shop.musicserver.cz
DIIV - Frog In Boiling Water

DIIV se na velice povedeném a temném albu "Frog In Boiling Water" ptají, zda jste taky žába ve vroucí vodě

Vydáno: 16.06.2024 09:46 v sekci Recenze - Kateřina Spacek | foto: Shervin Lainez

Americká čtveřice DIIV se po pěti letech tvůrčího mlčení vrátila, aby posluchačům naservírovala svůj dosud nejtemnější počin. Ponurá deska "Frog In Boiling Water", plná metafor a shoegazeového zvuku, v mnohém následuje předešlé album "Deceiver". Ani to tehdy nesršelo optimismem.

9/10

DIIV - Frog In Boiling Water

Vydáno: 24.5.2024
Celkový čas: 43:11

Skladby: In Amber, Brown Paper Bag, Raining On Your Pillow, Frog In Boiling Water, Everyone Out, Reflected, Somber the Drums, Little Birds, Soul-net, Fender on the Freeway.

Vydavatel: Fantasy Records

Doby debutu "Oshin" jsou už dávno pryč. DIIV, kteří se proslavili díky svému uvolněnému indierockovému zvuku, dospěli. Zatímco prvotina se nesla v poměrně optimistickém duchu, temná zádumčivost se plně projevila na počinu "Deceiver" z roku 2019. Jednalo se především o zpověď Zacharyho Colea Smithe, který si prošel drogovou závislostí na heroinu a následným pobytem v léčebně.

Tehdy asi nejednoho posluchače napadlo, že následovník studiovky "Is the Is Are" je dost možná posledním počinem kapely. Spíš než indierockových fláků ve stylu "(Druun)" nebo "Air Conditioning" se fanoušci dočkali dream popu a syrového shoegazu.

A v těchto kolejích hudebníci jedou i na čerstvé kolekci "Frog In Boiling Water". Už s otvírákem "In Amber" se posluchač musí ptát sám sebe, jestli formace laškuje s grungem, nebo zda se nechává zase unášet shoegazem. Ovšem kdo už předem slyšel singly, ten odpověď tuší.

V podobné zádumčivosti pokračuje partička i v dalším kousku. Teprve ve třetí položce "Raining On Your Pillow" od syrovosti upouští a balancuje na pomezí dream popu a indie popu. Tak či onak, po zvukové stránce je to jedna z těch lepší písniček z nové studiovky. Jednoduché a stále se opakující tóny doprovází zasněný vokál Zacharyho Colea Smitha a k melodii se přidávají další a další zvuky a nástroje. Ovšem pokud máte depku, tomuto songu se radši vyhněte. A nebo si aspoň nenasazujte sluchátka. Jestli jste ovšem sebedestruktivní typ, směle do toho. Pak se ale klidně může stát, že vám melodie této skladby bude znít celý den v hlavě.

Ani ne v polovině alba se zdá být jasné, že čtveřice zase vytvořila něco výjimečného. Snad jen tvorby kapely neznalé posluchače se může jednat o úplně průměrnou desku. Myslí DIIV na to, že je kromě za ty roky vybudované fan army může poslouchat i někdo jiný? Kdo ví. Nicméně i tak dělají, co umí nejlíp. Zůstávají věrni svému zvuku a naštěstí nepropadají hudebním trendům, jako je country, do kterého teď fušuje snad každý jen proto, že zkrátka frčí. Díkybohu za to, že se brooklynská formace nenechala tímhle směrem zlákat.

Titulní singl se řadí k těm nejvíce kontroverzním písničkám na desce. Shoegazeový rytmus a text plný metafor nenápadně poukazují na kolaps společnosti. Právě současný svět a politiku označují muzikanti za "boiling water" neboli vroucí vodu a lid za žáby. Najednou dává název perfektní smysl.

V podobném duchu se nese i následující "Everyone Out", která už od prvních vteřin zní jako pořádná depka. Vlastně tomu tak je a není. Text, ve kterém Zach zpívá: "Voda proudí z | Koutka oka, jsem | Připraven na svůj život | Nemůžu se dočkat", ať si každý přebere po svém. Každopádně se jedná o jednu z nejlepších skladeb této řadovky.

K drsnějšímu zvuku se DIIV znovu uchylují v "Reflected". Naopak "Somber The Drums" znamená pro změnu návrat k prvotní tvorbě amerického souboru. Posluchač na moment získá pocit, že se po vší šedi začíná trochu vyjasňovat. Pozvolna, protože Somber není sice úplně optimistický song, ale z desatera, které nám formace naservírovala, pořád patří k těm světlejším.

V "Soul-net" se kvartet znovu obrací ke konspiračním teoriím, ve kterých se skrývá otázka našeho bytí. Kdo jsme? Kde jsme? Jsme nuceni žít v bolesti a předstírat, že jsme v pohodě? Musíme se s tímhle smířit, nebo se můžeme osvobodit? I myšlenka této písně zůstává svým způsobem otevřená, nabádá posluchače dojít si k vlastnímu závěru. Někdo může namítat, že máme co do činění s další rádoby indie s*ačkou, stejnou jako od ostatních skupin tohoto žánru. A nebo si díky písni člověk něco uvědomí a s myšlenkou, kterou se nám formace snaží vehnat do hlavy, se ztotožní. Podávají nám snad DIIV červenou pilulku jako tehdy Morpheus Neovi?

Na zmíněný song hned navazuje "Fender On The Freeway", který začíná příjemnou kytarovou vybrnkávačkou. Nejdelší ze všech skladeb se s námi před koncem loučí úsekem, který si s echem pohrává jako se zaseknutou kazetou, aby nakonec nenápadně zvolnila a úplně se vytratila.

Jestli jste od DIIV čekali něco optimistického, máte smůlu. Z jejich realismu totiž až mrazí. Už před vydáním prozradili, že chtěli novinkou zachytit obraz nemocné společnosti a jejího následujícího kolapsu v konečném stádiu kapitalismu. Žádné veselí se proto čekat opravdu nedalo. Dokonce se jedná o nejvíc ponurou řadovku v historii této partičky.

"Frog In Boiling Water" se posunula k daleko těžší shoegazeové atmosféře a potemnělé zvukové stránce. A možná je to právě temnota, která ji ve výsledku dělá daleko krásnější než předchozí "Deceiver". Mimochodem, taky jste si během poslechu položili otázku, jestli jste žába ve vroucí voda, nebo jen samotná vroucí voda jakožto poslušná ovečka?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Skrillex, Open'er festival, Letiště Gdynia-Kosakowo, Gdyně, Polsko, 7.7.2024
Naživo: Skrillex zažil na Open'er festivalu velký comeback Polský Open'er sice oficiálně skončil 6. července, nicméně jeho poslední hvězda završila svůj set až ve čtvrt na tři ráno druhého dne. O Skrillexovi dlouho nebylo slyšet, nyní se po letech vrací. Co za touto odmlkou stálo a v... čtěte zde
Vydáno: 23.07.2024 19:30 v sekci Naživo
Colours Of Ostrava - den čtvrtý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 20.7.2024
Naživo: V pestrém finále Colours Of Ostrava zazpívali Sean Paul, Zara Larsson nebo James Blake Čtyřdenní (nejen) hudební maraton je za námi, a tak se v posledním díle letošní série reportáží podíváme na to, co by podle nás měli pořadatelé Colours do budoucna zachovat a co by naopak mohl začít (konečně) řešit. Také... čtěte zde
Vydáno: 23.07.2024 13:30 v sekci Naživo
Šest skvělých písniček Eda Sheerana i pro lidi, co ho nemůžou ani cítit
Nejvíc nej: Šest skvělých písniček Eda Sheerana i pro lidi, co ho nemůžou ani cítit Koupila vaše přítelkyně dva lístky na jeden z hradeckých koncertů Eda Sheerana a je nadšená, že půjdete s ní? Ale vy ty jeho uslzené cajdáky nesnášíte? Nebojte, zrzavý zpěvák disponuje ve svém repertoáru i kupou úžasných... čtěte zde
Vydáno: 23.07.2024 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Mig 21 - Život zdá se sladký 7/10
Video: Mig 21 pátrají v klipu "Život zdá se sladký" po vzkazech na ženském těle Mig 21 k létu tak nějak patří. Nejenže každý rok pravidelně koncertují a oblažují fanoušky svým neotřelým smyslem pro humor i pohodovou energií, letos ale také lákají na novou píseň nazvanou "Život zdá se sladký". Ta přes... čtěte zde
Vydáno: 22.07.2024 12:30 v sekci Audio / Video | Video
The Warning - Keep Me Fed 8/10
Recenze: Mexické divoženky The Warning na své čtvrté desce "Keep Me Fed" dokazují, že kvalitní rock ještě nevymřel Sesterské trio The Warning je v našich končinách stále ještě poměrně neznámé. Přesto u nás kapela stihla nedávno odehrát své první vystoupení, což ocenili především milovníci kvalitní rockové hudby. A nedlouho po dubnové... čtěte zde
Vydáno: 22.07.2024 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 21/2024 - od Bring Me The Horizon přes Lennyho Kravitze po Twenty One Pilots (29.05.2024 12:00)
- Video: Zasněnou písničku "Frog In Boiling Water" od DIIV doprovází surrealistický vizualizér (26.04.2024 20:26)
- Audio: DIIV se v emotivní zpovědi "Everyone Out" vyznávají z mladické naivity (29.03.2024 16:47)
- Video: DIIV se ve videoklipu k "Soul-net" noří do hlubin konspiračních teorií (13.03.2024 17:41)
- Video: DIIV si do klipu k "Brown Paper Bag" pozvali Freda Dursta z Limp Bizkit (06.03.2024 17:32)
- DIIV chystají na květen album "Frog In Boiling Water" (19.02.2024 11:31)
- Osobní démoni poraženi - znovuzrození DIIV se ukážou v MeetFactory (04.03.2020 17:42)

ALBUM TÝDNE 30/2024

The Warning
Keep Me Fed

Sesterské trio The Warning je v našich končinách stále ještě poměrně neznámé. Přesto u nás kapela stihla nedávno odehrát své první vystoupení, což ocenili především milovníci kvalitní rockové hudby. A nedlouho po dubnové zastávce v pražském MeetFactory představila své čtvrté album "Keep Me Fed".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)
St 18.09.
Avi Kaplan (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Adele Doja Cat Sam Smith Taylor Swift Dua Lipa mp3.com Kabát Mirai Queen Sabrina Carpenter Lucie Vondráčková Lenny Kravitz Madonna Katy Perry Miley Cyrus Kesha
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe