shop.musicserver.cz

Plus mínus Radiohead

Vydáno: 23.07.2004 05:00 v sekci Recenze - Karel Veselý | foto: facebook interpreta

Čekání na nové studiové album nám Radiohead krátí čerstvým EP "Com Lag (2Plus2IsFive)", které přináší jejich klasický amalgán rocku, balad i experimentální elektroniky v remixech, živých i alternativních verzích z b-stranách singlů, které doprovázely album "Hail To The Thief".

6/10

Radiohead - Com Lag (2Plus2IsFive) EP

Celkový čas: 36:21

Skladby: 2+2=5 (live), Remyxomatosis (Cristian Vogel Remix), I Will (Los Angeles Version), Paperbag Writer, I Am a Wicked Child, I Am Citizen Insane, Skttrbrain (Four Tet RMX), Gagging Order, Fog (Again) [live], Where Bluebirds Fly

Vydavatel: EMI

Radiohead - Com Lag EP
© facebook interpreta
Na tomto EP je něco divného od samotného začátku. Prodává se po celém světě, ale má booklet v japonštině a na obalu nápis "This compilation is for Japan." Ne, Radiohead se neodstěhovali do Japonska, jen se svérázně rozhodli dovršit počet desek slíbených ve smlouvě své nahrávací firmě. Vzali exkluzivní japonskou kompilaci b-stran singlů z posledního studiového alba "Hail To The Thief" a bez jakýcholiv změn ji vydali jako regulérní EP. Ve filmu "Meeting People Is Easy" jsme viděli, že Radiohead neradi hrají podle pravidel hudebního byznysu, proto možná toto kulantské řešení. Pro jejich fanoušky to znamená, že pokud si nekupovali jednotlivé singly z "Hail To The Thief", "Com Lag EP" jim poskytne kompletní servis b-stran a rarit, které se na nich objevili. O nic méně a také, bohužel, o nic více.

Podle detailního pozorovnání mají Radiohead hned několik druhů fanoušků. Nejstarší jsou ti, kteří se k nim přidali v době grungeového hitu "Creep", další přibyli po "Bends", zcela jiní fanoušci je objevili po "OK Computer" a další zase po "Kid A" a "Amnesiac". Musím se přiznat, že patřím k těm prvním a s každým dalším albem jsem s nimi hudebně rostl a objevoval nové a nové hudební krajiny. A že bylo co objevovat! Každá deska mne posunula trochu dál, až se mi stalo, že po "Amnesiac" jsem své velké učitele přerostl. "Hail To The Thief" mi připadlo trochu jako hraní na jistotu, ačkoliv po všeobjímajícím experimentátorství "Kid A" už asi nebylo kam dál jít. V recenzi na musicserveru dal kolega Ondřej Pravda desítku, u mě ale převládly spíše rozpaky. A ani "Com Lag" je nerozptýlilo. Remixy, alternativní mixy, živé nahrávky i dosud nevydané skladby ze tří posledních britských singlů "There There", "Go To Sleep" a "2+2=5" odrážejí schizofrenii, ve které Radiohead už nějaký pátek visí. Jejich tvorba se rozprostírá od melancholických kytarových balad až po abstraktní techno.

Nejlépe paradoxně dopadly remixy. Mají je na starosti Cristian Vogel a Four Tet a nesou se v duchu abstraktní elektroniky a v obou případech ještě zesilují podivnosti svých originálů. Jak "Remyxomatosis" tak i "Skttrbrain" (skladby dostaly od svých remixéru i nová jména) jsou nepoměrně zajímavější než původní skladby z "Hail To The Thief". Jak Vogel, tak i Kieran Hebden alias Four Tet dokázali to, co každý správný remix musí umět - pomohli vytáhnout to lepší a potlačit mouchy. Nová skladba - instrumentálka "I Am Citizen Insane" a abstraktní trip hop "Paperbag Writer" je dalším příspěvkem Radiohaed do této kategorie a také diskuze, jestli by se měli do takto riskantních kroků pouštět. Samostatnou kapitolou je závěrečná "Where Bluebirds Fly", která prý sloužila jako úvodní motiv na začátku koncertu. Tři minuty temných syntezátorových ploch možná leckterého návštěvníka jejich koncertu uvedla do černých depresí, jako závěrečná skladba tohoto EP možná symbolicky uzavírá jednu epochu Radiohead. Je určitě moc dobré, že se odvážili do tak zvláštního teritoria jako je kompinace současných avantgardních glitch a click'n beepových kompozicí a popu, ale pro jejich typického fanouška to bude asi velmi těžce stravitelné, pro někoho, kdo tuto scénu sleduje, zase příliš mělké. Od chvíle, kdy si Tom York koupil kompletní katalog neslavnějšího labelu avantgardní elektroniky Warp a rozhodl se, že tohle další cesta pro Radiohead (jak zní známá legenda), mám k Radiohead mírně rezervovaný postoj. Zatím vždy se to dalo překousnout, hlavně protože to prostě jsou Radiohead a odvaha se kterou se do experimentů s laptopy pouští je minimálně obdivuhodná. Pořád ale čekám, kdy to nebude znít nuceně a konečně to opravdu vyjde. Ani na "Com Lag" jsme se toho bohužel nedočkali.

Druhou a nutno říci, že zcela odlišnou tvář, Radiohead ukazují v kytarových baladách. Tady jde opravdu slyšet, že jsme v oblasti b-stran, skladeb které prostě nebyly dost dobré, aby se vešly na regulérní album. A při jejich poslechu je jasné, proč. Alternativní mix "I Will (Los Angeles Version)" je stejně zbytečný jako jeho originál na "Heil To The Thief", "I Am A Wicked Child" je zapomenutelná skladba s velmi minimalistickými aranžemi, což platí i o "Gagging Order", jakési akustické kotlíkárně pro velmi temné podzimní večery. Zajímavé je, že to je snad už poslední vydaná rarita z nahrávací session pro geniální "OK Computer". York s klavírem, to je "Fog (Again)" - původně b-strana z jednoho singlu z "Amnesiac", tady v živé verzi. Zoufale utahaná balada, kde si Tom zkouší jaké je to být Elton Johnem. Never more, please! Řekl bych, že v tomto ohledu se Radiohead vyčerpali na prvních těch albech a věci jako "No Surprises" nebo "High And Dry" už nikdy nezopakují. Výborná je živá verze "2+2=5", kde to York a spol. jak se patří rozpálí. Je to také jediná úplně nová skladba, která se zatím na žádném nosiči neobjevila. Osobně jsem se po poslední albu divil, proč se opravdu nevrátili k rockovějšímu pojetí, jak ještě pár měsíců před dokončením desky slibovali. "2+2=5" společně s "There There" a "Go To Sleep" patřila na albu k nejlepším. Snad se tedy dočkáme na příštím albu. A ještě něco mne na tomto EP trochu rozhodilo. Datová stopa se slibovaným živým provedení "2+2=5" nejde na mém počítači přehrát. Možná bych musel mít japonské Windows, abych klip viděl, ale v tomto případě reinstalaci nové lokalizace asi oželím.

Fanoušek Radiohead si "Com Lag" s radostí zařadí do sbírky nosičů své oblíbené kapely. Pokud si toto EP srovná s dalšími, které v této sbírce má, s "My Iron Lung", "Itch" nebo jinou kolekcí rarit "Airbag: How Am I Driving?", tak zjistí, že bývávalo lépe. "Com Lag" alespoň zkrátilo čekání na příští studiové album Radiohead. Kam se vydají tentokrát? Toto EP nic nenaznačilo a tak můžeme znovu jen hádat.

NÁZORY
 • vubec nesouhlasim (Sebastian Kantor, 23.07.2004 18:43) Reagovat

  zkuste se prosím mezi sebou nějak domluvit...je sice hezké, že se snažíte pokrýt opravdu široké spektrum hudby, ale aby jeden týden dostalo cd deseti finalistů superstar 7 z 10 a týden na to EP Radiohead 6 z 10 je trochu divné...mě, jako velmi velmi velkého fanouška rh, to přímo uráží...Com Lag jsem si nedávno objednal a jsem s ním nadmíru spokojen...Fog je jednou z mých nejoblíbenějších skladeb vůbec, přirovnání k Elthonu Johnovi je úplně mimo..I am citizen insane a Gagging order jsou jednoduse nadherne...

  a kdyz uz jsme u toho slabnuti Radiohead tak moje poradi alb je nasledujici (razeno od nejlepsiho): Kid A, HTTT, OK Computer, Amnesiac, The Bends, Pablo Honey..

 • Více poslechu=více pochopení (Rosťa, 23.07.2004 20:01) Reagovat

  Neznám šíři záběru pana autora, ale skok do EltonJohnových vod je na pováženou. Nevadí. Skladba "I Will" je naprosto jednoduchou, silnou skladbou, podobně track 10. Jenže pan autor se asi vyžívá jen tehdy, když to "skupina pořádně rozpálí". Víte, v tom se ztratí leccos a takových skupin jsou miliony. Jednoduchý text skladby "I Will" rozhodně nenechá citlivé duše v poklidu a hluboce se zapíše do paměti. Nejsem nijak skalní fanda Radiohead, přeci jen mám záběr dosti široký, ale ke kritice nikterak lehké muziky je zapotřebí trochu znalostí a fundovanosti, což jste, pane kritiku, neprojevil. Zkuste to znovu, ale raději na něčem, co by Vás tak nevyčerpalo. Vyšla např. Lavigne, bude tu Pink atd., tak snad si vyberete.

 • šest?!? (EdaS, 23.07.2004 20:43) Reagovat

  Nejsem žádný skalní fanda, který si myslí, že cokoliv jeho miláčkové vydají je geniální. Ale tohle EP považuju za moc dobré. Myslím, že autorovi recenze se nelíbí proto, že se mu nelíbilo celé Hail (ne Heil) to the Thief, které znamenalo oproti Kid A a Amnesiacu méně experimentů a více klasických písniček. Ale I Will není (aspoň pro mě) vůbec zbytečná a její alternativní verze je zajímavá a líbí se mi. A ty plky o Eltonu Johnovi jsou trošku mimo, ne? Ale dost polemizování, stejně to skončí u "mě se to líbí, Veselému ne". Jediné co mi na Com Lag vadí je jeho přílišná pestrost. Ale proč to vytýkat sbírce béček singlů?

 • skutecne? (ČestmírS, 25.07.2004 19:49) Reagovat

  Vazeny pan autor je zjevně idiot.

 • nesmysl (karbo, 25.07.2004 21:17) Reagovat

  celá ta renceze je mimo mísu... myslím, že člověk, který si Radiohead oblíbil v roce 1993, nemůže je teď vůbec soudit... dyť i sama kapela se ke své minulosti moc nehlasí...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Depeche Mode - Memento Mori 9/10
Recenze: Depeche Mode na desce "Memento Mori" tančí se smrtí Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Cannibal Corpse, Dark Funeral, Holešovická tržnice - Hala 13, Praha, 25.3.2023
Naživo: Krvavá flákota na černém ledu. Metalové kulty Cannibal Corpse a Dark Funeral rozpálily Halu 13 Cannibal Corpse a Dark Funeral. Ve své podstatě dnes už klasici dvou pólů metalového extrému, death metalu i black metalu. Není divu, že se po lístcích do původně ohlášeného Paláce Akropolis jen zaprášilo. A tak se přesouvalo do... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2023 21:55 v sekci Naživo
0
Pet Shop Boys - Living In The Past 8/10
Audio: Pet Shop Boys v dojemném songu "Living In The Past" reflektují současnost srovnáním se stalinistickým Ruskem Dvojice Pet Shop Boys má na letošek v plánu pokračování turné "Dreamworld", které se loni zastavilo i v Praze. Děje se toho kolem ní ale daleko víc. Kromě chystaného vydání ročenky "Annually" pánové potvrdili, že začínají... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2023 13:27 v sekci Audio / Video | Audio
0
Ed Sheeran - Eyes Closed 6/10
Video: Ed Sheeran v klipu "Eyes Closed" truchlí nad smrtí blízkých přátel Ed Sheeran v pátek přišel s první písní z připravovaného alba "−" ("Subtract"). Nese název "Eyes Closed" a zpěvák ji představil zároveň s videoklipem. Přes líbivý a chytlavý beat autor v songu bojuje s vnitřními démony a... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 13:24 v sekci Audio / Video | Video
0
Lukáš Oravec Orchestra - The Sun 8/10
Recenze: Lukáš Oravec Orchestra řádí na "The Sun" v rytmu prosluněné bigbandové latiny Slunce, modrá obloha, mojito pod slunečníkem, letní pohodička. Pěkné snění v čase, kdy je zima nejošklivější. A skvělou kulisou pro tyto představy je muzika. Big band Lukáš Oravec Orchestra si tak nemohl najít lepší termín... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 08:30 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Radiohead zase spolu. Nový materiál představí "během několika příštích let" (21.03.2023 07:55)
- Recenze: "A Light For Attracting Attention" od The Smile je víc než jen volné pokračování Radiohead (19.05.2022 08:00)
- The Smile Thoma Yorka konečně ohlásili debut (21.04.2022 13:14)
- Video: Radiohead si do klipu "Follow Me Around" pozvali Guye Pearce (08.11.2021 18:42)
- Radiohead vydají desky "Kid A" a "Amnesiac" ve společné reedici (08.09.2021 13:26)
- Zaprášenosti: The Presidents Of The USA - "The Presidents Of The USA" (18.07.2021 09:55)
- Video: Thom Yorke v nové verzi hitu "Creep" svých Radiohead výrazně zvolnil. U klipu možná usnete (13.07.2021 17:44)
- Radiohead jsou na TikToku (04.04.2021 16:26)
- Nudíte se? Pořiďte si puzzle od Radiohead (18.06.2020 15:52)
- Radiohead obrací. Lanu Del Rey za krádež "Creep" prý nezažalovali (10.01.2018 09:37)

ALBUM TÝDNE 13/2023

Depeche Mode
Memento Mori

Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm hrají šachy se samotným Smrťákem.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Beyoncé Lady Gaga Adele Coldplay Kryštof Rihanna Lucie Vondráčková Ewa Farna AC/DC Viktor Sheen Sia Miley Cyrus BTS The Weeknd Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu