David Gilmour - Luck and Strange

Sympaticky skromný David Gilmour spojuje na "Luck and Strange" písničkářský přístup s hudební nostalgií

Vydáno: 16.09.2024 00:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Sony Music

Devět let trvalo studiové mlčení bývalého hlasu a kytary Pink Floyd Davida Gilmoura. Ohlášení kolekce "Luck and Strange" pochopitelně vyvolalo velká očekávání - ostatně jako každé nové album dlouze studiově spících veteránů. A vždycky jsou na místě otázky, jak se podaří na slavnou minulost navázat.

8/10

David Gilmour - Luck and Strange

Vydáno: 6.9.2024
Celkový čas: 43:21

Skladby: Black Cat, Luck and Strange, The Piper’s Call, A Single Spark, Vita Brevis, Between Two Points, Dark and Velvet Nights, Sings, Scattered

Vydavatel: Sony Music

Ve světle všemi směry propíraných reunionů Oasis a Linkin Park začalo po sítích kolovat meme, které si z návratu obou kapel utahuje v duchu Reunion, který jsme dostali vs. Reunion, který jsme chtěli. Jednou z těch nejčastějších variací druhé možnosti byli Pink Floyd. Jenže na znovuspojení tvůrčích sil Rogera Waterse a Davida Gilmoura to ani v těch nejoptimističtějších snech nevypadá.

Na druhou stranu o obou pánech příležitostně stále slyšíme. Waters vydal poslední album "Is This The Life We Really Want?" už před sedmi lety - nebudeme-li počítat Redux verzi slavné "Dark Side of the Moon" - a od té doby sytí éter ukřičeným politickým aktivismem, přičemž koncerty staví na vizuální opulenci a jistotách minulého repertoáru.

To David Gilmour se po vydání studiovky "Rattle That Lock", respektive živáku "Live In Pompeii", téměř na dekádu odmlčel, stáhl a až na jednu písničku, cohenovskou poctu "Yes, I Have Ghosts", do éteru vypouští pouze uštěpačné poznámky směrem ke svému bývalému spoluhráči. Hudební ticho prolomil až nyní a asi netřeba diskutovat o tom, že "Luck and Strange" patří k nejočekávanějším deskám roku.

O čem naopak diskutovat lze, je to, jak moc obě dvě protichůdné osobnosti potřebují jedna druhou k tomu, aby dokázaly stvořit to opravu výjimečné. Ať budeme k sólové tvorbě obou mužů přistupovat jakkoliv - a že Gilmourovo "On An Island" nebo Watersovo "Amused To The Death" můžeme nazvat jako skvělé, vybroušené nahrávky - pořád zůstávají ve stínu společné tvorby v Pink Floyd. A když jeden či druhý schází, nutně bude chybět i ona pomyslná brzda, krotící dominantní spády toho druhého.

"Luck and Strange" se tak zahaluje do oblaku poklidného lyrismu, vzpomínání a silně introspektivního vnímání světa. Z Gilmoura se na stará kolena stal písničkář, jen si texty nechává psát od jiných (nejčastěji manželky Polly Samson) a on je poté zpracuje do typické, poklidně plynoucí, téměř až folkové, formy, kterou tu a tam prorazí pinkfloydovské nálady. Inu, starého psa novým kouskům nenaučíš - a Gilmourův kytarový zvuk patří k těm nejrozeznatelnějším v hudebním světě.

A když se navíc v nostalgické titulní písni rozezní klávesy zesnulého spoluhráče z Pink Floyd Ricka Wrighta, výsledek se stává čirým fanouškovým potěšením. Obě polohy se vzájemně obohacují, byť struktura směřující, velmi obecně řečeno, od akustiky k elektrice, se tu variuje až příliš často. Díky proto za pro kolekci poněkud netypicky odpichovou "Dark and Velvet Nights", která ten poklid příjemně nabourá.

S tvůrčí minulostí se tu pracuje tvárně - taková "Piper’s Call" se od křehkého úvodu na ukulele rozvine do gradovaného finále, jež by až příliš snadno mohlo zamířit na "Division Bell" - na druhou stranu "Luck and Strange" sklouzává ke zvukové nostalgii možná až příliš často. Nehodlám tvrdit, že je to chyba - ostatně, mou přízeň si získala i postwaterovská éra Pink Floyd, čili jsem s výsledkem docela spokojen, nicméně vzniká tu trochu paradox: Gilmour si totiž pochvaloval svěží a minulostí nezatížený přístup producenta Charlieho Andrewa a to, jak dokázal zaběhnuté postupy jeho muziky narušovat a zpochybňovat.

Nakonec za největší zpochybnění platí skladba "Between Two Points", v níž je Gilmour skutečně jen za kytaristu. Jedná se totiž o cover krátkodeché britské indiepopové formace The Montgolfier Brothers a hlavní party, tedy harfu a vokál, obstarala kytaristova dcera Romany.

I na "Luck and Strange" zůstává hudebník mistrem výstavby skladeb a strhujícím melodikem - přechod ze sloky k refrénu v "Sings" aspiruje na nejzářivější moment díla, jenž bohužel trochu zkalí až příliš patetické použití dávné nahrávky, kde Gilmour brnká na kytaru svému synovi Charliemu. Ten se podílel i na textu závěrečné "Shattered", překrásné a dokonale uvěřitelné reflexi stárnutí, která jediná pracuje s orchestrálním podkresem skutečně funkčně, tedy bez cukrujícího patosu, a ještě si v ní zahrál na piano Brian Eno.

Albu hraje silně do karet jeho sevřenost. Vynecháme-li bonusový archivní kousek "Yes, I Have Ghosts" (pěkný, ale letní náladou poněkud vybočující) a čtvrhodinový a naprosto zbytečný jam ještě s Wrightem, z něhož vznikla titulní píseň (oba songy najdeme na digitální edici), jsme zhruba na standardních a osvědčených čtyřiceti minutách. Nic tu nepřebývá a výsledek zároveň nepůsobí, že by jako celek trpěl nedotažeností nebo neuzavřeností.

David Gilmour řekl vše, co chtěl. Nahrál, co chtěl a čemu věří a otisknul do výsledku sebe, své osmasedmdesátileté já. Jakkoliv jsou jeho prohlášení, v nichž o novince hovoří jako o "nejlepší desce, již natočil od 'Dark Side of the Moon'", poněkud nadnesená, sympaticky skromná řadovka "Luck and Strange" se v kytaristově nebohaté sólové diskografii umístí vysoko.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Michal Prokop & Framus Five - Ostraka 10/10
Recenze: Noblesní Michal Prokop přináší "Ostrakou" vlídnou nahrávku pro nevlídné časy Michal Prokop je v pozici veterána, který nemusí nic. Nemusel by se harcovat po klubech, nemusel by točit desky. A přesto to dělá. Zavřel se do studia s omlazeným Framusem Five a společně nahráli album "Ostraka". Bez přehnaného... čtěte zde
Vydáno: 28.04.2025 00:00 v sekci Recenze
Letní festivaly jsou prostě fajn. A už se blíží!
Ultrapopařův koutek: Letní festivaly jsou prostě fajn. A už se blíží! Do léta sice zbývá ještě docela dost času, pozvolna ale probíhají Majálesy a už se blíží opravdové teplo a s ním i několikadenní hudební festivaly. Tak proč se na ně nezačít těšit třeba malým osobním vzpomínáním? čtěte zde
Vydáno: 27.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Ultrapopařův koutek
Jiří Schelinger a Skupina F. R. Čecha - Báječní muži 6/10
Recenze: "Báječní muži" od Skupiny F. R. Čecha jsou silně rozháraní, ale pro domácí rock přesto důležití V dnešní době můžete nahrát a vydat desku poměrně rychle. Kapela Františka Ringo Čecha čekala na první album celých sedm let a především kvůli tehdejším poměrům se z něj stal trošku podivný slepenec "Báječní muži". Dobrá... čtěte zde
Vydáno: 26.04.2025 16:30 v sekci Recenze
Pink Floyd: Živě v Pompejích 8/10
Hudba v TV: Audiovizuální manifest "Pink Floyd: Živě v Pompejích" zub času nahlodal, velké plátno mu ale i po letech sluší Doba všemožných remasterů a reedic může vzbuzovat dojem - byť falešný -, že to nejlepší už máme za sebou a nová srovnatelná kvalita nevzniká. Zároveň dává příležitost některé počiny ochutnat v kvalitě a podobě roky... čtěte zde
Vydáno: 26.04.2025 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
MIKOLAS, FU Club & Lounge, Praha, 24.4.2025
Naživo: Jen pro zvané: MIKOLAS se před světovou premiérou singlu "Samba" nechal potetovat uprostřed koncertu MIKOLAS, dříve známý jako Mikolas Josef, stále zůstává dosud nejúspěšnějším českým reprezentantem v Eurovizi. Své šesté místo z roku 2018 by ale jednou rád ještě vylepšil. Ještě předtím plánuje vydání nového alba, a... čtěte zde
Vydáno: 25.04.2025 18:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hudba v TV: Audiovizuální manifest "Pink Floyd: Živě v Pompejích" zub času nahlodal, velké plátno mu ale i po letech sluší (26.04.2025 08:00)
- Magický koncert "Pink Floyd at Pompeii - MCMLXXII" rozezní v dubnu i česká kina (01.04.2025 18:48)
- Živák Pink Floyd "Live In Pompeii" se v květnu vrátí v novém remixu Stevena Wilsona a zamíří i na plátna kin (28.02.2025 13:31)
- Nejvíc nej: Rok 2024 v hudbě podle rockera a fotografa Toma Jajo Rozkovce (26.01.2025 14:00)
- Naživo: "The Wall" znovu na scéně: Jak obstál revival v pražském Kongresovém centru? (22.01.2025 11:15)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (30-21) (21.01.2025 12:00)
- Fotogalerie: Floydovská "The Wall" rozezněla pražské Kongresové centrum (20.01.2025 10:49)
- Zeď Pink Floyd se znovu připomíná. V Praze se uskuteční akce "The Music of The Wall - Live in Concert" (21.12.2024 09:55)
- Video: Živá verze "The Piper's Call" Davida Gilmoura spojuje hudbu i obraz pořízený napříč pěti městy (16.12.2024 08:21)
- Audio: Radikální coververze floydovské klasiky "Comfortably Numb" spojila Body Count a Davida Gilmoura (24.09.2024 12:47)

ALBUM TÝDNE 17/2025

Michal Prokop & Framus Five
Ostraka

Michal Prokop je v pozici veterána, který nemusí nic. Nemusel by se harcovat po klubech, nemusel by točit desky. A přesto to dělá. Zavřel se do studia s omlazeným Framusem Five a společně nahráli album "Ostraka". Bez přehnaného předbíhání - takových děl u nás mnoho nevzniká.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 29.04.
Oddisee (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 01.05.
Mark Ambor (US) (Roxy, Praha)
Pá 02.05.
Joe Bonamassa (US) (O2 Universum, Praha)
So 03.05.
David Garrett (DE) (O2 universum, Praha)
Pá 09.05.
Tyler The Creator (US) (O2 arena, Praha)
Pá 09.05.
The Murder Capital (IRL) (MeetFactory, Praha)
Ne 11.05.
Ghost (SWE) (O2 arena, Praha)
Ne 11.05.
Bbno$ (CAN) (Roxy, Praha)
Po 12.05.
Alfie Jukes (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.05.
IAMX (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Linkin Park Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Lady Gaga Pink Floyd Lucie Vondráčková The Weeknd Ed Sheeran Queen Madonna Viktor Sheen Hugo Toxxx Kabát Taylor Swift Coldplay Dua Lipa Slash
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe