shop.musicserver.cz
Zemřel Garth Hudson, jedinečný klávesista a poslední člen skupiny The Band

Zemřel Garth Hudson, jedinečný klávesista a poslední člen skupiny The Band

Vydáno: 21.01.2025 22:14 v sekci Novinky - Jiří V. Matýsek | foto: JamBase
Poslední žijící člen folk-rockové formace The Band, která ve své době doprovázela i Boba Dylana, klávesista Garth Hudson zemřel. Bylo mu 87 let. Odešel 21. ledna 2025 ve spánku v pečovatelském domě ve Woosdstocku, kde v poslední době žil.

Hudson se narodil v roce 1937 ve Windsoru v kanadské provincii Ontario, od mládí hrál na varhany, piano a akordeon, své první písně napsal už v jedenácti letech. Se svou první kapelou The Kapers brázdil pódia už v teenagersovském věku. Tehdy si jej také vyhlédli Ronnie Hawkins a Levon Helm a snažili se jej přitáhnout do své skupiny Hawks.

Hudson tehdy odmítl - chtěl se stát učitelem hudby. Nakonec se však nechal přesvědčit - s tím, že bude sestavu, tehdy už s klíčovými členy kytaristou Robbiem Robertsonem, basákem Rickem Dankem a pianistou Richardem Manuelem, učit hudební teorii. I v očích rodičů to vypadlo jako stabilnější zaměstnání. Tak se zrodila formace - už bez Hawkinse -, z níž se později stal The Band. Hudsonova hra se stala pro její zvuk typická, nikdy se však přehnaně netlačil dopředu. Celkový sound Bandu dokázal vyztužit, dobarvit, a postaral se tak o jeho jedinečnost.

Ještě pod jménem Hawks se stali doprovodnou kapelou Boba Dylana a pomohli mu dokončit mnohými proklínaný přechod od akustického ke šťavnatě elektrickému zvuku. Absolvovali s ním rozsáhlé turné. V roce 1967, tehdy už jako The Band, vydali debut "Music from Big Pink" pojmenovaný podle velkého růžového domu ve městě Saugerties, kam se nastěhovali. Na stejném místě vznikly i společné nahrávky s Dylanem, z nichž později vznikla deska "The Basement Tapes". Byl to právě Hudson, který se postaral o to, aby byly mnohahodinové sessions uchovány.

Mezi lety 1968 až 1977 formace natočila deset alb, dvě z nich se probojovala až do první desítky amerického žebříčku. Kapela se rozloučila na konci sedmdesátých let koncertem, který zůstal zaznamenaný v podobě filmu Martina Scorseseho "The Last Waltz". Společně s jejími členy zde hrají takové hvězdy, jako Eric Clapton, Ringo Starr, Dr. John, Neil Young, Joni Mitchell, Neil Diamond nebo již zmíněný Dylan.

V osmdesátých letech spolupracoval Hudson s Leonardem Cohenem, Emmylou Harris a v roce 1990 - i se zbytkem obnovené sestavy (už bez kytaristy Robertsona) - a s Rogerem Watersem odehrál legendární provedení pinkfloydovské "The Wall" přímo u Berlínské zdi.

Společně s The Band byl uveden do Rock and Roll Hall of Fame (1994) a získal Cenu Grammy za celoživotní přínos (2008).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Čáry života - Sílu vidím v upřímnosti a lidskosti, které písničky nesou
Rozhovory: Čáry života - Sílu vidím v upřímnosti a lidskosti, které písničky nesou Projekt Čáry života Jana Boroše přinesl své druhé studiové album "Sluníčko". Nabízí na něm trochu jiný pohled na svět než na debutu "Stínítko". Skladby zachycují autorovu cestu k nalezení nového místa v životě. Vznikly po... čtěte zde
Vydáno: 17.03.2025 14:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Youth Lagoon - Rarely Do I Dream 8/10
Recenze: Youth Lagoon otevírá upřímným albem "Rarely Do I Dream" náruč úplně všem Jmenuje se Trevor Powers a svoje předposlední album posluchačům představil po osmileté pauze. Řeč je o hudebníkovi, který si říká Youth Lagoon. Jeho nejnovější deska nese název "Rarely Do I Dream" a dost možná jde o... čtěte zde
Vydáno: 17.03.2025 00:00 v sekci Recenze
Pokáč, Palác Akropolis, Praha, 15.3.2025
Naživo: Pokáč v Paláci Akropolis překvapil dvojkoncertem - jeden zahrál pro děti, druhý pro rodiče Kdo by v naší zemi neznal Pokáče? Dokáže zaplnit O2 arenu, nebojí se ale přijít ani s opačným konceptem - letos třeba vyjel na "Vesnice tour". A taky si odskočil do pražského Paláce Akropolis na ojedinělý dvoják. Jeden koncert... čtěte zde
Vydáno: 16.03.2025 18:30 v sekci Naživo
Alan Walker, Forum Karlín, Praha, 15.3.2025
Naživo: Alan Walker do Fora Karlín nepřijel sám Narodil se v Británii jako syn skotsko-britského otce a norské matky, už ve dvou letech se ale spolu se svými dvěma sourozenci přestěhoval do Norska. Začínal jako YouTuber, pak se ale na stejné platformě začal koukat na tutoriály a dle... čtěte zde
Vydáno: 16.03.2025 12:00 v sekci Naživo
Becoming Led Zeppelin 8/10
Hudba v TV: Snímek "Becoming Led Zeppelin" důkladně mapuje vzestup slavné skupiny ke slávě, hladí ale příliš po srsti a nepřekvapí Led Zeppelin, inovátoři, kteří s aristokratickou vznešeností dokázali překovat rockovou muziku do čehosi těžko nahraditelného a nesmírně inspirativního, potřebovali pouhý rok na to, aby dokázali vystřelit ke slávě. Právě na... čtěte zde
Vydáno: 16.03.2025 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hudba v TV: Film "Bob Dylan: Úplně neznámý" ukazuje, jak se rodila legenda (04.02.2025 10:00)
- Hudba v tisku: Obsáhlá kniha "Down the Highway" se soustředí na pečlivou demystifikaci Boba Dylana (31.01.2025 08:00)
- Naživo: Časy se nemění. Bob Dylan stále zůstává mimo kategorie (05.10.2024 09:30)
- Jdete na jeden ze tří koncertů Boba Dylana? Tak bacha na mobil a vstupenku si vytiskněte! (04.10.2024 11:41)
- Nejvíc nej: Punk, metal i reggae aneb Sedmička nečekaných coverů Boba Dylana (30.09.2024 14:00)
- Nejvíc nej: Desítka českých coververzí Boba Dylana. Troufli si na ně Fanánek, Pavel Landovský i Chaozz (10.09.2024 08:00)
- Bob Dylan míří do Prahy. V říjnu odehraje tři koncerty v O2 universu (15.07.2024 12:04)
- Vyjde mamutí kolekce nevydaných živých nahrávek Boba Dylana z roku 1974 (12.07.2024 16:25)
- Bob Dylan a Willie Nelson v létě znovu vyrazí na společné festivalové turné (28.02.2024 14:32)
- Fotogalerie: Malostranskou besedou zněly písně Boba Dylana (09.10.2023 08:16)

ALBUM TÝDNE 11/2025

Youth Lagoon
Rarely Do I Dream

Jmenuje se Trevor Powers a svoje předposlední album posluchačům představil po osmileté pauze. Řeč je o hudebníkovi, který si říká Youth Lagoon. Jeho nejnovější deska nese název "Rarely Do I Dream" a dost možná jde o nejintimnější počin v celé muzikantově kariéře.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 21.03.
Sofian Medjmedj (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)
So 12.04.
Twenty One Pilots (US) (O2 arena, Praha)
Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Lady Gaga ADONXS Beyoncé Lucie Vondráčková Taylor Swift Madonna Queen Coldplay The Weeknd Vypsaná fiXa Viktor Sheen Mirai Pink Floyd Kabát Hugo Toxxx Gaia Mesiah
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe