Ship Of Agony (Extended), Ship Of Agony (Club Mix), Licht Im Grau, Ship Of Agony (Assemblage 23 Mix), Licht Im Grau (Colony 5 Mix), Ship Of Agony (Accessory Mix), Precursor, Adore (Cephalgy Mix), Ship Of Agony (Rector Scanner Mix)
Vydavatel: D Smack U
Německá scéna se stejně jako americká vyžívá v mnoha odnožích temnější, chcete-li
chladnější elektroniky. Na obou stranách Atlantiku se stavělo na klasických základech electronic body music (EBM), přesto zde existují jasné protipóly. V dobách, kdy nebylo okolo synthipopových
Camouflage (nejvýraznější odpověď na
Depeche Mode) nijak extrémně rušno, tedy v letech 1996 až 2003, se v Německu otevřel prostor pro novou vlnu stejně laděných kapel. Rázem tu byli De/Vision,
Melotron, Beborn Beton nebo And One. Všichni vesměs vycházeli ze stejného formátu tvorby a nejeden s leaderů měl účes á la
Dave Gahan. Snažili se však poněkud odlišit a začali přimíchávat další styly, jako bylo primitivní techno, rave nebo něco málo z EBM. Vznikla tak parazitní mutace jménem futurepop, na které bylo pramálo objevného.
Do tohoto bludného kruhu zapadají
VNV Nation, kteří dokonce hrábli po melodickém trancu, nebo
Head-Less.
Toto drážďanské trio však více zabředlo v domácích podnožích futurepopu. Z EBM zbylo jen pár drobečků, samotná scéna u našich západních sousedů už léta brakuje ve stojatých vodách. Přesto zde existuje mnoho kapel, které mají v domovině a překvapivě i v Rusku stále permanentní zájem posluchačů.
Head-Less navazují na několik demáčů a prvotinu "Transponder" (2002) se singlem "Friendship", nečekejte ale žádné převratné změny. René není ani kdoví jak skvělým vokalistou, takže jeho hlas do strojové mašinérie na jednu stranu zapadá, ale výkyvy z monotónnosti byste zde hledali marně. Několik povedených tref v čele s "Ship Of Agony", "Triebjagd" nebo "Valentin:e" nezklame skalní fandy. Přiložené épéčko "Ship Of Agony" však padá s tristně početnou remixovou variací na titulní track, která vesměs brnká na skoro identickou tóninu nápadů. Pokud je přiložený nášup delší než samotná deska, též není něco v pořádku a instrumentální bonus "Precursor" to osamoceně nezachraňuje.
Head-Less na své zatím poslední desce nevykázali žádnou originalitu ani posuv za lepšími zítřky. Nesundali šátek uvázaný okolo očí, a hra na slepou bábu tak pokračuje. Zároveň se drží svého zvuku jako nenasytné klíště a nepolevují ani v razanci nastoleného tempa. "Rouge et Noir" je tak pravdivým obrazem propadu této elektronické scény.
PS:
Head-Less a
VNV Nation vystoupí společně ve čtvrtek 6. září v pražském Lucerna Music Baru a rozhodně nečekejte nějaký slibovaný EBM nářez, tyhle kapely jsou zcela jinde.