shop.musicserver.cz
DIIV - Frog In Boiling Water

DIIV se na velice povedeném a temném albu "Frog In Boiling Water" ptají, zda jste taky žába ve vroucí vodě

Vydáno: 16.06.2024 09:46 v sekci Recenze - Kateřina Spacek | foto: Shervin Lainez

Americká čtveřice DIIV se po pěti letech tvůrčího mlčení vrátila, aby posluchačům naservírovala svůj dosud nejtemnější počin. Ponurá deska "Frog In Boiling Water", plná metafor a shoegazeového zvuku, v mnohém následuje předešlé album "Deceiver". Ani to tehdy nesršelo optimismem.

9/10

DIIV - Frog In Boiling Water

Vydáno: 24.5.2024
Celkový čas: 43:11

Skladby: In Amber, Brown Paper Bag, Raining On Your Pillow, Frog In Boiling Water, Everyone Out, Reflected, Somber the Drums, Little Birds, Soul-net, Fender on the Freeway.

Vydavatel: Fantasy Records

Doby debutu "Oshin" jsou už dávno pryč. DIIV, kteří se proslavili díky svému uvolněnému indierockovému zvuku, dospěli. Zatímco prvotina se nesla v poměrně optimistickém duchu, temná zádumčivost se plně projevila na počinu "Deceiver" z roku 2019. Jednalo se především o zpověď Zacharyho Colea Smithe, který si prošel drogovou závislostí na heroinu a následným pobytem v léčebně.

Tehdy asi nejednoho posluchače napadlo, že následovník studiovky "Is the Is Are" je dost možná posledním počinem kapely. Spíš než indierockových fláků ve stylu "(Druun)" nebo "Air Conditioning" se fanoušci dočkali dream popu a syrového shoegazu.

A v těchto kolejích hudebníci jedou i na čerstvé kolekci "Frog In Boiling Water". Už s otvírákem "In Amber" se posluchač musí ptát sám sebe, jestli formace laškuje s grungem, nebo zda se nechává zase unášet shoegazem. Ovšem kdo už předem slyšel singly, ten odpověď tuší.

V podobné zádumčivosti pokračuje partička i v dalším kousku. Teprve ve třetí položce "Raining On Your Pillow" od syrovosti upouští a balancuje na pomezí dream popu a indie popu. Tak či onak, po zvukové stránce je to jedna z těch lepší písniček z nové studiovky. Jednoduché a stále se opakující tóny doprovází zasněný vokál Zacharyho Colea Smitha a k melodii se přidávají další a další zvuky a nástroje. Ovšem pokud máte depku, tomuto songu se radši vyhněte. A nebo si aspoň nenasazujte sluchátka. Jestli jste ovšem sebedestruktivní typ, směle do toho. Pak se ale klidně může stát, že vám melodie této skladby bude znít celý den v hlavě.

Ani ne v polovině alba se zdá být jasné, že čtveřice zase vytvořila něco výjimečného. Snad jen tvorby kapely neznalé posluchače se může jednat o úplně průměrnou desku. Myslí DIIV na to, že je kromě za ty roky vybudované fan army může poslouchat i někdo jiný? Kdo ví. Nicméně i tak dělají, co umí nejlíp. Zůstávají věrni svému zvuku a naštěstí nepropadají hudebním trendům, jako je country, do kterého teď fušuje snad každý jen proto, že zkrátka frčí. Díkybohu za to, že se brooklynská formace nenechala tímhle směrem zlákat.

Titulní singl se řadí k těm nejvíce kontroverzním písničkám na desce. Shoegazeový rytmus a text plný metafor nenápadně poukazují na kolaps společnosti. Právě současný svět a politiku označují muzikanti za "boiling water" neboli vroucí vodu a lid za žáby. Najednou dává název perfektní smysl.

V podobném duchu se nese i následující "Everyone Out", která už od prvních vteřin zní jako pořádná depka. Vlastně tomu tak je a není. Text, ve kterém Zach zpívá: "Voda proudí z | Koutka oka, jsem | Připraven na svůj život | Nemůžu se dočkat", ať si každý přebere po svém. Každopádně se jedná o jednu z nejlepších skladeb této řadovky.

K drsnějšímu zvuku se DIIV znovu uchylují v "Reflected". Naopak "Somber The Drums" znamená pro změnu návrat k prvotní tvorbě amerického souboru. Posluchač na moment získá pocit, že se po vší šedi začíná trochu vyjasňovat. Pozvolna, protože Somber není sice úplně optimistický song, ale z desatera, které nám formace naservírovala, pořád patří k těm světlejším.

V "Soul-net" se kvartet znovu obrací ke konspiračním teoriím, ve kterých se skrývá otázka našeho bytí. Kdo jsme? Kde jsme? Jsme nuceni žít v bolesti a předstírat, že jsme v pohodě? Musíme se s tímhle smířit, nebo se můžeme osvobodit? I myšlenka této písně zůstává svým způsobem otevřená, nabádá posluchače dojít si k vlastnímu závěru. Někdo může namítat, že máme co do činění s další rádoby indie s*ačkou, stejnou jako od ostatních skupin tohoto žánru. A nebo si díky písni člověk něco uvědomí a s myšlenkou, kterou se nám formace snaží vehnat do hlavy, se ztotožní. Podávají nám snad DIIV červenou pilulku jako tehdy Morpheus Neovi?

Na zmíněný song hned navazuje "Fender On The Freeway", který začíná příjemnou kytarovou vybrnkávačkou. Nejdelší ze všech skladeb se s námi před koncem loučí úsekem, který si s echem pohrává jako se zaseknutou kazetou, aby nakonec nenápadně zvolnila a úplně se vytratila.

Jestli jste od DIIV čekali něco optimistického, máte smůlu. Z jejich realismu totiž až mrazí. Už před vydáním prozradili, že chtěli novinkou zachytit obraz nemocné společnosti a jejího následujícího kolapsu v konečném stádiu kapitalismu. Žádné veselí se proto čekat opravdu nedalo. Dokonce se jedná o nejvíc ponurou řadovku v historii této partičky.

"Frog In Boiling Water" se posunula k daleko těžší shoegazeové atmosféře a potemnělé zvukové stránce. A možná je to právě temnota, která ji ve výsledku dělá daleko krásnější než předchozí "Deceiver". Mimochodem, taky jste si během poslechu položili otázku, jestli jste žába ve vroucí voda, nebo jen samotná vroucí voda jakožto poslušná ovečka?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
Colours Of Ostrava - den první, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 17.-20.7.2024
Naživo: Úvod Colours Of Ostrava zachraňovali hlavně kytaroví mistři Festival Colours Of Ostrava máme na musicserveru rádi dlouhá léta, však na něj také pravidelně jezdí velká část redakce. A vždycky se na něj upřímně těší. Je ale naší prací upozorňovat nejen na úspěchy, ale také na... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2024 17:37 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 28. týden 2024
Hit tohoto léta "Espresso" od Sabriny Carpenter už zní i z českých rádií Na nejvyšších místech tuzemských žebříčků se nestalo nic významného, a tak nezbývá než hledat příběh do titulku v nižších patrech pořadí. Do českých rádií konečně vstoupil singl "Espresso", s nímž Sabrina Carpenter... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 19:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema
Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema Kdo si myslel, že přichází hudební okurková sezóna, toho pátek vyvedl z omylu. Vedle novinek Eminema, OneRepublic či živáku Arakainu se totiž představili ještě Cigarettes After Sex, písničkářka Clairo, vyměněná Cassadee Pope,... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 11:05 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 21/2024 - od Bring Me The Horizon přes Lennyho Kravitze po Twenty One Pilots (29.05.2024 12:00)
- Video: Zasněnou písničku "Frog In Boiling Water" od DIIV doprovází surrealistický vizualizér (26.04.2024 20:26)
- Audio: DIIV se v emotivní zpovědi "Everyone Out" vyznávají z mladické naivity (29.03.2024 16:47)
- Video: DIIV se ve videoklipu k "Soul-net" noří do hlubin konspiračních teorií (13.03.2024 17:41)
- Video: DIIV si do klipu k "Brown Paper Bag" pozvali Freda Dursta z Limp Bizkit (06.03.2024 17:32)
- DIIV chystají na květen album "Frog In Boiling Water" (19.02.2024 11:31)
- Osobní démoni poraženi - znovuzrození DIIV se ukážou v MeetFactory (04.03.2020 17:42)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Taylor Swift mp3.com Dua Lipa Kesha Doja Cat Mirai Queen Miley Cyrus Kabát Sam Smith Tom Morello Madonna Katy Perry The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe