Výsledky XIV. ročníku hudebních cen Vinyla: Anki, Ida The Young a Sanatorium Sonorum

Výsledky XIV. ročníku hudebních cen Vinyla: Anki, Ida The Young a Sanatorium Sonorum

Vydáno: 08.03.2025 11:04 v sekci Tiskové zprávy - Tisková zpráva | foto: Vinyla
Vítězové XIV. ročníku hudebních cen Vinyla byli vyhlášeni během slavnostního večera v pátek 7. března v pražském klubu ARCHA+.

Za Desku roku kritici zvolili album "I want to feel safe" od rappera Ankiho, který propojuje introspektivní texty s klubovou estetikou. Objevem roku je plzeňská formace Ida The Young, pohybující se na pomezí folku, elektroniky a indie rocku. Počinem roku se stal festival soudobé hudby a zvukového umění Sanatorium Sonorum. Cenu Jany "Apačky" Grygarové za publicistiku si odnesly Nora Třísková a Sarah Abulkasim. Ve výzvě Bastl Electronic Track pro začínající producenty*ky porota vybrala skladby "★ONE★SHOT★ONE★HIT★" od LilaTesla (Markéty Kubíčkové) a "throu" od czarw (Olgy Wawracz).

"Letošní ročník ukázal na sílu osobních výpovědí v hudbě, ať už v podobě introspektivního rapu Ankiho, niterného songwritingu Ida The Young nebo zvukových experimentů festivalu Sanatorium Sonorum. Výrazně se také projevil trend ženské dominance v elektronické hudbě - ve výzvě Bastl Electronic Track letos uspěly hned dvě producentky, což je skvělý signál o rozmanitosti a kvalitě současné české scény," říká jeden z koordinátorů cen Vinyla Pavel Uretšlégr.

Kromě výzvy Bastl Electronic Track, kde se o pozornost poroty ucházelo celkem čtyřicet tracků začínajících hudebních producentů a producentek, mladé ženy uspěly rovněž v oblasti hudební publicistiky. V rámci pátého ročníku Ceny Jany "Apačky" Grygarové porota vybírala celkem z pěti přihlášených autorů*rek.

"Když se podíváme na letošní laureátky, vidíme dvě novinářky, které přistupují k hudební publicistice z odlišných perspektiv, ale s podobnou vášní pro objevování. Nora Třísková dokazuje, že hudební žurnalistika může mít hloubku a přesah do širších kulturních a společenských témat. Sarah Abulkasim zase ukazuje, že kvalitní rozhovor není jen o otázkách, ale o schopnosti najít nové pohledy a spojit je do komplexního obrazu. Obě jsou důkazem toho, že hudební publicistika stále může být dynamická a inspirativní," dodává druhý koordinátor cen Vinyla Tomáš Grombíř.

Hudební ceny Vinyla letos poprvé proběhly ve festivalovém formátu Vinyla Night v novém prostoru pražského klubu ARCHA+, kde představily to nejzajímavější z české hudební scény. V rámci vyprodaného večera vystoupili na dvou scénách nominovaní Anki, Mat213, mezi patry klid a whyohwhy, doplněni speciálním hostem Duklou. Program obohatilo živé natáčení pořadu Startér Radia Wave a závěrečná část večera, kde své sety odehrály Fæ Bestia a BoLs/sLoB. Celým programem provázela moderátorka Hana Řičicová.

"Tímto večerem aktivity Vinyly v letošním roce samozřejmě nekončí, ale spíše začínají. V rámci našeho celoročního průběžného festivalu už plánujeme více než dvě desítky koncertů a vzdělávacích akcí, s nimiž chceme oslovit nejen tradiční centra alternativní hudby, ale i menší kulturní scény. Rádi bychom rozšířili naše aktivity ještě více do menších měst České republiky. Naším cílem je dlouhodobá podpora celého ekosystému české nezávislé scény - nejen umělců, ale i souvisejících profesí, které jsou klíčové pro její fungování," uzavírá Pavel Uretšlégr.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rock for People - Den druhý, Park 360, Hradec Králové, 12.6.2025
Naživo: Zapomeňte na Slipknot. Nejlepší kapelou druhého dne Rock for People se stali The K's V Hradci Králové to žilo i ve čtvrtek. Množství lidí v areálu pomalu mířilo ke svému stropu a hudební nadšenci mohli vybírat z pestrého programu - od klasiků z Vypsané fiXy přes nenápadné Dream State, euforické Eagles Of Death... čtěte zde
Vydáno: 13.06.2025 14:30 v sekci Naživo
Slipknot, Rock for People, Hradec Králové, 12.6.2025
Naživo: Slipknot se na Rock for People vrátili ke kořenům Americká metalová bestie z Iowy Slipknot sice na Rock for People řádila teprve před dvěma lety, ale také letošní pozvání mělo svou logiku. Třicet let totiž neslaví jen samotný hradecký festival, ale i parta kolem Coreyho Taylora. Ta... čtěte zde
Vydáno: 13.06.2025 10:30 v sekci Naživo
Terezie Kovalová - Nesnáším, když mě někdo do něčeho nutí. Otevřít se bylo těžké
Rozhovory: Terezie Kovalová - Nesnáším, když mě někdo do něčeho nutí. Otevřít se bylo těžké Violoncellistka Terezie Kovalová se podílela na mnoha různorodých projektech. Nyní nadešel konečně čas na ten její. Vydala debutovou sólovou desku "Zinka". Jaká cesta k ní vedla, co vše na ní uslyšíme a cítí se být umělkyně... čtěte zde
Vydáno: 13.06.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Nick Cave & Colin Greenwood, Theater 11, Curych, 11.6.2025
Naživo: Nick Cave zahájil v Curychu sólovou šňůru. A my byli u toho Sólové, intimní koncerty Nicka Cavea, postavené na jeho zpěvu a klavíru, nejsou úplně neobvyklé. Česku se ale úspěšně vyhýbají - nepočítáme-li Lucernu v roce 1999. Zpravidla také bývají po pár minutách vyprodané. I já se... čtěte zde
Vydáno: 12.06.2025 19:30 v sekci Naživo
Avenged Sevenfold, Rock for People, Hradec Králové, 11.6.2025
Naživo: Avenged Sevenfold na Rock for People přivezli hlavně své kytarové umění Americká heavymetalová formace, jejíž název její fanoušci už dlouhé roky zkracují na A7X, v Česku hrála poprvé v roce 2006, kdy předskakovala Guns N' Roses. Dnes už se sama dostali do role hlavních tahounů a coby první headliner... čtěte zde
Vydáno: 12.06.2025 18:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Gufrau213 = Make bydlení u rodičů great again (08.06.2025 19:48)
- "Až mi bude padesát..." Mat213 s Lajfrem v posledním singlu z alba "Nesu oheň". Teď míří na festivaly (10.05.2025 08:06)
- Publicistika: Český rap v roce 2024 (28.02.2025 09:00)
- Vinyla Night: Hudební ceny Vinyla se mění ve festival představující talenty české scény (25.02.2025 07:11)
- Mat213 získal nominace na Ceny Evropy 2 i Vinyly a vyráží na turné po klubech (28.01.2025 11:53)
- Nominace čtrnáctého ročníku cen Vinyla: silné příběhy, legendy i experimenty (07.01.2025 17:53)
- Vinyla hledá talentované elektronické producenty*ky a hudební publicisty*ky (14.11.2024 17:18)
- Romeo a Julie ze sídláku. Mat213 přináší klip k songu "Kotě in the panelák" se zpěvačkou Annabelle (13.10.2024 09:59)
- Digitální písničkář Mat213 vydává album "Nesu oheň". Hosty jsou Arleta, Annabelle i Václav Noid Bárta (04.10.2024 19:43)
- Ceny Vinyla vyrážejí do regionů, kurátorují dvě desítky koncertů a workshopů (21.09.2024 11:58)

ALBUM TÝDNE 23/2025

Garbage
Let All That We Imagine Be The Light

Garbage posluchačům představili své osmé album "Let All That We Imagine Be The Light", na kterém vyvažují bolest a krásu. Deska je manifestem temného soucitu a tichého vzdoru, kde se Shirley Manson a její partička noří do těch nejhlubších emocí. Na skladby plné vzteku tentokrát zapomeňte.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 14.06.
Chinaski (Velodrom, Brno)
Ne 15.06.
Bruce Springsteen & The E Street Band (US) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 15.06.
Guns N’Roses (US) (Park 360, Hradec Králové)
Po 16.06.
Primal Screm (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 16.06.
Lara Fabian (SWE) (O2 universum, Praha)
Út 17.06.
Nessa Barrett (US) (Roxy, Praha)
Út 17.06.
Macy Gray (Sono Centrum, Brno)
St 18.06.
Kool & The Gang (US) (O2 universum, Praha)
St 18.06.
Pitbull (US) (O2 arena, Praha)
Čt 19.06.
Turnstile (US) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Imagine Dragons Miley Cyrus Linkin Park Lady Gaga Kabát Beyoncé Ewa Farna Charli XCX Ed Sheeran Queen Madonna Halestorm Dua Lipa The K's Taylor Swift Ghost
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe