Behemoth - The Shit Ov God

Behemoth se na "The Shit Ov God" úspěšně vyhýbají stagnaci. Návrat k přímočarosti kapele sluší

Vydáno: 23.05.2025 09:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz

Z blackmetalových sklepení to Behemoth dotáhli skutečně nejdál. Na extrémní metalové scéně patří k těm pár jménům, která lze označit za skutečné hvězdy. Nikdy ale umělecky nezamrzli. Očekávaná třináctá studiová deska "The Shit Ov God" zase vnáší do hry dlouho neslyšenou dravost.

8/10

Behemoth - The Shit Ov God

Vydáno: 9.5.2025
Celkový čas: 38 minut

Skladby: The Shadow Elite, Sowing Salt, The Shit ov God, Lvciferaeon, To Drown the Svn in Wine, Nomen Barbarvm, O Venvs, Come!, Avgvr (The Dread Vvltvre)

Vydavatel: Nuclear Blast

Na posledním albu "Opvs Contra Natvram" začala Behemoth trochu dohánět vlastní velikost. Po čtvrtstoletí na scéně v té době sahali na vrchol a nahrávka tomu svým epickým rozmachem odpovídala. Ale v podstatě to byl, byť v zásadě povedený, vývar z předchozích počinů, tedy "The Satanist" a jeho nástupce "I Loved You At Your Darkest".

Adam Darski alias Nergal a jeho souputníci Orion a Inferno jsou natolik zkušení muzikanti, že moc dobře vědí, že příliš dlouho napínaná struna rupne. A tak přišel čas na změnu. Takže zatímco na jednu stranu kapela, ve společnosti Rotting Christ a Satyricon, vyrazila na historicky největší blackmetalové turné historie, ve studiu ukutila nahrávku, která boduje tím, jak přímočará umí být.

Ta agresivní přímočarost a nekompromisní tah na branku se podepsaly snad všude: V titulu "The Shit Ov God", který nenechává prostor pro dvojznačnost, ve stopáži, která nedosáhla ani čtyřiceti minut a naplnilo ji jen osm skladeb, a hlavně v celkovém výrazu, který v jistém ohledu předznamenal druhý singl "The Shadow Elite". Ten nakonec řadovku otevírá a je tvrdší a špinavější, než by pravidelný posluchač těchto pekelníků z Gdaňsku po posledních deskách čekal.

Ale aby bylo mezi námi jasno - Behemoth tu nedělají revoluci, neobracejí svou svízelně budovanou hudební cestu naruby. Tuhle polskou partu, která dokázala dostat black metal do velkých hal, i na jejím nejnovějším počinu spolehlivě poznáte. Nervní riffy, časté zlomy, rozskřípané kytary, jedinečná bubenická palba mistra svého řemesla Inferna i Nergalova póza temného kazatele, všechno na tomto albu najdeme. Jen se po dekádě trochu setřel mystický pel, který předchozí trojici nahrávek pokrýval. Tady posluchače masírují masivní riffy.

A "The Shit Ov God" ten důraz na intezivní tlak svědčí. Formace tu zní velmi sevřeně, tolik se neutápí ve snaze budovat atmosféru - na dětské sbory nebo pomalejší kusy à la "Bartzabel" nebo "O Father, O Satan, O Sun" zapomeňte. Nergal tu není za filozofického mystika, ale za agresivního poloboha, ztělesnění temnoty par excellence. Svoje teze - "If you are prey, then I am the beast / You wave a white flag, I accept no defeat / Thеy say you're almighty, an Illusion I quell / You servе up in Eden, I reign in hell," zazní v titulní písni - doslova plive.

Osmička nových skladeb se může opřít o výrazné refrény i nosné slogany - titulní píseň jsme už zmínili, velmi dobře funguje i refrén "Lvciferaeon" ("If I am God / Everyone is / If I am God / If I am not / None exists / If I am God") nebo intenzívní "Sowing Salt".

"Shit Ov God" uhání jako splašený kůň, letmá zpomalení tu představují jen nadechnutí k dalším ostrým tempům. Album, i díky své výrazové ohlodanosti, nenabízí prostor k oddechu, a i když tady narazíme na pasáže či postupy, které nepřekvapí - naštěstí jsou Behemoth stále docela daleko od sebevykrádání, pořád se pohybují na úrovni variování rukopisu -, samotná energie vleče posluchače dál.

Behemoth se na "The Shit Ov God" podařilo vyhnout stagnaci, která po dekádě začínala hrozit. Zároveň ale novinkou neodradí posluchačskou základnu, kterou jí právě poslední tři desky, natočené po zmrtvýchvstání frontmana Nergala - podařilo se mu překonat leukémii -, povážlivě přifoukly. Nové album spíše zhušťuje, než aby nadále tlačilo na ještě epičtější pojetí. A ačkoliv se nejedná o vyloženě překvapující počin, pohání jej dravá energie, která dokáže uhranout.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kool & the Gang, O2 universum, Praha, 18.6.2025
Naživo: Kool & the Gang roztančili O2 universum a potvrdili status funkových legend Funkové legendy Kool & the Gang poctily českou metropoli svou třetí návštěvou. Početná sestava v čele se zakládajícím členem Robertem "Kool" Bellem vsadila při výběru repertoáru na jistotu a nechala zaznít své nejslavnější hity... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2025 17:00 v sekci Naživo
Pitbull, Shaggy, O2 arena, Praha, 18.6.2025
Naživo: Plešaté šílenství! Pitbull s Shaggym rozjeli v O2 areně párty, jaká nemá obdoby Slovo párty je v případě obou legend nejen latiskoamerické a jamajské hudby rozhodně na místě. Do O2 areny se nešlo za vysokým uměním, ale za bezuzdnou popcornovou zábavou s obrovskými hity. Strhnout se by se tady nenechal snad jen... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2025 13:02 v sekci Naživo
Nové desky 23/2025 - od Vana Morrisona přes Dierkse Bentleyho po Emmu Drobnou
Nové desky 23/2025 - od Vana Morrisona přes Dierkse Bentleyho po Emmu Drobnou Pátek třináctého nepřinesl pouze obavy, ale také spoustu nové hudby, kterou obstaral například matador Van Morrison, countryový zpěvák Dierks Bentley, jazzman Theo Croker, Ian Dior, rockoví Buckcherry, zremixovaní The Cure,... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2025 10:30 v sekci Novinky | Nové desky
Pohled do českých hitparád - 24. týden 2025
Stačily tři týdny. Marek Ztracený se díky "Zastav mě" opět pyšní nejhranější českou písní Domácím rádiím někdy trvá, než zakomponují hudební novinky do svých playlistů. V případě Marka Ztraceného a jeho singlu "Zastav mě" to ale šlo rychle - po třech týdnech jde o nejhranější tuzemskou skladbu. Celkově dál vede... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Kateřina Marie Tichá & Bandjeez - V horách 8/10
Video: V klipu k dojemné baladě "V horách" sbírá Kateřina Marie Tichá odvahu spálit mosty Kateřině Marii Tiché a její kapele Bandjeez, kterou převzala po zesnulém Davidu Stypkovi, se stále daří. Z rádií slyšíme singl "Plamen" ze stejnojmenné desky i více než rok a půl po vydání - navíc se umisťuje v top desítce... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2025 18:00 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Behemoth doplnili brutální skladbu "Sowing Salt" velkolepým videoklipem (16.05.2025 19:11)
- Nové desky 18/2025 - od Blakea Sheltona přes Maren Morris po Arcade Fire (14.05.2025 13:00)
- Naživo: Behemoth přivezli do O2 universa své temné rituály a hvězdné hosty k tomu (28.04.2025 19:00)
- Fotogalerie: Rouhání v O2 universu: Behemoth, Satyricon a Rotting Christ v obrazech (28.04.2025 08:22)
- Video: Behemoth přinášejí ve znepokojivém singlu "The Shadow Elite" zvukovou i obrazovou syrovost (11.03.2025 14:07)
- Video: Behemoth se v "The Shit Ov God" opět pouštějí do Ježíše a náboženství obecně (04.02.2025 11:41)
- Nejvíc nej: Rok 2024 v hudbě podle rockera a fotografa Toma Jajo Rozkovce (26.01.2025 14:00)
- Behemoth konečně po třech letech vydají svůj pandemický živák "XXX Years of Blasphemy" (04.09.2024 14:17)
- Naživo: Sedmadvacátý Brutal Assault počtvrté: Behemoth a Emperor kralovali, The Dillinger Escape Plan drtili a festival zase dokázal svou kvalitu (16.08.2024 19:00)
- Fotogalerie: Behemoth na Brutal Assaultu rozpoutali peklo (15.08.2024 15:00)

ALBUM TÝDNE 24/2025

Peter Doherty
Felt Better Alive

Zapomeňte teď na moment na Petea Dohertyho, bouřliváka z The Libertines a Babyshambles, který profetoval nejlepší léta svého života. Pete je teď Peter a rozhodl se potěšit své fanoušky novým sólovým albem "Felt Better Alive". Jak si na něm hudebník vede?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 21.06.
Olaf Olafsonn & The Big Bad Trip (CZ) (Stodola, Praha)
St 25.06.
Basinfirefest (Areál, Spálené Poříčí)
Čt 26.06.
AC/DC (AU) (Letiště Letňany, Praha)
Čt 26.06.
Il Divo (CH/FR/US) (O2 universum, Praha)
Čt 26.06.
Il Divo (ESP/CH/US/FR) (O2 universum, Praha)
Pá 27.06.
Mighty Sounds (Letiště Čápův Dvůr, Tábor)
Út 01.07.
Marcus King (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 02.07.
Beats for Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Ne 06.07.
Lionel Richie (US) (O2 arena , Praha )
Po 07.07.
Lynyrd Skynyrd (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber The K's Linkin Park Biffy Clyro Lady Gaga Imagine Dragons Sex Pistols Ed Sheeran Ewa Farna Beyoncé Slipknot Charli XCX Queen Miley Cyrus Kabát Madonna Ghost
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe