Budoucnost kontra country

Vydáno: 26.05.2006 14:00 v sekci Recenze - Martin Svetlík | foto: facebook interpreta

Paul Simon vydává svá sólová alba poměrně řídce a rád se na nich vždy vydá nějakým novým směrem. Nemusíme se bát, že by se to na aktuální novince "Surprise" neopakovalo, spíše se strachujme, jak to dopadne, když se spojí country s elektronikou osmdesátých let.

7/10

Paul Simon - Surprise

Celkový čas: 45:21

Skladby: How Can You Live In The Northeast, Everything About It Is A Love Song, Outrageous, Sure Don't Feel Like Love, Wartime, Beautiful, I Don't Believe, Another Galaxy, Once Upon A Time There Was An Ocean, That's Me, Father And Daughter

Vydavatel: Warner Music

Paul Simon je bezpochyby žijící legenda. A když žijící legenda ještě pořád hraje a navíc hraje dobře, je určitě důvod podívat se na její nové album trochu podrobněji. Také už toho hodně o "Surprise", aktuální Simonově desce, bylo napsáno v našem průvodci. Teď ovšem nastal čas, abychom se na ni podívali trochu méně deskriptivním a trochu více kritickým okem, abychom zjistili, zda se mistr tesař utne, či nikoliv. Ono oko bude navíc obzvláště kritické, když se dozví, že desku produkoval Brian Eno a hostuje na ní fusion modla Herbie Hancock. Že z takové spolupráce může vzejít něco objevného, to je nasnadě. Ovšem leckterý fotbalový tým by mohl vyprávět, že když se sejde parta hvězd, nemusí to dopadnout vždycky skvěle.

Hned na začátku by asi bylo dobré zmínit, že Enova produkce je hodně slyšet. Už první tóny varují nás všechny, kdo jsme od Simona čekali folk-rock let šedesátých, že se něco výrazně změnilo. Deska je totiž stylově postavena na ostrém kontrastu tradičního Simonova vokálu a rytmiky relativně dosti elektronické a taneční. Kdo jste se při těchto slovech zhrozili, pak vězte, že na první poslech to nijak špatně nezní, i když ony proklamované inovativní zvukové možnosti spolupráce Simon-Eno mi přijdou občas vrženy o pár let do minulosti. Ale ať, přece jen Simon už za ta léta v hudební branži ví, co dělá.

Bude asi záležet na čistě subjektivních preferencích a hudební toleranci, jak některé ostré přechody zkousnete. Občas totiž Simon střelí do odpíchnuté rockové písničky téměř krystalicky countryový refrén a tváří se, jako by se nechumelilo. A ono se taky většinou nejen že nechumelí, ale právě v oněch countryových a pomalých folkových pasážích se neděje v podstatě nic. Na desce tak jsou hluchá místa, která zamrzí právě v momentech, kdy přerušují slibně rozehranou partii Enových aranží. Je však třeba mít stále na paměti, že to není problém celé desky, spíše jen některých skladeb.

Oproti tomu kupříkladu nádherná balada "Wartime", kde v refrénu Simon hraje na moji nejcitlivější strunu - gospelový sbor - se dá směle postavit na roveň starým a osvědčeným hitům tohoto pána. Jen o něco níže bych stavěl rovněž podařenou "I Don't Believe" a dokonce i téměř funkrockovou "Outrageous". Ta mohla být díky své nápaditosti nejlepší skladbou na albu, nebýt toho, že se na ni přesně vztahuje moje výtka ze třetího odstavce (to o tom nudném country refrénu). Přesto vzhledem ke kvalitě sloky právě tato píseň slabší refrén ještě docela snese. Naprosto mimo všechna předchozí vymezení je pak starší skladba "Father And Daughter", která poprvé vychází na albu, a, přestože je docela dobrá, ke zbytku jednoduše nesedí.

Celkově je třeba uznat, že žádná ze skladeb neklesá pod přijatelnou úroveň kvalitní hudby. Ale nad ni jich také nevystupuje zrovna mnoho a když už, můžete se snadno nadát nepříjemného překvapení v podobě jejich opětovného sražení zpět do pouhého mírného nadprůměru méně podařenými pasážemi bez výrazného nápadu. "Surprise" je tedy mírně nadprůměrná deska. A bohužel nezní, jako že to mohlo být lepší.

  • Srovnání (Pavel, 26.05.2006 19:01) Reagovat

    Mám dojem, že desky, které Simon vydal v minulém desetiletí, jsou jakoby "lépe" čitelné, Surprise se dost naládováno spletitými zvukovými texturami, ale to nevadí. I když je hudba někdy místy nezajímavá, texty jsou vždycky báječné. Možná by byla deska přijata o nějaký ten bod lépe, kdyby jí vydal nějaký jiný interpret, lidé si na Simonův tradiční rukopis asi už příliš navykli.

  • Celkom fajn prekvapenie (Martin Gajdoš, 05.06.2006 14:18) Reagovat

    Dobre som to napocuval. Tie prechody - to nie je nic noveho - taky Simon vzdy bol a na tom vzdy staval. Neviem, preco si to autor recenzie vsimol akurat pri tomto albume? Zrejme pozna Simonovu tvorbu len povrchne. Navyse, vzdy sa mi zda neadekvatne, ked sa Paul Simon porovnava s duom Simon a Garfunkel.

    Na rozdiel od autora recenzie, ktoremu sa pacila gospelova Wartime Prayers, mam iny nazor. Chapem, ze ak niekto ma rad gospel, tak potom ho pritahuje prave pesnicka v tomto style. Ale to nie je echt Simon. Tato pesnicka na albume na mna posobi skor rusivo, hoci na Simonovych albumoch sa nieco taketo podobne objavilo aj v minulosti (Silent Eyes na Still Crazy After All These Years).

    Outrageous je dobra rytmicka odpalovacka, z melodickeho hladiska ma zaujala Sure Don´t Feel Like Love. Takisto ma zaujala Another Galaxy.

    Textarsky Simon zostava pri tradicnych hodnotach krestanskeho Zapadu, hoci by som mu vycital v poslednom case odklon k nejakemu vseobecnemu humanizmu, prevtelovaniu a inym azijskym duchovnym vplyvom, ktore sa mi javia ako take nic nehovoriace zvasty, kaziace vypovednu hodnotu. Nezapiera vsak svoju specialitu: premenu scientistickych definicii na basnicku obraznost, a tym zostava Paulom Simonom.

  • inspirativni (Art, 24.06.2006 07:19) Reagovat

    inspirativni kritika, inspiruje k vypaleni anebo alespon stazeni mp3:)diky, Simon je klasika, veci jako Still Crazy, Graceland nebo The Rhythm of the Saints..kdo to dnes natoci?muze se mu rovnat treba Herbert??a to prechazim obdobi S+G..

  • Paul Simon ... (Ronald, 23.08.2006 18:10) Reagovat

    Wartime Prayers je nadherna skladba po vsech strankach a Paul ma s gospelem hodne co do cineni... Sberatele neoficialnich nahravek vedi, ze v 7O.-8o.letech nejednou vystoupil s gospelovymi skupinami a v 8o. letech dokonce provazel pevecky a komentatorsky na koncerte Jubilee of Gospel (dostupne na oficialnim DVD). Navic se nikdy netajil s tim, ze Bridge Over Troubled Water byl inspirovan prave touhletou hudbou... Zvu na navstevu: http://paulsimon.webpark.cz

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Alibaba - Furt stejný 8/10
Recenze: Swingující blues-folk olomouckých Alibaba možná zůstává "Furt stejný", ale furt stejně skvělý a svůj Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Green Monster - Mutant Farm 8/10
Recenze: Mutanti i zombíci řádí v rytmu psychobilly na "Mutant Farm" veteránů Green Monster Páté desce domácích psychobilly legend Green Monster vévodí jedovatá zelená barva, která láká na hororovou projížďku farmou mutantů. Vedle ní hrají prim dunivý kontrabas a charakteristický, kousavý vokál lídra a zároveň... čtěte zde
Vydáno: 28.12.2025 14:30 v sekci Recenze
Dream of the Sun - What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice 7/10
Recenze: Dream of the Sun zatím ohledávají terén, s "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" ale debutují slibně Prvotina "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" představuje pražské Dream of the Sun v okamžiku prvního velkého kroku. Cestu si k němu vybudovali pečlivě a očekávání nastavili poměrně vysoko. Jak to celé dopadlo a proč... čtěte zde
Vydáno: 28.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Death In Rome - Angel (Karel Kryl - Cover) 7/10
Video: "Anděl" Karla Kryla v angličtině? Poslechněte si coververzi od německých Death In Rome Death In Rome je německý hudební projekt, který si na neofolkové a alternativní scéně získal pozornost svou jedinečnou estetikou a přístupem k hudbě. Namísto vlastních skladeb se kapela zaměřuje na reinterpretace známých popových... čtěte zde
Vydáno: 27.12.2025 16:00 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Paul Simon přiveze "A Quiet Celebration Tour" na tři koncerty i do Prahy (11.12.2025 17:05)
- Nové desky 21/2024 - od Bring Me The Horizon přes Lennyho Kravitze po Twenty One Pilots (29.05.2024 12:00)
- Video: Brian Eno se v nevydané skladbě "All I Remeber" noří do mozaiky své vlastní paměti (24.03.2024 13:07)
- Nové desky 20/2023 - od Paula Simona přes Keshu po Lewise Capaldiho (24.05.2023 20:00)
- Paul Simon oznámil "ne-album" "Seven Psalms", vyjde v květnu (18.04.2023 17:46)
- Recenze: Osmdesátník John Cale zve na "Mercy" do temného halucinačního světa. Veselo tu není (22.02.2023 08:00)
- Recenze: Nový album Briana Ena "FOREVERANDEVERNOMORE" je silnou hudobnou meditáciou na tému klimatickej zmeny (05.11.2022 08:30)
- Nové desky 41/2022 - od Tove Lo přes Red Hot Chili Peppers po Richarda Müllera (20.10.2022 08:00)
- Brian Eno ohlásil vokální desku "ForeverAndEverNoMore" (30.07.2022 12:58)
- Slavná alba: Z napětí mezi mytickou a skutečnou Amerikou vzešlo "The Joshua Tree", nejslavnější album U2 (27.02.2021 08:30)

ALBUM TÝDNE 52/2025

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Madonna Ewa Farna Lady Gaga Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe