Hudební událost Prague Music Week má za sebou svou první edici. Za tři dny přivítala na 600 delegátů a zhruba osmdesát hudebních profesionálů, kteří vystoupili na panelových diskuzích s nejrůznějšími tématy.
První ročník Prague Music Week, který navázal na tradiční události Nouvelle Prague a Beats Evolution, přinesl konference, workshopy, veletrh i koncerty pro širokou veřejnost. Osobnosti české i zahraniční scény hudebního průmyslu se setkaly 9. až 11. listopadu v Národním domě na Smíchově v Praze. Panelisté a delegáti konferenčního programu měli možnost dozvědět se zajímavé informace ze světa hudebního sektoru a propojit se mezi sebou napříč jednotlivými segmenty ze světa hudby.
V prvním dni Prague Music Week kladl důraz na digitální distribuci hudby, použití umělé inteligence a veřejnou podporu kultury. V rámci čtvrtečního programu Prague Music Week proběhla schůze a konference Platformy českých nezávislých výrobců zvukových záznamů, na kterou jejich členové pozvali řadu tuzemských i zahraničních výrobců a distributorů hudby. Zároveň se uskutečnila také schůze profesní organizace festivalů FESTAS, které se zúčastnili zástupci festivalů a akcí Rock for People, Colours of Ostrava, Let It Roll, Beats for Love, Sázavafest, Open Air Music Fest Přeštěnice, United Islands of Prague, Metronome, Masters of Rock, Mighty Sounds, Benátská!, Mladí Ladí Jazz, Centrum kultury města Písek a další. V panelu o veřejné podpoře kultury promluvili zástupci MK ČR Ondřej Chrást, náměstek ministra kultury, a Jiří Sulženko, ředitel Odboru kultury Magistrátu hlavního města Prahy.
Pro aktivní hudebníky byly v pátečním a sobotním programu představeny možnosti čerpání grantů a zároveň příležitostí výjezdů do zahraničí pro rok 2024 ze strany institucí SoundCzech a Českých center. Kromě toho Prague Music Week nabídl workshopy v oblasti skládání a produkce hudby a textů jak v češtině, tak v angličtině pod vedením zkušených producentů a lektorů. Pro pořadatele byly připraveny panelové diskuse o ekonomice a ekologii hudebních akcí, reflexe sezóny 2023 a výhledy do dalších let.
Zároveň s konferencí a workshopy proběhl veletrh nových technologií a inovací v oblasti pořádání hudebních událostí. Návštěvníci se tak mohli seznámit s novinkami v oblastech bezpečnosti, hygieny, cashless systému nebo třeba vizualizace pódií a programování jejich osvětlení.
Hlavní hvězdy koncertního programu v klubu Futurum (rappera KhakiKida a ženský DJský kolektiv Girls Don't Sync) doplnily vycházející talenty české scény. Čtvrtek 9. listopadu patřil především rapu - rapperkám Tokju Fokju a
Hellwana nebo skupině tří pražských rapperů Drum'n'Rap. Headlinerem pátečního večera byla energická kapela
The Silver Spoons, o začátek večerního programu se postarala dvojice Emotionally Spoonfed, indie-folkový projekt Jiný Metro i rockoví Cold Meat Party. Sobotní koncertní program otevřel projekt Purpl Boi známého hudebníka Nèra Scartche, vystoupila také Dmitrievna a talentovaný producent a hudebník
badfocus. Zastoupení měla i slovenská scéna, kterou reprezentoval DJ Young Aesthete. Kromě koncertů ve Futurum Music Baru byly v rámci Prague Music Week připraveny desítky koncertů ve spolupráci s partnerskými kluby a pořadateli, jako jsou Rock Café, Malostranská beseda nebo Rock for People Concerts.
"První ročník Prague Music Week nabídl účastníkům bohatý program a bylo příjemné sledovat networking mezi hudebníky, pořadateli, vydavateli a všemi, kterých se hudební sektor dotýká. Večerní koncerty nabídly energická vystoupení a publikum si je náležitě užilo. Také veletrh technologií představil zajímavé novinky a doplnil tak panelové diskuse a workshopy o praktické ukázky nových trendů v oblasti pořádání kulturních akcí," dodává ředitel Prague Music Week Jakub Nový.
Pořadateli Prague Music Week jsou dvě festivalové agentury, Ameba Production (Rock for People) a Beatworx (Let It Roll). Celá akce se uskutečnila za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy a dále pod záštitou ministra kultury Martina Baxy a pražského radního pro kulturu Jiřího Pospíšila.