Kateřina Marie Tichá završila éru alba
"Plamen" loni v listopadu
úchvatným koncertem v pražském O2 universu a nyní už chystá materiál pro svou třetí studiovku, kterou chce vydat v první polovině příštího roku. "Byt 66" se stává prvním singlem, pro fanoušky a návštěvníky zpěvaččiných vystoupení však nejde o úplnou novinku - v koncertním setlistu se totiž písnička za poslední dva roky už pevně zařadila mezi stálice.
Ve studiové podobě naštěstí Kateřina a producent Ondřej Turták alias
ODD moc neexperimentovali a zanechali nostalgické poctě místu, kde autorka strávila kus života
("ze dvou zim se stalo osm let"), její podstatu.
Hřejivou a vzpomínkami protkanou popovou skladbu se sama Tichá nebojí v tiskové zprávě označit za lovesong, adresovaný právě onomu bytu. Víc než samotný prostor však akcentuje, co vše zde zažila.
"Je to písnička věnovaná všem takovým místům, kde člověk prožije zásadní momenty svého života, velký lásky i velký zklamání," říká umělkyně.
"Tady jsi mi zpíval a tady jsi mi hrál, tady jsem psala o tom, jaks mě miloval. A tady jsem stála, když jsem se začala bát, tady jsem tě milovala... miluju napořád," zamýšlí se hudebnice. A jde o velmi uvěřitelnou výpověď, se kterou se ztotožní snad každý - protože kdo z nás občas nezamáčkne slzu při vzpomínce na místo, kde se tvořily naše osobní dějiny, jakkoliv už se dnes v životě nacházíme úplně jinde?
"Byt 66" je možná o něco méně poetická skladba než některé kousky z "Plamene", místo metafor vsází na civilnost, právě v tom však vězí její síla. Zatímco současný popový mainstream se zběsilým tempem žene dopředu a posluchači začínají být zahlceni neustále přicházejícími novými zvukovými i obsahovými podněty, takto obyčejné, na nic se nehrající a s pokorou napsané i zazpívané songy
o lásce a běžných věcech jako by v nabídce nové hudby někdy scházely.
Videoklip zpracoval režisér Jakub Šorm z HalfHouse Production a ten podtrhuje nostalgii a křehkost samotného singlu.
"Chtěl jsem, aby to nevypadalo jako klip, ale jako krabice starých videokazet, které po sobě necháte v bytě, kde jste prožili kus života," říká Šorm. Sledujeme proto Kateřinu na různě starých záběrech z domácího archivu a výsledek s hudební výpovědí velmi pěkně ladí.

8/10