shop.musicserver.cz
Brutal Assault 2023 - den 1., Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.8.2023

Hlukové lázně Brutal Assault poprvé: bahno, metalová matematika i rituální meditace

Vydáno: 15.08.2023 12:12 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Festival Brutal Assault, každoroční hlukové lázně, má v mém koncertním kalendáři vždy speciální místo. Můžete vidět za rok desítky vystoupení, malých klubovek i těch stadionových, můžete strávit čas na x festivalech všelijakých formátech, ale Brutal Assault je jenom jeden. Šestadvacátý ročník začal v bahně.

Live: Brutal Assault 2023, den první

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 9. srpna 2023
Vystoupili: Meshuggah, Heilung, Possessed, Sodom, Immolation, Agnostic Front, Mork, Forgotten Silence, Crowbar, Church of Misery, Angelus Apartida
Fotogalerie

Jasně, Brutal Assault, který se už pravidelně koná v pevnosti Josefov u východočeské Jaroměře, není pro každého. Pro těch zhruba osmnáct tisíc lidí, milovníků metalu, tvrdých odnoží elektroniky a s tím vším všelijak spojených a propletených experimentů, je to ale ráj na zemi. A dovedu si představit, že by zdejší specifické atmosféře podlehl i ten, který jinak tvrděhudebním extrémům nijak neholduje.

Brutal Assault-den 1., Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Vloni událost oslavila čtvrtstoletí. Byla to oslava pětidenní, drcená žhavým sluncem, ale disponující programem, který se asi jen tak nezopakuje. Dvacátý šestý ročník se vrátil ke čtyřdennímu formátu (+ úterní, hojně navštívený warm-up), hudba opět zaplnila vnitřní dvorek pevnosti, který nese název Octagon, jinak zůstalo vše při starém. Typicky uživatelsky velmi přívětivé, ale s nepochybně undergroundovým étosem. A na vše dohlížel císař František Josef I. s rudě žhnoucíma očima.

Samotný areál zůstal stejný. Kdo přijel opakovaně, hned věděl, kam zamířit. Přibyly snad jen povedené vývěsní štíty nad bary, stánky pro dobíjení kreditu a podobně. Obměněna byla kostnice, skrývající se v jednom ze sklepení, tu a tam přibylo pár stánků a více míst, kam si sednout, ambientní lounge se zahalila do neonových barev futuristického města. Drobnosti, které svět Brutal Assaultu nemění, stálé návštěvníky ale potěší.

A potěšil i způsob, s jakým se organizátoři vyrovnali se samotným prostorem, který dlouhé dny před akcí skrápěl vydatný déšť. Bahenní lázně, kterým se prostě nedalo vyhnout, daly velmi rychle vzpomenout na slavný Woodstock. Nejhorší bažiny - zejména u zadní Obscure stage a na několika místech na hlavním festivalovém náměstí - zakryla sláma, což ve spojení s hojným výskytem gumáků na nohou příchozích nutně vyvolávalo fórky na téma agro metal.

Brutal Assault-den 1., Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
À propos, Obscure stage. Klasické pódium, které už po druhý rok nahrazuje stanovou scénu, letos skrývalo spoustu perliček, skrytých klenotů, ale také velkých kapel, které paradoxně nedostaly místo na hlavních pódiích. Těžko říct proč, v každém případě na některá vystoupení bylo vzadu hodně těsno a naopak k Marshall nebo Sea Shephard stagei se dalo dostat překvapivě jednoduše.

Hned středa byla zajímavostí na malých jevištích plná, jen krátce si proto poslechnu horkokrevně nasekaný thrash Španělů Angelus Apartida a mířím na Obscure, kde se pomalu chystala asi neexotičtější akvizice letošního ročníku, Church of Misery z Japonska. Jedna z nejstarších doomových formací ze Země vycházejícího slunce namíchala sabbathovské základy s hudební excentričností, pro japonské skupiny typickou, a lícovalo to perfektně.

Na skok si jdu poslechnout australské deathové progresivce Be'lakor a opět mířím dozadu na Crowbar. To je přesně jedna z těch velkých kapel, která patřila na hlavní scénu. Na druhou stranu bližší kontakt s publikem udělal svoje a těžké, výhružně agresivní riffy, navíc v patřičně tropických podmínkách (do zvlhlého areálu začalo pálit slunce), drtily mocnou intenzitou.

První den v 66,6 sekundách

Jednou z mála domácích skupin, které jsem letos viděl, byli Forgotten Silence. Ti otevřeli stísněnou stage v Octagonu svou letošní deskou "Vemork Konstrukt". Kapela zahrála pouze ve čtyřech a hojně si musela pomáhat předtočenými podkresy a samply. Přesto se povedené album podařilo živě přednést s velkým přehledem, byť část vrstev logicky zanikala, částečně i kvůli ne úplně skvělému zvuku.

Sodom, Brutal Assault-den 1., Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Američané Immolation, kteří s blížícím se podvečerem opanovali Marshall stage, jsou festivalová jistota a pevnost se pokoušejí rozbít pravidelně. Jejich hrubý death metal má totiž sílu sbíječky skřípající po kamenech. Víte, co dostanete, včetně specifických pohybů kytaristy Roberta Vigny, ale pokaždé je to uhrančivé.

Fanoušci klasického newyorského hardcoru si letos přišli na své. Organizátorům z Obscure Promotion se podařilo dostat na soupisku hned tři zásadní jména. Ve středu to byli Agnostic Front, kteří platí za kmotry NYHC. A pod Sea Shepherd stageí to svým naštvaným a nabroušeným newyorským stylem notně rozeskákali.

Beartooth vynechávám a vracím se až na klasiky teutonského thrashe Sodom. Banda, která svým ípíčkem "In the Sign of Evil" a albem "Obsessed by Cruelty" budovala základy black metalu, načež pak s nahrávkou "Agent Orange" dostala do německých hitparád thrash, má pořád svou sílu a neoddiskutovatelnou energii. Muzikanti zahráli set, který představil písně téměř ze všech položek diskografie, navrch přihodili cover Venom "Leave Me In Hell" a bez okázalosti triumfovali. Tihle pánové prostě vědí.

Meshuggah, Brutal Assault-den 1., Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Před večerním kontrastním dvojprogramem na hlavních pódiích mířím do Octagonu na Mork. Norská formace svůj typicky ledově chladný, severský black čeří podstatnou porcí melodií, a přestože vizuálně poněkud sklouzává ke klišé, byl to skvělý koncert. Právě proto, že to nejsou jen naostřené motorové pily, ale chytlavě vystavěné skladby, navíc podané se slušnou porcí nadhledu. Však taky na ně na omiúhelníkovém náměstíčku (či spíše nádvoříčku) nebylo k hnutí.

Technici Meshuggah hypnotizovali svou matematickou přesností. Z jejich odsekávaných riffů a bubenických polyrytmií perfektně klidného Tomase Haakeho jde doslova hlava kolem. Je to strojově dokonalé, válcuje to silou mocného bucharu a nedovoluje plochu opustit.

Před lety jsem na stejném místě téže partičce vyčítal, že měla poněkud opatrný sound. Letos jsem konečně dostal, co jsem chtěl: masivní zvukovou stěnu, která drolila omítku mezi cihlami. To vše v rámci možností čitelně, svůj prostor měly všechny nástroje i vokál Jense Kidmana. Vše doplňoval působivý světelný design. Pravda, nic pro epileptiky. Skvělé vystoupení a pro mě jasný vrchol prvního dne.

Heilung, Brutal Assault-den 1, Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Kombinace Meshuggah a Heilung hned po sobě snad nemohla být kontrastnější. Na druhou stranu - početná neopohanská sebranka a její magický rituál byly vhodnou léčbou na ještě rozházený tep z předchozí lekce metalové matematiky. Šamani přivezli do pevnosti malý les, spoustu bubnů, masky i specifickou atmosféru. Škoda že už z principu fragmentární vnímání muziky na festivalech úplně nepřálo tolik potřebnému napojení. Zhruba v polovině plochy už se dost korzovalo a ambientní zklidnění narušoval šum hovoru.

Středu uzavřely deathové legendy Possessed. Ty vede na invalidní vozík připoutaný Jeff Beccera. To mu ale nikterak nebrání v tom být výrazným frontmanem. Jeho kapela, ačkoliv on už je jediným původním členem, hrdě už více než tři dekády nese prapor poctivého death metalu amerického střihu. Slyším z dálky jen začátek jejich koncertu, ale zní to dobře. Bylo toho dost a to byl teprve první den. Další skvělé okamžiky čekají a bahno pomalu vysychá...

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Emeli Sandé - How Were We To Know 8/10
Recenze: Emeli Sandé na desce "How Were We To Know" kraluje svým úchvatným hlasem Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 7.12.2023
Naživo: Jak se Tata Bojs loučili s Divadlem Archa Zatímco loni v těchto prostorách Tata Bojs zavzpomínali na album "Kluci kde ste?" a loučili se s klávesákem Jurou Hradilem, kterého posléze nahradil Matěj Belko, letos dávali sbohem přímo Arše. Ne té Noemově, ale pražské. A... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 12:45 v sekci Naživo
0
Mark Lanegan - Zpívej pozpátku a plač 10/10
Hudba v tisku: Mark Lanegan je v syrové autobiografii "Zpívej pozpátku a plač" krutý k sobě i ke čtenáři Mark Lanegan vždy bude patřit mezi nejvýraznější hlasy grunge. Kariéru si vybudoval se Screaming Trees, zároveň si ale prošlapával i sólovou cestu - a ta mu vynesla ještě více slávy. Jeho život ovšem provázela spousta démonů,... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover
Rozhovory: Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover Cocotte Minute mají venku EP "Zllá láska", které obsahuje tři novinky. Kromě autorských písní "Řeka" a "Černý šaty" je v tracklistu taky cover hitu "Milujem se čím dál víc" od Petra Kotvalda. O tom, jak fanoušci kontroverzní song... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
The Prodigy, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.12.2023
Naživo: The Prodigy v Praze své umění rozmělnili, vzpomínka na Keitha Flinta mohla být emotivnější Když se po smrti Keitha Flinta tvrdě elektronická formace vrátila na scénu s turné nazvaným "Army Of The Ants", vypadalo to, že by do Prahy mohla přijet snad už i s novou, takto nazvanou deskou. Ta se ale zatím nekoná, a tak byla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 17:15 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Brutal Assault ohlašuje blackové vlny v čele se Satyricon a Abbath (23.11.2023 14:32)
- Čtyři roční období Sigh napovídají, kdy zemřít. Kultovní formace z Japonska míří do Underdogs' (05.11.2023 15:37)
- Naživo: Blackmetalový tandem Panzerfaust a Afsky zahalil klub Underdogs' neprostupnou mlhou (25.10.2023 09:11)
- Panzerfaust dovezou do Prahy chmurné obrazy budoucnosti lidské rasy (20.10.2023 12:03)
- Naživo: Ultima Ratio Fest přivezl do MeetFactory Paradise Lost i Primordial a byl z toho skvělý a intenzivní večer (08.10.2023 20:34)
- Brutal Assault ohlašuje další ročník v čele s Behemoth a Architects (21.09.2023 19:37)
- Naživo: Hlukové lázně Brutal Assault počtvrté: finále ovládly legendy Deicide a Napalm Death (20.08.2023 08:36)
- Naživo: Hlukové lázně Brutal Assault potřetí: metalové vzestupy a pády (17.08.2023 10:16)
- Fotogalerie: Brutal Assault, den třetí - Black Friday v obrazech (17.08.2023 09:04)
- Naživo: Hlukové lázně Brutal Assault podruhé: metalový babylon zakončený v plamenech (16.08.2023 15:48)

ALBUM TÝDNE 50/2023

Emeli Sandé
How Were We To Know

Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v podání umělkyně se strhujícím vokálem, které jen tak nezestárnou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Viktor Sheen Lucie Vondráčková Taylor Swift Madonna The Beatles Kryštof Ewa Farna Lady Gaga Ben Cristovao Adele AC/DC Milly Honsová Burian Like She Sia Jethro Tull
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu