shop.musicserver.cz
Hlavní hvězdou Blues Alive bude kytarista a zpěvák Devon Allman. Jana Koubková zde na speciálním koncertu oslaví osmdesátiny

Hlavní hvězdou Blues Alive bude kytarista a zpěvák Devon Allman. Jana Koubková zde na speciálním koncertu oslaví osmdesátiny

Vydáno: 06.06.2024 19:27 v sekci Tiskové zprávy - Tisková zpráva | foto: Michael Wall
Mezinárodní hudební festival Blues Alive, který je největší středoevropskou přehlídkou zaměřenou na blues a příbuzné žánry, přidává další zahraniční i domácí jména, a kompletuje tak svůj letošní program. Jako hlavní hvězda přijede v listopadu do Šumperka se svojí kapelou proslulý kytarista a zpěvák Devon Allman, zástupce jednoho z nejslavnějších muzikantských rodů, syn Gregga Allmana a synovec Duana Allmana, zakladatelů legendární jižanské kapely The Allman Brothers Band.

Nově do programu přibyla také dvě uskupení reprezentující chicagské blues a místní slavný festival - Chicago Blues Festival feat. Stephen Hull & Dave Herrero & Sheryl Youngblood a Legends of Chicago Blues feat. Oscar Wilson, Jimi Primetime Smith & Bob Corritore. K dalším nově potvrzeným hudebníkům patří alabamský písničkář Early James, který míchá prvky blues, folku, rocku a klasické country, vítězové vyhledávací soutěže Blues Aperitiv, slovenští Kiero Grande, polští Robert Kordylewski Trio a srbští The Bad Week nebo mladí talenti z European Blues Challenge - holandské akustické trio Robbert Duijf Band, rakouský kytarista a zpěvák Jörg Danielsen a americký kytarista Ben Prevo.

Na speciálním koncertu s řadou hostů oslaví v Šumperku své osmdesátiny zpěvačka Jana Koubková. Z českých jmen nebude chybět například Mirek Kemel se svým triem. Celý program včetně předprodeje vstupenek najdou zájemci na webu festivalu, kde jsou také nově v prodeji balíčky s ubytováním.

"Co se týká vystupujících umělců, podařilo se nám dát dohromady možná nejkvalitněji obsazený ročník festivalu," říká na úvod bez nadsázky jeho ředitel Vladimír Rybička. Osmadvacátý ročník Blues Alive, který proběhne letos od 14. do 16. listopadu, nabídne v šumperském Domě kultury dvě rovnocenné hlavní scény. "Letos je nově pojmenujeme podle největších hvězd v naší historii, bluesových legend, kytaristovi Hubertu Sumlinovi a harmonikáři Jamesi Cottonovi," říká Rybička. Vedle tradičního Klášterního kostela se bude hrát také v hotelu Perk a restauraci Šumpercana.

"Letošní ročník určitě potěší blues-rockové fanoušky," říká k hlavní hvězdě Devonu Allmanovi dramaturg Ondřej Bezr. V současné době tento kytarista a zpěvák koncertuje se sdružením The Devon Allman Project, ve kterém jej doprovází další kytarista, basista, hráč na hammondky a dva bubeníci. "Kapela má na repertoáru jak klasické songy Allman Brothers, tak původní skladby Devona Allmana. A jako překvapení slibuje také nečekané coververze," doplňuje Bezr.

Stejně jako loni, ale ve zcela jiném obsazení, uvítá Blues Alive projekt vyslaný nejvýznamnějším bluesovým festivalem světa, tentokrát pod názvem Chicago Blues Festival feat. Stephen Hull & Dave Herrero & Sheryl Youngblood. Základ tvoří kapela Stephen Hull Experience se zpěvačkou Sheryl Youngblood. Ta je nejen jednou z nejčastěji vídaných osobností v dnešních chicagských klubech, ale navíc s gospelovými The Thompson Community Singers of Chicago získala Grammy. Třetím je kytarista a zpěvák Dave Herrero, dnes už plně etablovaná osobnost chicagského blues.

Pod názvem Legends of Chicago Blues feat. Oscar Wilson, Jimi Primetime Smith & Bob Corritore přijede do Šumperka skvělé seskupení tří hvězd současné chicagské scény. "Oscar Wilson je bluesovým fanouškům velmi dobře znám jako frontman populární kapely The Cashbox Kings. Kytarista Jimi Primetime Smith se již jako relativně mladý stal legendou chicagských klubů a harmonikový fenomén Bob Corritore je považován za jeden z opěrných sloupů současné elektrické bluesové scény," popisuje uskupení Bezr.

Třicetiletý písničkář Early James patří k objevům Dana Auerbacha, proslulého producenta a poloviny kapely The Black Keys, na jehož labelu Easy Eye Sound vydává své desky. "Postupně si vypracoval vlastní nezaměnitelný styl, do kterého namíchal prvky blues, folku, rocku a klasické country. Jeho autorský rukopis, nadhled a pódiové vystupování bývá často srovnáváno s Tomem Waitsem," dodává Bezr.

Trojice nových kapel vzešla z letošní talentové soutěže Blues Aperitiv. "Kiero Grande tančí na hranici jemnocitu blues a drsnosti rockové hudby, dle vlastních slov hraje progresivní blue-srock," říká Bezr. Polská trojice Robert Kordylewski Trio zaujala porotu nejen autentickým bluesovým cítěním a vynikající souhrou, ale také brilantní hrou svého frontmana. Díky Ceně diváků letos hostí Blues Alive vůbec poprvé kapelu ze Srbska - The Bad Week. "Skupina se inspiruje zdroji v americkém country blues, ale dodává do něj vlastní písničkové elementy," upřesňuje Bezr.

Dalších účinkující přivezli pořadatelé ze soutěže European Blues Challenge. Robbert Duijf Band, akustické trio z Holandska, zde letos zvítězilo v kategorii kapel. "Velmi posluchačsky vstřícný band dokáže publikum zatáhnout do děje, rozesmát, pobavit, ale třeba i roztesknit," láká Bezr. Charismatický rakouský kytarista a zpěvák Jörg Danielsen vystoupí v rámci komorního odpoledne v Klášterním kostele. "Umí nejen předat hluboké emoce a projevit radost ze hry, ale také svoje vystoupení okořenit humorem a ztřeštěností," doplňuje Bezr. Irský kytarista Ben Prevo uhranul zástupce Blues Alive na první pohled: "Svoji elektrickou kytaru při sólových vystoupeních dokáže ztišit i vytavit do rockových poloh. Pomáhají mu elektronické efekty, zejména looper, s jehož pomocí vytváří hypnotické groovy. Určitě jde o jednoho z letošních černých koní," popisuje Bezr.

Jana Koubková, absolutní hvězda české hudby bez ohledu na žánr, slaví letos v říjnu osmdesátiny. Proto se dramaturgie Blues Alive rozhodla této velké dámě uspořádat v rámci sobotního tematického koncertu narozeninovou oslavu. "Kromě brilantně sehraného Jana Koubková Quartetu si oslavenkyně zazpívá i s trojicí svých letitých přátel a kolegů, se kterými ještě nikdy naživo nevystupovala - pianistou Martinem Kratochvílem, kytaristou Tonym Ackermanem a saxofonistou Joem Kučerou," uzavírá Bezr.

Celkově letošní program nabídne přes třicet účinkujících na třech pódiích a řadu dalších akcí po celém městě - jam session, tematické odpoledne, projekci filmu, poslechové pořady nebo výstavu fotografií. Již v lednu festival ohlásil, že na něm zahrají například americký bubeník a kytarista, držitel Grammy a mnoha cen Blues Music Awards Cedric Burnside, americký bluesový písničkář, držitel řady Blues Music Awards a tři nominací na Grammy Eric Bibb (na snímku), brilantní kytarista z Miami a Bluesrockový umělec roku 2023 Albert Castiglia, významný americký zpěvák a rockový písničkář Chuck Prophet a řada dalších.

"Každý rok se snažíme zlepšovat své služby pro návštěvníky. Letos jsme například zjednodušili prodeje ubytování na domovech mládeže, o které je v době festivalu tradičně obrovský zájem," říká další z organizátorů Štěpán Suchochleb. Nově si tak zájemci mohou tyto pokoje koupit jednoduše online přímo ve festivalovém eshopu. Další novinkou jsou zvláštní vstupenky s názvem "Blues Alive se vším všudy", které zahrnují ubytování, dopravu mezi hotelem a festivalovým areálem a také stravování na festivalu. K dostání jsou zde.

Třídenní vstupenky na hlavní večery Blues Alive 2024 v ceně 2 700 Kč jsou dostání na webu festivalu. Více informací najdou zájemci na www.bluesalive.cz.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví
Zaprášenosti: První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví "Voodoo Lounge", dvacátá britská studiová deska The Rolling Stones, drží několik primátů. Byla jejich první nahrávkou vydanou pod labelem Virgin a hlavně také první kolekcí Stounů jako kvarteta, už bez baskytaristy Billa Wymana.... čtěte zde
Vydáno: 21.07.2024 08:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Lenny Kravitz, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7 2024
Naživo: Lenny Kravitz na Colours Of Ostrava? Fajn, ale žádný triumf Pořadatelům festivalu musel spadnou obrovský kámen ze srdce, když do vítkovického areálu Lenny Kravitz skutečně dorazil. I přesto, že v pátek ochromil výpadek počítačových systémů leteckou dopravu (takže například Sevdaliza v... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 13:58 v sekci Naživo
RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě
Rozhovory: RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě Pavel Ridoško alias RIDO začal jako první Čech spolupracovat s holandským vydavatelstvím Blackout. Nyní má vlastní label Plat:form. Posledních deset let se podílí na přípravě Opening Ceremony festivalu Let It Roll, který se letos... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Finále soutěžní přehlídky Blues Aperitiv proběhne už v sobotu (10.04.2024 19:19)
- Naživo: Zahrada písničkářů v Ostravě opět nabídla své plody (17.10.2023 15:05)
- Video: Mirek Kemel láká optimistickým klipem "Včelař Milan" na koncert ke svému životnímu jubileu (05.10.2023 07:56)
- Fotogalerie: Vydavatelství Indies Scope Records představilo nabitý podzim plný novinek (15.09.2023 08:00)
- Naživo: Víte, že... Folkovky byly zase fajn? (03.08.2023 18:01)
- Video: "Oči pod ledem" Mirka Kemela jsou varováním před pýchou a marností (29.05.2023 12:48)
- Chystá se nová kniha o rockové legendě The Allman Brothers Band (19.10.2022 17:56)
- Recenze: Na albu "Vlčí stopy" je Mirek Kemel zvukově uhlazenější, o svou tvář ale nepřišel (21.11.2021 17:30)
- Nové desky 41/2021 - od Coldplay přes Santanu po Kelly Clarkson (20.10.2021 08:00)
- Recenze: Na "Znění a snění" zaznamenal Martin Kratochvíl snový tok jedné jam session (10.06.2020 12:55)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)
Čt 12.09.
Monika Bagárová (CZ) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Kesha Doja Cat Dua Lipa Taylor Swift mp3.com Sam Smith Mirai Queen Kabát Katy Perry Miley Cyrus Madonna Tom Morello The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe