shop.musicserver.cz
Brutal Assault 2023 - den 3., Pevnost Josefov, Jaroměř, 11.8.2023

Hlukové lázně Brutal Assault potřetí: metalové vzestupy a pády

Vydáno: 17.08.2023 10:16 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Šestadvacátý Brutal Assault se překlopil do druhé poloviny. A navzdory v podstatě nemizící bolesti nohou a zad a vůbec všeobecné únavě v hlavě bliká: "Už?" Tyhle každoročně nabité čtyři dny jsou velmi intenzivní, ale člověk zároveň nechce, aby skončily. Jak to v pevnosti vypadalo v pátek?

Live: Brutal Assault 2023, den třetí

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 11. srpna 2023
Vystoupili: Zeal & Ardor, Gorgoroth, Perturbator, Weigedood, S.D.I., Cro-Mags, Nile, Krisium a další
Fotogalerie

Brutal Assault není Colours of Ostrava, ale smůla se letos nevyhnula ani jaroměřskému metalovému podniku světové úrovně. Už před časem svá vystoupení odřekli Anthrax, odpovídající náhradu formátu jedné čtvrtiny Velké thrashmetalové čtyřky se (poměrně pochopitelně) najít nepodařilo. Jen den předem odvolali koncert Overkill, rovněž velké jméno. Ti ale přislíbili svou účast na příští rok a v programu je nahradili S.D.I. - ještě se k nim dostaneme.

Brutal Assault 2023 - den 3., Pevnost Josefov, Jaroměř, 11.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
No, a konečně v sobotu, a to trochu předbíháme, svůj set zrušili Mantar. Jejich slot na Obscure stagei zaslouženě převzali domácí harcovníci Hypnos. Nic proti Colours, ovšem tady byly všechny tyhle změny komunikovány včas a jasně buď v aplikaci nebo na centrální obrazovce mezi Marshall a Sea Shepherd stageí.

Organizátoři si poradili s rozmoklým areálem (v pátek už bylo nicméně takřka sucho) a bryskně vyřešili i věčný špunt v průchodu Octagonem. A to poměrně logicky: v těch nejvytíženějších hodinách, kdy se ve stísněném prostoru hrálo, ho zjednosměrnili. Krok za mě rozhodně kladný.

Pohyb občas zatuhnul, člověk toho nachodil více, ale přesto se to alespoň hýbalo. Věřím, že to vydrží i do dalších let. Pokud se tedy zase nevrátí koncerty na poněkud zastrčenou Bastion stage, kde to letos zakázal statik. Pak by se z Octagonu stala opět klidová zóna s hospodou a prostorem pro Meet & Greet. Současná podoba s hlukem probíhajících vystoupení zrovna moc prostoru ke kýžené komunikaci s kapelami při podepisování a focení nenabízí. Ale jinak patří pořadatelskému týmu jen samá chvála.

Nile, Brutal Assault 2023 - den 3., Pevnost Josefov, Jaroměř, 11.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
V pátek mám plán zůstat déle než obvykle a do areálu mířím až se setem spolehlivých Krisiun. Hrubý death metal tří sympaťáků z Brazílie mě bavil už před lety na témže místě, baví na deskách a zklamán jsem nebyl ani letos. Jen ten zvuk - opět poněkud přehulený a méně čitelný, než na jaký jsme u oblíbeného festivalu zvyklí. Škoda, škoda.

Podobně na tom byli i Nile, kteří svůj death čeří exotickými melodiemi a tu správnou kulisu jim vytvořilo nepříjemně pálící slunce.

Cro-Mags na zadní Obscure stagei uzavřeli onu již několikrát zmiňovanou hvězdnou trojici otců zakladatelů poctivého hardcoru, kteří letos do Jaroměře dorazili. Harley Flanagan je člověk, který dost pravděpodobně může za to, že něco jako NYHC existuje - a de facto i za to, že na Brutalu se ve středu ukázali Agnostic Front a ve čtvrtek Biohazard. A o zástupech následovníků ani nemluvě. Cro-Mags hrají punkově nasraně, metalově hutně a tomu chlapíkovi na jevišti by těch skoro šedesát hádal málokdo.

Třetí den v 66,6 sekundách

Jestli hledáte v moderním blacku kapelu, jejíž hudba se zarývá skutečně hluboko, zkuste Humanity's Last Breath nebo Wiegedood. Tvorba druhých jmenovaných stojí na dvojici kytar a bicích, neutuchajícím tlaku, bolestivém vokálu a jemných repetitivních kytarových linkách. Samotné propojení těchto prvků je v zásadě jednoduché, jejich koncert ale dovede emociálně vysát.

Chlad, bezcitnost, bolest lidské existence, jež ožívá přímo před očima. A přesto jsem zrovna u jejich koncertu zažil jeden z nejlidštějších momentů. Postupně se v davu objevili tři vozíčkáři - kdo by byl řekl, že je Brutal Assault bezbariérový festival -, načež se publikum rozestoupilo a uvolnilo jim místa u zábradlí. Inu, metalová komunita.

Obituary, Brutal Assault 2023 - den 3., Pevnost Josefov, Jaroměř, 11.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Tohle chtělo pauzu, dlouhou pauzu. Do víru dění se vracím právě ve chvíli, abych byl svědkem nejlepšího setu letošního ročníku. Zeal & Ardor, tedy projekt švýcarského muzikanta Manuela Gagneuxe, spojil to, co všichni ostatní zavrhli jako totální nesmysl: gospel, spirituály - a black metal. Výsledkem je avantgardní směs, která na jeviště přivezla tři vokalisty, dvě hutně nazvučené kytary, bicí a basu.

Výsledek měl těžko uvěřitelné grády. Z desek jsou Zeal & Ardor skvělí, naživo je jejich energie snad dvojnásobná. A navíc je to parta sympaťáků, jejíž frontman neváhá přerušit koncert, aby davem mohlo projet hasičské auto.

Následující Obituary působili po něčem takovém prostě strašlivě bezzubě. Jejich uštěkaný jižanský death metal je už bohužel tak nějak za zenitem a nemá ani ten retro feeling, který tak baví u Dismember, I Am Morbid nebo sobotních Deicide. Paradoxně je u nich nejlepší šťavnatá úvodní instrumentálka "Redneck Stomp" a závěrečná klasika "Slowly We Rot". To mezi tím zkrátka trochu prošumělo.

Mnohými true metalisty proklínaná diskotéka Perturbator dostala mnohem časnější slot, než bývá u čistě elektronických projektů na festivalu zvykem. A přitáhla slušně zaplněný plac. Synťáky, osmdesátková poetika, riffy a chytře řešená vizuální stránka postavená na konstrukci z neonů. Je libo pentagram? Není problém. Ostatně, jako by ani muzikanti na pódiu neexistovali. Tonuli ve stínech a cíleně pracovali s odosobněnou, takřka robotickou estetikou.

Cult of Fire, Brutal Assault 2023 - den 3., Pevnost Josefov, Jaroměř, 11.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Mizím před koncem setu francouzského muzikanta a u Obscure stage se nestačím divit. Ani ne tak tomu, že domácí Cult of Fire proměnili jeivště v indický chrám, kterému dominoval oltář se svícemi a dvojice soch kober, v nichž seděli kytaristé, ale hlavně tomu, jak moc našlapáno měli. Hustý zástup lidí se táhl až téměř ke stánku s merchandisem a protlačit se kamsi dopředu bylo prakticky nemožné.

Tahle kapela od chvíle, kdy se na Brutalu představila v Octagonu, neuvěřitelně vyrostla. Dělá se vzácnou, koncertuje málo, doma ještě méně, ale příště už to bude na hlavní hrací čas na jedné z centrálních scén. A přijet může klidně se silným materiálem z desek "Ascetic Meditation of Death" a "Moksha/Nirvana". To, co tahle banda dělá, má doopravdy ksicht a přesah. A očividně to táhne.

Gorgoroth, Brutal Assault 2023 - den 3., Pevnost Josefov, Jaroměř, 11.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Konec S.D.I., kteří rychle zaskočili za zrušené Overkill, mě utvrdil v tom, že to nebyla náhrada úplně srovnatelná. Německý dřevní speed metal lze jen těžko porovnávat s americkou thrashovou školou a to, co jsem měl možnost slyšet a vidět, působilo tak nějak zábavově.

Zklamáním bohužel byli i Gorgoroth. Svého času jeden z klíčových spolků druhé vlny severského black metalu přijel do Josefova bez kapelníka (a jediného původního člena) Infernuse - a byl to jen mihotavý stín důležité skupiny. Žádná show, jen spousta póz. I ty hřebíky na rukách jsou nějaké krátké.

Jo, kde jsou ty časy, kdy formace šokovala bigotní Polsko, když v jednom z tamních televizních studiích vystoupila na pódiu s ostnatým drátem, dvacítkou uťatých ovčích hlav a nahými lidmi na křížích. Tady jsme dostali jen červené světlo a poněkud zamřelý black bez chuti a zápachu. Chtěl jsem je vidět, ale odcházím zklamán.

Ano, i to jsou festivaly. V jednom dnu si můžete sáhnout na vrchol a pak přijde set, který těžce zklame. Jak to bude v sobotu?

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Emeli Sandé - How Were We To Know 8/10
Recenze: Emeli Sandé na desce "How Were We To Know" kraluje svým úchvatným hlasem Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 7.12.2023
Naživo: Jak se Tata Bojs loučili s Divadlem Archa Zatímco loni v těchto prostorách Tata Bojs zavzpomínali na album "Kluci kde ste?" a loučili se s klávesákem Jurou Hradilem, kterého posléze nahradil Matěj Belko, letos dávali sbohem přímo Arše. Ne té Noemově, ale pražské. A... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 12:45 v sekci Naživo
0
Mark Lanegan - Zpívej pozpátku a plač 10/10
Hudba v tisku: Mark Lanegan je v syrové autobiografii "Zpívej pozpátku a plač" krutý k sobě i ke čtenáři Mark Lanegan vždy bude patřit mezi nejvýraznější hlasy grunge. Kariéru si vybudoval se Screaming Trees, zároveň si ale prošlapával i sólovou cestu - a ta mu vynesla ještě více slávy. Jeho život ovšem provázela spousta démonů,... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover
Rozhovory: Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover Cocotte Minute mají venku EP "Zllá láska", které obsahuje tři novinky. Kromě autorských písní "Řeka" a "Černý šaty" je v tracklistu taky cover hitu "Milujem se čím dál víc" od Petra Kotvalda. O tom, jak fanoušci kontroverzní song... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
The Prodigy, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.12.2023
Naživo: The Prodigy v Praze své umění rozmělnili, vzpomínka na Keitha Flinta mohla být emotivnější Když se po smrti Keitha Flinta tvrdě elektronická formace vrátila na scénu s turné nazvaným "Army Of The Ants", vypadalo to, že by do Prahy mohla přijet snad už i s novou, takto nazvanou deskou. Ta se ale zatím nekoná, a tak byla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 17:15 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Brutal Assault ohlašuje blackové vlny v čele se Satyricon a Abbath (23.11.2023 14:32)
- Čtyři roční období Sigh napovídají, kdy zemřít. Kultovní formace z Japonska míří do Underdogs' (05.11.2023 15:37)
- Naživo: Blackmetalový tandem Panzerfaust a Afsky zahalil klub Underdogs' neprostupnou mlhou (25.10.2023 09:11)
- Panzerfaust dovezou do Prahy chmurné obrazy budoucnosti lidské rasy (20.10.2023 12:03)
- Naživo: Ultima Ratio Fest přivezl do MeetFactory Paradise Lost i Primordial a byl z toho skvělý a intenzivní večer (08.10.2023 20:34)
- Brutal Assault ohlašuje další ročník v čele s Behemoth a Architects (21.09.2023 19:37)
- Naživo: Hlukové lázně Brutal Assault počtvrté: finále ovládly legendy Deicide a Napalm Death (20.08.2023 08:36)
- Fotogalerie: Brutal Assault, den třetí - Black Friday v obrazech (17.08.2023 09:04)
- Naživo: Hlukové lázně Brutal Assault podruhé: metalový babylon zakončený v plamenech (16.08.2023 15:48)
- Naživo: Hlukové lázně Brutal Assault poprvé: bahno, metalová matematika i rituální meditace (15.08.2023 12:12)

ALBUM TÝDNE 50/2023

Emeli Sandé
How Were We To Know

Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v podání umělkyně se strhujícím vokálem, které jen tak nezestárnou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Viktor Sheen Lucie Vondráčková Taylor Swift Madonna The Beatles Kryštof Ewa Farna Lady Gaga Ben Cristovao Adele AC/DC Milly Honsová Burian Like She Sia Jethro Tull
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu