shop.musicserver.cz
The Crimson Marathon (TU:ner, David Cross Band, Stick Men), Divadlo Archa, Praha, 30.11.2023

Večer neokázalé virtuozity The Crimson Marathon vzdal poctu legendárním King Crimson

Vydáno: 03.12.2023 18:21 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Jiří V. Matýsek / musicserver.cz

King Crimson jsou s vysokou pravděpodobností minulostí, jejich hudba, podivná, avantgardní, otevřená všem možným vlivům, ale svou sílu neztrácí. A při ojedinělých příležitostech i ožívá. Takovým momentem byl The Crimson Marathon v pražském Divadle Archa. Zahráli tu:NER, The David Cross Band a Stick Men.

Live: The Crimson Marathon

místo: Divadlo Archa, Praha
datum: 30. listopadu 2023
vystoupili: tu:NER, The David Cross Band, Stick Men
Setlist tu:NER: Improv The ConstruKction of Light (King Crimson cover) Firepower (David Sylvian & Robert Fripp cover) Improv, Kuma (The Trey Gunn Band cover), Larks' Tongues in Aspic (Part IV) (King Crimson cover), Coda: I Have a Dream (King Crimson cover)
Setlist The David Cross Band: Larks' Tongues in Aspic, Part One (King Crimson cover), Book of Saturday, (King Crimson cover), Exiles (King Crimson cover), Easy Money (King Crimson cover) The Talking Drum (King Crimson cover), Larks' Tongues in Aspic, Part Two (King Crimson cover)
Setlist Stick Men: Prog Noir. Ringtone, Red (King Crimson cover), Tentacles, Breathless (Robert Fripp cover), Swimming in T, Danger in the Workplace, The Sheltering Sky (King Crimson cover), Level Five (King Crimson cover), Starless (King Crimson cover), Indiscipline (King Crimson cover), 21st Century Schizoid Man (King Crimson cover)
Fotogalerie

TU:ner (The Crimson Marathon), Divadlo Archa, Praha, 30.11.2023
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
S King Crimson se to má podobně jako s Frankem Zappou. V obou případech se jednalo o inovativní těleso, které si s hudbou hrálo skutečně po svém a objevovalo její dosud netušené možnosti, v obou případech stála jako osa uprostřed veškerého dění výrazná osobnost. A jak kolem Zappy, tak Roberta Frippa se za ty roky vystřídaly spousty jedinečných muzikantů, virtuosů svého druhu. Ostatně, oni by si ani tihle principálové k sobě nějakého jen nadprůměrného hudebníka nevzali.

Jakkoliv jsou King Crimson momentálně u ledu a těžko můžeme u sedmasedmdesátiletého Roberta Frippa asi očekávat, že by svůj kultovní projekt znovu restartoval, hráčů, kteří jeho školou prošli, chodí po téhle zemi dost. Někdy hrají spolu, někdy mají své skupiny. A někdy se i sejdou na jednom pódiu, aby vzdali hold Karmínovému králi.

To se povedlo v České republice - poslední listopadový den zahrály v Divadle Archa v Praze hned tři takové kapely. Byla to přehlídka hudebního mistrovství, které se na jediném místě rozhodně každý den nekoncentruje. A ani zdaleka to nestálo jen na repertoáru King Crimson - výhradně se mu věnoval jen jeden ze zúčastněných projektů.

TU:ner (The Crimson Marathon), Divadlo Archa, Praha, 30.11.2023
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
Večer přesně na čas otevřeli tu:NER, tedy formace, v níž za bubny sedí Pat Mastelotto a o baskytaru se stará Trey Gunn čili odchovanci Frippovy kapely. Na touch guitar, na kterou se hraje prsty pomocí tapping techniky, s nimi hraje Markus Reuter, který byl mimo jiné i členem doprovodného bandu Devina Townsenda.

Většina jejich setu se opírala o crimsonovskou desku "The ConstruKction of Light", která mimochodem přinesla suitu "Larks' Tongues in Aspic (Part IV) / Coda: I Have A Dream". Ta na původní "Larks' Tongues in Aspic", letos padesát let staré album (ještě na něj dojde), navázala v modernější, industriální muzikou ovlivněné podobě.

A byla to záplava všelijakých emocí vtělených do propletených melodií a zamotaných polyrytmů. Složitý, zdánlivě nepřístupný a na první pohled chaotický hustý les tónů a nálad, kterému ale dávala řád technická preciznost všech hráčů.

David Cross Band (The Crimson Marathon), Divadlo Archa, Praha, 30.11.2023
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
The David Cross Band, v jehož čele stojí houslista King Crimson z let 1973 a 74, byl jedinou položkou programu, která se ve svém setu plně oddala materiálu Frippovy kapely. Pánové totiž kompletně přehráli již zmíněné, jubileum slavící album "Larks' Tongues in Aspic". To tehdy kapelu poprvé zavedlo do vod hudební avantgardy, volné improvizace, a dokonce i výrazně tvrdší muziky, než bylo v té době obvyklé. "Tongues" dodnes platí za ikonickou desku a její kompletní koncertní provedení uvádělo téměř zaplněné Divadlo Archa doslova do varu.

Celé to navíc okořenila přítomnost bubeníka Jeremeyho Staceyho, který zaskočil za původního bicmana kapely Jacka Summerfielda. A ano, i Stacey s King Crimson svého času hrál - vedle bubenických povinností u Noela Gallaghera, Sheryl Crow, Erica Claptona nebo Joea Cockera. To jen pro dokreslení toho, jací muzikanti ten večer v Arše stáli na jevišti.

A prostřední set celého programu to u mě osobně vyhrál. Možná právě tím, jak dokázal tu složitou desku uvést v život a nést prapor King Crimson hrdě kupředu.

Stick Men (The Crimson Marathon), Divadlo Archa, Praha, 30.11.2023
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
Asi jsem v tomto ohledu nebyl sám, protože na poslední Stick Men publikum paradoxně prořídlo. Vrátili se pánové Mastelotto a Reuter, ale oči se stejně upíraly hlavně na posledního příchozího.

Tony Levin je mezi baskytaristy pojem. V jeho CV figurují taková jména jako Peter Gabriel, David Bowie, John Lennon, Steven Wilson, Alice Cooper - a pochopitelně King Crimson. Těm se upsal v roce 1981 na albu "Discipline" a zůstal s nimi, navzdory změnám v sestavě, až do konce.

Jeho Stick Men stojí na dialogu Chapman Stick, nástroje, který kombinuje basové a kytarové struny a opět se na něj hraje výhradně prstovou technikou, stejně jako na zmíněnou Reuterovu touch guitar. Prostředníkem jsou Mastelottovy bicí.

Trojice svébytných hráčů si tu jede po vlastních osách, jinde do sebe hudební linky na nečekaných místech vplynou a vytvoří nový, mnohovrstevnatý celek. Členové bandu poměrně výrazně sahali do vlastní tvorby, včetně relativních novinek "Ringtones" nebo "Danger In The Workplace", kterou Levin uvedl jako skladbu, "která měla tohle jméno ještě dříve, než se ukázalo, jak moc náročná na hraní je". Zazněl již klasický kousek "Prog Noir", přejmenovaný na "Prague Noir", i cover "Breathless" ze sólovky Roberta Frippa "Exposure".

TU:ner (The Crimson Marathon), Divadlo Archa, Praha, 30.11.2023
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
Když se pak v závěru ke kapele připojil Trey Gunn, začaly se dít věci - a v této sestavě zahraná "Level Five", tedy v zásadě další, po letech přidaná část k "Larks' Tongues in Aspic", byla jen slabou ochutnávkou. Úplné finále totiž muselo být pro fanoušky King Crimson doslova cestou do sedmého nebe. Klasiky "Starless", "Indiscipline" a "21st Century Schizoid Man" totiž na pódiu zahráli všichni zúčastnění muzikanti. Blíže původní skupině se tak už těžko lze přiblížit více.

Večer plný virtuozity, složitosti, ale i emocí... Do slov se to vtěluje skutečně špatně. Ostatně King Crimson jsou natolik specifickým úkazem - a to i v rámci škatulky progresivního rocku, kam jsou zařazováni -, že se na mysl derou okřídlené příměry o "tančení o architektuře". The Crimson Marathon byla unikátní akce, kterou bylo lépe si zažít a prožít.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Liam Gallagher, John Squire - Liam Gallagher John Squire 8/10
Recenze: Liam Gallagher a John Squire úspěšně ignorují fakt, že je 21. století Spojení zpěváka Oasis a kytaristy The Stone Roses dává po poslechu prvního společného alba "Liam Gallagher John Squire" dokonalý smysl. Kolekce skladeb pod hlavičkou těchto dvou muzikantů je zážitkem pro milovníky britských kytarovek... čtěte zde
Vydáno: 04.03.2024 00:00 v sekci Recenze
Dayal Patterson - Black Metal: Do propasti (kniha) 8/10
Hudba v tisku: Dayal Patterson se noří "Do propasti" temných zákoutí black metalu a dál prohlubuje záběr své encyklopedie Má se metal podrobovat serióznímu zkoumání? Rozvíjející obory jako Metal Studies na Masarykově univerzitě jasně ukazují, že ano. A obohacující pohled mohou nabídnout i práce ne přímo akademické, ale přesto fundované. Jako třeba... čtěte zde
Vydáno: 03.03.2024 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
LP, O2 universum, Praha, 1.3.2024
Naživo: LP si zaplněné O2 universum naprosto podmanila V České republice LP koncertuje velmi často. Dalo by se až říct, že je u nás jako doma. A ono tomu tak skutečně je, jak během svého silného pražského vystoupení přiznala. Metropoli představila svoji loňskou desku "Love Lines" a na... čtěte zde
Vydáno: 02.03.2024 12:15 v sekci Naživo
Innersphere - In the Shadow of the Sun 8/10
Recenze: "In the Shadow of the Sun" od Innersphere nabízí mystickou atmosféru i promyšlenost Pozice plzeňských melodických deathmetalistů Innersphere na scéně je už spolehlivě vycementovaná. Být žánrovou jistotou ale s sebou nese i riziko větších očekávání. Albu "In the Shadow of the Sun" vydláždila cestu trojice... čtěte zde
Vydáno: 01.03.2024 19:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád 8. týden 2024
Ofenbach se s oživeným hitem Kim Wilde protančili do čela rádiového žebříčku Po pěti kolech v čele musela Dua Lipa přepustit vedení v tuzemském éteru francouzským DJům Ofenbach. Jejich vítězný singl "Overdrive" čerpá z déle než čtyři desítky let starého hitu Kim Wilde. Na nejvyšší příčku v albovém... čtěte zde
Vydáno: 01.03.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hudba v tisku: Skvělé biografii "King Crimson: Na dvoře karmínového krále" krutě podráží nohy český překlad (04.02.2024 08:30)
- Recenze: Peter Gabriel na desce "i/o" už tolik neobjevuje. Rekapituluje, ale hlavně stále baví (15.01.2024 08:00)
- Tip na dárek pod stromeček: King Crimson - Na dvoře karmínového krále (18.12.2023 09:27)
- Fotogalerie: Pocta kapele King Crimson v Divadle Archa ve fotografiích (02.12.2023 10:44)
- V Praze a v Brně proběhne maraton hudby v podání členů legendární kapely King Crimson (07.11.2023 11:25)
- Nové desky 41/2023 - od Troye Sivana přes ††† po Holly Humberstone (18.10.2023 21:00)
- Nové desky 46/2021 - od Adele přes Roberta Planta s Alisson Krauss po Stinga (24.11.2021 19:30)
- Slavná alba: "So" - Gabrielův direkt perlíkem přímo do hlavy (06.03.2021 08:30)
- Video: Návrat superskupiny Liquid Tension Experiment stvrzuje klip "The Passage of Time" (25.01.2021 17:11)
- Zaprášenosti: Peter Gabriel - III (Melt) (13.06.2020 13:15)

ALBUM TÝDNE 10/2024

Liam Gallagher, John Squire
Liam Gallagher John Squire

Spojení zpěváka Oasis a kytaristy The Stone Roses dává po poslechu prvního společného alba "Liam Gallagher John Squire" dokonalý smysl. Kolekce skladeb pod hlavičkou těchto dvou muzikantů je zážitkem pro milovníky britských kytarovek od šedesátých let minulého století až po zlatou éru britpopu.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Mother Mother (CAN) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Karel Gott Vérité Dua Lipa Lucie Vondráčková Taylor Swift Depeche Mode Madonna Viktor Sheen Blackosh Ed Sheeran Queen LP BTS Lady Gaga AC/DC Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu