Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Živí mrtví

Vydáno: 07.01.2004 05:00 v sekci Publicistika - Karel Veselý | foto: facebook interpreta

Vylézají z hrobů a útočí na živé. Zombie? Ne, mrtvé hvězdy populární hudby. Podívejme se v dnešním článku na to, jaký je život po smrti pro Elvise Presleyho, 2Paca, Eve Cassidy a spoustu dalších a proč vlastně milujeme mrtvé legendy více než ty živé.

Noc oživlých Elvisů
© facebook interpreta
Mrtví vylézají z hrobů a útočí na živé! Ne, to není scéna z levného hororu, ale reálná situace žhavé hudební současnosti. V paradoxním světě pop music se slávy dočkávají hudebníci, kteří už pár let leží na hřbitově a někdy je teprve smrt výnosným artiklem, který akceleruje jejich kariéru do nevídaných výšin.

Fakta jsou jasná, posledních několik měsíců se na vrcholu žebříčků objevují hudebníci, kteří už několik let spokojeně odpočívají v hrobu. Nejmarkantnější to bylo předloni o Vánocích, kde se hitparády prohýbaly pod deskami mrtvých umělců jako TLC, Aaliyah, Elvis, George Harrison nebo Nirvana. Loni pak slavili extrémní úspěchy interpreti jako Warren Zevon nebo Eve Cassidy, kteří se stali slavní teprve až po smrti. A bude ještě hůř! Když si uvědomíte, že v pokročilém věku se právě ocitá první generace populární hudby jako celosvětového fenoménu, je velmi pravděpodobné, že nás v nejbližších letech čeká nespočet úmrtí hudebních legend. Dá se předpokládat, že populární hudba se v nejbližších letech octne v nekonečné spirále vzpomínání, žehrání, objevování rarit a znovuvydávání starých desek. Živí mrtví zaplaví média a už nebude žádné místo pro ty opravdové živé, neřku-li na ty, kteří vymýšlí něco nového.

Elvis Presley - ELV1S - 30 #1 Hits
© facebook interpreta
Ekonomický časopis Forbes sestavuje každý rok seznam nejlépe vydělávajících celebrit, které jsou po smrti. V první desítce předloňského žebříčku (na loňský je ještě příliš brzy) je hned šest mrtvých hudebních celebrit, nejvýše Elvis Presley a na trojce John Lennon. Jeden za druhým jsou to všechno příklady úspěšných smrtí. Elvisova smrt nastartovala kariéru, která je snad ještě výnosnější než ta před ní. U Boba Marleye zaznamenávají statistici jako nejprodávanější album "Legend", vydané tři roky po jeho smrti. O stovkách posmrtných desek Jimi Hendrixe vyšly stohy článků a knih, o 2Pacovi se dočtete v tomto článku níže. A jsou tu mnozí další. V polovině 90. let slavila monstrózní úspěch zpěvačka Selena, která zemřela rukou prezidenta svého fanklubu. Známá před smrtí jen v kruzích latinské hudby, stala se přes noc superhvězdou a její hity "I Could Fall In Love" a "Dreaming Of You" obletěly svět, stejně jako promptně natočený film o jejím životě. Zpěvačka Eve Cassidy zemřela v roce 1996 ve věku 33 let na rakovinu. Za života dokončila pouze dvě desky, které vydala ve velmi malých nákladech. Aby uživila rodinu, musela pracovat jako malířka pokojů. Šest let po smrti se poprvé podívala na nejvyšší příčku britského prodejního žebříčku a její alba, kterých se najednou vyrojil bezpočet, se začala prodávat po milionech. Její slávu zapříčinil úplně náhodou DJ, který na anglické rozhlasové stanici Radio 2 hrál opakovaně její coververzi písně "Somewhere Over The Rainbow". Jeff Buckley vydal za života jedinou desku "Grace" a stal se světovou megahvězdou až poté, co se utopil ve vlnách řeky Mississippi. Následovala samozřejmě záplava raritních, koncertních i nedokončených nahrávek.

Johnny Cash
© nme.com
A tento trend samozřejmě pokračuje i dnes. Nedávno vyšly nové desky zesnulého frontmana punkerů The Clash Joe Strummera a jeho skupiny The Mescaleros, další album 2Paca, další Elvisovy hity, nová deska Jimi Hendrixe s prý dosud nevydanými skladbami. Své nejlepší prodejní úspěchy od 70. let slaví s nahrávkou "Unearthed" country legenda Johny Cash. Důvod? Na začátku listopadu zesnul. Z jeho pozůstalosti v nejbližší době vyjde pět až šest alb, oficiální výběr best of, čtyři tématické výběry a dokonce, kde se vzalo, tu se vzalo i páté pokračování Cashovy albové série "American". V jeho případě je to o to drsnější, že za života vydával u několika vydavatelství naráz a každé z nich se může na jeho nové slávě bez uzardění napást.

Po pravdě jsem ještě neslyšel posmrtné album, které by mělo jiné kvality než jen čistě dokumentární. Trochu z toho vybočují desky, které umělci dokončovali těsně před smrtí (Harrisonova "Brainwashed" a Zevonova "The Wind") a je na nich znát, že jsou to ucelené projekty. Celý ten proces vykrádání archívů, dokončování nedokončených skladeb jejich kolegy, případně komponování zcela nových písní s pomocí "virtuální reality" (zatím v úvozovkách, v budoucnu možná už jako holá skutečnost) je vytváření uměleckého díla zcela jiného řádu. Autor a jeho vize jsou zneužiti, vpleteni do souvislostí, které původně nijak nezamýšleli. Pokud se například někdo rozhodl skladbu na album nezařadit, pak k tomu měl asi dobrý důvod. Ponechme stranou fakt, že ani živí hudebníci nemají většinou nad svými deskami plnou kontrolu.

2Pac
© facebook interpreta
Rapper 2Pac, zastřelený v roce 1996, vydal za svého života čtyři desky, po smrti jich zatím vyšlo neuvěřitelných šestnáct. Když si uvědomíte, že některé z nich jsou dvojalba, průměr dvě a půl desky na rok by asi nezvládl žádný z živých umělců. O tom, že kvalita objevených nahrávek není nijak valná, není ani potřeba mluvit. 2Pacovu pozůstalost spravuje jeho matka Afeni Shakur. Právě její chytré marketingové metody stojí podle některých komentářů za 2Pacovskou legendou. Lidé spravující pozůstalosti mrtvých umělců si zaslouží zvláštní studium. Osud odkazu mrtvého nešťastníka je totiž hlavně v jejich rukou. Z obchodního hlediska jsou 2Pacova matka, společnost RCA (správce Elvisovy pozůstalosti) nebo Courtney Love géniové byznysu. Těmi ostatně jsou z tohoto hlediska i zesnulí umělci. Umřít ve správný čas je prostě umění a pro umělcovu budoucnost přímo klíčové. Kdo ví, jak bychom se dnes dívali na stárnoucího podivína Lennona, obtloustlého Elvise nebo Marleye žvatlajícího o světovém míru. Možná by se zařadili do škatulky postaviček géniů, kteří už nedokáží dostát své legendě a jejichž kariéra se hroutí v obskurnost vzbuzující úsměv (nebo lítost) - za všechny jmenujme Michaela Jacksona nebo u nás Karla Gotta.

Předčasně mrtví hudebníci jsou vlastně dokonalé pop hvězdy. Nezestárnou, nezačnou být časem oškliví a hudebně se neztrapní. Šéfredaktor časopisu MOJO Pat Gilbert dokonce tvrdí, že "teprve mrtvé rockové hvězdy dají svým obdivovatelům to, co potřebují - celistvý příběh se začátkem, prostředkem i koncem". Pro hudebního fanouška je také jednodušší pochopit hudebníkovu uzavřenou tvorbu, kterou nerozmělňují další a další slabší a slabší desky.

Ještě jednou se vraťme k nejextrémnějšímu příkladu vykrádání archívů současnosti - kauze 2Paca. Do jeho karet navíc hraje jeden důležitý fakt - všichni gangsta rappeři rapují o tom, jak jednoduché je přijít v drsném světě pasáků a drogových dealerů o život. 2Pac o tom nejenom rapoval, ale o život i přišel a tím dokázal, že to myslel opravdu vážně. Jeho tvorba a život se spojily v jedno. Nic na tom nemění ani skutečnost, že se tak pravděpodobně stalo jen díky tomu, že on i jeho rapový konkurent Notorious B.I.G. (a hlavně jejich kamarádi) vzali hru na drsňáky trochu moc vážně. Zabit byl navíc v pátek třináctého a jeho smrt je zahalena do tolika nejasných okolností, že to přilévá pod oheň snovačům nejrůznějších fantastických teorií. (To stejné ostatně platí i o B.I.G.ovi, jehož dvě desky se jmenovaly "Ready To Die" a "Back From The Dead"). Podobný "test autenticity" lze aplikovat i na rockery. Ať už mluvíme o rozervaných duších, pro něž byla smrt jako vysvobození hlavním tématem už za života (Ian Curtis z Joy Division nebo Kurt Cobain z Nirvany) nebo divočácích, kteří smrtí na vrcholu naplnili heslo - žij rychle a umři mladý (Sid Vicious ze Sex Pistols). Toto ostatně není nic nového. Romantický ideál básníka z 19. století spočíval právě v této ochotě potvrdit svoje ideály smrtí. Za mnohé uveďme třeba K. H. Máchu, G. G. Byrona nebo Johna Keatse.

Posmrtné desky tu byly a budou. Chtějí je fanoušci a trh je ochotně produkuje. Pro neúspěšné hudebníky je to minimálně dobrá zpráva - pokud se vám podaří nějak zajímavě umřít, máte slušnou šanci, že se z vás stanou posmrtné legendy. Menší nevýhodou je, že si to už moc neužijete.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Václav Neckář & spol. - Andělé strážní 8/10
Video: Hvězdy spojily síly a pro dobrou věc přezpívaly Neckářovu vánoční píseň "Andělé strážní" Začal advent a roztrhl se pytel s vánočními skladbami. Jednu takovou nazpívalo tucet známých českých umělců pod taktovkou Jana Neckáře. Společně chtějí podpořit aktivity dobročinné organizace Člověk v tísni, konkrétně její... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2021 15:12 v sekci Audio / Video | Video
0
Sting - The Bridge 8/10
Recenze: Stingův "The Bridge" je solidní stavbou nad rozbouřenými vodami V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2021 00:00 v sekci Recenze
0
Jean Michel Jarre - Welcome To The Other Side - Live in Notre-Dame VR 8/10
Recenze: Novoroční virtuální realita Jeana Michela Jarreho vás pohltí Jean Michel Jarre je pověstný tím, že sleduje všechny technologické novinky současnosti a často je začleňuje do svých hudebních projektů. Ve stejném duchu připravil silvestrovskou show na přelomu roků 2020 a 2021. Dotaženou akci... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
Batushka, Belphegor, Diabolical, Impalement, Almost Dead, Futurum Music Bar, Praha, 26.11.2021
Naživo: Temné rituály kapel Belphegor a Batushky rozžhavily klub Futurum. Okolnostem navzdory "Black rituals". Tak se jmenuje turné, kterému svorně vévodí dvě zvučná jména evropského metalu, Belphegor a Batushka. Doprovodila je trojice nadějných spolků z celého světa a byl z toho velice podařený intenzivní večer, který... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 17:03 v sekci Naživo
0
Duo Ruut - Kulla Kerguseks 8/10
Recenze: Duo Ruut vytváří na EP "Kulla Kerguseks" magii jen s minimalistickými prostředky, hlasy a citerou Koncertní set estonské dvojice Duo Ruut patřil k tomu nejmagičtějšímu, co letošní ročník poličského festivalu Colour Meeting mohl nabídnout. Nedlouho před jeho konáním vyšlo dámám dvaadvacetiminutové EP "Kulla Kerguseks", které... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejrozmanitější slovník ve svých skladbách užívá Patti Smith, z moderních hvězd Billie Eilish (22.08.2021 15:28)
- Zaprášenosti: Na třetí řadové desce se Nick Cave & the Bad Seeds vzpírají proti bodcům (22.08.2021 09:00)
- Máte přebytečných pět milionů? Pusťte se do dražby ručně psaných setlistů z prvních koncertů The Beatles (10.08.2021 09:48)
- Nové desky 15/2021 - od The Offspring přes Erica Churche po Scooter (20.04.2021 16:10)
- Slavná alba: Bezejmenný debut Elvise Presleyho jako cesta na trůn Krále rock 'n' rollu (10.04.2021 09:00)
- "Plastic Ono Band" Johna Lennona oslaví půlstoletí výpravnou reedicí (06.03.2021 10:46)
- Nedožité 74. narozeniny Davida Bowieho připomíná dvojice coverů Dylana a Lennona (09.01.2021 12:56)
- Režisér Peter Jackson nabízí první ukázku z dokumentu "The Beatles: Get Back" (26.12.2020 11:58)
- Nové desky 45/2020 - od AC/DC přes Chrise Stapletona po Jaromíra Nohavicu (17.11.2020 19:00)
- Nedožité osmdesátiny Johna Lennona připomene výpravná výběrovka (27.08.2020 17:58)

ALBUM TÝDNE 48/2021

Sting
The Bridge

V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho pilířů nelze při jeho mnohaleté praxi pochybovat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Adele Ewa Farna Metallica Dua Lipa Ed Sheeran On Air Olivia Rodrigo Kryštof Beata Hlavenková AC/DC Kateřina Marie Tichá Billie Eilish Marie Rottrová Abba Lady Gaga Aerosmith Karel Gott Rihanna Lucie Bílá
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu