Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Druhé andělské ohlédnutí

Vydáno: 24.03.2004 16:47 v sekci Publicistika - Vojta Kostelecký | foto: facebook interpreta

Třináctý ročník Cen Akademie populární hudby A nděl 2003 je definitivně za námi. A protože se stále jedná o bezkonkurenčně nejvýznamnější hudební událost roku u nás, rozhodli jsme se nabídnout vám pro srovnání ještě druhý pohled na sobotní andělský ceremoniál.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Anděl (Monkey Business - album roku - pop)
© Vojta Kostelecky /musicserver.cz
Ceny Akademie populární hudby se po léta utápějí v problémech, za uplynulých dvanáct let jim nebylo dopřáno rozřešení ani základních otázek typu, kdo bude celý ten cirkus vést, pořádat a vysílat nebo v jakých kategoriích se budou ceny udělovat. Jako další v řadě pořadatelů se letos objevila agentura Petarda, která se vrhla do práce se sympatickým zaujetím a hlavně realistickým plánem. První ročník pod taktovkou Petra Šišky a spol. dává naději, že reputace nejprestižnější hudebních cen u nás by se mohla do budoucna už jenom zlepšovat.

Letošní ročník byl koncipován jako celodenní oslava "paní hudby". Na Národní (Andělské) třídě probíhaly koncerty všech žánrů a že šlo ze strany pořadatelů o velmi dobrý tah, potvrzovaly plné kluby. Už dopoledne se však ve skromných prostorách kavárny Melodie odehrála první část předávání. Na improvizovaném mini pódiu za moderátorské asistence publicisty Jaroslava Špuláka si pro okřídlené sošky postupně došli vítězové žánrových a dalších "vedlejších" kategorií.
Miroslav Žbirka
© Vojta Kostelecky / musicserver.cz
Zajímavá situace nastala při vyhlašování škatulky "Dance a hip hop", kdy došlo k rovnosti hlasů mezi skupinou Ecstasy Of St. Theresa a jednočlenným projektem Escon Waldes. Rozhodnutí proto zůstalo na šéfce kategorie, Janě Kománkové. Nakonec přistál andílek zaslouženě v rukou talentovaného skladatele a producenta Jiřího Paška (Escon Waldes). A mohlo se jít na bar. Veškerá pozornost už směřovala k hodině H.

Že se bude jednat o decentnější večer, než bylo v minulých letech zvykem, dával tušit i výběr místa, nevelký sál v areálu Kongresového centra. Samotná scéna byla pojata vskutku jednoduše. Dominantu tvořilo andělské křídlo - projekční plátno. Jinak byl večer koncipován tak, aby se co nejvíce přiblížil - alespoň na pódiu (ale už rozhodně ne v publiku) - atmosféře živého koncertu. Moderování - takto nejnevděčnější a nekritizovanější role v rámci cen - se ujal vcelku příjemný (i když pár fórků mu opravdu moc nevyšlo) Meky Žbirka, který se snažil být decentní spojkou mezi živými výstupy a samotným přebíráním cen.
Monkey Business (album roku - pop)
© Vojta Kostelecky / musicserver.cz
Občas však drzost a ironický nadhled loňského moderátorského komanda chyběl. Třeba při ukřivděné agitce předávajícího Michala Viewegha, který se na pódiu vypovídával zřejmě ze svého dalšího střetu s bulvárem. Že jde v tomto případě o svinstvo, víme všichni, ale tohle byla křeč bez náznaku vtipu nebo pro spisovatele nezbytného nadhledu. Stejně tak režisér a producent Ondřej Trojan si mohl odpustit své rozvleklé povzdechy. Mezi předávajícími se naopak blýskla Gabriela Demeterová (a to doslova, celá se neskutečně třpytila), Eva Holubová a Jiří Macháček (můj tip na moderátora jednoho z příštích ročníků) se svou narozeninovou etudou.

Richard Krajčo
© Vojta Kostelecky / musicserver.cz
Samotné výsledky můžeme považovat za uspokojivé pouze v rámci hodně diskutabilních nominací. Sobotní večer neměl jednoznačného vítěze. Podle výsledků se jím stala písničkářka Radůza, která se však z ceremoniálu omluvila kvůli nemoci. Tři sošky jsou bez debaty zasloužené a podepřené léty upřímného snažení a hudebního hledačství. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že někteří akademici se s hlasováním moc nenamáhali. Poslouchat Radůzu nebo o ní spíše mluvit se dnes holt v určitých kruzích hodně nosí. Jinak to však bylo jedno z příjemných překvapení ala "Nuda v Brně". Hurá! Už nominace ale ukázaly, že příští rok se paradoxně můžeme dočkat "objevení" pro ilustraci třeba takových Wohnout, Vypsané fiXy nebo Letů mimo... Právě kategorie "Objev roku" by už z podstaty měla být daleko odvážnější, "předvídavější", měla by nadějné kapele pomoci, nejen stvrzovat všem jasný stav věcí.

Ať se to někomu líbi nebo ne, druhou "hvězdou" večera byla jednoznačně skupina Kabát. Kdo by to těm jemným intelektuálům s dětsky nevinnými úsměvy nepřál, že? Jestli je jejich "Dole v dole" opravdu nej rockovou deskou roku, je věc druhá... Zřejmě se budeme muset smířit s tím, že akademie - ať už v jakémkoliv složení - bude i nadále trendy pouze potvrzovat, ale rozhodně ne tvořit.

Jana Kirschner
© Vojta Kostelecky / musicserver.cz
Největším pozitivem předávání byla však skutečnost, že se pořadatelům podařilo udržet trend "opravdu živých" vystoupení (do příštích let si lze jen přát, aby měli všichni vystupující stejné = dobré zvukové podmínky, což se ještě letos - stejně jako vloni - bohužel nepodařilo). Dramaturgie se částečně inspirovala americkými kolegy a vytvořila několik zajímavých hudebních "střetnutí". Velmi příjemně kupodivu dopadlo spojení Lucie Bílá - Petr Janda, živelná Jana Kirschner zahnala z projevu Lenky Filipové nudnou ospalost a Jablkoň s Jaroslavem Svěceným alespoň trochu oživili jinak neskutečně rozvleklý (alespoň v sále) závěr vyhlašování. Celkově se podařilo sladit a vybalancovat dva zdánlivé protiklady - solidní úroveň vystupujících a sobotní prime-time. Chinaski s písní roku "1970" nemohli chybět, Kryštof potěšili ochutnávkou z připravovaného alba, jako příjemné osvěžení zapůsobil příspěvek Věry Bíle a skupiny Kale. Mírným zklamáním bylo vystoupení Jaromíra Nohavici, který s akordeonistou Radkem Pobořilem přednesl z neznámých důvodů "pouze" zlidovělou "Zítra ráno v pět" (a co nové album!?). Asi na nejočekávanějším hudebním výstupu večera - Nohavica s těžkotonážníky Kabát - bylo nejzajímavější sledovat sympaticky nesmělé odvazování se "slezského barda" v pozici "hardrockového frontmana". Oproti rockovému fůzování s Čechomorem, byla tohle přeci jenom trochu odlišná pozice.

čtvrt hodiny před... čtvrt hodiny po...
© Vojta Kostelecky / musicserver.cz
Jaromír Nohavica i přes neproměněné nominace potvrdil pozici miláčka národa a mohl si vychutnat aplaus ve stoje (mimochodem, k tomu sál sympaticky vyprovokovala dvojice Matěj Ruppert a Ondřej Brousek z kapely Monkey Business!). Osobnost jeho formátu jistě nepotřebuje žádná úřední osvědčení, přesto si Nohavica už teď může pískat, neboť slavnostně obdržel oficiální štempl v podobě trochu předčasné konzervace v Síni slávy. Snad se jen tak lehce nedá! Jeho vtipný "bonmot" při vyhlašování ovšem napoprvé mohli ocenit jenom diváci v sále. Děkovná řeč se totiž nevešla do formátu a byla hloupě a neuctivě utnuta reklamním blokem, Nohavica však zachoval glanc. "Vcházím do síně s velkou trémou, protože vím, kdo mě tam čeká. Budu tam jako nejmladší nosit pivo a dělat rajóny. Ale budu to dělat rád," pronesl v klidu podruhé a už pro všechny v závěrečné části večera - trošku kontroverzně zařazené "prodejní hitparádě", když přebíral cenu za úspěšnou desku "Babylon". Nohavica, který se po půlnoci rozhodl vzít zábavu na slavnostním večírku (z kterého pocházejí také vysmáté obličeje na fotografiích; většina vítězů se schovávala...) do vlastních rukou, tak byl třetí - a zřejmě nejzářivější hvězdou vcelku vydařeného večera.

Kompletní seznam oceněných naleznete zde a zde.

První článek z předávání zde.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • S andělem v nebi (Iv a eL Jeništovi, Olomouc, 25.03.2004 11:18) Reagovat

    Potěšilo nás, že jsme byli při Andělu ušetření útěku od TV při jinak obvyklém vyvrcholení v podobě všech "zombies" českého "šoubyzu". Bylo to úlevné, i když bychom se obešli i bez Petra Jandy. A s požitkem jsme se přidali k obecenstvu v sále, zjevně milujícímu nejen Jarka Nohavicu, ale i další oceněné. Takové "splynutí duší" uvnitř i vně "bedny" se naší milé veřejnoprávní už dlouho nepodařilo. A Radúza je možná pro některé módní záležitostí, pro okruh mých přátel však je to objev - po prožitku živých koncertů - srovnatelný s velikostí Jarka Nohavici. Však jsme také nedostali lístky na její nejbližší koncert v Olomouci - beznadějně vyprodaný! (A jak zpívá Vysockého - to stojí za to!)

  • Jéžíš (Project 2501, 13.05.2004 14:12) Reagovat

    trochy krve se člověk přece nemusí bát. Vem ho příště taky do party. Kdo si hraje nezlobí...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Haim - Women In Music Pt. III 9/10
Recenze: Haim otevřely lahůdkárnu. Na "Women In Music Pt. III" si prostě pošmáknete Jaké to asi je být ženou muzikantkou? Pokud vám tato otázka nedá spát, položte ji komukoliv, jen ne holkám Haimovým. Mohlo by se vám totiž dostat prosté odpovědi: "Jdi do pr*ele!" Haim si na "Women In Music Pt. III" vyrovnávají účty... čtěte zde
Vydáno: 13.07.2020 00:00 v sekci Recenze
3
Neil Young - Homegrown 9/10
Recenze: "Homegrown" Neila Younga čekalo na vydání dlouho. Ale vyplatilo se Alb inspirovaných vztahy a jejich rozpady bychom v dějinách pop music našli stovky. Těžko objevovat cokoliv nového, jako médium pro ventilování emocí ale dobře slouží neustále. Někdy se ale k okolnostem jejich vzniku či vydání... čtěte zde
Vydáno: 11.07.2020 11:00 v sekci Recenze
0
Dido - No Angel
Zaprášenosti: Dido - No Angel Na některé desky se čeká dlouho před vydáním a ony pak rovnou sbírají vavříny. Jiné si svou cestu ke slávě musejí vyšlapat na dlouhé cestě. Jako třeba debut "No Angel" britské zpěvačky Dido. Než se před dvaceti lety nakonec... čtěte zde
Vydáno: 10.07.2020 14:30 v sekci Recenze | Zaprášenosti
19
Pohled do českých hitparád - 27. týden 2020
Ektor přebírá vedení v domácím albovém žebříčku, The Weeknd stále vládne rádiím Zatímco rádiový žebříček má v posledních týdnech pořád stejného vítěze, Kanaďana The Weeknda, v čele albové hitparády se letos střídá snad celá česká rapová scéna. Minule se radoval Robin Zoot, tentokrát se štěstěna... čtěte zde
Vydáno: 09.07.2020 19:22 v sekci Novinky | České hitparády
0
The Neverly Boys - Dark Side of Everything 8/10
Recenze: "Dark Side of Everything" od The Neverly Boys spojuje dva výborné hudebníky do precizního celku Za projektem The Neverly Boys stojí Daniel Ledinsky a David Sitek. Oba patří mezi renomované muzikanty - druhý zmíněný je známý především z oceňované skupiny TV On The Radio. Oba nyní spojili své síly, aby společně nahráli... čtěte zde
Vydáno: 09.07.2020 11:45 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Ektor přebírá vedení v domácím albovém žebříčku, The Weeknd stále vládne rádiím (09.07.2020 19:22)
- Robin Zoot porazil Ektora a ovládl albový žebříček, zájem o Anděly oceněného Vladimíra Mišíka rapidně vzrostl (30.06.2020 15:00)
- J.A.R. zahájili Lucerna Music Bar - Open Air (24.06.2020 16:16)
- Rapem ovládaný albový žebříček vede Dorian, The Weeknd nadále drží prvenství v rádiích (24.06.2020 15:09)
- Kryštof mají další hit číslo jedna v českých rádiích, albům kraluje Ca$hanova Bulhar (27.05.2020 14:33)
- Audio: Chinaski v novém singlu přemýšlejí, jaký bude svět bez "Kapradí" (05.05.2020 16:10)
- Lewis Capaldi ovládl rádia posedmé za sebou, s "Before You Go" už překonal "Someone You Loved" (30.04.2020 07:00)
- Video: IMT Smile uzavírají klipem "Zmena rytmu" prezentaci kolekce "Budeme to stále my" (28.04.2020 17:18)
- Novou královnou české albové hitparády je Dua Lipa, rádiím stále vévodí Lewis Capaldi (09.04.2020 19:50)
- Staronovými vládci českých hitparád jsou Kryštof se Simou Martausovou a Viktor Sheen (12.03.2020 14:36)

ALBUM TÝDNE 28/2020

Haim
Women In Music Pt. III

Jaké to asi je být ženou muzikantkou? Pokud vám tato otázka nedá spát, položte ji komukoliv, jen ne holkám Haimovým. Mohlo by se vám totiž dostat prosté odpovědi: "Jdi do pr*ele!" Haim si na "Women In Music Pt. III" vyrovnávají účty s hloupými novináři, ale i s minulostí. Výsledkem je jejich nejlepší deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 14.07.
Amelie Siba + Chief Bromden (Chapeau Rouge, Praha)
St 15.07.
NeFestival Colours of Ostrava! (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 24.07.
Colour Meeting (Park U hradeb, Polička)
Po 10.08.
The Chainsmokers (USA) (Tipsport Arena, Praha)
Po 10.08.
Fource Live: Aiko + Teepee (Střecha Radost, Praha)
So 15.08.
Limp Bizkit (USA) (Forum Karlín, Praha)
Po 17.08.
Giant Rooks (DE) (Rock Café, Praha)
Út 25.08.
Fource Live: Ai Fen + Khoiba (Střecha Radost, Praha)
Po 07.09.
Mighty Oaks (DE) (Rock Café, Praha)
Út 08.09.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Mark Salling Kryštof Lady Gaga Beyoncé Rihanna Adele Madonna Coldplay Sia The Weeknd AC/DC The Cure Ewa Farna Misery Index Pokáč Britney Spears Billie Eilish Rammstein Depeche Mode
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver