Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Kabáti dolovali v Praze

Vydáno: 12.06.2004 17:09 v sekci Naživo - Tomáš Parkan

Teplická skupina Kabát minulý rok vydala veleúspěšnou desku "Dole v dole", a aby ještě více podpořila její prodej, vyjela i na relativně krátké, ale o to více monstrózní turné po deseti českých a jednom slovenském městě. Předposlední koncert turné v Praze jsme měli možnost navštívit i my. A jak to tam vypadalo?

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Kabát - Turné Dole v dole
© www.kabat.cz
Stejně jako minulý rok Rolling Stones v některých městech, absolvoval jsem i já během posledních několika dní tři koncerty na úplně odlišných místech. Jeden halový ve Vídni (Phil Collins), potom koncert v klubovém prostředí (Garou v Lucerna Music Baru) a nakonec ve čtvrtek open-air na Slavii. Tam se zastavila na svém turné po krajích českých a trošku i slovenských skupina Kabát. Musím říct, že oproti dvěma předchozím koncertům se jednalo o naprosto jinou akci. Koncerty pod otevřeným nebem už nejsou u nás pouze doménou skupiny Lucie, nyní se k nim přidali i Kabáti. Do Edenu přivezli na české poměry ohromné pódium s opravdu skvělým světelným parkem. Scéna stylizovaná podle poslední desky "Dole v dole" jako důl se čtyřmi těžebními věžemi působila impozantně.

Hned zpočátku se musím k něčemu přiznat. Hudebním zaměřením jsem spíše popař, který občas zabrousí do folku, country, jazzu, blues případně do funky, co se týče rockové muziky, končí někde o Goo Goo Dolls. Toto byl pro mě první koncert Kabátů, a proto mě velice překvapilo, když jsem viděl, jaké publikum na ně chodí - mimo té nejstarší generace chyběli snad pouze kojenci. Jinak se do Edenu vydal vskutku reprezentativní vzorek populace. Jistě za to může i deska "Dole v dole", kterou Kabáti oslovili daleko širší skupinu posluchačů než kdykoliv předtím a konečně také kritiky, kteří dlouhou dobu považovali Kabáty za pouze jakousi hospodskou kapelu.

Celá akce začala až trošku neuvěřitelně, protože na pódium přišli kluci, které nebylo pomalu ani vidět, a s velkou kuráží se opřeli do kytar. Představili se jako skupina Nevím a začali směle hrát před už docela početným publikem, které je se zájmem sledovalo. Zahráli asi dvě vlastní a potom pár převzatých písniček, mezi nimiž nechyběly hity Deep Purple, AC/DC nebo Led Zepellin. Velký šok přišel, když se představili a zároveň prozradili svůj věk, který se pohyboval mezi devíti (!) až dvanácti roky. Musím uznat, že na to, kolik těm klukům je, zahráli více než dobře, což po poslední písničce, kterou nebylo nic jiného než "Žízeň" od Kabátu, sklidili i náležité ovace diváků. Po nich přišla na scénu skupina Dolores Clan, která nedávno vydala debutové album "Prwotní strach". V téhle chvíli se mnou asi nebude souhlasit naše rockovější redakční větev a něco málo fanoušků, ale musím napsat, že jejich hudba, mohu-li to vůbec napsat, mi rvala doslova uši. Teď už vím, že téhle skupině se budu na sto honů vyhýbat a přirovnávat Dolores Clan k Linkin Park mi přijde trochu zcestné. Tyto pocity jsem naštěstí neměl jen já sám, drtivá většina lidí, které jsem kolem sebe viděl, měla v obličeji stejně nechápavý výraz jako já. Jediným zajímavým momentem ve vystoupení Dolores Clan byla jakási výpomoc Lucie Bílé v písničce, která se, tuším, jmenovala "Mantinely". Nicméně i tak jsem si oddechl, když Dolores Clan zmizeli ze scény. Po nich už následoval hlavní předskokan večera - Krucipüsk - a to už bylo zcela jiné kafe. Jejich hudba se mi celkem líbila, i když na můj vkus byla možná trošku tvrdší. Na rozdíl od předchozích skupin, Krucipüsk už hráli za osvětlení a projev a především zpěv lídra Tomáše Hajíčka měl něco do sebe. Skupina zahrála především písničky z nového alba "Druide!", které je velice ceněno kritikou. Po odchodu Krucipüsku se už čekalo na hlavní hvězdy večera.

Kabát - Turné Dole v dole
© www.kabat.cz
No a čekalo se poměrně dlouho, patrně na tmu, což by nebylo až tak hrozné, kdyby v tento moment nezačalo docela vydatně pršet. Déšť vůbec byl hlavním nepřítelem večera, ale jakmile začal Kabát hrát, myšlenky šly jiným směrem a na vodu padající z nebe bylo zapomenuto. To se stalo něco málo po deváté hodině. Na projekčních plátnech a na promítací stěně ve středu pódia se rozběhl "Český filmový týdeník" s tématikou hornictví a těžební kola na stylizovaných věžích se roztočila. Poté se na okamžik vše ponořilo do tmy, aby s velkým zážehem všech světel vstoupili na pódium Kabáti, kteří bez váhání spustili "Bahno", na jenž navázali okamžitě "V pekle sudy válej". Teprve potom frontman Josef Vojtek přivítal všechny na koncertě, přičemž velice pregnantně zhodnotil počasí. Následoval "Bruce Willis" a o tom, jak je populární zvláště poslední deska, jsme se mohli přesvědčit u jedné z písniček z ní - "Cirkusovej stan". Další písnička "Bára", při níž se na scéně objevily stylizované plameny, byla věnovaná všem dámám, kterých, dle slov Josefa Vojtka, na koncertech Kabátu stále přibývá. Poté se na promítací stěně, která byla trošku nešikovně rozdělena na tři kusy, objevily kaktusy, což neznamenalo nic jiného, než že skupina zahraje "Bum, bum Tequila". V této fázi to už v publiku hodně vřelo a asi největším vrcholem první části večera bylo, když spustili moji asi nejoblíbenější písničku z desky "Dole v dole" - "Jednou nás to všechny zabije". Po té se střídaly hity s novými písničkami, kterých bylo celkem dost, protože z poslední desky nezazněly jen dvě skladby.

Kabát - Turné Dole v dole
© www.kabat.cz
Asi nejslabším momentem koncertu byl okamžik, kdy se za mikrofon při písničce "Ďábel a syn" postavil kytarista Milan Špalek, který sice nezpíval špatně, ale chyběla tomu energie, na kterou jsme zvyklí od Josefa Vojtka. Ten se na pódium vrátil velice záhy v převleku Elvise Presleyho a v písničce nazvané po Králi rokenrolu předvedl naplno své šoumenství. Před velkým hitem "Šaman" se blýskli písničkou "Shořel náš dům", která má určitě velké hitové ambice. Na starší a o poznání tvrdší styl dali zavzpomínat v písničce "Óda na konopí", při níž jsem si teprve uvědomil, jak velkou proměnou Kabáti prošli. Musím říct, že jejich nynější styl je mi daleko sympatičtější. Při "Go Satane Go" jsem si vzpomněl na loňský koncert Rolling Stones v Praze. Efekty, kdy nad pódiem zahořelo šest obrovských hořáků, byly prakticky stejné jako při "Sympathy For The Devil", ale nejen ty byly srovnatelné s vystoupením Rolling Stones. I naprogramování světel zaslouží pochvalu, musím říct, že se mi líbilo více než před pár lety na koncertě Michaela Jacksona, což pouze dokazuje fakt, že dnes jsou i čeští interpreti schopni připravit vskutku světovou show.

Set rychlých písniček pěkně od podlahy odstartovala novinka "Frau Fogelrauch" následovaná už dvěma osvědčenými hity - "Pohoda" a "Teta z Ostravy". Co bude následovat potom, se dalo tušit, když si Josef Vojtek vzal na hlavu stetson. Na řadu nemohlo přijít snad nic jiného, než, podle mého názoru největší hit, "Colorado", kterým snad poprvé masivně pronikli do rádií a do televize. Proto mě docela překvapila reakce publika, která tuto, přeci už jen trošku starší písničku, přivítala poměrně chladně. Že by už ji mladší posluchači tolik neznali? Po "Kdo si nechce hubu spálit", která klidně mohla být zařazena dříve nebo místo které mohla zaznít úplně jiná skladba, ukázal frontman někam k parlamentu s tím, že následující písnička "Porcelánová prasata" je pro osazenstvo této instituce. To už se koncert chýlil k závěru a publikum si žádalo "Žízeň", kterou jako poslední písničku řádné části koncertu taky Kabáti zahráli. Jestliže předtím některé refrény zpívali diváci se skupinou, teď už hlavní motiv zpíval celý areál. Poté se skupina odebrala do zákulisí a čekalo se, jestli něco přidá.

Kabát - Turné Dole v dole
© www.kabat.cz
Musím říct, že fanoušci Kabátů nemají moc velkou výdrž, jelikož vyvolávání a vytleskávání moc dlouho nevydrželi a v poslední chvíli to už vypadalo, že to vzdají. Trošku viny je ale nutno připsat i hlavním aktérům, protože jim to trvalo opravdu dost dlouho, než se objevili znovu na pódiu. Přeci jen - co by to byl za koncert k desce v "Dole v dole", kdyby nezazněl ústřední song z téhle desky. Převlečeni za horníky za velkého jásotu a za dunění bubnů vyšli Kabáti, aby zahráli čtveřici hitů v čele z výše zmíněným "Dole v dole". Teprve až v této fázi show se ukázalo, jakými možnosti disponuje pódium. Zavěšené panely se naklonily a dostalo si i na pyrotechnické efekty. Následovala výborná "Na sever", kterou jakoby snad ani nenapsali oni. Při lehce taneční skladbě "Láďa" běžel na promítací stěně za kapelou videoklip, což ale nebylo to pravé ořechové, jelikož, jak jsem psal už výše, byla rozdělena na tři kusy a proložena asi metrovou mezerou. Škoda, že se nemohla rozjíždět a sjíždět, jak tomu bylo třeba na již několikrát zmiňovaném koncertu Stones. To byla ale pouze jediná piha na kráse koncertu. Celou show snad nemohl zakončit jiný hit než "Moderní děvče". Po něm se skupina rozloučila a společně s jejím odchodem začal velkolepý ohňostroj.

Koncert Kabátu byl vskutku skvělou akcí, kterou, když člověk přežil Dolores Clan, nezkazilo ani počasí. Upřímně řečeno, nejhorším zážitkem byl odchod z koncertu. Jedna již tak malá brána vůbec nestačila a díky tomu zůstávala velká většina lidí v areálu ještě dlouho po skončení koncertu. Příště by se mělo při plánování takovéto monstrózní akce s něčím podobným počítat a situovat ji na nějaké vhodnější místo, kde bude lepší spojení na metro, protože ani doprava z místa nebyla bez problémů.

Ještě se vrátím zpět ke koncertu. Ač mi trošku chyběly některé velké hity jako třeba "Centryfuga" nebo "Tak teda pojď", musím napsat, že Kabáti dokázali, že i česká skupina dokáže udělat výbornou, se světem srovnatelnou show. Koncert byl výborně nazvučený, vynikl hutný zvuk kytar a samozřejmě i bicích a programing světel a efektů jsem již jednou chválil. Rozhodně se už teď můžeme těšit na DVD z tohoto turné, které musí zákonitě následovat, protože to by byli Kabáti špatní obchodníci, kdyby této příležitosti nevyužili, což si myslím, že rozhodně nejsou. Pokud tedy mohu usuzovat podle prodeje jejich alb.

Setlist koncertu:
Bahno
V pekle sudy válej
Bruce Willis
Cirkusovej stan
Bára
Bum, bum Tequila
Kalamity Jane
Jednou nás to všechny zabije
Dávám ti jeden den
Stará Lou
Lady Lane
Ďábel a syn
Elvis
Shořel náš dům
Šaman
Óda na konopí
Go Satane Go
Starej bar
Frau Fogelrauch
Pohoda
Teta z Ostravy
Colorado
Kdo si nechce hubu spálit
Porcelánový prasata
Žízeň

Dole v dole
Na sever
Láďa
Moderní děvče

Kabát, Krucipüsk, Dolores Clan, Lehkoatletický stadion Slávie, Praha, 10.6.2004

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • pro me patri... (honzaX, 12.06.2004 19:12) Reagovat

  ...kabat stale nekam do hospody (nejlepe), nebo spis radsi nekam jinam...
  ukazka jak maj cesi stejne spatnej vkus jako zbytek zemekoule.
  p.s.i tak si ale mohly zaslouzit lepsi recenzi, tohle je docela typickej MS vyplod:)

 • Kabát je výjimečný. (Richard Šimůnek, 12.06.2004 21:53) Reagovat

  Je spousta kapel, které hrají dobře tvrdý rock, nebo metal, mají dobrý sound, ale nemají nápad. Jedna písnička jak druhá, nezajímavá. Potom je spousta interpretů a skladatelů s dobrými nápady, ale utopí je v trapném ulepeném komerčním popu. Kabát je naprosto ojedinělý v tom, že hraje rock s úžasným zvukem a písničky mají vynikající refrény, nápady, melodii. Ty mají v rockovém aranžmá obvykle větší úspěch. Navíc jsou to téměř vždy naprosto vlastní a originální díla členů kapely! Jeho úspěch není náhodný, ale zcela zákonitý.

 • Dolores clan??? (Petr 25, 13.06.2004 05:54) Reagovat

  Nejsem žádný fanoušek a musím uznat, že skupina dolores clan mě překvapila a to jenom v tom nejlepšim!!! Nechápu názor autora. Zpěv mi připadal super, uši mi rvou teda jiný věci.

 • no to ze... (honzaX, 13.06.2004 10:46) Reagovat

  ...si pisou pisnicky clenove sami (narozdil od textu ne?) tak to beru jako samozrejmost.. bohuzel zijeme v zemi kde jiz 40 let se to jenom hemzi samejma (hroznejma) predelavkama a pak takovym opvlem jako je kabat..

 • Nejsem... (Tomiq, 13.06.2004 15:24) Reagovat

  ...sice fandou rocku, metalu a kytarové muziky (dá se říct, že ji vyloženě nesnáším), ale tenhle póvl mi akorát dokazuje, že český rock a pop NEEXISTUJE - že existujou jen parodie na ně. A to platí i pro další žánry, jako třeba jazz, country, dance&electronic ap.

  (A teď mě kamenujte :)))

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Saint Agnes, Café V lese, 23.5.2019
Naživo: Saint Agnes v Café V lese bavili hlavně energií Londýnský kvartet Saint Agnes funguje od roku 2014 a letos mu konečně vyšel debut "Welcome To Silvertown". Čerstvá nahrávka v sobě snoubí prvky blues, rocku i hard rocku v temném syrovém obalu. Představit se ji muzikanti rozhodli také... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2019 13:57 v sekci Naživo
0
Zofie Dares - Chci se stále dívat na svět dětskýma očima
Rozhovory: Zofie Dares - Chci se stále dívat na svět dětskýma očima Zofie Dares je sólový projekt charismatické zpěvačky Mydy Rabycad Žofie Dařbujánové. Svoji debutovou desku "High On Being" charakterizuje slovy: "Je to deska puberťačky, která káže lidem, jak mají žít, a přitom ještě sama tak... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2019 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Pohled do českých hitparád - 20. týden 2019
Robin Schulz je novým králem českých rádií, Billie Eilish vyhrála hru o albový trůn Robin Schulz se s písní "Speechless" těší ze svého prvního triumfu v českých rádiích. Albová hitparáda našla svou stálici v asi nejpopulárnější teenagerce současnosti Billie Eilish. Její ceněný debut "When We All Fall Asleep,... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2019 07:30 v sekci Novinky | České hitparády
2
MikAel, Café V lese, Praha, 21.5.2019
Naživo: MikAel přivedl v Café V lese k životu album "Easy". Koncertem dokázal, že si zaslouží pozornost Křest desky "Easy" MikAela, elektronicky zaměřeného projektu Michaela Foreta, byl sice neveřejnou záležitostí pro pár desítek pozvaných, nabídl však zážitek srovnatelný s regulérním koncertem. Zpěvák představil kompletní album a... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2019 20:55 v sekci Naživo
2
Nejen prvotní výkřik aneb 5 kroků k legendárnosti Primal Scream
Publicistika: Nejen prvotní výkřik aneb 5 kroků k legendárnosti Primal Scream Line-up letošního ročníku Metronome Festivalu i letos láká na jména, která dávno patří mezi ostřílené legendy. A pokud to o někom platí obzvlášť, jsou to bez diskuze glasgowští chameleoni Primal Scream, kteří se v Praze... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2019 16:00 v sekci Publicistika
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Krucipüsku to šlape i s omlazenou sestavou (16.03.2018 10:13)
- Fotogalerie: Krucipüsk v nové sestavě exceloval v pražském Lucerna Music Baru (16.03.2018 10:03)
- Krucipüsk na jarním turné představí novou sestavu i album "Sine Amore Nihil" (31.01.2018 14:15)
- Recenze: Krucipüsk na albu "Sine Amore Nihil" už zase dělají pořádný bordel (27.11.2017 00:00)
- Fotogalerie: Velmi slušně zaplněný Lucerna Music Bar si užíval jízdu s Krucipüskem (18.03.2017 13:03)
- Liberecký Krucipüsk zahřmí 16. března v pražském Lucerna Music Baru (04.03.2017 15:01)
- Fotogalerie: První den festivalu Mezi ploty v obrazech (31.05.2016 08:42)
- Festival Mezi Ploty proběhne už tento víkend (24.05.2016 09:11)
- Recenze: Krucipüsk se konečně vrátili s povedenou deskou "Tintili vantili" (24.12.2015 09:27)
- Krucipüsk pokřtí v pondělí nové album za účasti mnoha hostů (20.12.2015 12:00)

ALBUM TÝDNE 20/2019

Rammstein
Rammstein

Po deseti letech čekání se němečtí stylotvorní metalisté Rammstein vracejí s novou deskou. Kontroverzně originální kapela má za sebou vzácně vyrovnanou diskografii, která, s odstupem času, vlastně nikdy příliš neklesla pod vysoko nastavenou laťku. Jak je na tom eponymní novinka?

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 25.05.
Jamiroquai (UK) (O2 Arena, Praha)
Ne 26.05.
Muse (UK) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 26.05.
Men I Trust (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 30.05.
Gothboiclique (USA) (Underdogs', Praha)
Pá 31.05.
United Islands (Karlín, Praha)
Út 04.06.
Tool (USA) (O2 Arena, Praha)
St 05.06.
Maroon 5 (USA) + Sigrid (NO) (O2 Arena, Praha)
St 05.06.
Bryan Ferry (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 05.06.
Atreyu (USA) (Fléda, Brno)
Čt 06.06.
The Smashing Pumpkins (USA) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Rammstein Lady Gaga Marek Ztracený Leoš Mareš Madonna Coldplay Tereza Kerndlová The Cure Karel Gott Adele Linkin Park Ewa Farna Kryštof Rihanna Helena Zeťová Beyoncé Sia Imagine Dragons Kylie Minogue Britney Spears
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver