Excentrický hudební vizionář
Devin Townsend ohlásil nové album "The Moth". A jak už u něj bývá zvykem, zase chystá něco nečekaného. Novou hudební tvář kanadského tvůrce, rámcově řazeného do škatulky progresivního metalu, totiž výrazně podpoří symfonický orchestr. Do světa vyslal už i první ukázku - intenzivní, relativně stručný, ale pořádně velkolepý kus "Enter The City".
Dílo o čtyřiadvaceti skladbách stojí na konceptu, nad kterým začal Townsend uvažovat už před deseti lety. Nahrávku už dříve popsal jako
"symfonii penisů, vagín a smrti", jejímž centrálním tématem je
"maximální sebepřijetí". Co si pod tím přesně představit, se teprve ukáže. Každopádně Townsend na albu potichu pracuje už od roku 2017 a posluchačům ho v koncertní podobě poprvé představil loni v březnu. Teď ale "The Moth" dostává studiovou verzi, která vyjde 29. května.
Nahrávka se skládá ze tří samostatných částí, které slibují odlišný posluchačský zážitek. Vedle hlavní desky dorazí také "The Moth - The Afterlife", jež nabídne čistší verzi víc soustředěnou na velkolepost orchestru a sboru. "The Moth - The War" pak přinese záznam loňského koncertního debutu celého projektu.
Na albu se objeví dlouholetí členové Townsendovy kapely -
Darby Todd, Mike Keneally a James Leach -, ale také nepřehlédnutelní hosté jako
Steve Vai,
Anneke van Giersbergen či Lynn Wu. Orchestrální party nahrál Noord Nederlands Orkest z nizozemského Groningenu.
Skladbě "Enter The City" stačí necelé tři minuty, aby před posluchače rozprostřela koncentrovanou velkolepost celého projektu. Monumentální riffy se tu prolínají se symfonickými nájezdy, Townsendův vokál se topí pod vrstvami zkreslení a sborů a pochodový rytmus vytváří pocit dystopického zmaru.
Doprovodné vizuály to jen podporují.
"War Is Here" hlásají nápisy na televizních obrazovkách a samotný principál sleduje podivný objekt uprostřed temné místnosti. Chaos? Trochu. Každopádně
Devin Townsend už v minulosti ukázal, že ve světě zvratů a překvapení, kde se může stát cokoli, plave jako ryba ve vodě.

7/10