shop.musicserver.cz
Brutal Assault 2023 - den 4., Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.8.2023

Hlukové lázně Brutal Assault počtvrté: finále ovládly legendy Deicide a Napalm Death

Vydáno: 20.08.2023 08:36 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Konce Brutal Assaultu jsou vždycky bolavé. Dílem z fyzického hlediska - po čtyřech dnech metalového veselí bolí v podstatě všechno. Dílem ale i právě tím psychickým vědomím toho, že si budete muset od pevnosti na dalších dvanáct měsíců dát pauzu. Tohle ty poslední chvíle vždycky trochu kazí.

Live: Brutal Assault 2023, den čtvrtý

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 12. srpna 2023
Vystoupili: Napalm Death, Deicide, Crippled Black Phoenix, Trivium, Anaal Nathrakh, Hypocrisy, Cult of Luna a další
Fotogalerie

Infected Rain, Brutal Assault 2023 - den 4., Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Naštěstí je tu i v sobotu hudební menu nabité - ba přeplněné - a o kvalitní zážitky je postaráno. A opět se ukázalo, což je pro tento festival velmi typické, že předsevzetí "Jen se mrknu a zase půjdu dál" tu hodně rychle bere za své. Přesně s tímhle záměrem jsem totiž vyrazil na Infected Rain z Moldávie. A zůstal.

Female fronted metal je v poslední době trochu móda, ne pokaždé to ale vyjde a formace získá vlastní tvář. Tuhle partu ovšem vede Elena Catanga aka Lena Scissorhands, která má obrovské charisma, jímž dav ovládne lusknutím prstu. Mají si všichni dřepnout a vyskočit? Samozřejmě! Mají směrem k publiku vyplout plavci? Okamžitě a bez reptání. Infected Rain bývají někdy srovnáváni s ukrajinskými kolegy Jinjer. Ti už ale začínají být přece jenom trochu ohraní. To u tohoto bandu se žlutovlasou čarodějkou v čele (zatím) nehrozí.

Zůstávám i na Anaal Nathrakh. Skupina pojmenovaná podle Merlinova zaklínadla z filmu "Excalibur" míchá bez okolků vše extrémní, co tvrdá muzika nabízí. Black, industrial, grindcore, … vše se tu spojuje, vaří, sváří a klokotá a výsledek je hodně divoký, hodně náročný, ale v dobře odvažovaných dávkách velice působivý.

Anaal Natrakh,  Brutal Assault 2023 - den 4., Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Set na Brutal Assaultu byl však žel spíše rozpačitý. V prvé řadě tu byl problém se zvukem - vokál Davea Hunta vypadával. V té druhé to byl samotný frontmanův výkon - když už byl slyšet, nebyl zrovna spolehlivý. Jestli za to může lahev whisky, s níž došel na jeviště, těžko říct. Mělo to silnější chvilky, například nihilistický výplach "Between Shit and Piss We Are Born" z alba "Eschaton", byly tu ale i momenty výrazně slabší.

Přijedou, nebo nepřijedou? To byl námět mnoha diskuzí týkajících se koncertu rouhačských deathmetalistů z Deicide. Oni totiž byli ohlášeni několikrát (naposledy vloni) a pokaždé jim do toho něco vlezlo. Zvědavost, jestli tahle chronicky problematická kapela skutečně na pódium vleze, a též fakt, že se jedná o velké jméno žánru, zapříčinila, že na hlavním festivalovém náměstí byla zase jednou hlava na hlavě.

Přijeli a vystřihli set, který jakékoliv výhrady k jejich nespolehlivosti rychle vymazal. Z poloviny se opíral o kultovní album "Legion", zbývajících osm položek patřilo průletu dalšími deskami. Hrubý záhrobní murmur, prasečí kvikot, dřevní death a jakýsi proto-grind, prostě nekompromisní vystoupení, jak se na legendu jejich formátu sluší a patří. Užil jsem si je.

Čtvrtý den v 66,6 sekundách

Na zadní stagei se mezitím pustila do práce jedna z těch méně tradičních voleb Brutalu. Devítihlavá smečka Crippled Black Phoenix se dá velmi vágně označit za dark rock. Ve své podstatě je to hodně soft záležitost s čistými vokály, klávesami i saxofonem. Tedy nebýt toho, patrně nechtěně, zabijáckého zvuku, který ničil svou hlasitostí. Tohle nejsou Swans, aby to byl umělecký záměr, tady to byl přehmat zvukaře, který dojem z koncertu dost nepěkně pohřbil.

Napalm Death,  Brutal Assault 2023 - den 4., Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Jasně, může zaznít okřídlené: "Když ti to připadá moc nahlas, tak jsi moc starej," v tomhle případě šlo ale fakt o prvek, který jinak povedený set, v němž zbylo místo i na "She's In Parties" od černokněžníků Bauhaus a suchý anglický humor, docela pokazil.

Napalm Death se museli obejít bez klíčového člena Shanea Emburyho. Obešli, ale něco tomu chybělo. Naštěstí tu je ale jeden z nejlepších frontmanů v žánru Barney Greenway, lev vypuštěný z klece a neustále pobíhající po pódiu, a též aura otců zakladatelů, která ledacos utáhne.

Na hitovku "Scum" se na jevišti opět objevil Dan Lilker, zazněla i pověstná nejkratší skladba na světě "You Suffer" (je i v Guinessově knize rekordů), covery punkových Bad Brains a Dead Kennedys a hned šest kousků z povedené (zatím) poslední řadovky "Throes of Joy in the Jaws of Defeatism". Napalm Death jsou vlastně pořád stejní, ale zároveň i pořád dobří.

Trivium,  Brutal Assault 2023 - den 4., Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Jedni z headlinerů Trivium, jakkoliv festival politiku "velkých a těch dalších neuznává, měli pod pódiem trestuhodně prázdno. Snad to bylo dané posledním dnem, svůj podíl mělo i křížení s Benediction, každopádně ke scéně, vyzdobené dvojicí draků a vyvýšeným nášlapem před mikrofony, se dalo prodrat až příliš snadno.

Matt Heafy se tím ovlivnit nenechal a vysekl velmi energický set. Řečem o "nejlepším publiku turné" lze věřit jen částečně, upřímně působila snaha komunikovat česky, přestože na akci, na které jsou domácí v menšině, působila paradoxně. Ale nešť. Moderní, svižný a tak akorát vyhecovaný metal funguje skvěle a na Trivium je znát, jak skutečně rostou.

Hypocrisy,  Brutal Assault 2023 - den 4., Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Paranoidní a scifistický death metal Hypocrisy, to je další z dětí agilního Petera Tägtgrena (též Pain nebo Lindemann). Tahle performance je už spíše nenáročnou jednohubkou a společně s hutnými, ale technickými potížemi pokaženými Cult Of Luna příjemnou tečkou za festivalem a kulisou k poslednímu pivu. Marduk už jsou jen vzdálenou představou.

Brutal Assault je událost, na níž si lze jen na máloco stěžovat. Vystupující, komfort, jídlo, areál, vše na světové úrovni. Ale to se opakuje napříč reporty i uživatelskými vzpomínkami. Po velkolepých loňských oslavách jakoby festival mířil tak trochu zpátky do mírně undergroundových vod. I tak ale láká nové a nové návštěvníky. A jejich reakce jsou vždycky stejné: "Za rok přijedu zas."

Já taky.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Emeli Sandé - How Were We To Know 8/10
Recenze: Emeli Sandé na desce "How Were We To Know" kraluje svým úchvatným hlasem Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 7.12.2023
Naživo: Jak se Tata Bojs loučili s Divadlem Archa Zatímco loni v těchto prostorách Tata Bojs zavzpomínali na album "Kluci kde ste?" a loučili se s klávesákem Jurou Hradilem, kterého posléze nahradil Matěj Belko, letos dávali sbohem přímo Arše. Ne té Noemově, ale pražské. A... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 12:45 v sekci Naživo
0
Mark Lanegan - Zpívej pozpátku a plač 10/10
Hudba v tisku: Mark Lanegan je v syrové autobiografii "Zpívej pozpátku a plač" krutý k sobě i ke čtenáři Mark Lanegan vždy bude patřit mezi nejvýraznější hlasy grunge. Kariéru si vybudoval se Screaming Trees, zároveň si ale prošlapával i sólovou cestu - a ta mu vynesla ještě více slávy. Jeho život ovšem provázela spousta démonů,... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover
Rozhovory: Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover Cocotte Minute mají venku EP "Zllá láska", které obsahuje tři novinky. Kromě autorských písní "Řeka" a "Černý šaty" je v tracklistu taky cover hitu "Milujem se čím dál víc" od Petra Kotvalda. O tom, jak fanoušci kontroverzní song... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
The Prodigy, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.12.2023
Naživo: The Prodigy v Praze své umění rozmělnili, vzpomínka na Keitha Flinta mohla být emotivnější Když se po smrti Keitha Flinta tvrdě elektronická formace vrátila na scénu s turné nazvaným "Army Of The Ants", vypadalo to, že by do Prahy mohla přijet snad už i s novou, takto nazvanou deskou. Ta se ale zatím nekoná, a tak byla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 17:15 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Brutal Assault ohlašuje blackové vlny v čele se Satyricon a Abbath (23.11.2023 14:32)
- Čtyři roční období Sigh napovídají, kdy zemřít. Kultovní formace z Japonska míří do Underdogs' (05.11.2023 15:37)
- Naživo: Blackmetalový tandem Panzerfaust a Afsky zahalil klub Underdogs' neprostupnou mlhou (25.10.2023 09:11)
- Panzerfaust dovezou do Prahy chmurné obrazy budoucnosti lidské rasy (20.10.2023 12:03)
- Naživo: Ultima Ratio Fest přivezl do MeetFactory Paradise Lost i Primordial a byl z toho skvělý a intenzivní večer (08.10.2023 20:34)
- Brutal Assault ohlašuje další ročník v čele s Behemoth a Architects (21.09.2023 19:37)
- Fotogalerie: Brutal Assault, den čtvrtý - den loučení - v obrazech (17.08.2023 18:08)
- Naživo: Hlukové lázně Brutal Assault potřetí: metalové vzestupy a pády (17.08.2023 10:16)
- Fotogalerie: Brutal Assault, den třetí - Black Friday v obrazech (17.08.2023 09:04)
- Naživo: Hlukové lázně Brutal Assault podruhé: metalový babylon zakončený v plamenech (16.08.2023 15:48)

ALBUM TÝDNE 50/2023

Emeli Sandé
How Were We To Know

Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v podání umělkyně se strhujícím vokálem, které jen tak nezestárnou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Viktor Sheen Lucie Vondráčková Taylor Swift Madonna The Beatles Kryštof Ewa Farna Lady Gaga Ben Cristovao Adele AC/DC Milly Honsová Burian Like She Sia Jethro Tull
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu