shop.musicserver.cz

Naklonovaný Olympic

Vydáno: 27.01.2004 05:00 v sekci Recenze - Michal Koch | foto: facebook interpreta

Velkolepé oslavy čtyřiceti let, po které na našem hudebním poli působí bez diskuse legenda rockové hudby Olympic, pomalu ale jistě dospěly ke svému konci. Ovšem oslavami neunavena je zde skupina s novým řadovým albem nazvaným "Dám si tě klonovat...", kterým načíná pátou dekádu své existence. Jak se novinka povedla, napoví naše recenze.

5/10

Olympic - Dám si tě klonovat...

Celkový čas: 43:42

Skladby: Žiju jak žiju, Máma vždycky říkala, Svítá, Noc to ví, Valčík, Nemám zájem, Jó hospodský, Chuť rána po pekelným večírku, Už, Proč a nač, Podívej brácho, Fanynka Mária

Vydavatel: Best I.A.

Od svého návratu na koncertní pódia po avizovaném, leč naštěstí nikoliv definitivním ukončení činnosti v roce 1993, je novinka "Dám si tě klonovat..." již čtvrtým studiovým počinem Olympicu, nepočítáme-li různé výběry či sólovou desku Petra Jandy. První z nich- "Dávno" považuji za jednu z nejlepších desek v bohaté historii kapely. Je z ní cítit, že je nahraná z jednoho jediného důvodu, kterým byl doslova tvůrčí přetlak výhradního skladatele Olympicu Petra Jandy - a to nebývá zrovna nejčastější důvod pro vydávání desek. Další album "Brejle" přitvrdilo, ale stále neslo punc vysoké kvality. Třetí v pořadí "Karavana" však byla pro mne velikým zklamáním. Ne snad po znovu kvalitní hudební stránce, ale proto, že Petr Janda, který se vždy držel výhradně skládání hudby, napsal pro "Karavanu" drtivou většinu textů. A je-li jedním z nejlepších skladatelů v naší zemi, platí pro něj jako pro textaře pravý opak. Nepříliš povedené texty "Karavanu" doslova a do písmene zabily. Proto jsem byl zvědav, jak dopadlo album nejnovější.

Začněme hudbou. "Dám si tě klonovat..." nepřináší vůbec nic nového. Olympic pokračuje ve stylu "Brejlí" a "Karavany" v melodickém rocku, založeném na kytarách a jejich riffech, podporovaných klávesovými plochami. Žádné složité vyhrávky či exhibiční sóla od klávesáka Jiřího Valenty nečekejte, všechnu smetanu slízl Petr Janda a jeho (akustické i elektrické) kytary. Také Milan Broum se svojí baskytarou a Milan Peroutka s bicími odvádějí svůj vysoký standard, kterému nelze nic vytknout, ale také jejich hra ničím nepřekvapí. Zejména baskytara mi přijde méně invenční ve srovnání s předchozími deskami. Skladby jsou na desce jednak skvělé (třeba titulní "Dám si tě klonovat", odpíchnutá "Už" nebo vskutku krásná "Fanynka Mária"), jednak v kontextu písní Petra Jandy ne příliš zajímavé ("Žiju jak žiju" nebo "Proč a nač"). Jsou tu ovšem i písně, u kterých se nezbavíte dojmu, že už jste je od Olympicu slyšeli ("Máma vždycky říkala", jejíž úvodní riff na akustickou kytaru jakoby z oka vypadl "Květinovému dítěti", byť je pomalejší).

Pokud se zaměříme na texty, narazíme na tak trochu podobný problém, jaký provází předchozí "Karavanu". Z pětice textařů, kteří se na albu podíleli, byl evidentně v největší formě Zdeněk Rytíř. Jeho "Dám si tě klonovat..." s vynikajícími slovními hříčkami jako "Dám si tě klonovat / Budu jen vás dvě milovat" nebo "Jen jeden vlas po tobě zbyl / Jako důkaz že jsem s tebou byl / A že jsem si tě naklonil" je světlou výjimkou alba. I jeho druhý příspěvek "Chuť rána po pekelným večírku" s výborným obratem "Duši mi pošlou jako dobírku" patří k tomu nejlepšímu na desce. Aleš Brichta a Miroslav Černý odvedli standardní práci bez výrazných okamžiků dobrých či špatných. Jeden z nejlepších textařů u nás, Pavel Vrba, zřejmě neměl Můzu zrovna na návštěvě a jeho "Valčík" je vysloveně nepodařený i vinou chyb, které obsahuje (i když nemusely původně v textu být, mohly se vloudit až během nahrávání). Například zpívá-li se v textu o svatém Patriku, patronu Irů, pak by se měla popíjet whiskey a nikoli whisky. Také použití nespisovných a spisovných tvarů v jednom textu, potažmo hned po sobě ("Ať hrajou / Ať hrajou / A zpívají") tahá za uši. A autor nejvíce, totiž pěti textů Petr Janda? Napadá mě jediná otázka - proč? Rádoby závažná sdělení s verši, které rým jen předstírají ("I ty boží mlýny začaly bejt líný vím / Všeho světa lotři i ti co se postí jí / A krvavý lázně bez hany a bázně spí / Je těžký bez mámy žít"), formální opisování bez myšlenky z dávného hitu "Osmý den" s gramatickou chybou na konci ("V pondělí se trápím / V úterý jdu ven / Ve středu se toulám / A užívám si den / Ve čtvrtek se flákám / V pátek jakbysmet / Sobota a neděle je hned" - sobota a neděle jsou hned), nedodržování rytmu textu ("Měl jsem hlad a tak jsem vařil / Přitom jsem trochu pařil"). Zkrátka Petr Janda je vynikající muzikant a skladatel, ale texty by mu podle mne měli psát jiní.

Závěrem snad ještě zmínka o obalu s vtipnými fotkami "naklonovaných" členů Olympicu (vždy dvě identické fotky každého hudebníka vedle sebe) a poznámka, že po zvukové stránce je album, nahrávané ve studiu Propast, tradičně na velmi vysoké úrovni. O to víc mi přijde líto, že dobrá polovina textů na desce sráží výsledek tak výrazně dolů. Být deska třeba v angličtině, mohl by člověk vnímání textů "vypnout" a hned by album bylo o dva bodíky lepší. A nebo mě napadá jiná věc - co si na příštím albu dát na textech záležet stejně jako na hudbě? Každopádně Olympic nežije z minulosti, má co říci i svojí novinkou. A už teď se těším na jeho další počiny..

 • TEXTY??? (Petr, 27.01.2004 17:31) Reagovat

  Teda pane Kochu... pěkně jste si tou recenzí podělal své dosud slušné renomé! V rockových textech NIKDY nešlo o pravopis (jako důkaz snad postačí nejslavnější flák Stounů - I Can´T Get NO Satisfaction) a jinak nevim co se Vám na textech Petra Jandy nelíbí! Mě ty obraty přijdou docela hezký (I ty boží mlýny začaly bejt líný vím / Všeho světa lotři i ti co se postí jí / A krvavý lázně bez hany a bázně spí / Je těžký bez mámy žít) a jestli se vám nelíbí, je to váš názor a máte na něj bezesporu právo, ale co takhle kdybyste si někdy pustil třeba The Doors? Myslím, že texty Jima Morrisona jsou v podobném duchu (resp v podobný formě) a nikdo si nedovolil Morrisonovy fantastický textařský schopnosti nějak hanit... To album jsem neslyšel, ale ten song co hráli na Nově v ňáký estrádě byl OTŘESNEJ!

  A jen tak mimochodem k tomu pravopisu. Zkuste si říct "Ať hrajou / Ať hrajou / a zpívaj". Nepřijde vám, že tam trošku dost chybí rým??? To "í" tam asi bude úmyslně a mě tam sedí do puntíku. Já osobně bych ho tam dal taky.

  • Re: TEXTY??? (Jan, 22.04.2009 00:16) Reagovat

   To, co tvrdíte, není tak úplne pravda. V rockové hudbě šlo i o textovou složku, ne vždy se nad tím mávlo rukou. Kupř. Pavel Vrba a texty pro Blue Effect. Nic ?

 • Klonování (Honza, 04.10.2012 23:49) Reagovat

  Tahle placka se mi nelíbila. Zkoušel jsem ji poslouchat několikrát, ale bohužel. Minula mě. Líbí se mi snad jen písnička Svítá. Ale Olympic mám rád.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Silversun Pickups definovali debutem "Carnavas" svůj uřvaný a na emoce bohatý zvuk
Zaprášenosti: Silversun Pickups definovali debutem "Carnavas" svůj uřvaný a na emoce bohatý zvuk Těžko uvěřit, že letos Silversun Pickups oslaví už osmnáct let od vydání debutové desky "Carnavas". Čtveřice vtrhla v roce 2006 na alternativní scénu jako hurikán. Od té doby stihla představit ještě pět dalších řadových alb,... čtěte zde
Vydáno: 13.07.2024 08:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Royal Blood, Ledárny Braník, Praha, 11.7.2024
Naživo: Pšššššt! Royal Blood na Ledárny Braník nejspíš nebudou vzpomínat v dobrém. A jejich fanoušci také ne Britské rockové duo fungující od roku 2011 se podruhé ukázalo v České republice. Cestou na slovenský festival Pohoda ale Royal Blood odehráli koncert, který byl pohodový až moc. Konal se totiž v pražských Ledárnách Braník - na... čtěte zde
Vydáno: 12.07.2024 11:20 v sekci Naživo
Johnny Cash - Songwriter 7/10
Recenze: Albu Johnnyho Cashe "Songwriter" by prospěla větší odvaha producentů O tom, jak ošemetné může být vydávání nového materiálu již nežijících hudebníků, už byly prodiskutovány hodiny. Výsledek většinou nostalgicky zahřeje u srdce, ale zároveň vyvolává otázky, zda by ho takto dotyčný umělec... čtěte zde
Vydáno: 12.07.2024 09:20 v sekci Recenze
Black Eyed Peas, Žluté lázně, Praha, 10.7.2024
Naživo: Black Eyed Peas v Praze pomáhala hlavně nostalgie a ochota ke kompromisům "I gotta feeling / that tonight's gonna be a good night," zpívali si mnozí už v nekonečné frontě u Žlutých lázní, kam se nečekaně podívala jedna z největších kapel milénia na světě. Přes osmdesát milionů prodaných nosičů,... čtěte zde
Vydáno: 11.07.2024 17:00 v sekci Naživo
Kylie Minogue with Bebe Rexha & Tove Lo - My Oh My 8/10
Audio: Kylie Minogue si do nového letního hitu "My Oh My" přizvala Bebe Rexhu a Tove Lo Během uplynulého roku se australská diva Kylie Minogue moc nezastavila. Po příjemném šestnáctém studiovém albu "Tension" si prošla úspěšnou štací v Las Vegas, získala jednu cenu Grammy, nahrála hitovku se Siou "Dance Alone" a... čtěte zde
Vydáno: 11.07.2024 15:40 v sekci Audio / Video | Audio
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Sebastien nahráli s Láďou Křížkem předělávku hitu Olympicu "Slzy tvý mámy" (25.04.2024 11:18)
- Frontman Olympicu Petr Janda se dočká svého celovečerního dokumentu "Django" (01.04.2024 11:07)
- Video: Olympic láká na box "Trilogie" parádní novou verzí baladické "Kartotéky" (11.03.2024 08:11)
- Olympic vydává luxusní box "Trilogie" a pojede k němu rozsáhlé turné (26.02.2024 12:21)
- Minirecenze: Dvojalbum "Soft Rock Line 1969 - 1989" nabízí to nejlepší z bigbítových balad i něco navíc (20.02.2024 20:45)
- Hudba v tisku: Obsáhlý průvodce "Praha beatová" zve na putování po místech metropole, kudy kráčel rock (02.12.2023 08:30)
- Hudba v tisku: "Dávno plus" Petra Jandy je sondou do života legendy a hlavně obyčejného člověka (05.11.2023 08:30)
- Video: Martín Vajgl z Olympiku připomíná klipem "Prorok" své druhé studiové album (19.10.2023 09:09)
- Olympic zpestří závěr turné k šedesáti letům kolekcí pěti CD a koncertem v O2 areně (14.09.2023 19:57)
- Recenze: Kniha "60" popisuje historii Olympicu tak, jak ji vidí kapelník Petr Janda (15.01.2023 08:30)

ALBUM TÝDNE 28/2024

Marien
Světla je víc...

Marien se sami stále řadí do kategorie nová krev českého folku, i když hrají už dvacet let. Svoji současnou pozici a oblibu si vybudovali nevykalkulovaným a ryzím přístupem k muzice i posluchačům. Novinka "Světla je víc..." znovu nabízí oázu naděje a víry v dobro.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 15.07.
Shemekia Copeland (US) (Divadlo Hybernia, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy mp3.com Miley Cyrus Judy Garland Adele Kabát Queen Mirai Taylor Swift Imagine Dragons Avril Lavigne Dua Lipa Lucie Vondráčková Beyoncé Madonna Billie Eilish Ava Max
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe