Kdo do masny nechodí, sám sobě uškodí

20.06.2004 18:40 - Radek Antl | foto: facebook interpreta

Jmenují se Lingers, jsou z České Lípy a kladou důraz na instrumentální i hudebně-formální pestrost a propracovanost. V jejich muzice mají místo jazzové groovy i drum'n'basové figurace, jejich produkce jako celek pak snese označení inteligentní pop. A teď to nejdůležitější - nedávno vydali povedenou desku "Gallery", kterou jsme rádi podrobili recenzi.
8/10

Lingers - Gallery

Skladby: Dromios, Just Naked, Life Is Beautiful, Man And Sea, Psychic Fellowship, Goodtimes Bedtimes, Try (No More Access To Her Underpants), Wartburg Groove, Life's Beautiful (Part II), Beyond Horizons, Gallery
Celkový čas: 45:23
Vydavatel: Indies
Přiznejte se - když potřebujete salám, jdete do hypermarketu, kde se můžete přehrabovat ve spoustě dalších věcí a cestou třeba narazíte i na nějaké ty slevy, nebo do malé, zastrčené masny, kde se šunka netváří, že už si tam hoví nějakých pár měsíců? Velký obchoďák rovná se pohodlí, malé obchůdky zase spolehlivost a tato charakteristika se dá volně aplikovat i na hudební vydavatelství - velké firmy značí širokou nabídku pro většinu posluchačů, ty maličké zase samé delikatesy, které sice jsou chutné, ale námahu zajít si tam pro ně si dají pouze někteří (tak honem, jak zní vaše odpověď?), nehledě na to, že jde o zastrčená místa, jež nejsou přes velké supermarkety skoro ani vidět. Proč to vůbec říkám? Jeden takový hudební krámek - jmenuje se Indies Records - má na skladě mezi ostatními mňamkami vskutku chutnou věc "Gallery" od partičky Lingers.

Kapelu z České Lípy založili čtyři studenti anglistiky, aktuální sestavu tvoří tři profesionální hudebníci a dva středoškolští učitelé angličtiny. I proto je drtivá většina textů v angličtině; muzikanti sami její užití ospravedlňují tak, že je mnohem ohebnější a vhodnější pro styl, jenž hrají (a má to samozřejmě i jiné výhody - řekněte si česky třeba "her ass, its solemn cleft", ha?). Pokud mám hned na úvod stručně popsat hudební vzezření Lingers, neodpustím si přívlastky jako zábavné, nápadité, chytlavé, vyspělé, originální a hlavně pestré. Jakoby se pánové chtěli trhnout od prostého melodického rocku přes jazz až někam k funku a v poslední chvíli si to rozmysleli s tím, že stejně nemají trumpetu, tudíž že raději zkusí inteligentní pop, přičemž si každou chvilku žánrově odskočí (do reggae a la Bob Marley laděná "Life's Beautiful Part II"). Svým písním dávají tu neodolatelný strunný groove, tu harmonické, uklidňující hlazení houslí a tu zase nechají exhibovat Ferryho Kuchaře na klávesové nástroje, přičemž to všechno tak krásně pospojují dohromady, že posluchač lpící na ucelenosti nemůže mít nejmenších námitek. Nikoho jistě neurazí ani pěvecký projev Arnošta Sameše. Nevím, co by o něm do TV Nova řekli Hejma and company, muzice Lingers jeho hlas každopádně padne fešně. Jak bych vám ho jenom... Nalaďte si někoho, kdo zní trochu jako Zdeněk Bína z -123 min., lehce (ale opravdu jen lehce a ještě k tomu pouze místy) dochucený Kryštofem Michalem ze Support Lesbiens. Mno, asi vám v hlavě nevyjede zrovna Sameš, ale aspoň jsem to zkusil.

Za zmínku v případě Lingers stojí i texty. Jsou líbivé, chytré, a pokud si dáte námahu vnímat jejich smysl, mnohde vás donutí k zamyšlení. Hned v úvodní "Dromios" pánové spustí o problému ekologických průšvihů, druhou písní "Just Naked" mírně odlehčí, když podotknou, abychom ze života (a hlavně ze sebe samých) nedělali takovou vědu, protože jsme stejně jenom nahé sochy, co se v galerii života za čas odrolí a bude je tak třeba vyměnit, aby ve zdánlivě bezstarostné trojce "Life Is Beautiful" několikrát zopakovali, jak je na planetě Zemi krásně. Záměrně jsem užil spojení zdánlivě bezstarostné - z komplimentů lidskému bytí, které zaručeně naštve ve chvílích, kdy se potýkáte s vážnějšími osobními problémy ("život je nádherný, zeptejte se svých pokojových rostlin") se totiž o nějakých dvacet minut později v pokračování písně promění v regulérní kritiku odmítajícího kariérismus, globalizaci a válečné tendence. Dojde i na slova o lásce, jednou šťastné (vitalistická "Goodtimes Bedtimes"), vzápětí zase zklamané ("Try - No More Access To Her Underpants"). Tak trochu výjimečnou záležitostí je pak vykutálený song "Wartburg Groove" (ne, na klávesy zde skutečně nehraje Roman Holý - toť jen zdání, vážení), který je - jako jediný na desce - v němčině.

Těžko určit největší pecky alba. Nenajdete na něm vyslovené hitovky do rádií, které by po pár vteřinách chytily za uši, což ovšem neznamená, že byste si písně z "Gallery" nemohli prozpěvovat spolu s kapelou. Desku si jednoduše musíte naposlouchat, a pak vám spolu s ní bude hej. Mému sluchu konkrétně lahodí více pomalé, pohodičkové věci "Life Is Beautiful", "Man And Sea" i závěrečná "Gallery". Dá se u nich nádherně relaxovat - kytary vás rozkývají do líného rytmu, houslové předěly vytvoří příjemnou atmosféru a vše doladí Kuchařovy varhany; mňam!

Zábavná a zajímavá hudební produkce českolipských Lingers může být dobrým tipem pro všechny, kdož uvažují, co si strčit do discmana, aby v létě na koupáku nebyla nuda (ostatně, stejně tak pro ty, kteří svůj čas tráví aktivněji). Nebojíte-li se neznámých jmen, rozhodně zkuste! Tento o nejrůznější styly obohacený popík má šance oslovit kvanta posluchačů a udělat z Lingers úspěšnou a žádanou skupinu, jíž by jistě porozuměli i v zahraničí. Inu, jak říkám, někdy holt neuškodí rekognoskovat nějaký ten malinkatý krámek krčící se v ústraní.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY