Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Hudbou proti bolševikům podruhé a ještě hlasitěji!

Vydáno: 28.09.2004 12:00 v sekci Naživo - Tereza Fišerová

Hudebníci, divadelníci a bohužel neširoká veřejnost opět zaprotestovali proti rostoucímu vlivu KSČM na akci v bývalé hale ČKD v Praze. Uvidíme, kam až se s mottem "Jediné, co může zničit komunismus, je elektrická kytara", dostaneme. Jak to v tovární hale vypadalo, si můžete přečíst právě teď.

SDÍLET:    
S komunisty se nemluvi II.
Klobouk dolů, kam to ten náš nenapravitelný a nepoučitelný státeček po patnácti letech šance nabízené takřka na dlani (ne)dotáhl. Bylo mi dvanáct, když jsme s rodinou chodili na Václavák cinkat klíči a těšili se na světlé a hlavně svobodné zítřky. V té době jsem samozřejmě ještě nemohla chápat všechno to zlo, kterým se tehdejší KSČ "pyšnila". Všechno mi docházelo a dochází postupně. A došlo se vším všudy na nedělním koncertě v bývalé hale ČKD v pražském Karlíně, který se pořádal už druhým rokem na podporu petice "S komunisty se nemluví" (veškeré info včetně akce Podzim bez komunistů zde ) a vůbec jako protest proti tomu, že zmíněná strana má stále svoje místo v parlamentu a co hůř, že její post se, bohužel i díky nám samým, stále utužuje a posiluje. Komunisti tu prostě pořád jsou, mají vliv na spoustu věcí a spoustu životů, čehož je dokladem i právě probíhající proces s Vladimírem Hučínem, kterého čeká v blízkých dnech soud (stíhán je za několik trestných činů, které souvisí s jeho prací pro BIS po roce 1989 - více o celé kauze zde) - soud v demokratické společnosti takřka nepřípustný, protože neveřejný.

I pro Vladimíra Hučína osobně měl koncert obrovský význam, nejenže se ho sám zúčastnil a dostal šanci se alespoň částečně veřejně vyjádřit, na jeho podporu byl určen i výtěžek z koncertu (všichni zúčastnění hudebníci se zřekli honorářů) a v neposlední řadě měli návštěvníci koncertu možnost podepsat petici za veřejný soud s ním, na který má bezpochyby právo. Objevila se tu ještě jedna petice - čerstvá, ze srpna tohoto roku, která je výplodem mladé generace a která je víc než čímkoliv jiným voláním o pomoc. Napsali ji mladí lidé, kteří nemají politické ambice, mají "jen" strach a obavu z hrozby totality, kterou jim uvědomělí rodiče tak barvitě mohli popsat. Tito mladí lidé, kteří si říkají Palachovy děti, se nechtějí smířit s faktem, že dnešní KSČM by byla, pokud by teď proběhly volby, druhou až třetí nejsilnější stranou v parlamentu. Formou této petice protestují a "naléhavě žádají o postavení komunistické strany mimo zákon a její zařazení mezi zločinecké organizace". Klobouk dolů podruhé, tentokrát ovšem zcela vážně. Je fajn vědět, že i mezi generací, která se dnes víc než v čemkoliv jiném zhlíží ve svých idolech ze SuperStar, případně se snaží získat praxi v oblasti drogové problematiky testováním na sobě samých, se najdou tací, kteří dokážou zhodnotit priority a když je třeba, tak se za ně i bít. Ale nechci, aby tenhle článek vyzněl a priori jako politická agitka, ani se tu nebudu pouštět do spekulací ohledně fungování našeho vládního aparátu, takže se podíváme samozřejmě taky k programu, jehož nosným prvkem byly v Karlíně hlavně kapely a divadelní performance.

S komunisty se nemluví II. - Gulo Čar
© Jiří Stružinský / musicserver.cz
Brány tovární haly se pro veřejnost otevřely přesně ve čtyři odpoledne. Už u vchodu nás vítala představení Divadla Continuo , které se během přestávek mezi jednotlivými účinkujícími střídalo ještě s divadlem Teatr Novogo Fronta. Hned od začátku jsme se tak mohli docela dobře bavit výstupy, které se předháněly v úchylnostech. Ať už to byl člen Continua, který se za mírné poplatky (od jedné koruny do deseti) vrhal do venku stojících nádob plných vody (zima mi byla jen z toho pohledu), další člen téhož spolku projíždějící mezi publikem na jednokolce s různými hořícími a vodu chrlícími předměty v rukách, na hlavě a kdovíkde ještě nebo třeba "ptačí muž" porůznu se potulující areálem, který v průběhu večera předvedl dech beroucí "let" na laně. První "s komunisty nemluvící" kapelu - Gulo čar - uvedl kolem čtvrt na pět moderátor celé akce, herec a režisér Zdeněk Suchý. Gulo čar hrají funky. Na tom by nebylo nic divného, ale tahle brněnská partička je složená převážně z Rómů, a to už v rámci tohohle stylu tak obvyklé není. Gulo čar v čele s vynikající a zatraceně sexy zpěvačkou Irenou Horváthovou předvedli smršť skvělého čistokrevného funky, které nenechalo mnoha lidem z ještě nepříliš početného publika nohy v klidu na zemi. Hrály se věci z alba "Baro Drom" (Dlouhá cesta), které zazněly také na koncertě Jamese Browna, kde začátkem září Gulo čar bodovali coby předskokani. Rómská komunita, uvyklá spíše tradičnějším cimbálovkám, tuhle kapelu prý moc nebere. Co na tom, mezi "gadži" si Gulo čar určitě najdou početné publikum. V pauze po Gulo čar přečetl Zdeněk Suchý už zmíněnou petici "S komunisty se nemluví", aby se vědělo, proč jsme vlastně tady a o co přesně jde. Po výzvě k připojení svých podpisů (kterých je mimochodem k dnešku asi šestnáct set) nastoupila na pódium pražská crossoverová partička Cocotte Minute. "Kokoti" nastolili v hale agresivnější atmosféru. Zvuk, který Gulo čar ještě trochu odnesli, si už na tuhle kapelu docela sedl a přibylo i pár lidí, kteří halu taky částečně "vytlumili", takže jsme si docela vychutnali pecky jako třeba "Kořeny" nebo notoricky známou klipovku "Měl bych tě sejmout", která měla u publika docela velký ohlas. Když jsem u publika - sice tou dobou ještě pořád nebylo moc početné, ale zato se v něm sešlo hned několik generací. Byli tu vysloveně mladí, starší i pokročilí, sem tam pár rodičů přivedlo i své nejmenší ratolesti. Na moment jsem mezi lidmi zahlédla i dvě skutečné stařenky, které se hned po vystoupení objevily na pódiu. Šlo o politické vězeňkyně z 50. let, které se přišly podělit o své zážitky z doby, která, byť zatím abstraktně, hrozí návratem, a ujistily nás ve faktu, že je třeba stále bojovat. Na pódiu je vystřídal už zmíněný stíhaný Vladimír Hučín, který také upozornil na hrozbu nebezpečně ideologie.

S komunisty se nemluví II. - PSH
© Jiří Stružinský / musicserver.cz
A hrálo se dál. Další kapelou, která svým vystoupením vyjádřila nesouhlas s věcmi, které se dějí, byli Peneři Strýčka Homeboye. Rozzlobené angažované hiphopové těleso z Prahy asi není třeba představovat. Vedle Indyho a Wiche jsou v podstatě DJ Orion & spol. nejkultovnější českou hiphopovou formací. Ani tenhle fakt ovšem neznamenal zaručený úspěch pro jejich vystoupení v Karlíně. V rytmu scratchů se pohupovalo a charakteristicky pravou rukou pohybovalo jen pár lidí, většina se chytla až při hitovce "Praha". To kapela Gaia Mesiah už rozpumpovala lidi mnohem víc, tyhle (a v menší míře tihle) misionářské revolucionářky a revolucionáři v čele s vynikající zpěvačkou Markou Rybin, jejichž hudba vychází stylově z tvorby Rage Against The Machine, pódium i kotel pod ním rozhýbali se vším všudy. Nejangažovanější a na komunisty asi nejvíc naštvaná byla kytaristka Santa Morella, která pronesla mimo jiné větu: "Si tady můžu klidně hajlovat (zvedá pravou ruku) a nikdo mě nezavře, když sedí Grebeníček ve sněmovně, ty vole!" Gaia Mesiah spolu s indiánskými hosty zahráli energický set, kterému následoval předěl Divadla Continuo - konkrétně akrobatická etuda na laně démonicky vyhlížejícího Lukáše Třebíčského.

S komunisty se nemluví II. - Jablkoň
© Jiří Stružinský / musicserver.cz
Pak nastoupili Jablkoň. Ty jsem viděla naživo úplně poprvé a musím říct, že mě docela dostali. Vždycky jsem je měla zařazené někde u folku, ale spíš to je alternativní folk-rock se zběsilými psychedelickými prvky. Jejich místy docela tvrdá hudba občas připomíná tu šílenou muziku, která běží k titulkům kresleného seriálu "Městečko South Park" - vybavíte si tenhle podklad? Zajímavá byla například jejich třetí pecka nazvaná "Říkadla", což je zhudebněný pelmel dětských říkánek (dětem by z nich ovšem asi vstaly vlasy hrůzou na hlavě) nebo instrumentální skladba pro hoboj nazvaná "Aplaus na rozloučenou". Tu kapela prý složila kdysi jako rozlučku s papaláši a teď ji tak nějak díky okolnostem zase musela oprášit. V úvodu písničky tleskala do rytmu celá hala, musím uznat, že tahle věc byla hodně pěkná a že Jablkoň jsou ve svém stylu určitě hvězdy.

S komunisty se nemluví II. - KollerBand
© Jiří Stružinský / musicserver.cz
Po Jablkoni proběhlo fingované upálení jednoho z členů Teatr Novogo Fronta, které doprovázely černobílé archívní projekce z rozloučení s Janem Palachem. V tu chvíli hala téměř ztichla a všem asi naskočila husí kůže, mně tedy určitě, tohle byla dost síla. Potom už byl ovšem čas, aby nastoupily poslední dvě kapely. První z nich byl ten večer asi nejlepší Kollerband. David Koller, který nastoupil na pódium v triku s nápisem Fuck The KSČM, je jedním z organizátorů celé akce, jeho angažovanost a nesouhlas dokládá i píseň "Jezdci", která je právě o tom, jak tu zase všude jsou a zasedaj (kdo, to už snad všichni víme) a která samozřejmě nemohla nezaznít. Mimo téhle věci jsme slyšeli například pecky "Mám chuť lhát", "Milá" nebo "Těžkej sen" z aktuálního alba, ale i osvědčené věci z předešlých Kollerových projektů, jako třeba "Majolenka" nebo "Šrouby do hlavy". Kollerband měli naprosto luxusní zvuk a kompletně využitá byla konečně i světelná rampa. Před poslední kapelou, kterou byli Chinaski, ještě moderátor představil také už zmíněnou petici "Stop komunismu" a opět vyzval k jejímu podepsání.

S komunisty se nemluví II. - Chinaski
© Jiří Stružinský / musicserver.cz
Chinaski nastoupili krátce po čtvrt na deset, aby trochu zklidnili atmosféru svým příjemným kytarovým pop-rockem. Zazněly ty nejznámější věci, např. "První signální", "Dlouhej kouř", "Strojvůdce" věnovaná "našemu velkému strojvůdci, který to s námi myslí strašně upřímně," "Sekec & Mazec" nebo naraplá "Rádio Bubeneč". Končilo se těsně kolem policejní desáté hodiny - příznačně (a přízračně) věcí "Husákovy děti" ("1970)" a pak to celé skončilo. Nebo začalo...?!

S komunisty se nemluví II., bývalá hala ČKD, Praha, 26.9.2004

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Gaia Mesiah (Jana, 30.09.2004 13:53) Reagovat

  Tak mi to přijde trošku úsměvné, když tahle kapelka, známá svými anarchistickými a levičáckými názory hraje na akci, že s komunisty se nemluví!Ach jo.

 • Re: Gaia Mesiah (Ctirad, 05.10.2004 14:55) Reagovat

  Milá Jano, opravdu myslíš, že anarchisti a tzv. levičáci (jak jim tzv. pravičáci nadávají) volí komunisty ? Myslíš, že se za nich měli skvěle a nikdo je za jejich názory neperzekuoval a chtějí, aby se ta doba vrátila ?

  A není to náhodou spíš tak, že na jedné straně je totalita v jakékoliv formě (komunismus, fašismus, náboženský fanatizmus...) a jako protipól je anarchie jako extrémní forma svobody ? Holt některým se nadává jednou do levičáků a podruhé do pravičáků a imperialistů, podle toho, jaká ideologie zrovna ve společnosti převládá. A to je bohužel na jedno velké "ach jo".


 • Re:Ctirad (Jana, 06.10.2004 10:42) Reagovat

  G:M. se hlásí k levičáckým názorům, četl jsi jejich texty? A proto mi to přijde legrační, že hrají na takovéto akci.To je vše.

 • proc tenhle koncert? (Nietsch, 10.10.2004 20:57) Reagovat

  prijde mi trapny, kdyz se vsichni prohlasujou za antikomunisti apod., krizizuji je, ale fakt,ktery je v recenzi pravdivy,ze by komousi byli ve volbach 2.-3.nejsilnejsi strana, dokazuje to,ze vetsinova cast volicu by volila prave je a myslim si,ze i znacna cast by se skladal z lidi pod vekovou hranici 30 let.Koller je trapnej stejne jako vsichni lidi co na te akci vystoupili.Kapely maji hrat proto,ze delaji muziku a nezabyvat se politickymi pripetiemi.Myslete ze jsem komous nebo ne,ale tenhle koncert je mi proti srsti.

 • to Nietsch (*Monika*, 11.10.2004 18:58) Reagovat

  Z části s tebou souhlasím. Na jednu strany - hudebníci a umělci by byli ti, kteří by opětovným nastoupením komunismu nejvíce utrpěli. Navíc je dobré na to poukázat. Na druhou stranu s tebou musím souhlasit, že by mělo jít především o hudbu, než o politiku. To už ale nech na posouzení lidem, kteří koncert navštívili.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Parkway Drive, Killswitch Engage, Thy Art Is Murder, Forum Karlín, Praha, 18.2.2019
Naživo: Nikdo na ně nemá. Parkway Drive v Praze obhájili titul králů metalcoru Bez otočných bicích s bubnováním vzhůru nohama a s menším počtem ohňů, ale zato s fanoušky, kteří si ve Foru Karlín klidně jen tak skočí z balkónu na lidi pod sebou. Takový byl koncert čísla 1 na metalcorové scéně,... čtěte zde
Vydáno: 19.02.2019 00:58 v sekci Naživo
10
Zaz, Forum Karlín, Praha, 17.2.2019
Naživo: Zaz vtáhla do malebných uliček Paříže. Nejlepší byla, když tančila Pěkný, ale chvílemi dlouhý. Takový byl první ze dvou vyprodaných pražských koncertů Zaz v rámci turné k aktuální desce "Effet Miroir". Osmatřicetiletá Francouzka se předvedla jako výborná zpěvačka obklopená prvotřídními... čtěte zde
Vydáno: 18.02.2019 01:49 v sekci Naživo
0
De Staat - Bubble Gum 8/10
Recenze: "Bubble Gum" De Staat je excelentní tripová jízda De Staat se přesně po třech letech vracejí s novým albem. Jedna z nejpozoruhodnějších evropských formací se na "Bubble Gum" znovu pokouší svým euforickým electro rockem rozpohybovat i ty nejzarytější suchary. Jedenáct písní,... čtěte zde
Vydáno: 18.02.2019 00:00 v sekci Recenze
0
Twenty One Pilots, O2 arena, Praha, 16.2.2019
Naživo: Twenty One Pilots na O2 arenu ještě nemají O raketovém růstu Twenty One Pilots si spousta kapel může nechat jen zdát. Během tří let zvládli v Praze vystřídat Lucena Music Bar, Tipsport arenu a nyní vyprodali i O2 arenu. Tento prostor už je ale přece jen jiná liga, hudebníkům... čtěte zde
Vydáno: 17.02.2019 11:23 v sekci Naživo
60
Within Temptation - Resist 6/10
Recenze: Within Temptation na "Resist" potemněli, popu se ale nevzdali Holandští Within Temptation svými předchozími alby "The Unforgiving" a "Hydra" rozpoutali mezi fanoušky slušnou bouři. Příklon k pop metalu ovšem potvrzují i na další nahrávce "Resist", která vyšla po čtyřleté, pro kapelu... čtěte zde
Vydáno: 16.02.2019 10:20 v sekci Recenze
3
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Kapele Gaia Mesiah to na "Excellent Mistake" hraje líp než kdy předtím (15.02.2019 13:30)
- Nové desky 6/2019 - od Luise Fonsiho přes Gaia Mesiah po Within Temptation (06.02.2019 19:16)
- Rozhovory: Gaia Mesiah - Jsme teď silnější a údernější, protože do toho dáváme všichni stejně (01.02.2019 11:00)
- Video: Gaia Mesiah nás zve do svého "Království". Ani po dvanácti letech neztratila nic ze své síly (28.01.2019 12:19)
- Video: "Tamaryšek" od Chinaski je silným příběhem vztahu dvou lidí (27.01.2019 10:51)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2018 podle musicserveru (15-11) (24.01.2019 17:00)
- Top 10: Pět českých comebacků spojených s vydáním nové desky (10.01.2019 11:00)
- Naživo: Cocotte Minute už zase dělali v Paláci Akropolis během křtu bordel (19.12.2018 16:32)
- Hudební ceny Evropy 2 slibují velký mejdan. Dorazí i světová kapela The Rasmus (14.12.2018 11:25)
- Video: "Milióóóny přání" si chtějí o Vánocích splnit Chinaski s Katkou Knechtovou (03.12.2018 08:15)

ALBUM TÝDNE 07/2019

De Staat
Bubble Gum

De Staat se přesně po třech letech vracejí s novým albem. Jedna z nejpozoruhodnějších evropských formací se na "Bubble Gum" znovu pokouší svým euforickým electro rockem rozpohybovat i ty nejzarytější suchary. Jedenáct písní, které řvou o vaši pozornost, je skutečně strhujícím poslechem.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 20.02.
Tender (UK) (Café V lese, Praha)
Čt 21.02.
Bastille (UK) (Forum Karlín, Praha)
Čt 21.02.
LANY (USA) (MeetFactory, Praha)
So 23.02.
Shakin' Stevens (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 26.02.
Deaf Havana (UK) (Café V lese, Praha)
Pá 01.03.
SWMRS (USA) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 07.03.
Júníus Meyvant (ISL) (Rock Café, Praha)
Čt 07.03.
White Lies (UK) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Lil Xan (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 12.03.
Wild Nothing (USA) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Rihanna Madonna AC/DC Beyoncé Coldplay Sia Adele Kryštof Ewa Farna The Cure Linkin Park Queen Billie Eilish Imagine Dragons Lucie Ariana Grande Ava Max Muse LP
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver