shop.musicserver.cz

Kabáti dolovali v Praze

Vydáno: 12.06.2004 17:09 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

Teplická skupina Kabát minulý rok vydala veleúspěšnou desku "Dole v dole", a aby ještě více podpořila její prodej, vyjela i na relativně krátké, ale o to více monstrózní turné po deseti českých a jednom slovenském městě. Předposlední koncert turné v Praze jsme měli možnost navštívit i my. A jak to tam vypadalo?

Kabát - Turné Dole v dole
© www.kabat.cz
Stejně jako minulý rok Rolling Stones v některých městech, absolvoval jsem i já během posledních několika dní tři koncerty na úplně odlišných místech. Jeden halový ve Vídni (Phil Collins), potom koncert v klubovém prostředí (Garou v Lucerna Music Baru) a nakonec ve čtvrtek open-air na Slavii. Tam se zastavila na svém turné po krajích českých a trošku i slovenských skupina Kabát. Musím říct, že oproti dvěma předchozím koncertům se jednalo o naprosto jinou akci. Koncerty pod otevřeným nebem už nejsou u nás pouze doménou skupiny Lucie, nyní se k nim přidali i Kabáti. Do Edenu přivezli na české poměry ohromné pódium s opravdu skvělým světelným parkem. Scéna stylizovaná podle poslední desky "Dole v dole" jako důl se čtyřmi těžebními věžemi působila impozantně.

Hned zpočátku se musím k něčemu přiznat. Hudebním zaměřením jsem spíše popař, který občas zabrousí do folku, country, jazzu, blues případně do funky, co se týče rockové muziky, končí někde o Goo Goo Dolls. Toto byl pro mě první koncert Kabátů, a proto mě velice překvapilo, když jsem viděl, jaké publikum na ně chodí - mimo té nejstarší generace chyběli snad pouze kojenci. Jinak se do Edenu vydal vskutku reprezentativní vzorek populace. Jistě za to může i deska "Dole v dole", kterou Kabáti oslovili daleko širší skupinu posluchačů než kdykoliv předtím a konečně také kritiky, kteří dlouhou dobu považovali Kabáty za pouze jakousi hospodskou kapelu.

Celá akce začala až trošku neuvěřitelně, protože na pódium přišli kluci, které nebylo pomalu ani vidět, a s velkou kuráží se opřeli do kytar. Představili se jako skupina Nevím a začali směle hrát před už docela početným publikem, které je se zájmem sledovalo. Zahráli asi dvě vlastní a potom pár převzatých písniček, mezi nimiž nechyběly hity Deep Purple, AC/DC nebo Led Zepellin. Velký šok přišel, když se představili a zároveň prozradili svůj věk, který se pohyboval mezi devíti (!) až dvanácti roky. Musím uznat, že na to, kolik těm klukům je, zahráli více než dobře, což po poslední písničce, kterou nebylo nic jiného než "Žízeň" od Kabátu, sklidili i náležité ovace diváků. Po nich přišla na scénu skupina Dolores Clan, která nedávno vydala debutové album "Prwotní strach". V téhle chvíli se mnou asi nebude souhlasit naše rockovější redakční větev a něco málo fanoušků, ale musím napsat, že jejich hudba, mohu-li to vůbec napsat, mi rvala doslova uši. Teď už vím, že téhle skupině se budu na sto honů vyhýbat a přirovnávat Dolores Clan k Linkin Park mi přijde trochu zcestné. Tyto pocity jsem naštěstí neměl jen já sám, drtivá většina lidí, které jsem kolem sebe viděl, měla v obličeji stejně nechápavý výraz jako já. Jediným zajímavým momentem ve vystoupení Dolores Clan byla jakási výpomoc Lucie Bílé v písničce, která se, tuším, jmenovala "Mantinely". Nicméně i tak jsem si oddechl, když Dolores Clan zmizeli ze scény. Po nich už následoval hlavní předskokan večera - Krucipüsk - a to už bylo zcela jiné kafe. Jejich hudba se mi celkem líbila, i když na můj vkus byla možná trošku tvrdší. Na rozdíl od předchozích skupin, Krucipüsk už hráli za osvětlení a projev a především zpěv lídra Tomáše Hajíčka měl něco do sebe. Skupina zahrála především písničky z nového alba "Druide!", které je velice ceněno kritikou. Po odchodu Krucipüsku se už čekalo na hlavní hvězdy večera.

Kabát - Turné Dole v dole
© www.kabat.cz
No a čekalo se poměrně dlouho, patrně na tmu, což by nebylo až tak hrozné, kdyby v tento moment nezačalo docela vydatně pršet. Déšť vůbec byl hlavním nepřítelem večera, ale jakmile začal Kabát hrát, myšlenky šly jiným směrem a na vodu padající z nebe bylo zapomenuto. To se stalo něco málo po deváté hodině. Na projekčních plátnech a na promítací stěně ve středu pódia se rozběhl "Český filmový týdeník" s tématikou hornictví a těžební kola na stylizovaných věžích se roztočila. Poté se na okamžik vše ponořilo do tmy, aby s velkým zážehem všech světel vstoupili na pódium Kabáti, kteří bez váhání spustili "Bahno", na jenž navázali okamžitě "V pekle sudy válej". Teprve potom frontman Josef Vojtek přivítal všechny na koncertě, přičemž velice pregnantně zhodnotil počasí. Následoval "Bruce Willis" a o tom, jak je populární zvláště poslední deska, jsme se mohli přesvědčit u jedné z písniček z ní - "Cirkusovej stan". Další písnička "Bára", při níž se na scéně objevily stylizované plameny, byla věnovaná všem dámám, kterých, dle slov Josefa Vojtka, na koncertech Kabátu stále přibývá. Poté se na promítací stěně, která byla trošku nešikovně rozdělena na tři kusy, objevily kaktusy, což neznamenalo nic jiného, než že skupina zahraje "Bum, bum Tequila". V této fázi to už v publiku hodně vřelo a asi největším vrcholem první části večera bylo, když spustili moji asi nejoblíbenější písničku z desky "Dole v dole" - "Jednou nás to všechny zabije". Po té se střídaly hity s novými písničkami, kterých bylo celkem dost, protože z poslední desky nezazněly jen dvě skladby.

Kabát - Turné Dole v dole
© www.kabat.cz
Asi nejslabším momentem koncertu byl okamžik, kdy se za mikrofon při písničce "Ďábel a syn" postavil kytarista Milan Špalek, který sice nezpíval špatně, ale chyběla tomu energie, na kterou jsme zvyklí od Josefa Vojtka. Ten se na pódium vrátil velice záhy v převleku Elvise Presleyho a v písničce nazvané po Králi rokenrolu předvedl naplno své šoumenství. Před velkým hitem "Šaman" se blýskli písničkou "Shořel náš dům", která má určitě velké hitové ambice. Na starší a o poznání tvrdší styl dali zavzpomínat v písničce "Óda na konopí", při níž jsem si teprve uvědomil, jak velkou proměnou Kabáti prošli. Musím říct, že jejich nynější styl je mi daleko sympatičtější. Při "Go Satane Go" jsem si vzpomněl na loňský koncert Rolling Stones v Praze. Efekty, kdy nad pódiem zahořelo šest obrovských hořáků, byly prakticky stejné jako při "Sympathy For The Devil", ale nejen ty byly srovnatelné s vystoupením Rolling Stones. I naprogramování světel zaslouží pochvalu, musím říct, že se mi líbilo více než před pár lety na koncertě Michaela Jacksona, což pouze dokazuje fakt, že dnes jsou i čeští interpreti schopni připravit vskutku světovou show.

Set rychlých písniček pěkně od podlahy odstartovala novinka "Frau Fogelrauch" následovaná už dvěma osvědčenými hity - "Pohoda" a "Teta z Ostravy". Co bude následovat potom, se dalo tušit, když si Josef Vojtek vzal na hlavu stetson. Na řadu nemohlo přijít snad nic jiného, než, podle mého názoru největší hit, "Colorado", kterým snad poprvé masivně pronikli do rádií a do televize. Proto mě docela překvapila reakce publika, která tuto, přeci už jen trošku starší písničku, přivítala poměrně chladně. Že by už ji mladší posluchači tolik neznali? Po "Kdo si nechce hubu spálit", která klidně mohla být zařazena dříve nebo místo které mohla zaznít úplně jiná skladba, ukázal frontman někam k parlamentu s tím, že následující písnička "Porcelánová prasata" je pro osazenstvo této instituce. To už se koncert chýlil k závěru a publikum si žádalo "Žízeň", kterou jako poslední písničku řádné části koncertu taky Kabáti zahráli. Jestliže předtím některé refrény zpívali diváci se skupinou, teď už hlavní motiv zpíval celý areál. Poté se skupina odebrala do zákulisí a čekalo se, jestli něco přidá.

Kabát - Turné Dole v dole
© www.kabat.cz
Musím říct, že fanoušci Kabátů nemají moc velkou výdrž, jelikož vyvolávání a vytleskávání moc dlouho nevydrželi a v poslední chvíli to už vypadalo, že to vzdají. Trošku viny je ale nutno připsat i hlavním aktérům, protože jim to trvalo opravdu dost dlouho, než se objevili znovu na pódiu. Přeci jen - co by to byl za koncert k desce v "Dole v dole", kdyby nezazněl ústřední song z téhle desky. Převlečeni za horníky za velkého jásotu a za dunění bubnů vyšli Kabáti, aby zahráli čtveřici hitů v čele z výše zmíněným "Dole v dole". Teprve až v této fázi show se ukázalo, jakými možnosti disponuje pódium. Zavěšené panely se naklonily a dostalo si i na pyrotechnické efekty. Následovala výborná "Na sever", kterou jakoby snad ani nenapsali oni. Při lehce taneční skladbě "Láďa" běžel na promítací stěně za kapelou videoklip, což ale nebylo to pravé ořechové, jelikož, jak jsem psal už výše, byla rozdělena na tři kusy a proložena asi metrovou mezerou. Škoda, že se nemohla rozjíždět a sjíždět, jak tomu bylo třeba na již několikrát zmiňovaném koncertu Stones. To byla ale pouze jediná piha na kráse koncertu. Celou show snad nemohl zakončit jiný hit než "Moderní děvče". Po něm se skupina rozloučila a společně s jejím odchodem začal velkolepý ohňostroj.

Koncert Kabátu byl vskutku skvělou akcí, kterou, když člověk přežil Dolores Clan, nezkazilo ani počasí. Upřímně řečeno, nejhorším zážitkem byl odchod z koncertu. Jedna již tak malá brána vůbec nestačila a díky tomu zůstávala velká většina lidí v areálu ještě dlouho po skončení koncertu. Příště by se mělo při plánování takovéto monstrózní akce s něčím podobným počítat a situovat ji na nějaké vhodnější místo, kde bude lepší spojení na metro, protože ani doprava z místa nebyla bez problémů.

Ještě se vrátím zpět ke koncertu. Ač mi trošku chyběly některé velké hity jako třeba "Centryfuga" nebo "Tak teda pojď", musím napsat, že Kabáti dokázali, že i česká skupina dokáže udělat výbornou, se světem srovnatelnou show. Koncert byl výborně nazvučený, vynikl hutný zvuk kytar a samozřejmě i bicích a programing světel a efektů jsem již jednou chválil. Rozhodně se už teď můžeme těšit na DVD z tohoto turné, které musí zákonitě následovat, protože to by byli Kabáti špatní obchodníci, kdyby této příležitosti nevyužili, což si myslím, že rozhodně nejsou. Pokud tedy mohu usuzovat podle prodeje jejich alb.

Setlist koncertu:
Bahno
V pekle sudy válej
Bruce Willis
Cirkusovej stan
Bára
Bum, bum Tequila
Kalamity Jane
Jednou nás to všechny zabije
Dávám ti jeden den
Stará Lou
Lady Lane
Ďábel a syn
Elvis
Shořel náš dům
Šaman
Óda na konopí
Go Satane Go
Starej bar
Frau Fogelrauch
Pohoda
Teta z Ostravy
Colorado
Kdo si nechce hubu spálit
Porcelánový prasata
Žízeň

Dole v dole
Na sever
Láďa
Moderní děvče

Kabát, Krucipüsk, Dolores Clan, Lehkoatletický stadion Slávie, Praha, 10.6.2004

NÁZORY
 • pro me patri... (honzaX, 12.06.2004 19:12) Reagovat

  ...kabat stale nekam do hospody (nejlepe), nebo spis radsi nekam jinam...
  ukazka jak maj cesi stejne spatnej vkus jako zbytek zemekoule.
  p.s.i tak si ale mohly zaslouzit lepsi recenzi, tohle je docela typickej MS vyplod:)

 • Kabát je výjimečný. (Richard Šimůnek, 12.06.2004 21:53) Reagovat

  Je spousta kapel, které hrají dobře tvrdý rock, nebo metal, mají dobrý sound, ale nemají nápad. Jedna písnička jak druhá, nezajímavá. Potom je spousta interpretů a skladatelů s dobrými nápady, ale utopí je v trapném ulepeném komerčním popu. Kabát je naprosto ojedinělý v tom, že hraje rock s úžasným zvukem a písničky mají vynikající refrény, nápady, melodii. Ty mají v rockovém aranžmá obvykle větší úspěch. Navíc jsou to téměř vždy naprosto vlastní a originální díla členů kapely! Jeho úspěch není náhodný, ale zcela zákonitý.

 • Dolores clan??? (Petr 25, 13.06.2004 05:54) Reagovat

  Nejsem žádný fanoušek a musím uznat, že skupina dolores clan mě překvapila a to jenom v tom nejlepšim!!! Nechápu názor autora. Zpěv mi připadal super, uši mi rvou teda jiný věci.

 • no to ze... (honzaX, 13.06.2004 10:46) Reagovat

  ...si pisou pisnicky clenove sami (narozdil od textu ne?) tak to beru jako samozrejmost.. bohuzel zijeme v zemi kde jiz 40 let se to jenom hemzi samejma (hroznejma) predelavkama a pak takovym opvlem jako je kabat..

 • Nejsem... (Tomiq, 13.06.2004 15:24) Reagovat

  ...sice fandou rocku, metalu a kytarové muziky (dá se říct, že ji vyloženě nesnáším), ale tenhle póvl mi akorát dokazuje, že český rock a pop NEEXISTUJE - že existujou jen parodie na ně. A to platí i pro další žánry, jako třeba jazz, country, dance&electronic ap.

  (A teď mě kamenujte :)))

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Jana Vébrová - Kameny ze dna 9/10
Recenze: Zaujať opravdivosťou výrazu je stále možné. "Kameny ze dna" od Jany Vébrovej sú toho dôkazom Od debutového štúdiového albumu Jany Vébrovej prešlo šestnásť rokov. "Písníčkářka z větrného mlýna" predstavila svoju iba druhú platňu v prvej polovici marca tohto roku. V "Kamenech ze dna" nájdete folklórnu poetiku, Erbena,... čtěte zde
Vydáno: 04.06.2023 09:00 v sekci Recenze
0
Prague Rocks 2023, Letiště Letňany, Praha, 2.6.2023
Naživo: Mötley Crüe a Def Leppard přivezli do Letňan lesk a špínu osmdesátek Myslím, že letní koncertní sezónu můžeme považovat za definitivně zahájenou. Jednodenní festival Prague Rocks se na domácí mapě open-air akcí skvěle zabydlel a letos přivezl tandem Mötley Crüe a Def Leppard. Vzpomínky na... čtěte zde
Vydáno: 03.06.2023 13:04 v sekci Naživo
0
John Wolfhooker, Palác Akropolis, Praha, 31.5.2023
Naživo: Jak John Wolfooker pokřtili desku a ukousli si z narozeninového dortu John Wolfhooker, zkráceně Wolfhookeři nebo také Holoubci (podle loga a jednoho svého hitu), oslavili ve středu v pražském Paláci Akropolis vydání desky "The New Past" a desetileté výročí existence. Jako speciální host vystoupili Pam... čtěte zde
Vydáno: 02.06.2023 13:35 v sekci Naživo
0
Jelen - Touha a pláč 8/10
Video: Jelen startuje novou éru silným, emotivním singlem "Touha a pláč" Kapela Jelen slaví své desáté narozeniny. Od svých počátků, kdy pánové - ještě jako trojice - vypomohli Kateřině Marii Tiché s písní "Tančíme spolu", sestava značně rozšířila své řady na aktuálních osm členů. Na dva roky... čtěte zde
Vydáno: 02.06.2023 09:00 v sekci Audio / Video | Video
0
28 nejlepších fotek z posledních ročníků Rock For People (fotogalerie)
Fotogalerie: 28 nejlepších fotek z posledních ročníků Rock For People Rock For People 2023 je už za dveřmi, a tak jsme se rozhodli ohlédnout za několika minulými ročníky tohoto festivalu. Fotografka Marie Trávníčková se probrala svými fotkami a vybrala osmadvacet těch nejlepších, které v minulých... čtěte zde
Vydáno: 01.06.2023 12:00 v sekci Naživo | Fotogalerie
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Tomáš Hajíček (Krucipüsk) ON AIR: Devadesátky byly období největší svobody (06.04.2022 11:51)
- Naživo: Krucipüsk oslavili ve Foru Karlín třicátiny a dali zapomenout na dva roky v pekle (02.04.2022 16:37)
- Fotogalerie: "30 + 2 roky v pekle" s Krucipüsk ve Foru Karlín stály za to (02.04.2022 12:32)
- Krucipüsk zve na výroční koncert do pražského Fora Karlín (21.03.2022 14:51)
- Fotogalerie: Krucipüsk rozpálil Ledárny (10.09.2021 10:49)
- Recenze: Krucipüsk zvou do "Country Hell" (25.11.2019 00:00)
- Naživo: Krucipüsku to šlape i s omlazenou sestavou (16.03.2018 10:13)
- Fotogalerie: Krucipüsk v nové sestavě exceloval v pražském Lucerna Music Baru (16.03.2018 10:03)
- Krucipüsk na jarním turné představí novou sestavu i album "Sine Amore Nihil" (31.01.2018 14:15)
- Recenze: Krucipüsk na albu "Sine Amore Nihil" už zase dělají pořádný bordel (27.11.2017 00:00)

ALBUM TÝDNE 22/2023

Lewis Capaldi
Broken By Desire To Be Heavenly Sent

Nové album populárního skotského muzikanta Lewise Capaldiho "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" vyšlo teprve 19. května, přesto je už teď poměrně jasné, že bude dominovat předním příčkám výročních žebříčků. Zpěvák nám totiž kromě typických rozchodových skladeb ukazuje i část duše člověka, který bojuje s psychikou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 04.06.
Tenacious D (US) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.06.
Pusha T (US) (SaSaZu, Praha)
Po 05.06.
El Perro (US) (Kasárna Karlín, Praha)
St 07.06.
The Lumineers (US) (Sportovní hala FORTUNA, )
St 07.06.
Scorpions (DE) (Winning Group arena, Brno)
St 07.06.
Hazmat Modine (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 08.06.
Rock For People 2023 (Festivalpark, Hradec Králové)
So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)
Út 27.06.
BBNO$ (CAN) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga Coldplay The Cure AC/DC Kryštof Ewa Farna Sia Rihanna Lucie Vondráčková Mötley Crüe Dua Lipa Viktor Sheen Metallica
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu