shop.musicserver.cz
Anna Julie Slováčková - Osudová

Anna Julie Slováčková na desce "Osudová" zpívá o životě a o náhodách

Vydáno: 16.11.2023 09:30 v sekci Recenze - Hana Bukáčková | foto: Kristýna Mrzenová

Anička Slováčková bývá permanentně pod drobnohledem médií, ať už díky slavným rodičům, nebo kvůli navrátivší se zákeřné nemoci. My se ale podíváme na to, jak si poradila s druhou sólovkou. Najdeme na ní třináctku skladeb, kterou produkoval Igor Ochepovsky. Pestrá kolekce dává nahlédnout do autorčiny "Osudové" duše.

7/10

Anna Julie Slováčková - Osudová

Vydáno: 15.9.2023
Celkový čas: 46:19

Skladby: Spoušť, Nejsem to já, Dálky, Je to na nás (feat Daniel Holý), Osudová, Horizont, V kruzích, Stop, Diskohrátky, Mléčná dráha, Pokoj, Loučení, Prší a leje jako z konve

Vydavatel: Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková měla k muzice a zpěvu blízko už odmala. Od jejího debutu "Aura" uplynulo dva a půl roku. V půlce září vydala druhou řadovku, "Osudovou". Názvy se točí kolem podobné tematiky - síly, která z autorky vyzařuje. Anička je sluníčko, optimistka se široce otevřeným srdcem. Je to cítit i z její tvorby. Pracuje s hlasem i se žánry s lehkostí sobě vlastní, s pokorou k muzice a češtině jako takové. Oporou jsou jí muzikanti v kapele.

Cover desky, na kterém leží interpretka v krkolomnější pozici, nafotila Kristýna Mrzenová, o celý vizuál a grafiku včetně rozfázovaných částí Měsíce se postarala Mona Lerch.

Za mě osudová třináctka skladeb. Zatímco na prvotině vypomáhala zpěvačce s písněmi Patricie Fuxová z Vesny, nyní je pod nimi podepsaná jak samotná Slováčková, tak kolegové a kolegyně z její skupiny. Producentem nahrávky je opět Igor Ochepovsky, mix byl v kompetenci Filipa Vlčka.

Součástí je i duet s Danielem Holým z Trochy Klidu. Ten podle mě není tolik výrazný jako ostatní songy. Ty mi přijdou všechny vyrovnané, silné. Obzvláště magický je "V kruzích", který je doplněn až o operní zpěv a odrecitovaný text. V tomto momentu začíná rocková smršť, v níž hraje prim elektrická kytara a kterou pokreslují smyčce.

Ztotožňuji se s tím, co jsem psala již u "Aury". Platí to i zde a jen mě to utvrdilo v mém názoru. Anička je podle mého názoru nedoceněný, přehlížený talent, ač nemá kdovíjak výrazný hlas, který by vynikal speciální charakteristikou. Je muzikálový, vyzpívaný, bez zbytečných manýr. Přijde mi, že interpretka nyní s vokálem více experimentuje, je si jistější sama sebou.

"Osudová" je přehlídkou kvalitního příjemného folk popu. Hravého, svěžího, odprezentovaného s lehkostí. Vidím posun od debutu, dvojka je vyspělejší. Je z ní cítit, jaký je autorka dříč. Není to přehnaně zženštilé, vztahové. Každý si do skládanky může vložit svůj příběh, který souzní s daným songem. Mám ráda, když základem je jednoduchost, melodie, silný text, který není schován za vysamplovanými linkami.

Když se podíváme na písně, tak "Spoušť", v níž se zpívá: "Běžím černým lesem, samotné vědomí mačká spoušť…" je díky spirituálnímu nápěvu trochu šamanský otvírák/spouštěč desky. "Vím, toužíš žít…," pokračuje text. Anička to ví taky. I to, že "Nejsem to já", o kom píšou novinové plátky. Pop-punková záležitost o strhnutí nálepky, kterou vám někdo dá ve článcích o vás, z bulváru a fake news, co kolují po médiích. Přitom skutečnost je jiná.

"Dálky" odkazují na to, že si máme vážit toho, co máme, a nemáme se zbytečně hnát za něčím. Zkrátka všude dobře, doma nejlíp. K obohacení nám stačí opravdu málo. "Je to na nás" - jaká bude budoucnost, je v našich rukou. Titulní "Osudová" je silná věc, ve které dcera Dády Patrasové a Felixe Slováčka zpívá o nevyzpytatelnosti osudu, o jeho hře na štěstí. Popisuje, že ráda s osudem tančí, i když není vše dle plánu. "Horizont" - na mě moc rozjuchaná a nevím, co si o ní mám myslet, asi, že je o naději a nových začátcích.

"V kruzích" otevírá druhou polovinu alba. Jak už jsem se zmínila, kombinace operního zpěvu a mluveného slova se přetaví v rockový náboj. Vzpomenu si na křest alba, kde ji Anna odzpívala zavěšená v kruhu, při akrobacii, klidně s hlavou dolů. O koloběhu života (mládí - stáří), svém těle, milování, odpouštění si. "Stop" patří některým vztahům, kdy je nutné si včas vymezit hranice, začít umět říkat ne. "Diskohrátky" by se spíš měly jmenovat "Láskohrátky". Láska není limitovaná, nedá se jí poručit. Bláznivý song, nechám vše nějak plynout. Vadí mně tam modifikovaný hlas.

"Mléčná dráha" - na ukulele ve stylu zpívánek od Voxela s nádechem Mumford and Sons, odlehčená metafora hvězdné oblohy. Komorně zpívaný "Pokoj" je místem, kde máme zážitky, vzpomínky, které si v případě potřeby vezmeme a načerpáme z nich energii, sílu. Zde vyniká zvuk trumpety. "Loučení" je typickou klavírní smutnohrou o samotě, kterou říká pápá za vztahy. "Prší a leje jako z konve" vznikla, když sjížděli vodu. A z toho, že panovalo nevlídné počasí, udělali přednost. Písnička má country nádech s příměsí folkoru, hospodský podkres. Je to šrumec s jednoduchým nápěvem, který se dokola opakuje. Končí se veselou notou.

"Jsou i chvíle, kdy mám chuť to vzdát, i o všech cestách, na který se můžu dát," zpívá Anna Julie Slováčková v titulním kusu. Zatím kráčí po dobré cestě, v tvorbě neškobrtla a přeju jí, aby tomu tak bylo i nadále. Aby si její skladby prozpěvovalo více turistů, výletníků na obyčejné, radostné stezce životem.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
ADONXS - OVRTHNKR 8/10
Video: ADONXS v klipu "OVRTHNKR" upozorňuje na citlivou mužskou duši a postoj k vlastnímu tělu Adam Pavlovčin aka ADONXS vydal přesně před rokem debutové album "Age of Adonxs". Z něho pochází i píseň "Overthinker", k jejíž upravené verzi, nazvané zkráceně "OVRTHNKR", nyní natočil video. Odkazuje se jím na palčivý, ale... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2023 16:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Hana Zagorová - Naprosto nezbytná (rozšířené vzpomínkové vydání) 7/10
Hudba v tisku: Vzpomínkové vydání knihy "Naprosto nezbytná" od Hany Zagorové doplňuje vyprávění její a jejích kolegů o tu nejbolestnější tečku Už je to víc než rok, co nás navždy opustila Hana Zagorová. Ještě za svého života, u příležitosti svých 75. narozenin, sepsala s novinářem Petrem Mackem knihu "Naprosto nezbytná", nedlouho po jejím dokončení, v srpnu 2022, však... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2023 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Harlej - Svatební košile 8/10
Video: "Svatební košile" padne Harleji jako ulitá Harlej už dávno není jen kapelou plnou raubířů, co vymetou kdejaký bar a mají přehled o všech holkách v okolí. Postupem času zraje také jejich muzika - umí být pořád pěkně divoká, ale stále častěji se v ní najde místo i pro... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 16:15 v sekci Audio / Video | Video
0
Katarzia - Šťastné dieťa 8/10
Recenze: Katarzia s albem "Šťastné dieťa" předkládá své dosud nejintimnější dílo Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jelen, Tereza Balonová, O2 arena, Praha, 2.12.2023
Naživo: Slušnost, pokora, vděčnost. Kapela Jelen v O2 areně oslavila deset let nádherným koncertem V O2 areně skupina Jelen sice nehrála úplně poprvé, neboť si ji oťukala už na Českém mejdanu s Impulsem, vůbec prvně ale lidé dorazili jenom kvůli ní. Bylo znát, jak moc si toho její členové váží a jak moc jsou z tohoto milníku... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2023 13:29 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Anička Slováčková pokřtila "Osudovou". Vsadila na akrobacii a spoustu hostů (07.10.2023 11:23)
- Video: Anna Julie Slováčková v novém klipu ukazuje svůj "Pokoj" (16.09.2023 11:41)
- Video: Michal Horák se společně s kapelou Trocha Klidu a gangsterkou "Síť záchranná" vrací do roku 1927 (19.03.2023 17:46)
- Video: Martin Harich "beží s dobou" ruku v ruce s Annou Julií Slováčkovou (26.01.2023 13:54)
- Video: Anna Julie Slováčková s Martou Jandovou ve "Slunečnici" rozdávají úsměvy, ale vedou i k zamyšlení (02.12.2021 14:36)
- Pokáč se Slováčkovou vyzpívali pro nemocné děti slušný obnos peněz (25.08.2021 16:12)
- Naživo: Anna Julie Slováčková pokřtila debut. Mezi kmotry byli oba Felixové - bratr i táta (13.08.2021 12:24)
- Recenze: Anna Julie Slováčková na svém debutu vyzařuje optimistickou "Auru" (03.04.2021 15:45)
- Anna Julie Slováčková debutuje "Aurou" (09.03.2021 12:29)
- Rozhovory: Trocha Klidu - Občas chceš pocítit hněv (19.02.2021 12:30)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Ben Cristovao Kryštof Like She Taylor Swift The Beatles Lucie Vondráčková Madonna AC/DC Lady Gaga Viktor Sheen Ewa Farna Sia Burian Milly Honsová Jana Uriel Kratochvílová Adele
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu