shop.musicserver.cz
Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 10.11.2023

Znovu na velké scéně a zase úplně jinak. Ben Cristovao si do O2 areny připravil naprosto odlišnou show

Vydáno: 11.11.2023 16:34 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková / musicserver.cz

Nové album, nová scéna, nový setlist, projekce a vesměs i hosté. Je to sice teprve rok, co se Ben Cristovao ukázal v O2 areně naposledy, ale pro aktuální, už třetí koncert v největší české hale dokázal opět překopat celý program a zase dovezl něco úplně jiného. Takže v duchu rapové komunity - respekt!

Live: Ben Cristovao

support: Annabelle, Sofian Medjmedj
místo: O2 arena, Praha
datum: 10. listopadu 2023
setlist: Těžký váhy (feat. Cavalier), Nelituju, Posílám ti lásku, Zapomenout (feat. Adam Mišík), Ledová, Stopařův průvodce, Nevim (feat. Marcell), Postel, Tělo, Nahá, Brighter Day (feat. Sara James), TV Shows (feat. Sofian Medjmedj), Slzy (feat. Sofian Medjmedj), Adam Albrecht - sólo na klávesy, Poslední, Prší, prší (feat. Calin), Šílený, Aleiaio, Sweet Chilli, Asio (feat. Osama Verse-Atile), Pro nás dva, Padám (feat. Mária Čírová z playbacku), Kolotoč, Asgard (feat. Calin a Kojo), Nemusim nic, Bomby, Město
Fotogalerie

Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
"Já tentokrát nejdu. Byl jsem posledně a určitě to bude dost stejné," hlásá mi kolega na tradičním předvánočním srazu musicserveru v podniku nedaleko O2 areny, když opouštím kolegy a mířím do vyprodané, až po strop napěchované haly. Chudák v tu dobu ještě netuší, jak moc se mýlí.

Jestli totiž nemůžete Benovi Cristovao něco upřít, tak to, jak neskutečně maká. Je to vidět na všem, co dělá. Ostatně v naprosté tichosti si kromě přípravy už třetího vystoupení ve vysočanské hale jen tak mimochodem pár hodin předtím vydal dopředu neohlášené album "Zvíře". Obsahuje klíčový singl "Nemusim nic", a tak je na jeho obalu příhodně lenochod. Ten tak střídá lva, jenž zpěvákovy vizuály zdobil před rokem. A ten stejný, přibližně třímetrový lenochod se objevil i přímo u vstupu do haly, kde se s ním už od odpoledních hodin fotily natěšené fanynky.

Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Ale zpátky k tomu workoholismu. Na Benovi je obrovsky obdivuhodné, že co mu ten nahoře nenadělil v hlasovém fondu, to se pokouší dohnat jinde. A pro každý důležitý večer se snaží přijít s něčím jiným a pokud možno se neopakovat.

Vemte si třeba posledních dvanáct měsíců. Jiné kapely se stejným programem objíždějí republiku nebo klidně i celý svět třeba dva roky a nezmění v něm kolikrát ani dopředu nachystané proslovy k publiku. Ne tak plzeňský rodák. Když na něj zajdete v říjnu do O2 areny, v červnu na Rock For People, v červenci na Colours Of Ostrava a pak ještě v listopadu opět do sousedství obchodního domu Harfa, dostanete pokaždé naprosto odlišný koncert. Ve všem. A to je naprosto zásadní. A skoro nikdo tohle nedělá. Proč? Je to pracné. Náročné na přípravu. A stojí to spoustu peněz.

Je to ale také zcela klíčové pro pochopení fenoménu, jakým se Ben Cristovao na scéně stal. Je úplně jiný než všichni ostatní. A neskutečným způsobem pozvedá domácí scénu. Vždyť právě v písních, za kterými stojí, se i díky programu od O2 daří mnohdy i debutovat do té doby naprosto neznámým umělcům, kteří by bez něj neměli šanci prorazit. A je to právě on a jeho tým z Championship Music, kdo mladé talenty tahá z undergroundu do světel velkých pódií.

Konkrétních příkladů je spousta, stačí se podívat na posledních třeba dvacet singlů, které vypustil do světa. Jistě mezi nimi najdete jména, o nichž jste nikdy dříve neslyšeli a která přitom právě díky spolupráci s ním nyní mají pootevřené dveře do showbyznysu zase trochu víc. A samozřejmě, Benovi kritici mohou namítnout, že ne všichni jsou budoucími hvězdami, ale ruku na srdce - funguje to takto i v jiných hudebních žánrech, třeba v rocku? Možná trošku ano, ale určitě ne v takové míře.

Sofian Medjmedj, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Roli předskokanů tentokrát převzala mladší ze dvou zpěvaček vystupujících jako Annabelle a Sofian Medjmedj. Oba dostali bohužel jen velmi skromných dvacet minut, naneštěstí to ale byl jejich nejmenší problém.

V obou případech totiž jejich obrovský sen a velkou šanci v jednom zazdil zvukař. Ten se sice o fous zlepšil u hlavní hvězdy, jež po minulé zkušenosti k dobru věci rezignovala na hlavový mikrofon, ale mluvit o výkonu supportujícího dua dost dobře nejde, když mu přinejmenším v sektoru 119, tedy takřka přímo naproti scéně, nebylo ani pořádně rozumět. Na až příliš malých bočních obrazovkách jste sice mohli sledovat, jak do toho oba dávají spoustu energie, ale bohužel. Nezpochybnitelné kvality nevlastní dcery herce Martina Hofmanna a pořád ještě trochu moc kuňkajícího a litujícího se Sofiana se prodat nepodařilo.

Proto si na Annu Žitníkovou zajděte někam do klubu a tím ji podpořte, aby do budoucna mohla vyměnit half-playback za backvokalistky a svou zatím nejlepší píseň "Running Out Of Fucking Time" pořádně rozjet, protože jinak o její cestě vzhůru není pochyb. Publikum už jí bude jenom přibývat.

Sofian Medjmedj, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
To u Sofiana to tolik jisté není. Kromě toho, že v každém rozhovoru s ním se objevuje jiná varianta správné výslovnosti jeho příjmení, což může být pro nově příchozí matoucí (on sám se zde představil jako "Medž-meš"), označuje za vzor, který ho nasměroval na hudební dráhu, Justina Biebera.

A stálo by za to se zamyslet, jak dobrým zpěvákem se tedy můžete teoreticky stát, když máte za svůj idol někoho takového. Nehledě na to, že i vedle sedící dvacetileté slečny, tedy jeho cílovka, poznaly, že zatím ještě pořád není o co stát, a jeho vystoupením se pronudily. A to až do závěrečné "VMBR", jež zatím jako jediná ukazuje správnou cestu vpřed. Písnička jako stvořená pro letní odpoledne na rozpáleném okresním koupališti.

S příchodem protagonisty večera se ukázala obrovská obrazovka s úplně novými projekcemi. Na pódium, které tentokrát nedisponovalo molem ani konstrukcí sloužící k létání, nastoupila doprovodná kapela s Marcellem z No Distance Paradise, jenž tentokrát zpíval mnohem více backvokálů než dřív. A jako bájný Rocky Balboa schovaný pod kapucí se na scénu nakonec přiřítil i hlavní aktér. A příhodně odstartoval svou show plameny a rachejtlemi v posilovacím singlu "Těžký váhy".

Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Místo přivítání pak rovnou všem, kdo to ještě nezaregistrovali, oznámil, že právě v tento den vydal novou desku, možná trochu překvapivě z ní ale nakonec tolik nehrál. Kousek "Nelituju" však nechal zaznít hned jako druhý.

Také hostů dorazilo dost. Nejvíc byl vidět Marcell, jenž společný singl "Nevim" odzpíval s ještě větší vervou než posledně. Naopak takový Adam Mišík vypadal, že hraní nového "Spider-mana" na PlayStationu 5 v kině Cinestar Anděl při slavnostním launchi před třemi týdny ho bavilo snad i víc než předvádění se v plné hale. Probudil se až v refrénu.

Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Skvělým tahem bylo nechat promítat jména hostů na bočních obrazovkách, takže si i zájemci o ty zatím méně slavné účastníky mohli snadno dohledat, o koho se jedná. A pomohlo to i v tom, aby se o nich dozvěděly i zhruba dvacetileté slečny, jichž byla v aréně většina. To proto, že pro tiktokovou generaci se zdá být čím dál víc typické, že jim už na konkrétních interpretech stojících za jejich oblíbenými songy nezáleží. Užívají si jen samotné písně a je jim vesměs jedno, kdo je zpívá.

Několikrát využitým prvkem byla ke střeše mířící plošina připomínající postel a právě stejnojmenný singl na ní zazněl jako první. Jedním z vrcholných čísel byl jeden z novějších kousků, anglicky zpívaný "Brighter Day", v němž Benovi vypomohla polská zpěvačka Sara James. Ta dostala ve třinácti letech v "America's Got Talent" zlatého bzučáka od samotého Simona Cowella a nejspíš o ní ještě hodně uslyšíme. Živé předvedení jednoho z letošních letních hitů ale ukázalo také to, že jsme od jejího kolegy pořád ještě neviděli všechno a stále má kam růst.

Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
To rovněž naznačila i skladba "Šílený" v závěru show, při které se na projekci ukázaly přírodní katastrofy, válka, slumy, mrtvé ryby, hořící žigulík a další drastické záběry, které jsou však realitou dnešní doby.

"Nevíme, co bude dál!" bouřil umělec, zastupující generaci, která v dospělosti nebude vzpomínat na Merkur, angličáky z Matchboxu a hitparádu Eso, nýbrž na vzdálenou výuku v pandemii a přespávání v protileteckých krytech či útrobách nejen kyjevského metra. I na tom je tak vidět, že Cristovao se podobně jako u tentokrát chybějícího songu "Smítko" přestává bát vážnějších témat. A s přibývajícím věkem se stále silněji chce vyjadřovat i k jiným věcem, než jsou párty, holky a posilovna.

V poslední třetině vystoupení jeho kapela zmizela v zákulisí a prostor dostaly kousky, k nimž je potřeba jen DJ. "Bomby?" zeptal se neúnavně ječících divaček, které už tak pět písniček zpátky skandovaly jméno jednoho z jeho největších hitů, u nichž ale už i on uznává, že ho tolik nebaví. "Né, nemusím nic," odpověděl jim raubířsky a spustil stejnojmenný hit, který se už brzy stane klasikou. Vyžadovaný banger ale dal hned vzápětí, první řady díky tomu obalil do vystřelených papírových rolí. A na úplný konec ještě zařadil song "Město", v němž si tvůrci projekcí parádně vyhráli se zobrazenými paneláky.

Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Člověk, který pro TV Nova natočil mile vtipnou show, ve které peče a jinak dovádí s Reyem Korantengem, si na svůj třetí výstup v O2 areně nemůže stěžovat. Až na ten zvuk se mu podařilo všechno podstatné, diváci mu natočili hit "Kolotoč", fotek na sociální sítě bude mít hromadu, lístků se prodalo víc než dřív a snad nikdo v hale ten večer na sedačkách neproseděl. Zbývá mu tak vyřešit jedinou věc - najít na těle místo, kam si příště vytetuje datum velkého koncertu číslo 4. Tentokrát z Edenu.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví
Zaprášenosti: První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví "Voodoo Lounge", dvacátá britská studiová deska The Rolling Stones, drží několik primátů. Byla jejich první nahrávkou vydanou pod labelem Virgin a hlavně také první kolekcí Stounů jako kvarteta, už bez baskytaristy Billa Wymana.... čtěte zde
Vydáno: 21.07.2024 08:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Lenny Kravitz, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7 2024
Naživo: Lenny Kravitz na Colours Of Ostrava? Fajn, ale žádný triumf Pořadatelům festivalu musel spadnou obrovský kámen ze srdce, když do vítkovického areálu Lenny Kravitz skutečně dorazil. I přesto, že v pátek ochromil výpadek počítačových systémů leteckou dopravu (takže například Sevdaliza v... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 13:58 v sekci Naživo
RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě
Rozhovory: RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě Pavel Ridoško alias RIDO začal jako první Čech spolupracovat s holandským vydavatelstvím Blackout. Nyní má vlastní label Plat:form. Posledních deset let se podílí na přípravě Opening Ceremony festivalu Let It Roll, který se letos... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: IMT Smile v Ledárnách podpořilo fantastické publikum a Ben Cristovao (28.06.2024 09:45)
- Fotogalerie: Druhý den Rock for People zachvátily spoře oděné hudebnice (14.06.2024 12:58)
- Koncerty Eda Sheerana slibují pestrý doprovodný program s Benem Cristovao, Pokáčem nebo Thomem Artwayem (11.05.2024 18:12)
- Video: "Jaro" Adama Mišíka ve vás probudí romantického ducha (23.04.2024 19:52)
- Rozhovory: Marcell & fiedlerski - Táta mě inspiroval, nastavoval hranice (2/2) (14.04.2024 10:00)
- Rozhovory: Marcell & fiedlerski - Táta mě inspiroval, nastavoval hranice (1/2) (13.04.2024 10:00)
- Video: Alya a Adam Mišík natočili klip "Toto nie si ty". Po jeho zhlédnutí jedno oko nezůstane suché (25.03.2024 16:18)
- Naživo: Marcella & fiedlerskiho na křtu v Roxy podpořili i jejich rodiče (29.02.2024 11:34)
- Recenze: Marcell a fiedlerski se na desce "Duše, která opustila tento svět, váží 21 gramů" vyrovnávají se smrtí (13.02.2024 14:15)
- Ben Cristovao opět ukázal, jak se dá udělat velký koncert bez emisí (24.01.2024 09:29)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)
Čt 12.09.
Monika Bagárová (CZ) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Kesha Doja Cat Dua Lipa Taylor Swift Sam Smith mp3.com Mirai Queen Kabát Katy Perry Miley Cyrus Madonna Tom Morello The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe