shop.musicserver.cz
Hrady CZ, Veveří, 11. a 12. srpna 2023

Nejlepší vystoupení na zastávce festivalu Hrady CZ na Veveří odehráli Anna K. a No Name

Vydáno: 13.08.2023 18:56 v sekci Naživo - Milan Menčík | foto: Jan Nožička

Léto je ideálním časem pro návštěvu kulturních památek. Pokud je navíc ta možnost skloubit ji s hudebním zážitkem, festival Hrady CZ je ta správná volba. Mix populárních kapel a interpretů s těmi méně známými měl na Veveří punc výjimečnosti z vícero důvodů.

Live: Hrady CZ

místo: Veveří
datum: 11.-12. srpna 2023
vystupující: Kabát, Kryštof, Mirai, Tomáš Klus, Anna K., Wanastowi Vjecy, No Name, Skyline, Dymytry a další.
Na akci jsme neměli fotografa.

Kolegyně Hanka Bukáčková už před měsícem navštívila Točník, tahle reportáž ovšem bude drobátko odlišná. Popisovat, co jednotlivé kapely hrály, nemá až tolik smysl - festivalové sety ostatně bývají složené většinou z největších hitů. Jde tedy spíše o to vypíchnout různé zajímavosti, kterých si každý návštěvník hned nevšimne nebo si je nedá do souvislostí.

Na Veveří si lidi určitě v pátek všimli pozdějšího příjezdu Majka Spirita, který zavinila zácpa na D1. Byla to škoda, když totiž jeho kamarádi z Kryštof hráli hned asi dvě hodinky po něm a do svého setlistu zařadili pecku "Zatančím", mohli si zopakovat spolupráci z legendárního dvojkoncertu "Kryštof na Strahově". K tomu ale nedošlo.

Soutěž masek byla velmi úspěšná, kreativita Čechů nezná mezí a jejich humor také ne. Což však může být i na škodu. Hrady CZ jsou rodinný festival, a v publiku jsou tedy děti. A když se jako masky na pódiu ukážou i kluci, kteří jsou zcela nazí a pouze to nejcennější si zakrývají složenou papírovou čepicí, říkáte si, že nějaká hranice by zřejmě měla být.

Páteční headlineři Kryštof odehráli vystoupení, kterému cosi chybělo. Mám je opravdu rád, za třicet let existence nahráli spoustu hitů a povedených písniček, vyprodali Strahov a i na Veveří se hlavně jejich frontman Richard Krajčo snažil, co to šlo. Běhal, skákal, rozdával úsměvy na všechny strany, odezněla hromada pecek z celé kariéry skupiny, kouzlem nechtěného však už zapůsobil krátký proslov frontmana k závěru setu:

"Letos nás ještě uvidíte na několika koncertech s cimbálovkou Grajcar, na podzim už hrát nebudeme, protože budu mít taneční starosti (Krajčo bude účinkovat v letošním ročníku StarDance - pozn. red.). V příštím roce uděláme poslední Kryštof Kempy, dokud to ještě fyzicky zvládáme, a pak se uvidí." Jako by se Kryštof octl na určité křižovatce a přemýšlel, co dál.

Co konkrétně jeho koncertu chybělo, bylo poznat jak u následujícího vystoupení nejnenápadnější megahvězdy českého popu Anny K., tak - a to hlavně - u sobotního setu košické stálice No Name. Vždyť právě oni začínali prakticky ve stejné době jako havířovská parta, mají na svém kontě obdobné množství hitů. Sice nevyprodali Strahov, ale v České republice mají zase takovou popularitu, že o ní si Kryštof na Slovensku může nechat zdát. Navíc oba frontmani Richard Krajčo i Igor Timko jsou herci, práci s publikem zvládají na jedničku a marketing jakbysmet.

Jenže u Timka působila jeho prezentace i průpovídky daleko nenuceněji. Ani No Name s novými deskami vůbec nechvátají, ale letité hity hrají s více či méně pozměněnými aranžemi a při evergreenech "Život" nebo "Večnosť" i po letech neskutečně mrazí v zádech. O to víc jsem zvědavý za dva týdny právě na koncert Kryštof s cimbálovou muzikou z Dolních Bojanovic Grajcar. Byl bych strašně rád, kdyby moji domněnku o vybité baterce kapela v Telči rozdrtila na prach.

Z programového hlediska je pak ještě potřeba zmínit maskované metalisty z Dymytry, kteří svými peckami "Černobyl", "S nadějí" či "Strážná věž" dostatečně důrazně pozvali na svou podzimní narozeninovou akci do O2 areny. Ti největší tvrďáci však mají nejměkčí srdce, o čemž svědčí i charitativní spolupráce formace s nadací Avalone, která se soustředí na péči o popálené děti.

Sobotní podvečer na Veveří pak byl ve znamení souboje nastupující generace popových idolů z Mirai s rockovými legendami Wanastowi Vjecy a Kabát. Mirai měli show napulírovanou ze všech stran, efektů snad měli nejvíc ze všech a vše kolem se hemžilo reklamami na jejich podzimní čtyřkoncertní turné po halách.

Frontman Mirai Navrátil měl samozřejmě pod pódiem nejhlasitější a velmi početné, především dámské publikum. Jeho provokativní ležérní projev však byl častokrát i intonačně pod tónem a jediný opravdu pořádný ohlas u všech generací má zatím jen písnička "Když nemůžeš, tak přidej".

Na druhou stranu tahle kapela má všechno před sebou, tak se uvidí, jestli si lidé budou její songy zpívat i za třicet let. Jako tomu je u Wanastovek, jejichž frontman Robert Kodym je naopak zase ve velmi slušné formě a sypal z rukávu letité hity "Andělé", "Nahá", "Sbírka zvadlejch růží", "Kouzlo" či "Neděkujem, vypadněte!".

O závěrečném vystoupení Kabátu ani nemluvě. Hoši z Teplic ani nečekali na ohlášenou 22. hodinu. Jejich koncert začal intrem k "Banditi di Praga" o minutu dřív a pak nastala čirá radost z muziky, kterou si zpívaly všechny generace. Kabát se oprávněně nebojí do svého festivalového setlistu zařadit i novinky z poslední studiovky "El Presidento", Josef Vojtek mezi písněmi ani moc nemluvil, ale hlavně se pořád hrálo a zpívalo, a to pořádně ryčně.

Kabát by svými hity pohodlně naplnil už několik odlišných festivalových setů, pro letošek ale vybral ty správné pecky a kromě tradičních hitů "Dole v dole", "Corrida" či "Malá dáma" sáhl do archivu i po raritce "Já si kopu vlastní hrob" z alba "MegaHu".

Zatímco předchozí zastávky mohly oprávněně žehrat na velkou nepřízeň počasí, pro Veveří byla vymetená obloha naopak velkou výhodou. Pátek posloužil jako zahřívací kolo, v sobotu však už bylo okolí hradu narvané k prasknutí, takže kolabovaly mobilní sítě, občas i návštěvníci a trpělivost při odjezdu byla zapotřebí opravdu veliká - na výjezd z parkovacího pole se čekalo hodinu. K parkování taky směřuje asi jediná výraznější výtka: platit za každý vjezd 250 korun je ve chvílích, kdy se potřebujete narychlo a pouze krátce vzdálit z areálu, přes čáru.

Takovéto občasné výstřelky však na akce podobného obřího rozměru prostě patří a image povedeného festivalu by tím neměla utrpět.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mirai, Pam Rabbit, O2 arena, Praha, 30.11.2023
Naživo: Mirai odehráli v O2 areně jen lehce nadprůměrný koncert Po více než roce se do libeňské arény vrátila skupina Mirai, která zde zakončila své halové turné, dosud největší, na jaké se kdy vydala. A možná trochu paradoxně u toho působila docela unaveně. Alespoň do doby, než ji nahoru... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2023 13:00 v sekci Naživo
0
Lenny Kravitz zahraje na Colours of Ostrava
Lenny Kravitz zahraje na Colours of Ostrava Legendární umělec Lenny Kravitz hraje na evropských festivalech jen zřídka. Během svého nadcházejícího turné však vystoupí v České republice! Colours of Ostrava, které se budou konat 17. až 20. července 2024 v Dolních... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2023 11:01 v sekci Novinky | Tiskové zprávy
0
Guided By Voices - Nowhere To Go But Up 8/10
Recenze: Guided By Voices si na desce "Nowhere To Go But Up" pohrávají se žánry, stále to jsou ale ti staří, dobří GBV Guided By Voices letos oslavili své čtyřicáté výročí na scéně. Plodná sestava v čele s Robertem Pollardem svým třicátým devátým albem (a to letos vydala už dvě další!) dokazuje, že nadále drží pochodeň indie rocku. I na... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2023 08:00 v sekci Recenze
0
Jakub König, Marie Puttnerová, Palác Akropolis Praha, 29.11.2023
Naživo: Jakub König pokřtil "Hvězdy" v posvátným přítmí Akropole Letošní rok byl bohatý na fantastická domácí alba. A kdybych měl vybrat dvě podle mne úplně nejlepší, bez váhání budu jmenovat "Laila Tov" Marie Puttnerové a "Hvězdy" Jakuba Königa. A co může být víc než koncert, na kterém... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2023 20:34 v sekci Naživo
0
Pohled do českých hitparád - 47. týden 2023
Českému éteru nově kraluje Lost Frequencies, nejhranější domácí skladbu má Jelen Naše rádia hlásí změnu na vedoucí příčce jak v hlavním žebříčku, tak v paralelním pořadí tuzemských hitů. Lost Frequencies vítězí zásluhou skladby "The Feeling", na celkové třetí místo poskočila v týden svého koncertu v... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Kryštof pěje ódy: "Život je krásný" (26.10.2023 10:11)
- Skupinu Dymytry opouští její zpěvák Protheus (05.10.2023 11:12)
- Kryštof chystají "Poslední výstřel" svých kempů (14.09.2023 08:13)
- Hudební festival Hrady CZ zakončí svoji letošní pouť na Bezdězu s kapelami Kabát, Kryštof a Mirai (29.08.2023 16:22)
- Naživo: Povedený koncert skupiny Kryštof s Grajcarem v Telči narušila průtrž mračen (27.08.2023 17:13)
- Hudební festival Hrady CZ rozezní Bouzov s kapelami Kabát, Kryštof a Mirai (22.08.2023 14:30)
- Festival Hrady CZ s kapelami Kabát, Kryštof a Mirai putuje po Moravě na Hradec nad Moravicí (16.08.2023 10:11)
- Hudební festival Hrady CZ se tento týden přesouvá na Moravu na Veveří s kapelami Kabát, Kryštof a Mirai (07.08.2023 14:59)
- Hudební festival Hrady CZ dobývá Rožmberk nad Vltavou s kapelami Kabát, Kryštof a Mirai (02.08.2023 11:14)
- Putovní hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu přesouvá na Švihov s kapelami Kabát, Kryštof a Mirai (24.07.2023 12:49)

ALBUM TÝDNE 48/2023

Barbora Mochowa
Will-o'-the-Wisp

Pražská zpěvačka Barbora Mochowa sice v roce 2020 vydala desku s písněmi Leonarda Cohena, ale na klasické autorské album jsme museli počkat celých sedm let. Její skvělý debut "Waiting For The White Raven" vyšel už v roce 2016 a teprve nyní na něj navazuje novinkou "Will-o'-the-Wisp".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 02.12.
Jelen (CZ) (O2 Arena, Praha)
Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Burian Ewa Farna Like She Lucie Vondráčková The Beatles Ben Cristovao Kryštof Jana Uriel Kratochvílová Viktor Sheen Milly Honsová Sia Taylor Swift AC/DC Helena Vondráčková Lady Gaga Madonna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu