Je libo trochu metalcoru? Pražská parta
Fall From Everest, která před dvěma lety vyhrála evropské kolo soutěže Planetrox, po singlu "atlantica" vydává další novinku "abocd". Ta otevírá nepříjemné, leč důležité téma zneužívání léků a problémů s duševním zdravím, které mohou kořenit už v dětství, tedy v době, kdy se člověk teprve učí abecedu. Odtud pramení i slovní přesmyčka v názvu.
Formace neodkazuje na konkrétní diagnózu ani situaci, spíš skrze metafory a textové fragmenty zachycuje tísnivý pocit vnitřního neklidu a potřebu vyhledat pomoc. Kolem poloviny druhé minuty sice roztěkaný vysamplovaný zvuk působí poněkud iritujícím dojmem a trochu sundává nohu z plynu, zároveň však buduje efektní odrazový můstek pro následnou hudební smršť. Gradace vrcholí až v samotném závěru - na nekompromisní screaming si posluchač musí počkat do posledních patnácti sekund.
Pánové posouvají své hranice a ukazují výraznější variabilitu. Skladba netlačí na pilu, ale boduje upřímnou syrovostí a skličující atmosférou. Neklidný projev dobře podtrhuje schizofrenní náladu textu - od ublíženého šepotu až po zmíněný drásající scream.
Klip k singlu vytvořila dvojice Jáchym Belcher a Klára Galle. Skrze barvy, rozdvojení obrazu i igelitové clony přesně vizualizuje pocit roztříštěné mysli a celkové dezorientace.

8/10