The Cure - Alone

Čekání je u konce. Poslechněte si depresivní "Alone", první singl z novinky The Cure

Vydáno: 26.09.2024 15:30 v sekci Audio - Jiří V. Matýsek | foto: Vojta Florian / musicserver.cz
Kolik náznaků a lákání na nové album si museli fanoušci The Cure vyslechnout jen proto, aby se dočkali jednoho zklamání za druhým? Robert Smith několikrát tvrdil, že nahrávku téměř dokončili, na koncertech z ní hráli hned několik skladeb, nějakou dobu už byl znám i titul alba "Songs of the Lost World". Výsledek ale nikde.

Ledy konečně pukly letos v září. Napřed kapela ohlásila vydání dvou živých záznamů nových písní na ekologickém vinylu, pár dnů poté obdrželi nejvěrnější fanoušci záhadné karty, na kterých byl s použitím světla viditelný nápis Songs of a Lost World I-XI-MMXXIV. Následně se v různých městech začaly objevovat v rámci kampaně stejné billboardy a skupina spustila také speciální webovou stránku a WhatsApp kanál.

A nyní konečně vyšel i singl "Alone", první studiový materiál formace od studiovky "4:13 Dream". Fanoušci musí být spokojeni. Studiová verze písně, kterou již důkladně prověřily koncertní setlisty aktuálního turné, spojuje typickou epičnost s melancholií. Posluchač má spoustu času ponořit se do pomalu se převalujících tónů, které na základě rozpoznatelně zabarvené kombinaci kytary a basy vznášející se nad klávesovými plochami budují hořkosladkou atmosféru.

Písni trvá téměř polovinu její skoro sedmiminutové stopáže, než hudba uvolní prostor textu. "This is the end / of every song we sing," začíná Robert Smith skladbu i celé album. Slzy, hvězdy, ptáci padající z nebes, prázdnota, hořkost, samota... The Cure lákají na novou desku jednou z nejtěžších a nejdepresivnějších skladeb svojí diskografie. Jestli ještě dříve byla nějaká naděje, tady už jí mnoho nezbývá.

"Je to skladba, která odemkla celou desku; jakmile jsme ji nahráli, věděl jsem, že to bude úvodní píseň, a cítil jsem, jak se celé album začalo zaostřovat," řekl Smith. "Nějakou dobu jsem se snažil najít správnou úvodní větu pro tu správnou úvodní píseň, pracoval jsem s jednoduchou myšlenkou být sám, vždycky jsem měl vzadu v hlavě ten neodbytný pocit, že už vím, jaký by ten úvodní verš měla být," dodal.

Kapela rovněž potvrdila, že se její čtrnáctá řadovka bude skutečně jmenovat "Songs of the Lost World" a vyjde 1. listopadu. Další informace, včetně kompletního tracklistu, zveřejní v následujících týdnech.

9/10

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Stodola Michala Tučného, O2 arena, Praha, 17.1.2026
Naživo: O2 arena se díky písničkám Michala Tučného proměnila v obří stodolu Loni uběhlo třicet let od chvíle, kdy nás opustil Michal Tučný, naopak příští rok by oslavil osmdesáté narozeniny. Tato dvě výročí byla dostatečným důvodem, aby jeho nejbližší v mezidobí uspořádali vzpomínkový koncert v... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2026 18:15 v sekci Naživo
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2025 podle musicserveru (20-16)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2025 podle musicserveru (20-16) Svět okolo opouští to, co se roky dalo označit za jistotu, a blázní čím dál tím více. Ještě, že je tu ta hudba! Třiadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo téměř šedesát domácích (českých a slovenských) desek.... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2026 09:00 v sekci Publicistika
Peter Lipa & AMC Trio - Lipa spieva AMC Trio 8/10
Recenze: Peter Lipa se ve studiu sešel s AMC Triem. Výsledkem je jemná nahrávka, ke které se budete rádi vracet Peter Lipa i AMC Trio jsou dobře známá jména slovenského jazzu. Respektované žánrové osobnosti se mnohokrát potkaly na pódiu, na studiovou spolupráci si ale musely počkat. Nakonec to ale vyšlo a výsledkem je koncem loňského roku... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Bára Basiková, Kostel sv. Markéty, Jaroměřice nad Rokytnou, 17.1.2026
Naživo: Excelentní hlas Báry Basikové rozezvučel barokní perlu Vysočiny Začátky kalendářních roků se v muzice většinou odvíjejí dost líně. Chyba v matrixu se ale občas stane. Robbie Williams klidně nečekaně vypustí nové album a v Jaroměřicích se zase může odehrát odložený, původně vánoční... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2026 17:00 v sekci Naživo
Vladimír Merta - Nech, nebo ber (Nejisté jistoty 4) 8/10
Recenze: "Nech, nebo ber" říká Vladimír Merta a dává počtvrté nahlédnout do svého písničkářského zápisníku jménem "Nejisté jistoty" Vladimír Merta jede na tvůrčí vlně. Jestli je za tím snaha zredukovat obsah textařských zápisníků, polibek múzy nebo strašák blížící se osmdesátky, to ví nejlépe on sám. Pro posluchače je podstatné, že série "Nejisté... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2026 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure (17.12.2025 17:30)
- Pohoda 2026 hlásí kromě Gorillaz či Soft Play i speciální den s The Cure (02.11.2025 19:59)
- Audio: The Twilight Sad se po sedmi letech vracejí s "Waiting For The Phone Call". Pomohl jim Robert Smith (02.11.2025 11:57)
- Intimní koncert The Cure míří na plátna. Diváci si v kinech pěkně posedí - přinese totiž jedenatřicet skladeb (01.11.2025 18:52)
- Nové desky 23/2025 - od Vana Morrisona přes Dierkse Bentleyho po Emmu Drobnou (19.06.2025 10:30)
- The Cure se nechali zremixovat. Deska "Songs Of A Lost World" se dočká nové podoby (24.04.2025 16:33)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (10-1) (25.01.2025 10:20)
- Robert Smith doufá, že nové album The Cure vyjde ještě před začátkem léta (09.01.2025 10:16)
- Nové desky 50/2024 - od Snoop Dogga s Dr. Dre přes The Cure po Helloween (18.12.2024 14:00)
- Publicistika: Písně našich srdcí: The Cure (19.11.2024 18:15)

ALBUM TÝDNE 03/2026

Peter Lipa & AMC Trio
Lipa spieva AMC Trio

Peter Lipa i AMC Trio jsou dobře známá jména slovenského jazzu. Respektované žánrové osobnosti se mnohokrát potkaly na pódiu, na studiovou spolupráci si ale musely počkat. Nakonec to ale vyšlo a výsledkem je koncem loňského roku vydaný drobný počin "Lipa spieva AMC Trio".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Beyoncé Madonna Ewa Farna Lady Gaga Coldplay The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe