Tublatanka s novým albem nechvátá a o to víc se soustředí na koncertování a vydávání svých starších desek nově i na LP. V případě té s názvem "Svet v ohrození" jde vzhledem k její stopáži dokonce o 2LP. Silná kolekce, po které si kapela nachystala dlouholetou nahrávací pauzu, neztrácí na kvalitě ani dnes.
7/10
Tublatanka - So životom v ohrození (reedice 2025)
Vydáno: 12.12.2025
Celkový čas: 66:24
Skladby: Svet v ohrození, Revolúcia, Pekelný vlak, Lietam vo výškách, Svätý Grál, Zmysel lásky, Malý blázon, Stratený svet, Šlabikár IX, Moj domov, Dobrá správa, Nechaj to tak, Stres, S tebou anjel moj
Vydavatel: Warner Music
V pořadí jedenáctá studiovka se na pultech prodejen poprvé objevila v roce 2010. V neklidné době, po teroristickém útoku z 11. září 2001 už dávno rozkolísané, ve které navíc napětí neustávalo, a to ani v Ďurindově blízkosti. Sám totiž trávil dovolenou v egyptském letovisku Sharm El Sheik, kde 23. července 2005 při sérii útoků zahynulo 88 lidí a stovky dalších byly zraněny.
Jeho naštvanost tak vybublala přímo do titulní skladby a zároveň do přebalu alba, který se nese ve znamení plamenů a fotek newyorských mrakodrapů. Abychom ale byli přesnější, nejen Ďurinda, ale také jeho manželka se zásadním způsobem autorsky podílela na titulní skladbě a dalších písních této desky. K té titulní vznikl i videoklip a plán počítal se třemi dalšími, bohužel ani jeden z nich aktuálně na YouTube nevisí, takže se na ně nemůžeme s odstupem podívat.
Tublatanka v roce 2010 zažívala stabilitu a sehranost sestavy Topor - Schlosser - Ďurinda a po rozpačitě přijaté nahrávce "Znovuzrodenie" natočila materiál, za který se nemusí stydět ani dnes. Tradiční pokračování skladby "Šlabikár", tentokrát s pořadovým číslem IX, je hodně svižné, ale celkově na albu převládá melodický a hutný hard rock.
Vytknout se dá nahrávce až příliš opulentní stopáž, obsahuje však melodicky silné písně "Nechaj to tak", "Dobrá správa" či závěrečnou baladickou "S tebou anjel moj".
Ke specialitám pak patří "Môj domov", k jejímuž natočení si formace do studia přizvala pět klasických muzikantů ze Symbolického orchestru pod vedením Milana Adamca, aby nahráli smyčcové nástroje.
"Tešil som sa, že muzikanti prišli výborne pripravení. Každý mal pred sebou noty a technicky náročný aranžmán od Adamca. Pieseň sme museli spolu ešte tri hodiny cvičiť, aby sa dokonale zohrala rocková skupina a orchester. Potom sme ju tri dni mixovali a tridsaťšesť stôp, ktoré sme nahrali, vytvorilo krásny súzvuk. Tešil som sa z tejto skladby, lebo bola urobená presne tak, ako som si predstavoval. Neskôr mi mnohí fanúšikovia a viacerí emigranti písali, že pri jej počúvaní aj plakali, tak silno ich dojala," uvedl frontman
Maťo Ďurinda.
Vinylová reedice obsahuje kromě zvukového remasteringu i bohatý textový a fotografický doprovod, kde nechybí jak tehdejší záběry sestavy, tak ty aktuálnější. A proč vlastně ne? Žádná další reedice řadového alba už totiž následovat nebude, a tak nezbývá než čekat na nástupce zdařilé poslední studiovky "Uprostred chaosu". Frontman sliboval při jejím uvedení, že další mnohaletá nahrávací pauza se konat určitě nebude, nechme se proto překvapit.