shop.musicserver.cz
Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 10.11.2023

Znovu na velké scéně a zase úplně jinak. Ben Cristovao si do O2 areny připravil naprosto odlišnou show

Vydáno: 11.11.2023 16:34 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková / musicserver.cz

Nové album, nová scéna, nový setlist, projekce a vesměs i hosté. Je to sice teprve rok, co se Ben Cristovao ukázal v O2 areně naposledy, ale pro aktuální, už třetí koncert v největší české hale dokázal opět překopat celý program a zase dovezl něco úplně jiného. Takže v duchu rapové komunity - respekt!

Live: Ben Cristovao

support: Annabelle, Sofian Medjmedj
místo: O2 arena, Praha
datum: 10. listopadu 2023
setlist: Těžký váhy (feat. Cavalier), Nelituju, Posílám ti lásku, Zapomenout (feat. Adam Mišík), Ledová, Stopařův průvodce, Nevim (feat. Marcell), Postel, Tělo, Nahá, Brighter Day (feat. Sara James), TV Shows (feat. Sofian Medjmedj), Slzy (feat. Sofian Medjmedj), Adam Albrecht - sólo na klávesy, Poslední, Prší, prší (feat. Calin), Šílený, Aleiaio, Sweet Chilli, Asio (feat. Osama Verse-Atile), Pro nás dva, Padám (feat. Mária Čírová z playbacku), Kolotoč, Asgard (feat. Calin a Kojo), Nemusim nic, Bomby, Město
Fotogalerie

Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
"Já tentokrát nejdu. Byl jsem posledně a určitě to bude dost stejné," hlásá mi kolega na tradičním předvánočním srazu musicserveru v podniku nedaleko O2 areny, když opouštím kolegy a mířím do vyprodané, až po strop napěchované haly. Chudák v tu dobu ještě netuší, jak moc se mýlí.

Jestli totiž nemůžete Benovi Cristovao něco upřít, tak to, jak neskutečně maká. Je to vidět na všem, co dělá. Ostatně v naprosté tichosti si kromě přípravy už třetího vystoupení ve vysočanské hale jen tak mimochodem pár hodin předtím vydal dopředu neohlášené album "Zvíře". Obsahuje klíčový singl "Nemusim nic", a tak je na jeho obalu příhodně lenochod. Ten tak střídá lva, jenž zpěvákovy vizuály zdobil před rokem. A ten stejný, přibližně třímetrový lenochod se objevil i přímo u vstupu do haly, kde se s ním už od odpoledních hodin fotily natěšené fanynky.

Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Ale zpátky k tomu workoholismu. Na Benovi je obrovsky obdivuhodné, že co mu ten nahoře nenadělil v hlasovém fondu, to se pokouší dohnat jinde. A pro každý důležitý večer se snaží přijít s něčím jiným a pokud možno se neopakovat.

Vemte si třeba posledních dvanáct měsíců. Jiné kapely se stejným programem objíždějí republiku nebo klidně i celý svět třeba dva roky a nezmění v něm kolikrát ani dopředu nachystané proslovy k publiku. Ne tak plzeňský rodák. Když na něj zajdete v říjnu do O2 areny, v červnu na Rock For People, v červenci na Colours Of Ostrava a pak ještě v listopadu opět do sousedství obchodního domu Harfa, dostanete pokaždé naprosto odlišný koncert. Ve všem. A to je naprosto zásadní. A skoro nikdo tohle nedělá. Proč? Je to pracné. Náročné na přípravu. A stojí to spoustu peněz.

Je to ale také zcela klíčové pro pochopení fenoménu, jakým se Ben Cristovao na scéně stal. Je úplně jiný než všichni ostatní. A neskutečným způsobem pozvedá domácí scénu. Vždyť právě v písních, za kterými stojí, se i díky programu od O2 daří mnohdy i debutovat do té doby naprosto neznámým umělcům, kteří by bez něj neměli šanci prorazit. A je to právě on a jeho tým z Championship Music, kdo mladé talenty tahá z undergroundu do světel velkých pódií.

Konkrétních příkladů je spousta, stačí se podívat na posledních třeba dvacet singlů, které vypustil do světa. Jistě mezi nimi najdete jména, o nichž jste nikdy dříve neslyšeli a která přitom právě díky spolupráci s ním nyní mají pootevřené dveře do showbyznysu zase trochu víc. A samozřejmě, Benovi kritici mohou namítnout, že ne všichni jsou budoucími hvězdami, ale ruku na srdce - funguje to takto i v jiných hudebních žánrech, třeba v rocku? Možná trošku ano, ale určitě ne v takové míře.

Sofian Medjmedj, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Roli předskokanů tentokrát převzala mladší ze dvou zpěvaček vystupujících jako Annabelle a Sofian Medjmedj. Oba dostali bohužel jen velmi skromných dvacet minut, naneštěstí to ale byl jejich nejmenší problém.

V obou případech totiž jejich obrovský sen a velkou šanci v jednom zazdil zvukař. Ten se sice o fous zlepšil u hlavní hvězdy, jež po minulé zkušenosti k dobru věci rezignovala na hlavový mikrofon, ale mluvit o výkonu supportujícího dua dost dobře nejde, když mu přinejmenším v sektoru 119, tedy takřka přímo naproti scéně, nebylo ani pořádně rozumět. Na až příliš malých bočních obrazovkách jste sice mohli sledovat, jak do toho oba dávají spoustu energie, ale bohužel. Nezpochybnitelné kvality nevlastní dcery herce Martina Hofmanna a pořád ještě trochu moc kuňkajícího a litujícího se Sofiana se prodat nepodařilo.

Proto si na Annu Žitníkovou zajděte někam do klubu a tím ji podpořte, aby do budoucna mohla vyměnit half-playback za backvokalistky a svou zatím nejlepší píseň "Running Out Of Fucking Time" pořádně rozjet, protože jinak o její cestě vzhůru není pochyb. Publikum už jí bude jenom přibývat.

Sofian Medjmedj, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
To u Sofiana to tolik jisté není. Kromě toho, že v každém rozhovoru s ním se objevuje jiná varianta správné výslovnosti jeho příjmení, což může být pro nově příchozí matoucí (on sám se zde představil jako "Medž-meš"), označuje za vzor, který ho nasměroval na hudební dráhu, Justina Biebera.

A stálo by za to se zamyslet, jak dobrým zpěvákem se tedy můžete teoreticky stát, když máte za svůj idol někoho takového. Nehledě na to, že i vedle sedící dvacetileté slečny, tedy jeho cílovka, poznaly, že zatím ještě pořád není o co stát, a jeho vystoupením se pronudily. A to až do závěrečné "VMBR", jež zatím jako jediná ukazuje správnou cestu vpřed. Písnička jako stvořená pro letní odpoledne na rozpáleném okresním koupališti.

S příchodem protagonisty večera se ukázala obrovská obrazovka s úplně novými projekcemi. Na pódium, které tentokrát nedisponovalo molem ani konstrukcí sloužící k létání, nastoupila doprovodná kapela s Marcellem z No Distance Paradise, jenž tentokrát zpíval mnohem více backvokálů než dřív. A jako bájný Rocky Balboa schovaný pod kapucí se na scénu nakonec přiřítil i hlavní aktér. A příhodně odstartoval svou show plameny a rachejtlemi v posilovacím singlu "Těžký váhy".

Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Místo přivítání pak rovnou všem, kdo to ještě nezaregistrovali, oznámil, že právě v tento den vydal novou desku, možná trochu překvapivě z ní ale nakonec tolik nehrál. Kousek "Nelituju" však nechal zaznít hned jako druhý.

Také hostů dorazilo dost. Nejvíc byl vidět Marcell, jenž společný singl "Nevim" odzpíval s ještě větší vervou než posledně. Naopak takový Adam Mišík vypadal, že hraní nového "Spider-mana" na PlayStationu 5 v kině Cinestar Anděl při slavnostním launchi před třemi týdny ho bavilo snad i víc než předvádění se v plné hale. Probudil se až v refrénu.

Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Skvělým tahem bylo nechat promítat jména hostů na bočních obrazovkách, takže si i zájemci o ty zatím méně slavné účastníky mohli snadno dohledat, o koho se jedná. A pomohlo to i v tom, aby se o nich dozvěděly i zhruba dvacetileté slečny, jichž byla v aréně většina. To proto, že pro tiktokovou generaci se zdá být čím dál víc typické, že jim už na konkrétních interpretech stojících za jejich oblíbenými songy nezáleží. Užívají si jen samotné písně a je jim vesměs jedno, kdo je zpívá.

Několikrát využitým prvkem byla ke střeše mířící plošina připomínající postel a právě stejnojmenný singl na ní zazněl jako první. Jedním z vrcholných čísel byl jeden z novějších kousků, anglicky zpívaný "Brighter Day", v němž Benovi vypomohla polská zpěvačka Sara James. Ta dostala ve třinácti letech v "America's Got Talent" zlatého bzučáka od samotého Simona Cowella a nejspíš o ní ještě hodně uslyšíme. Živé předvedení jednoho z letošních letních hitů ale ukázalo také to, že jsme od jejího kolegy pořád ještě neviděli všechno a stále má kam růst.

Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
To rovněž naznačila i skladba "Šílený" v závěru show, při které se na projekci ukázaly přírodní katastrofy, válka, slumy, mrtvé ryby, hořící žigulík a další drastické záběry, které jsou však realitou dnešní doby.

"Nevíme, co bude dál!" bouřil umělec, zastupující generaci, která v dospělosti nebude vzpomínat na Merkur, angličáky z Matchboxu a hitparádu Eso, nýbrž na vzdálenou výuku v pandemii a přespávání v protileteckých krytech či útrobách nejen kyjevského metra. I na tom je tak vidět, že Cristovao se podobně jako u tentokrát chybějícího songu "Smítko" přestává bát vážnějších témat. A s přibývajícím věkem se stále silněji chce vyjadřovat i k jiným věcem, než jsou párty, holky a posilovna.

V poslední třetině vystoupení jeho kapela zmizela v zákulisí a prostor dostaly kousky, k nimž je potřeba jen DJ. "Bomby?" zeptal se neúnavně ječících divaček, které už tak pět písniček zpátky skandovaly jméno jednoho z jeho největších hitů, u nichž ale už i on uznává, že ho tolik nebaví. "Né, nemusím nic," odpověděl jim raubířsky a spustil stejnojmenný hit, který se už brzy stane klasikou. Vyžadovaný banger ale dal hned vzápětí, první řady díky tomu obalil do vystřelených papírových rolí. A na úplný konec ještě zařadil song "Město", v němž si tvůrci projekcí parádně vyhráli se zobrazenými paneláky.

Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 10.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Člověk, který pro TV Nova natočil mile vtipnou show, ve které peče a jinak dovádí s Reyem Korantengem, si na svůj třetí výstup v O2 areně nemůže stěžovat. Až na ten zvuk se mu podařilo všechno podstatné, diváci mu natočili hit "Kolotoč", fotek na sociální sítě bude mít hromadu, lístků se prodalo víc než dřív a snad nikdo v hale ten večer na sedačkách neproseděl. Zbývá mu tak vyřešit jedinou věc - najít na těle místo, kam si příště vytetuje datum velkého koncertu číslo 4. Tentokrát z Edenu.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Harlej - Svatební košile 8/10
Video: "Svatební košile" padne Harleji jako ulitá Harlej už dávno není jen kapelou plnou raubířů, co vymetou kdejaký bar a mají přehled o všech holkách v okolí. Postupem času zraje také jejich muzika - umí být pořád pěkně divoká, ale stále častěji se v ní najde místo i pro... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 16:15 v sekci Audio / Video | Video
0
Katarzia - Šťastné dieťa 8/10
Recenze: Katarzia s albem "Šťastné dieťa" předkládá své dosud nejintimnější dílo Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jelen, Tereza Balonová, O2 arena, Praha, 2.12.2023
Naživo: Slušnost, pokora, vděčnost. Kapela Jelen v O2 areně oslavila deset let nádherným koncertem V O2 areně skupina Jelen sice nehrála úplně poprvé, neboť si ji oťukala už na Českém mejdanu s Impulsem, vůbec prvně ale lidé dorazili jenom kvůli ní. Bylo znát, jak moc si toho její členové váží a jak moc jsou z tohoto milníku... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2023 13:29 v sekci Naživo
0
Keane - Love Actually 8/10
Audio: Keane málem měli song "Love Actually" ve stejnojmenném vánočním filmu. Dvacet let poté ho představují světu Příští rok bude pro skupinu Keane ve znamení velkých oslav. Její dnes již téměř ikonický debut "Hopes And Fears" totiž oslaví své druhé kulatiny. Měli bychom se tedy dočkat jeho speciální reedice a k tomu rozsáhlého turné.... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2023 08:20 v sekci Audio / Video | Audio
0
Skindred, Raging Speedhorn, Defying Decay, Lucerna Music Bar, Praha, 1.12.2023
Naživo: Nejlepší přítel člověka jsou Skindred. V Praze to opět dokázali Máte den blbec? V práci se ukrutně nedaří, doma vás všichni štvou a ještě k tomu máte pocit, že máte obě ruce levé? Pak potřebujete jediný možný lék: živou hudbu. A to nejlíp tu od ostrovanů ze Skindred! Právě ti jsou totiž... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2023 17:12 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Mirai odehráli v O2 areně jen lehce nadprůměrný koncert (01.12.2023 13:00)
- Sofian Medjmedj oznámil koncert ve Foru Karlín (30.11.2023 17:17)
- Českému éteru nově kraluje Lost Frequencies, nejhranější domácí skladbu má Jelen (30.11.2023 08:00)
- Viktor Sheen zůstává králem, o albové prvenství ho nepřipravil ani Ben Cristovao. V rádiích vítězí Pink (24.11.2023 17:00)
- Nové desky 45/2023 - od Chrise Browna přes Bena Cristovao po Chrise Stapletona (15.11.2023 20:45)
- Rock for People zve na vánoční koncertní večírek na podporu neziskové organizace Konsent (15.11.2023 13:56)
- Fotogalerie: Ben Cristovao opět vyprodal O2 arenu (11.11.2023 12:18)
- Naživo: Je to v háji. I třetí den Colours Of Ostrava přišel o svou největší hvězdu (22.07.2023 15:38)
- Fotogalerie: Třetí den ostravských Colours ovládli Gilberto Gil, Tom Grennan a Ben Cristovao (22.07.2023 12:52)
- Naživo: Druhý den ostravských Colours ovládli geniální Jacob Collier a magická Ewa Farna (21.07.2023 20:04)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Ben Cristovao Kryštof Like She The Beatles Taylor Swift Burian Lucie Vondráčková Sia AC/DC Jana Uriel Kratochvílová Lady Gaga Madonna Milly Honsová Ewa Farna Viktor Sheen Adele
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu