I maňásci snad jednou pochopí...

Vydáno: 13.04.2007 05:00 v sekci Recenze - Luboš Kreč | foto: facebook interpreta

Rockeři Škwor se před pár lety zdáli být šancí české scény. Jenže na své čtvrté desce "Loutky" dokazují, že z toho asi nic nebude. Točí furt to samé, klesající prodeje dokazují, že to zjišťují i posluchači. Deska je to řemeslná, nic jiného na ní nehledejte.

4/10

Škwor - Loutky

Celkový čas: 43:47

Skladby: Loutky, Splín, Sympaťák, Snad 1000x, Střepy, Výhra, Víly, Zoufalství, Nula poslední, Před kamerou, Odhodlaná, Šampión, Krtek, Duše

Vydavatel: Warner Music

Po šachovnici proti sobě kráčejí plastové figurky, šerem probleskují ovládací nitky, kdesi vysoko nad nimi tančí prsty mistra loutkaře. Postavičky se po chvíli rozdělí podle barev: bílé uchopí hudební nástroje a s typickou kostrbatostí začnou hrát, černé se shluknou a poslouchají. Postupně ale jedna po druhé odcházejí, nakonec jich zůstane polovina, podivně se kývou, prsty nahoře už netančí, teď jen tupě kmitají, občas usnou. Jenže bílé loutky nepřestávají, snaží se hopsat, drtit struny, tlouct bicí, křičet, drsně veršovat. Jsou to ale loutky, takže jejich snažení má jen částečný efekt: z drsných veršů jsou školní veršovánky s příměsí hospodských povídaček, muzika nevrže, ale jako by jela podle počítačového mustru, kterak udělat tvrdou hudbu s nutnou elektronickou příměsí, hopsání připomíná gymnastickou zdatnost Robocopa.

Loutky nechápou, co je s těmi prsty. Ptají se, proč je vedou líně, proč neudělají nějaký trik, proč se, sakra, víc nesnaží. Ale ono to je malátné, vyčpělé, opakující se, stále stejné. Přestává to bavit všechny okolo, možná i loutky samotné. Zahulákají do mikrofonu jednu povinnou agitku proti politickému establishmentu, něco proti úřednímu šimlu, kousek na podporu jiných loutek, jež se ocitly - samozřejmě ne vlastní vinou - na sociálním dně, třeba ve vězení, a také se musí ukázat na ženské harpie. Všechno tu už bylo, dokonce z vyřezaných úst těchto Pinocchiů. Jakýs takýs zvuk to pořád má, ale je zřejmé, že otcovy prsty jedou na rezervu.

"Pomalu síla dochází a dech se krátí," dorecituje marioneta za mikrofonem a ohlédne se ke stropu. A vidí to. Už žádné provázky, nikde žádné prsty, jen ona a kolegyně. Samy před černým davem, z nějž vykukuje pár rukou, jinak nic. Proč to nefunguje jako před pár lety? Každý se jednou musí probudit, i panáčci. Musejí zjistit, že beze změny může zůstat jen pravé umění, Shakespeare, Dante, Filla. Zbytek, spotřební a konzumní zboží, musí dostat aspoň nový obal, nejlépe přeřezat obrysy a nasadit vizáž jiných maňásků. To Škwor nevěděli, proto civí nad sebe a začínají pomalu tušit, že stojí na špatném místě ve špatnou chvíli. I loutky musejí jít s dobou, která se vyvíjí rychle. Možná až moc rychle. Ale tak to holt je.

  • tak dík... (eagle-eye, 13.04.2007 08:26) Reagovat

    tak dík za to, že jsem se o desce hodně dozvěděl. mě už fakt z některých recenzí zůstává rozum stát. nemám ve zvyku tady nějak osočovat pány recenzenty, ale v tomto případě se pane běžte vycpat. holt si budu muset názor na novou desku Škworů přečíst na jiném médiu...

  • 4 eagle-eye (hard, 13.04.2007 08:42) Reagovat

    Ja naopak myslim, ze je vse jasne receno...deska nestoji za nic.

  • recenzia (rain_dog, 13.04.2007 08:59) Reagovat

    Neviem preco ma tolko ludi problem s tymto pisanim recenzii. Tradicna forma recenzii s opisovanim jednotlivych skladieb a pod. je uz davno prekonana. Recenzent nam chce len podat pocit, ktory ma on z nahravky. Myslim, ze forma tomu zodpoveda.
    Niekedy je caro v tom, povedat o albume nieco vlastneho, noveho a predsa co najvystiznejsieho. Preco sa zaoberat nezmyselnym opisovanim, ked sa to da povedat aj inak. Stale sme svedkami toho, ze inakost ludom vadi.


  • cha (Marek, 13.04.2007 10:31) Reagovat

    Ať žije tvůrčí psaní!

  • Recenze (olsztyn, 13.04.2007 12:05) Reagovat

    Ta recenze je super napsana. Pro tradicni, technicky, popisny a pochvalny do Sparku! I když nevim jak je to v tomhle pripade, ale recenzi na rockovou desku by mel asi psat rocker apod.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
James Arthur, O2 universum, Praha, 14.12.2025
Naživo: James Arthur v Praze zápasil se zvukem i s pitnou vodou. Minerálku totiž nesnáší! Proslavil se jako vítěz deváté série britského X Factoru, kdy jedinečným způsobem zazpíval píseň "Impossible" od Shontelle. A zatímco na původní interpretku si dnes vzpomene už málokdo, zpěvák ve znamení Ryb, který po nich... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 17:24 v sekci Naživo
Grey256 - ale! 7/10
Recenze: Grey256 na "ale!" místo návratu do minulosti uhnul úplně jinam Grey256 dal před dvěma roky průchod svým rockovým pocitům a kariéru rappera na čas odsunul na vedlejší kolej. Podzimní EP "ale!" mělo být návratem ke kořenům, spíš však ukazuje, že Martin Albrecht už má éru dejte mi beat a já... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 12:00 v sekci Recenze
Honza Nedvěd mladší a Příbuzní - Chlapský slovo 9/10
Recenze: Honza Nedvěd mladší dal s kapelou Příbuzní "Chlapský slovo" na to, že se na nedvědovskou tvorbu hned tak nezapomene Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Jelen, Martin Chobot s kapelou, O2 arena, Praha, 13.12.2025
Naživo: Burácející hala, skvělý zvuk a nápaditá pódiová show. Jelen podruhé vyprodal O2 arenu Skupina Jelen hraje na tuzemské scéně už dvanáct let. Do své druhé O2 areny si kromě pořádné várky hitů připravila po všech stránkách propracované vystoupení, pozvala řadu hostů a také vykouzlila nápaditou a nadupanou show.... čtěte zde
Vydáno: 14.12.2025 17:00 v sekci Naživo
Václav Neckář - Největší hity (1965 - 2023) 7/10
Recenze: Václav Neckář na 2LP "Největší hity (1965 - 2023)" znovu připomíná svoje klasiky, přesto výběr potěší Václav Neckář patří k domácím legendám populární hudby. Z přízně posluchačů se těší od šedesátých let až do současnosti. Čas od času stále vydává nové - a zdařilé - písně. Z jeho přebohatého katalogu navíc... čtěte zde
Vydáno: 14.12.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Škwor míří zpátky do O2 universa a poté vyrazí "Blíž k vám" (01.10.2025 13:44)
- Recenze: Škwor po roce připomínají vyprodaná O2 universa prostřednictvím koncertních nosičů (25.10.2024 18:00)
- Nika Tenda z čela českého albového žebříčku nesesadili Coldplay ani Škwor (16.10.2024 20:00)
- Nové desky 40/2024 - od Coldplay přes Support Lesbiens po The Smile (10.10.2024 10:30)
- Škwor připomene výročí oslav pětadvaceti let nadupaným živákem (17.09.2024 14:21)
- Domácí rádiový i albový žebříček stagnují, v digitálu udeřil Škwor "Sílou starejch vín" (29.08.2024 08:00)
- Škwor zakončí letošní open air sezonu v září v Českém Krumlově (18.07.2024 09:41)
- Škwor úspěšně završil první část "Sobě věrnej Tour" a chystá se na podzimní pokračování (28.06.2024 13:01)
- Naživo: Škwor si v Jihlavě vychutnal závěr svého turné "Sobě věrnej" (09.06.2024 18:15)
- Recenze: Škwor je i přes dílčí změny na nové desce dál "Sobě věrnej" (21.10.2023 09:00)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Ewa Farna Justin Bieber Prince Lady Gaga Beyoncé Madonna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe