shop.musicserver.cz
Brutal Assault 2023 - den 4., Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.8.2023

Hlukové lázně Brutal Assault počtvrté: finále ovládly legendy Deicide a Napalm Death

Vydáno: 20.08.2023 08:36 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Konce Brutal Assaultu jsou vždycky bolavé. Dílem z fyzického hlediska - po čtyřech dnech metalového veselí bolí v podstatě všechno. Dílem ale i právě tím psychickým vědomím toho, že si budete muset od pevnosti na dalších dvanáct měsíců dát pauzu. Tohle ty poslední chvíle vždycky trochu kazí.

Live: Brutal Assault 2023, den čtvrtý

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 12. srpna 2023
Vystoupili: Napalm Death, Deicide, Crippled Black Phoenix, Trivium, Anaal Nathrakh, Hypocrisy, Cult of Luna a další
Fotogalerie

Infected Rain, Brutal Assault 2023 - den 4., Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Naštěstí je tu i v sobotu hudební menu nabité - ba přeplněné - a o kvalitní zážitky je postaráno. A opět se ukázalo, což je pro tento festival velmi typické, že předsevzetí "Jen se mrknu a zase půjdu dál" tu hodně rychle bere za své. Přesně s tímhle záměrem jsem totiž vyrazil na Infected Rain z Moldávie. A zůstal.

Female fronted metal je v poslední době trochu móda, ne pokaždé to ale vyjde a formace získá vlastní tvář. Tuhle partu ovšem vede Elena Catanga aka Lena Scissorhands, která má obrovské charisma, jímž dav ovládne lusknutím prstu. Mají si všichni dřepnout a vyskočit? Samozřejmě! Mají směrem k publiku vyplout plavci? Okamžitě a bez reptání. Infected Rain bývají někdy srovnáváni s ukrajinskými kolegy Jinjer. Ti už ale začínají být přece jenom trochu ohraní. To u tohoto bandu se žlutovlasou čarodějkou v čele (zatím) nehrozí.

Zůstávám i na Anaal Nathrakh. Skupina pojmenovaná podle Merlinova zaklínadla z filmu "Excalibur" míchá bez okolků vše extrémní, co tvrdá muzika nabízí. Black, industrial, grindcore, … vše se tu spojuje, vaří, sváří a klokotá a výsledek je hodně divoký, hodně náročný, ale v dobře odvažovaných dávkách velice působivý.

Anaal Natrakh,  Brutal Assault 2023 - den 4., Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Set na Brutal Assaultu byl však žel spíše rozpačitý. V prvé řadě tu byl problém se zvukem - vokál Davea Hunta vypadával. V té druhé to byl samotný frontmanův výkon - když už byl slyšet, nebyl zrovna spolehlivý. Jestli za to může lahev whisky, s níž došel na jeviště, těžko říct. Mělo to silnější chvilky, například nihilistický výplach "Between Shit and Piss We Are Born" z alba "Eschaton", byly tu ale i momenty výrazně slabší.

Přijedou, nebo nepřijedou? To byl námět mnoha diskuzí týkajících se koncertu rouhačských deathmetalistů z Deicide. Oni totiž byli ohlášeni několikrát (naposledy vloni) a pokaždé jim do toho něco vlezlo. Zvědavost, jestli tahle chronicky problematická kapela skutečně na pódium vleze, a též fakt, že se jedná o velké jméno žánru, zapříčinila, že na hlavním festivalovém náměstí byla zase jednou hlava na hlavě.

Přijeli a vystřihli set, který jakékoliv výhrady k jejich nespolehlivosti rychle vymazal. Z poloviny se opíral o kultovní album "Legion", zbývajících osm položek patřilo průletu dalšími deskami. Hrubý záhrobní murmur, prasečí kvikot, dřevní death a jakýsi proto-grind, prostě nekompromisní vystoupení, jak se na legendu jejich formátu sluší a patří. Užil jsem si je.

Čtvrtý den v 66,6 sekundách

Na zadní stagei se mezitím pustila do práce jedna z těch méně tradičních voleb Brutalu. Devítihlavá smečka Crippled Black Phoenix se dá velmi vágně označit za dark rock. Ve své podstatě je to hodně soft záležitost s čistými vokály, klávesami i saxofonem. Tedy nebýt toho, patrně nechtěně, zabijáckého zvuku, který ničil svou hlasitostí. Tohle nejsou Swans, aby to byl umělecký záměr, tady to byl přehmat zvukaře, který dojem z koncertu dost nepěkně pohřbil.

Napalm Death,  Brutal Assault 2023 - den 4., Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Jasně, může zaznít okřídlené: "Když ti to připadá moc nahlas, tak jsi moc starej," v tomhle případě šlo ale fakt o prvek, který jinak povedený set, v němž zbylo místo i na "She's In Parties" od černokněžníků Bauhaus a suchý anglický humor, docela pokazil.

Napalm Death se museli obejít bez klíčového člena Shanea Emburyho. Obešli, ale něco tomu chybělo. Naštěstí tu je ale jeden z nejlepších frontmanů v žánru Barney Greenway, lev vypuštěný z klece a neustále pobíhající po pódiu, a též aura otců zakladatelů, která ledacos utáhne.

Na hitovku "Scum" se na jevišti opět objevil Dan Lilker, zazněla i pověstná nejkratší skladba na světě "You Suffer" (je i v Guinessově knize rekordů), covery punkových Bad Brains a Dead Kennedys a hned šest kousků z povedené (zatím) poslední řadovky "Throes of Joy in the Jaws of Defeatism". Napalm Death jsou vlastně pořád stejní, ale zároveň i pořád dobří.

Trivium,  Brutal Assault 2023 - den 4., Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Jedni z headlinerů Trivium, jakkoliv festival politiku "velkých a těch dalších neuznává, měli pod pódiem trestuhodně prázdno. Snad to bylo dané posledním dnem, svůj podíl mělo i křížení s Benediction, každopádně ke scéně, vyzdobené dvojicí draků a vyvýšeným nášlapem před mikrofony, se dalo prodrat až příliš snadno.

Matt Heafy se tím ovlivnit nenechal a vysekl velmi energický set. Řečem o "nejlepším publiku turné" lze věřit jen částečně, upřímně působila snaha komunikovat česky, přestože na akci, na které jsou domácí v menšině, působila paradoxně. Ale nešť. Moderní, svižný a tak akorát vyhecovaný metal funguje skvěle a na Trivium je znát, jak skutečně rostou.

Hypocrisy,  Brutal Assault 2023 - den 4., Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Paranoidní a scifistický death metal Hypocrisy, to je další z dětí agilního Petera Tägtgrena (též Pain nebo Lindemann). Tahle performance je už spíše nenáročnou jednohubkou a společně s hutnými, ale technickými potížemi pokaženými Cult Of Luna příjemnou tečkou za festivalem a kulisou k poslednímu pivu. Marduk už jsou jen vzdálenou představou.

Brutal Assault je událost, na níž si lze jen na máloco stěžovat. Vystupující, komfort, jídlo, areál, vše na světové úrovni. Ale to se opakuje napříč reporty i uživatelskými vzpomínkami. Po velkolepých loňských oslavách jakoby festival mířil tak trochu zpátky do mírně undergroundových vod. I tak ale láká nové a nové návštěvníky. A jejich reakce jsou vždycky stejné: "Za rok přijedu zas."

Já taky.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Open'er festival, Den čtvrtý, Letiště Gdynia-Kosakowo, Polsko, 6.7.2024
Naživo: Závěr Open'er festivalu měli na starosti Hozier, Skrillex a Charli XCX Ani ve svém čtvrtém a posledním dni polský monstrfestival Open'er nepolevoval a více než 130 tisíc fanoušků zahrnul muzikou pestrého spektra. Na čtyřech pódiích se vedle hvězd tamní scény předvedly další velké taháky... čtěte zde
Vydáno: 25.07.2024 19:00 v sekci Naživo
Wolfmother, Lucerna Music Bar, Praha, 24.7.2024
Naživo: Wolfmother už hrají jen z podstaty. Sice stále skvěle, v Praze ale ukázali, že jako celek stagnují Horko, pot a řízná muzika. Tak vypadal koncert australské skupiny Wolfmother, která se do České republiky vrátila poprvé od roku 2016. Tehdy u nás propagovala album "Victorious", s nímž chytila pomyslný druhý dech. Nyní má na kontě... čtěte zde
Vydáno: 25.07.2024 12:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 29. týden 2024
Eminem si podrobil český albový žebříček, Benson Boone ovládl rádia Půl roku po masivním úspěchu (nejen) u českých posluchačů se Benson Boone s hitem "Beautiful Things" probojoval na nejvyšší pozici i v tuzemském rádiovém žebříčku. Albové pořadí opanoval Eminem, který s novinkou "The Death Of... čtěte zde
Vydáno: 25.07.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 29/2024 - od Deep Purple přes Childish Gambina po Glass Animals
Nové desky 29/2024 - od Deep Purple přes Childish Gambina po Glass Animals Minulý týden své novinky představili matadoři Deep Purple, indierockoví Glass Animals, Angličanka Griff, alternativci Highly Suspect, jazzman Al Di Meola, punkeři Soft Play, hiphopoví Denzel Curry a Blxst, poslední desku Childish Gambino,... čtěte zde
Vydáno: 24.07.2024 19:00 v sekci Novinky | Nové desky
Pink Floyd - Všechny písně 8/10
Hudba v tisku: Objemná publikace "Všechny písně" se noří do nejtajemnějších hlubin hudby Pink Floyd Návrat legendárních Pink Floyd do studia nebo na pódia už asi navždy zůstane zbožným snem fanoušků. Můžeme se proto jen dál prohrabávat muzikou a do toho nahlédnout do těch stohů papíru, které byly o téhle britské formaci... čtěte zde
Vydáno: 24.07.2024 13:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Brutal Assault odtajnil obsazení své ambientní lounge a představil doprovodný program (20.07.2024 12:00)
- Brutal Assault zná kompletní časový harmonogram, pátek patří Architects, sobota Behemoth (05.07.2024 09:36)
- Video: Smrt a znovuzrození. Heilung v živém klipu "Truast" nabízejí blízký pohled na svůj koncertní rituál (01.06.2024 13:37)
- Line-up festivalu Basinfire hlásí hotovo. Kromě Cradle of Filth či Fear Factory přijedou i Hentai Corporation, Refore či Pan Lynx (29.05.2024 15:35)
- Line-up hlavních pódií Brutal Assaultu je hotov, festival hlásí odchody i příchody (20.05.2024 08:35)
- I death metal lze pojmout encyklopedicky. Kniha "Choosing Death" vyjde ještě v dubnu (25.04.2024 19:45)
- Brutal Assault přiveze exkluzivní show The Dillinger Escape Plan pro střední a západní Evropu. Zahrají v původní sestavě (14.04.2024 18:25)
- Naživo: Blackmetalová legenda Marduk v Praze rozdrtila Futurum Music Bar (05.04.2024 17:20)
- Fotogalerie: Marduk v Praze: Ve Futurum Music Baru se rozpoutalo peklo (05.04.2024 13:21)
- Blackmetalové legendy Marduk se vracejí do Prahy. Již příští čtvrtek zahrají ve Futuru (28.03.2024 15:39)

ALBUM TÝDNE 30/2024

The Warning
Keep Me Fed

Sesterské trio The Warning je v našich končinách stále ještě poměrně neznámé. Přesto u nás kapela stihla nedávno odehrát své první vystoupení, což ocenili především milovníci kvalitní rockové hudby. A nedlouho po dubnové zastávce v pražském MeetFactory představila své čtvrté album "Keep Me Fed".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Brutal Assault (Pevnost Joefov, Jaroměř)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Adele Sam Smith Taylor Swift Lenny Kravitz Queen Mirai Dua Lipa mp3.com Kabát Madonna 2H+ Lucie Vondráčková Katy Perry Miley Cyrus Kesha Doja Cat
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe