shop.musicserver.cz
Steven Wilson - The Harmony Codex

Steven Wilson se na "The Harmony Codex" hlouběji noří do již vytyčených teritorií

Vydáno: 17.11.2023 18:30 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Steven Wilson Productions

Steven Wilson je workoholik. Remixuje alba starých Mistrů, vloni oprášil své Porcupine Tree a ještě má čas i na vlastní tvorbu. Posledním příspěvkem do jeho bohaté diskografie je nahrávka "The Harmony Codex". Sám o ní mluví jako o nejeexperimentálnější desce, která ho přinutila změnit způsob práce.

8/10

Steven Wilson - The Harmony Codex

Vydáno: 29.9.2023
Celkový čas: 64 minut

Skladby: Inclination, What Life Brings, Economies of Scale, Impossible Tightrope, Rock Bottom, Beatiful Scarecrow, The Harmony Codex, Time Is Running Out, Actual Brutal Facts, The Harmony Codex

Vydavatel: Steven Wilson Productions Ltd.

Steven Wilson už asi od svého jména neodpáře přídomek "věrozvěst moderního progresivního rocku". Sám ho nemá rád a je prostě pravda, že žánrové škatulky jsou pro jeho tvorbu příliš úzké. Moderně prog-rockový byl s Porcupine Tree, ale i tam s gustem vybočoval k metalu. Působí v artpopovém projektu No-Man, s Bass Communion plave v dronově-elektronických vodách.

Jeho sólové desky se vlastně jediným žánrovým směrem nevydávaly a sám na to v jednom z aktuálních rozhovorů poukázal - vždy je koncipoval v určitém duchu: elektronická "The Future Bites", pop-rocková "To The Bone", sedmdesátkově progová "The Raven That Refused To Sing", prog-popová "Hand.Cannot.Erase". S letošní "The Harmony Codex" je ledacos jinak, v mnoha ohledech je to syntetizující album, jež se žánrovým škatulkám vzpírá a sám autor jej dokonce nazývá experimentálním.

Je to dáno zejména stylem práce - dílo vznikalo v uzavřeném světě covidové pandemie a pouze korespondenčně s dalšími muzikanty (mimo jiné slovenský kytarista David Kollar nebo Guy Pratt, momentálně působící v kapele bubeníka Pink Floyd Nicka Masona) bez možnosti kolektivně rozvíjet nápady ve studiu. A taky bez kontroly, což je pro control freaka Wilsona věc nezvyklá. Desku tak nechal vznikat organičtěji a s jistým prvkem překvapení, bez centrální vize, která by jí udávala směr.

To na jednu stranu rozšiřuje tvůrčí svobodu, na tu druhou přináší riziko v tom, že se výsledek pod tíhou nápadů zhroutí. A že těch cestiček, kudy se mohly některé skladby vydat, byla spousta - například u rozsáhlé kompozice "Impossible Tightrope" principál vybíral ze dvou desítek různých příspěvků a tedy i vizí, jak konkrétní part pojmout.

"The Harmony Codex" s tímto problémem bojuje srdnatě. V každém případě je to stylově nejrozkročenější projekt, který kdy Steven Wilson do světa poslal, a odrážejí se na něm zkušenosti z předchozích řadovek. Je tu spousta elektroniky, art pop, rádiová přístupnost i komplikované progrockové struktury, špetka rapu i ambientu, jsou tu lehké kousky, ale také náročné opusy, je tu široká škála emocí - na první poslech až nesourodá. Hladkost předchozích Wilsonových počinů tu poněkud mizí, hodně se skáče v náladách i zvukových paletách - minimalistická "Economy of Scale" hned za zvonivou melancholickou kytarovkou "What Life Brings" a před artrockovou "Impossible Tightrope".

Každá z deseti položek tracklistu je onou jednou barevnou kostičkou, z nichž se skládá ústřední vizuální prvek celého kompletu - potenciálně nekonečné symbolické schodiště. Jednotlivé dílky se liší barvou, navzájem se nepropojují, ale přesto vytvářejí koherentní celek - album. "The Harmony Codex" je tak poněkud fragmentární, přesto ale jako promyšlený systém drží pohromadě a onen kýžený objekt se podaří vytvořit.

Zároveň ale nijak nevadí, když si z celku vyzobnete jednu kostičku a pustíte se do zkoumání jejího vlastního hudebního mikrosvěta. K tomuhle pečlivému zkoumání totiž "The Harmony Codex" vybízí zdaleka nejvíc. Je pak už jen na posluchači, jestli se nechá strhnout výborně vygradovanou "Rock Bottom", již svým vokálem obohatila Ninet Tayeb, zasní se s ambientní titulní skladbou či se vydá prozkoumávat taje mnohovrstevnaté tečky "The Staircase". Možností, jakou uličkou se vydat, nabízí deska na své více než hodinové stopáži, spoustu.

Ne každý nápad ale padne na úrodnou půdu. Albu poněkud scházejí ty skutečně silné momenty, jež Wilson na předchozích nahrávkách dokázal vytvořit a jež dokázaly posluchače strhnout. Tady se dost dobře může stát, že takový okamžik jen proletí kolem a nezakousne se, neřekne si o pozornost. Soustředěný poslech se tu odměňuje stonásobně a to, co při jednom přehrání prošumí, později vyvolá nadšení.

"The Harmony Codex" není takovou revolucí ve Wilsonově tvorbě jako předchozí "The Future Bites", která skutečně vytvářela vlastní vizi futuristického art popu. Pětapadesátiletý britský muzikant zůstává na již prozkoumaných teritoriích a propojuje je do jednoho ladného celku. To, co si na předchozích studiovkách očíhnul, nyní zkoumá hlouběji a nachází v tom nové souvislosti.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
ADONXS - OVRTHNKR 8/10
Video: ADONXS v klipu "OVRTHNKR" upozorňuje na citlivou mužskou duši a postoj k vlastnímu tělu Adam Pavlovčin aka ADONXS vydal přesně před rokem debutové album "Age of Adonxs". Z něho pochází i píseň "Overthinker", k jejíž upravené verzi, nazvané zkráceně "OVRTHNKR", nyní natočil video. Odkazuje se jím na palčivý, ale... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2023 16:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Hana Zagorová - Naprosto nezbytná (rozšířené vzpomínkové vydání) 7/10
Hudba v tisku: Vzpomínkové vydání knihy "Naprosto nezbytná" od Hany Zagorové doplňuje vyprávění její a jejích kolegů o tu nejbolestnější tečku Už je to víc než rok, co nás navždy opustila Hana Zagorová. Ještě za svého života, u příležitosti svých 75. narozenin, sepsala s novinářem Petrem Mackem knihu "Naprosto nezbytná", nedlouho po jejím dokončení, v srpnu 2022, však... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2023 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Harlej - Svatební košile 8/10
Video: "Svatební košile" padne Harleji jako ulitá Harlej už dávno není jen kapelou plnou raubířů, co vymetou kdejaký bar a mají přehled o všech holkách v okolí. Postupem času zraje také jejich muzika - umí být pořád pěkně divoká, ale stále častěji se v ní najde místo i pro... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 16:15 v sekci Audio / Video | Video
0
Katarzia - Šťastné dieťa 8/10
Recenze: Katarzia s albem "Šťastné dieťa" předkládá své dosud nejintimnější dílo Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jelen, Tereza Balonová, O2 arena, Praha, 2.12.2023
Naživo: Slušnost, pokora, vděčnost. Kapela Jelen v O2 areně oslavila deset let nádherným koncertem V O2 areně skupina Jelen sice nehrála úplně poprvé, neboť si ji oťukala už na Českém mejdanu s Impulsem, vůbec prvně ale lidé dorazili jenom kvůli ní. Bylo znát, jak moc si toho její členové váží a jak moc jsou z tohoto milníku... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2023 13:29 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Porcupine Tree oznámili velkolepý koncertní záznam "Closure/Continuation.Live" (11.11.2023 15:41)
- Recenze: David Kollar na ambietním albu "Where are They​.​.​.​? and other stories" medituje nad ztrátou blízkých i nemocemi duše (02.11.2023 15:30)
- Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP (04.10.2023 20:00)
- Festival Space X představí Davida Boultera z Tindersticks i nové projekty Davida Kollara s Arve Henriksenem či Beaty Hlavenkové s HRTL (11.09.2023 09:46)
- Video: Rozsáhlý opus "Impossible Tightrope" ukazuje další tvář nového alba Stevena Wilsona (07.09.2023 11:41)
- Steven Wilson oznámil desku "The Harmony Codex". Přezdívá jí "kino pro uši" (30.08.2023 11:14)
- V září vyjde ve výpravné reedici album "Who's Next" od The Who. Nový mix připravil Steven Wilson (19.07.2023 16:41)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (40-31) (24.01.2023 08:00)
- Steven Wilson vydá příští rok "nekompromisní a epické" album "The Harmony Codex" (29.11.2022 17:49)
- Audio: Guns N'Roses vydali osvěženou verzi hitu "November Rain" (06.11.2022 14:26)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Ben Cristovao Kryštof Like She Taylor Swift The Beatles Lucie Vondráčková Madonna AC/DC Viktor Sheen Sia Ewa Farna Lady Gaga Burian Milly Honsová Jana Uriel Kratochvílová Adele
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu