shop.musicserver.cz

Super večer s Dixie Chicks

Vydáno: 06.01.2004 05:00 v sekci Recenze - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

U příležitosti vydání svého třetího alba "Home" uspořádaly Dixie Chicks speciální vystoupení v Kodak Theatre v Los Angeles, kde hrály písničky především z této desky. Akustický koncert byl vysílán v americké televizi a jeho prodloužená verze přichází v podobě DVD "An Evening With The Dixie Chicks" i na pulty našich obchodů.

8/10

Dixie Chicks - An Evening With The Dixie Chicks

Celkový čas: cca 90 min.

Skladby: Long Time Gone, Landslide, Travelin' Soldier, Truth No. 2, White Trash Wedding, A Home, More Love, I Believe In Love, Tortured Tangled Hearts, Lil' Jack Slade, Godspeed (Sweet Dreams), Top Of The World, Wide Open Spaces, Cowboy Take Me Away, Goodbye Earl, Sin Wagon

Vydavatel: Sony Music / Bonton

Ač u nás nejsou Dixie Chicks příliš známé, ve světě a převážně v Americe se momentálně řadí mezi nejúspěšnější kapely. Hovoří o tom nejen prodejnost jejich alb ("Wide Open Spaces" - dvanáct milionů, "Fly" - deset milionů a "Home" zatím šest milionů), ale i počet nasbíraných cen a vyprodaná turné po celém světě. Mohou se chlubit například tím, že album "Wide Open Spaces" je nejprodávanější debut v historii country nebo že singl "Ready To Run" je druhým nejprodávanějším singlem v prvním týdnu od vydání. Lepší už byl akorát Garth Brooks. K tomu přičtěte deset cen Grammy a stejný počet ocenění na Country Music Awards. Toto všechno dělá z Dixie Chicks nejúspěšnější ženskou kapelu historie. V zámoří jim momentálně vychází nové DVD s názvem "Top Of The World Tour", ale k nám se zatím dostává se skoro ročním zpožděním jejich první DVD "An Evening With The Dixie Chicks".

Abych se hned přiznal, moje zkušenosti z country koncerty jsou vcelku mizivé. Mám možnost srovnávat pouze s výborným koncertem Gartha Brookse v Central Parku a s několika živými vystoupeními LeAnn Rimes a Faith Hill, ale musím říct, že tento koncert mě prostě dostal. Jeho hlavním účelem bylo představit poslední album "Home", které stylově hodně ovlivnil veleúspěšný soundtrack k filmu "Bratříčku, kde jsi?". Místo pro v podstatě unplugged koncert bylo vybráno skvěle. Vše se odehrálo v divadle Kodak Theatre v Hollywoodu, ve kterém se konají takové akce jako předávání cen Grammy nebo finále American Idol. Nad pódiem, kde trio hraje s doprovodnou kapelou, jsou osazeny ještě jakési přídavné galerie, takže to v konečném efektu vypadá, že Dixie Chicks hrají obklopeny ze všech stran svými fanoušky a příznivci. Ti a ještě další faktory jako třeba nasvícení vytváří nádhernou atmosféru celého koncertu. I když jsou v Kodak Theatre sedadla jako v každém jiném divadlem, publikum je prakticky vůbec neupotřebí. Už s prvními tóny všichni v hledišti vstanou a nesednou si až do konce.

Setlist koncertu, respektive jeho první část, odpovídá přesně pořadí písniček na desce "Home" (recenze zde). Pravdou je, že Dixie Chicks jsou naživo ještě lepší než na albu. Natalie Maines (kytara), Martie Maguire (housle, viola, mandolína) a Emily Robinson (banjo a dobro) nejenže skvěle zpívají, ale i mistrně ovládají své nástroje. Celý koncert začíná pěkně od podlahy "Long Time Gone" a trio hned zpočátku roztleská diváky. Druhou skladbou je pomalejší "Landslide", kterou napsala Stevie Nicks pro Fleetwood Mac. Další písničkou je válkou ve Vietnamu inspirovaná "Travelin' Soldier" s válečným maršem na konci, ve které se obzvlášť blýskne Martie na violu. Dixie Chicks měly problém s jinou válkou. Když se veřejně postavily proti válce v Iráku, vysloužily si za to opovržení válkychtivé Ameriky, jejich písničky přestala hrát rádia a tento incident je hlavní příčinou relativně nízkého prodeje alba "Home". Podle Natalie sice nikdo neví, co je pravda číslo jedna, ale přesto další písničkou je příjemná svižná "Truth No. 2" se skvělým banjovým sólem Emily. Po poměrně dlouhém monologu Martie o jejím manželství následuje doslova country nářez v podobě "White Trash Wedding", který i ty největší lenochy musí zvednout ze židle. Natalie zde háže svojí blonďatou vyfoukanou hřívou tak divoce, že by se za to nemusel stydět leckterý metalový zpěvák. Navíc při téhle písničce musím ocenit vynikající individuální výkony členů doprovodné skupiny. Sóla na mandolínu a akustickou kytaru jsou opravdovým bonbónkem. Ano, tahle písnička patří určitě k jednomu z mnoha vrcholů tohoto DVD-čka. O zklidnění se postará titulní pomalá "A Home". I další písnička "More Love" nepatří mezi nejrychlejší a Dixie Chicks v ní pomocí irské flétny tak trošku připomínají, odkud se vlastně vzalo country. Následující melancholická "I Believe In Love" je písnička, kterou tyto dámy hrály na koncertě Tribute To Heroes. Po tomto smutnějším a pomalejším bloku rozhopsá publikum "Tortured Tangled Hearts" a poté se strhne na pódiu přímo country bouře při vynikající instrumentálce "Lil' Jack Slade", ve které excelují všichni muzikanti včetně členek Dixie Chicks v krátkých sólech. Po tomto dalším vrcholu koncertu jsem si poprvé všiml, díky upozornění Natalie, že Emily je těhotná. Podle velikosti bříška a hlavně podle data narození jejího syna byla v době konání koncertu zhruba v sedmém měsíci těhotenství. Za její výkon, kdy v podstatě ustála a odehrála bez sebemenšího zaváhání celý koncert, jí skládám hlubokou poklonu. O dětech je i následující balada s nádhernou melodií "Godspeed (Sweet Dreams)". Poslední písničkou na albu, ale také před přídavky je excelentní "Top Of The World". Zde název opravdu neklame. Ke zpěvu Natalie se postupně připojují další nástroje a písnička až do konce graduje s opravdovou lahůdkou ve finále, kde se připojí i malý symfonický orchestr. Vše je skvěle nazvučeno, takže máte pocit, že Dixie Chicks se jakoby mávnutím kouzelného proutku ocitly ve filharmonii.

Teprve až jako přídavky byly zařazeny ty největší hity. Prvním je song "Wide Open Spaces" ze stejnojmenné desky, kterým prorazily na výsluní světové country scény. Je poznat, že publikum bylo natěšeno právě na takovéhle hitovky, protože okamžitě začíná sborově zpívat. Ale to není vše. Dixie Chicks vytahují další eso v podobě romantické "Cowboy Take Me Away", kde už zpívají opravdu všichni. Malí, velcí, mladí nebo staří, kluci nebo holky, prostě všichni tuto písničku doslova prožívají. Asi nejvíce to ovšem v publiku začne vřít, když spustí jeden z největších hitů "Goodbye Earl". Při téhle dupavé skladbě nejenže všichni zpívají, ale celé divadlo začne tleskat a tancovat. Z nastoleného tempa nespustí ani při poslední "Sin Wagon". Dixie Chicks se loučí pěkně zostra a naposledy nám ukáží své muzikantské umění a Natalie, která by mohla vcelku směle kandidovat na zpěvačku s největší pusou i své pěvecké kvality. Tak končí skvělý koncert.

I když toto DVD rozhodně nemůže obsahově konkurovat třeba "Four Flicks" od Rolling Stones, myslím, že stojí za to. K úplné spokojenosti mi ale některé věci chybí. Bonusový materiál se skládá pouze z diskografie a biografie skupiny. Mohl by třeba obsahovat nějaké nahrávky ze zákulisí. U zvuku je možno vybírat ze dvou variant a to z obyčejného sterea a Dolby Surround 5.1. Sice by se hodil zvuk v DTS, ale taková chyba to není. Co ale daleko více chybí, jsou titulky. Stačily by alespoň na povídání mezi jednotlivými písničkami, protože takto člověk, který neumí moc dobře anglicky, neví, proč se vlastně publikum při poměrně dlouhých monolozích Natalie směje. Ale abych se přiznal, všechny tyto mínusy u mě přebil zážitek z koncertu samotného. Navíc pro zase hovoří pěkné skoro knižní zpracování obalu s obsáhlou knížečkou uvnitř, kde se dočtete spousty zajímavých informací o koncertě a o albu "Home".

Dixie Chicks na tomto DVD dokazují, že jim právem náleží onen výše zmiňovaný titul nejúspěšnější ženská skupina všech dob, a myslím, že docela s úspěchem šlapou na paty i svým mužským kolegům. Shrnul bych to takto. Pro všechny fanoušky country je skoro povinností se na toto DVD alespoň kouknout. A ostatní ať to berou jako doporučení. Například ze mě se stal během hodinky a půl fanoušek tohoto tria a s velkým napětím už očekávám další živé DVDčko "Top Of The World Tour".

  • Dixie Chicks (MartinHolouš, 22.07.2006 23:51) Reagovat

    Toto dvd je pro mě opravdovým vrcholem. Nádherný akustický koncert nesoucí se v duchu bluegrassu, se kterým Emily a Martie začínaly. CDelý koncert srší energií a neuplyne jediný měsíc, abych si jej minimálně jednou nepustil. Miluju Emily hrající na dobro v More Love. Natalie v Top Of The World a Martie při svém sólu v I Believe In Love... a starší písně v akustické podobě jsou nečím naprosto výjimečným... Celkově má toto dvd pro mě 10 hvězdiček a jednu navíc, když si vezmu, jak Emily odehraje celý koncert ve vysokém stupni těhotenství. Holky jsou svěží, báječné a neuvěřitelně nadané a nestydím se přiznat, že je miluju!!!!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling V polovině června jsme se dočkali novinky Mobyho, který si pozval fůru hostů. Doplnili ho rockeři Black Country Communion, The Decemberists, Widespread Panic a John Grant, americká houslistka Lindsey Stirling, countryový zpěvák Luke Combs,... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2024 12:15 v sekci Novinky | Nové desky
Chorobopop - Nad našimi jasně položenými kvízovými otázkami někteří fanoušci stále tápou
Rozhovory: Chorobopop - Nad našimi jasně položenými kvízovými otázkami někteří fanoušci stále tápou Rožnovské hudební podhoubí vydalo již nejeden výrazný projekt převážně z punkového či alternativního ranku. Patří k nim i Chorobopop, za kterým stojí Daniel Stibor zvaný Ctib. S tříčlennou kapelou jsme si povídali zejména o... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Kolektivní halucinace - Horníci 8/10
Video: V novém klipu Kolektivní halucinace odhalují "Horníci" své tváře Na jaře tohoto roku vydala formace Kolektivní halucinace své čtvrté studiové album "Nejistota" a nyní z něj v premiéře představuje syrový videoklip "Horníci". Jedná se o první skladbu z desky, která dostala vizuální podobu.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 19:00 v sekci Audio / Video | Video
Alice Cooper, enteria arena, Pardubice, 17.6.2024
Naživo: Groteskní imaginárium doktora Alice Coopera okouzlilo Pardubice energií i přehlídkou hitů Pokud bychom měli vypíchnout tu nejpodstatnější věc, kterou Alice Cooper dal světu, jednalo by se o jeho jedinečné propojení rockové muziky a hororového divadla. Položil základy, na kterých svoje spektákly staví mnozí další.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 15:30 v sekci Naživo
Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně
Publicistika: Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně Pražský festival Metronome je pravidelnou přehlídkou neotřelých jmen: nabízí pečlivý výběr domácích interpretů i řadu mezinárodních hvězd. Letos pro vás máme opět několik tipů, které byste v programu neměli opomenout.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 28/2020 - od The Chicks přes Ellie Goulding po Jarvise Cockera (22.07.2020 08:00)
- Audio: Dixie Chicks singlem "Julianna Calm Dawn" vyzývají ke klidu (06.05.2020 15:03)
- Nové desky pro 48. týden (27.11.2011 05:00)
- Recenze: Dvě Chicks ve stopách Sheryl a Shawn (24.10.2010 05:00)
- Publicistika: 'Trendy' country (13.10.2010 05:00)
- U2 usilují o přízeň Hillary Clinton (18.05.2007 17:33)
- Předávání cen Grammy ovládly Dixie Chicks (12.02.2007 13:17)
- Recenze: Když dva dělají totéž, není to totéž (10.12.2006 13:00)
- Publicistika: Tralala, tralali, ať už je Bush v pr***i! (21.11.2006 05:00)
- Recenze: Country par excelence (24.08.2006 05:00)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 20.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Pá 21.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Parkway Drive Bring Me The Horizon mp3.com Avril Lavigne Sia Beyoncé Taylor Swift Rush The Offspring Bono Kabát Mirai Queen Lucie Vondráčková Billie Eilish Lady Gaga
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe