shop.musicserver.cz

Duch Beatles mezi továrními halami

Vydáno: 08.06.2004 05:00 v sekci Naživo - Michal Koch | foto: facebook interpreta

Sen mnohých, trvající dlouhé a dlouhé roky, byl naplněn první červnovou neděli. Paul McCartney byl až do toho dne jednou z mála hvězd světové extratřídy, která naši zemičku nepoctila svojí koncertní návštěvou. Svým koncertem také "pokřtil" nový koncertní prostor v hlavním městě zvaný T-Mobile Kolbenova Park, který by se prý měl stát důstojným hudebním svatostánkem. Jak to celé vypadalo, se můžete dočíst v naší reportáži.

Paul McCartney ve Vídni
© MusicServer
Hned na počátku bych se rád vypořádal s problémem, na který budou mít pravděpodobně stejný názor všichni, kdo T-Mobile Kolbenova Park navštívili - takhle si pořadatel představuje důstojný prostor pro veřejnou produkci jakéhokoliv charakteru? Nejde ani tak o prostředí polorozpadlých továrních hal, to může mít z jistého úhlu pohledu i své kouzlo. Povznesl bych se i nad nepříjemné mnohaminutové čekání v dlouhé frontě před jediným vchodem - organizace podle vzoru kanalizace, jak říkává můj děda, je typickým českým jevem. Ale vyplnit plochu prostoru nějakým jen trochu kulturním materiálem, aby při stání na neskutečně zabahněné ploše nebylo třeba k zachování alespoň náznaku čistoty obout rybářské holiny, snad možné bylo. Vůbec si nedovedu představit, v jaký bahnitý rybník by se plocha proměnila, kdyby jen na půl hodinky sprchlo. Já naštěstí vše sledoval v suchu a nadhledu jedné z tribun, nicméně desetitisíců lidí na ploše, mačkajících se mezi obřími bahnitými loužemi, mi bylo upřímně líto. Nuž dosti planých řečí, vzhůru ku koncertu samotnému.

Paul McCartney ve Vídni
© MusicServer
Chvíli po osmé večerní se na pódiu začaly objevovat barevné postavy jak z alegorického vozu, divoce křepčící za doprovodu tanečních remixů Paulových skladeb, jimiž zvukovou aparaturu krmil do svítivé rudé oděný DJ s fantastickým dvoupatrovým obřím cylindrem. Mezi tuc-tuc beaty jsem rozpoznal písně "Venus And Mars", "Live And Let Die", "Temporary Secretary" a "Silly Love Songs". Po nějakých pětadvaceti minutách barevného reje spadla zářící žlutá opona, tři velkoplošné obrazovky nad pódiem a dvě na věžích po stranách se vertikálně rozjely, čímž vyšlo najevo, že se jich v zákrytu skrývalo mnohem více - devět nad pódiem a po čtyřech na každé straně. Uprostřed pódia mezi černě oděnou kapelou pak svou červenou mikinou a sakem stejné barvy zářil sám maestro, v pravici nad hlavou vítězně třímaje možná nejslavnější baskytaru světa. Beze slova pozdravu pak za obrovského jásotu doslova "napumpoval" do publika vypalovačky "Jet" a "Got To Get You Into My Life". Následoval český pozdrav "Ahoj, Praho, ahoj, Česká republiko" a stále s baskytarou další dvě skladby, kdy zejména svižné provedení "All My Loving" definitivně dostalo publikum do varu. O dalších dvou beatlesáckých kouscích jsme pak byli (opět česky) ujištěni, že na tomto turné jsou hrány naživo poprvé, zejména přitvrzené "She's A Woman" to rozhodně velmi slušelo.

Paul na svých koncertech zásadně představuje doprovodné muzikanty postupně během celého koncertu. Jako první byl na řadě sólový kytarista Rusty Anderson (pro fanynky - to je ten černovlasý). Během Rustyho zdravice s daleko horší českou výslovností, než měl Paul, zasedl hlavní protagonista ke klavírnímu křídlu a došlo na zklidnění a u "The Long And Winding Road" u mnohých i na první slzičky. Poté kapela zmizela a McCartney s akustickou kytarou na krku prohlásil: "A teď tu budu chvíli sám, jenom s vámi," což při pohledu na T-Mobile Kolbenova Park, téměř úplně zaplněný desítkami tisíc fanoušků, znělo úsměvně. Čtyři písně ve stylu one-man show přinesly jednu velkou pikantérii jménem "In Spite Of All The Danger", píseň z pera dvojice Harrison - McCartney, kterou nahráli se sólovým pěveckým partem Johna Lennona v roce 1958 coby skupina Quarry Men. Jak Paul poznamenal, studio je tehdy na dvě písně (druhou byla "That'll Be The Day" Buddy Hollyho) stálo pět liber.

Paul McCartney ve Vídni
© MusicServer
Po vzpomínce na zastřeleného Lennona "Here Today" byla kapela zpět a vzpomínalo se na Harrisona jeho hitem "All Things Must Pass". Následovala hravá "I'll Follow The Sun", po které muzikanti reagovali na bouřlivé ovace dvojitým přidáním posledních čtyř taktů písně. Ke slovu přišel znovu klavír a křehká "For No One" a po ní do potlesku znovu poslední čtyři takty z "I'll Follow The Sun", aneb kapela se baví stejně dobře jako publikum. A už tu bylo představení klávesáka Paula Wix Wickense a na McCartneyho koncertech obvyklý akustický miniset, kdy klávesy jsou nahrazeny harmonikou a bicí souprava ořezána na minimum v podobě jednoho jediného bubínku. V tu chvíli, při "Eleanor Rigby", snad nejvíce vyplula na povrch fantastická pěvecká dovednost Paulových spoluhráčů, sbory zněly křišťálově jak v dobách Beatles. "Máte se dobře?" zeptal se diplomaticky Paul a na bouřlivou nadšenou odpověď s klidem Angličana reagoval: "Vždyť jsem vám to na začátku říkal, že se budeme dobře bavit..."

Paul McCartney ve Vídni
© MusicServer
Ke slovu přišla opět baskytara, plné nástrojové obsazení a příprava na velké finále v podobě třeba "Penny Lane", "Band On The Run" nebo "Back In The U.S.S.R". Mezitím také došlo na představení druhého kytaristy/baskytaristy Briana Raye (to je ten blonďák) a fantastického bubeníka Abea Laboriela Jr. Znovu klavír a úžasným ohňostrojem doprovázená "Live And Let Die", zpět ke kytaře a pro mě vrchol večera - "I've Got A Feeling" v neuvěřitelně syrové, hardrockové verzi. McCartney má zkrátka energie na rozdávání. Usedl zpátky za klavír a po improvizovaném popěvku na téma, jak je v Praze blaze, spustil rock'n'roll "Lady Madonna" a nevyhnutelnou "Hey Jude" na závěr. Slyšet ten tisícihlavý sbor na vlastní uši, to jednoho opravdu zamrazí. Na nepatrný okamžik odchod a v zápětí byli muzikanti zpět (nejdřív jen Paul a Wix, pak všichni) a zaznělo "Yesterday", "Let It Be" a pro odlehčení "I Saw Her Standing There". Znovu odchod, tentokrát na delší dobu. Po návratu trochu překvapivě (leč příjemné překvapení to bylo) naservírována zřejmě první heavymetalová skladba v historii - "Helter Skelter", poděkování všem, hlavně fanouškům a definitivní zavírák v podobě dvojbloku "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Reprise) / The End" s dlouhým a nádherným sólem hraným na tři kytary, neb basou tvrdil muziku Wix na klávesách. A řečeno s Johnem Lennonem - "dream is over".

Vynikající show podpořená snovými obrazci promítanými na obrazovkách společně se záběry hudebníků, po srovnání počátečních drobných problémů s příliš ostrými výškami dokonalý zvuk, nadšená kapela, bavící se šlechtic Paul McCartney a nepřeberná studnice hitů, ze které snad nelze vybrat špatně. K tomu nějaké ty milé drobnosti jako Paulovy časté pokusy o češtinu nebo titulky na obrazovkách při anglických promluvách. Jednoduše řečeno, první McCartneyho koncert v Praze neměl jedinou chybičku. Nezbývá než doufat, že Paulovo "See you next time, Praho (Uvidíme se příště, Praho)" nebylo jen zdvořilostní frází.

Set list: Jet, Got To Get You Into My Life, Flaming Pie, All My Loving, Let Me Roll It, You Won't See Me, She's A Woman, Maybe I'm Amazed, The Long And Winding Road, In Spite Of All The Danger, Blackbird, We Can Work It Out, Here Today, All Things Must Pass, I'll Follow The Sun, For No One, I'll Follow The Sun (závěr), Calico Skies, I've Just Seen A Face, Eleanor Rigby, Drive My Car, Penny Lane, Get Back, Band On The Run, Back In The U.S.S.R., Live And Let Die, I've Got A Feeling, Improvizace, Lady Madonna, Hey Jude, Yesterday, Let It Be, I Saw Her Standing There, Helter Skelter, Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Reprise) / The End

Paul McCartney, T-Mobile Park Kolbenova, Praha, 6.6.2004

NÁZORY
 • Famózní koncert (Martin, 08.06.2004 12:07) Reagovat

  To, co jsem viděl v neděli, se nedá moc popsat. Paul předvedl něco, na co se bude ještě dlouho vzpomínat. Když pominu ten šílený areál, nelogicky postavené pódium hned u vchodu, jen jedna brána na vstup atd.., tak koncert jsem si vychutnal se vším všudy. Nádherná scéna, a ten ZVUK - to bylo něco fantastickýho. Paulova kapela hrála jak o život, a když člověk zavřel oči, bylo to jako kdyby zpívali všichni Brouci. Takový hlasový potenciál mají Paulovi spoluhráči. Bylo to nádherný, pro mě rozhodně celoživotní zážitek(a to je mi teprve 20) - vím, že na tohle nikdy nezapomenu. Díky za to, Paule! Splnil se mi jeden obrovský sen - a určitě nejen mě.
  P.S. Co třeba takhle do Prahy pozvat Bruce Springsteena s E Street Bandem a Erica Claptona? Zaručeně by to byl taky "nářez". Proč vždycky všichni dojedou do Vídně a nás míjejí??? Ale zaplať pánbůh za Paula

 • Vy jste si všimli, že tu byl nějakej Cartney? (Richard Šimůnek, 08.06.2004 12:57) Reagovat

  Co se to stalo, že jste si všimli, že v Praze koncertoval nějakej Cartney? Stojí to vůbec za to, abyste narušovali reportáže o takové kulturní události, jako je přerušení toku reklam na Nově úžasným pořadem SuperStar takovouto nedůležitou a druhořadou prkotinou?

 • Souhlas (Pindruše, 08.06.2004 13:52) Reagovat

  Článek se mi moc líbil. Vytiskla jsem si ho pro případ, že si budu chtít někdy připomenout ten jedinečný zážitek, vidět jednoho z Beatles na vlastní oči. Z koncertu mám stejný dojem : neměl chybu, až na tu šílenou organizaci, celkové podmínky a čekání, čekání a zase čekání. Nejdřív před vchodem, protože jsem se nedověděla, že se pouští až od 17.00, pak 45 min. na záchod, protože tam byli jen 4 budky na celý předek areálu a pak na samotné vystoupení.(Aby člověk měl jakž takž výhled, musel si svůj kus bahňáku hlídat a jen tak civět po okolí).Pití bylo lepší si nedát, protože představa, že bych nějakou písničku strávila v další nekonečné frontě na záchod, mě opravdu děsila. Minulý rok jsem byla na koncertě v Mnichově, protože jsem přestala doufat, že by Paul přijel i do Prahy a musím říct, že i když jsem měla snad ten nejlevnější lístek a na pódiu jsem viděla pouze červeného mravence (potom jsem se dostala docela dopředu), tak musím říct, že jsem se tam ve srovnání s Prahou (za 1500) měla jak V.I.P. Nesrovnatelný !!!! Je to škoda, protože pro bolest zad z toho neustálého stání a čekání, jsem se už nezmohla na pohyb a to mi je něco přes 20..Doufám, že Paul nepřijel poprvé a naposled a že si to příště užiju jako v Mnichově. Neumim bejt stručná, sorry...

 • Překvapivě skvělý koncert (Jiří Janeček, 08.06.2004 16:23) Reagovat

  Pěkný článek. Ta příšerná organizace mě také zklamala. Lidé se nemohli dostat do zvlášť placeného prostoru na stání před pódiem ani na tribuny, bláto a nesmyslně umístěný nedostatečný počet toalet ani nekomentuji.. Chvílemi mi to připadalo, že si pořadatelé ani neuvědomili nebo nechtěli uvědomit, kolik lidí na koncert dorazí a co je potřeba zajistit.. Nicméně Paul tyto nedostatky za pořadatele "vyžehlil" výkonem svým i své kapely a davy lidí tento absolutní profesionál a pro mnohé nejgeniální rockový muzikant všech dob, nezklamal.

 • Díky (Petr, 08.06.2004 16:27) Reagovat

  Je mi osmnáct a řeknu vám, z koncertů budou v mém životě asi tři naprosto nezapomenutelné.
  Paul - tak fantastickej výkon čekal asi málokdo a řeknu vám, i na tribuně se dalo jen strašlivě těžko ubránit slzám! Navíc, zahrát třicetčtyři songů a jet naplno stopadesát minut, tak to je na jednašedesátiletou legendu heroickej výkon!
  DP - na to loňský supervystoupení asi nikdo kdo tam byl nezapomene
  Stouni - jejich výkon sice nebyl tak hvězdnej jako u Macca a DP, ale pořád jsou to Stouni!

  To Paul: To "see you next time" beru doslova! :) Myslim, že po takovym výkonu nebude nikdo váhat přijít znova. Doufám, že i na tom chystaném DVDčku se něco z Prahy objeví... :)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Radiohead zase spolu. Nový materiál představí "během několika příštích let"
Radiohead zase spolu. Nový materiál představí "během několika příštích let" Radiohead se vracejí. Tedy pomalu, ale jistě. V čerstvém rozhovoru pro časopis Prog Magazine se bubeník Philip Selway svěřil, že je s ostatními členy v úzkém kontaktu. Nové skladby by podle něj mohly vyjít "během několika... čtěte zde
Vydáno: 21.03.2023 07:55 v sekci Novinky
0
Josef Sedloň - Festival Spectaculare ušel už kus cesty
Rozhovory: Josef Sedloň - Festival Spectaculare ušel už kus cesty Festival Spectaculare slaví v březnu a v dubnu 10. výročí. Jeho hlavou a tváří je už léta dramaturg Josef Sedloň, který nám přiblížil, jak přistupuje k jubilejnímu ročníku, kde hledá novou hudbu a jak to všechno vlastně... čtěte zde
Vydáno: 20.03.2023 13:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Kamelot - The Awakening 8/10
Recenze: Kamelot se na "The Awakening" poohlížejí po minulosti Americká powermetalová mašina Kamelot už mnoho let patří ke špičce žánru a každé její album je pod přísným drobnohledem - fanoušci zkoumají, kam se parta kolem jediného původního člena Thomase Youngblooda posunula. V posledních... čtěte zde
Vydáno: 20.03.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Robbie Williams, Lufthaus, Tauron arena Krakow, Krakov, Polsko, 12.3.2023
Naživo: Robbie Williams v Krakově sršel vtipem, jeho koncert byl výjimečný Samozřejmě, že by šlo napsat reportáž jenom ze samotného koncertu. Ale takových jste už četli stovky. A určitě jste je už dávno všechny zapomněli. Při cestě do Polska jsme se ale vydali po proudu času zpátky do minulosti a ta... čtěte zde
Vydáno: 19.03.2023 09:35 v sekci Naživo
0
Mirai - Tenkrát 7/10
Video: Mirai se v "Tenkrát" snaží "bejt trochu punk a ještě neumírat" Kapela Mirai se opět ohlíží za deskou "Maneki Neko", a to videoklipem k nostalgické písni "Tenkrát". Skladbu napsal frontman s Pokáčem, produkce se ujal Ondřej Fiedler. " 'Tenkrát' je takový bláznivý připomenutí si našich... čtěte zde
Vydáno: 18.03.2023 09:05 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Paul McCartney a Ringo Starr budou prý hostovat na chystané desce Rolling Stones (24.02.2023 17:03)
- Vzniká nový dokument o Paulu McCartneym. Pokryje zamlžené období po rozpadu Beatles (13.02.2023 16:33)
- Video: The Beatles zvou v novém klipu k "Here, There and Everywhere" na nekonečné turné (08.12.2022 10:02)
- Nové desky 47/2022 - od Ringa Starra přes Stormzyho po Lipa (30.11.2022 17:00)
- Video: V pohodovém klipu "Everyone And Everything" nabádá Ringo Starr ke změně (23.11.2022 13:33)
- Paul McCartney připravil exkluzivní box se svými singly. V dřevěné krabici jich je 80 (11.11.2022 12:21)
- Recenze: Geniální "Revolver" od The Beatles je v roce 2022 ještě skvělejší (10.11.2022 08:00)
- Video: The Beatles připomínají výročí alba "Revolver" snovým videoklipem "I'm Only Sleeping" (03.11.2022 12:32)
- Nové desky 43/2022 - od Toma Odella přes Blue po Pentatonix (02.11.2022 20:30)
- Členové The Beatles představili dosud nezveřejněnou, akustickou verzi Lennonovy "Yellow Submarine" (25.10.2022 14:03)

ALBUM TÝDNE 12/2023

Kamelot
The Awakening

Americká powermetalová mašina Kamelot už mnoho let patří ke špičce žánru a každé její album je pod přísným drobnohledem - fanoušci zkoumají, kam se parta kolem jediného původního člena Thomase Youngblooda posunula. V posledních letech se zvukové kormidlo otočilo k moderním trendům. Je tomu tak i na novince "The Awakening"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Po 27.03.
Chloé & Vassilena Serafimova (FR/BG) / Michal Rataj & Oskar Török (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Adele Beyoncé Lady Gaga Kryštof Miley Cyrus Coldplay Sia Lucie Vondráčková AC/DC Rihanna Viktor Sheen Ewa Farna Mirai BTS The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu