shop.musicserver.cz
Buddy Guy, Kongresové centrum, Praha, 16.7.2023

Buddy Guy v Kongresovém centru zvedal lidi ze sedaček. Bluesová kytarová legenda se loučila s grácií

Vydáno: 18.07.2023 13:30 v sekci Naživo - Tomáš Rozkovec | foto: Petr Čejka / musicserver.cz

Tak nám ty počty aktivních světových hudebních velikánů povážlivě řídnou. Máme to štěstí, že Praha, coby centrum kulturního dění, obvykle bývá zahrnuta do kalendářů rozlučkových turné. Měli jsme tak to štěstí se v neděli rozloučit i s mistrem bluesové kytary Buddym Guyem. A rozlučka to byla parádní.

Live: Buddy Guy

support: Tom Hambridge
místo: Kongresové centrum, Praha
datum: 16. července 2023
Fotogalerie

Tom Hambridge, Kongresové centrum, Praha, 16.7.2023
© Petr Čejka / musicserver.cz
Začátek večera obstarala příjemná půlhodinka se dvěma členy protagonistova doprovodného bandu, a to s producentem, autorem a dlouholetým spolupracovníkem Tomem Hambridgem, který jej doprovází na bicí. Ten spolu s klávesistou dokázal, že buben, hlas a skvělý klavírní doprovod můžou znít jako pravé a mnohdy i veselé blues.

V neděli 16. června, kdy v Česku panovaly tropické teploty, vystoupil v rámci svého turné "Damn Right Farewell" ve slušně zaplněném Kongresovém centru muž, který toho dokázal fakt hodně. Držitel osmi cen Grammy, ocenění za celoživotní dílo, amerických cen za hudební přínos National Medal of Arts a Kennedy Center Honors, muž, kterému patří dvacátá třetí příčka v žebříčku "100 největších kytaristů všech dob" časopisu Rolling Stone a podobně oceněná skladba "Stone Crazy" okupuje osmasedmdesáté místo v anketě "100 nejlepších kytarových písní". V roce 2005 byl Ericem Claptonem a B.B. Kingem uveden do Rokenrolové síně slávy. S takovýmto curriculum vitae vstupoval na pódium Buddy Guy.

Americký kytarista a zpěvák, představitel chicagského blues, který ovlivnil generace kytaristů včetně zmíněného Claptona, Jimiho Hendrixe, Jimmyho Page, Keitha Richardse, Stevieho Raye Vaughana či Jeffa Becka, se postaral o velkolepé entrée, během něhož se hned v první minutě svého působení dočkal prvního potlesku vestoje. Ten večer rozhodně ne posledního.

Buddy Guy, Kongresové centrum, Praha, 16.7.2023
© Petr Čejka / musicserver.cz
Možná by někdo čekal rozklepaného staříka, jenž by měl ve svém věku jistě nárok na osobního asistenta, který ho na scénu dovede či doveze (jako v případě B.B. Kinga). Místo něj přišel pokorný, usměvavý muž v bílých kalhotách, bílé košili s nezbytnými tmavými puntíky a s bekovkou stejné barvy na hlavě. Oplýval vitalitou a sršel ostrovtipem, za který by se místy nemuseli stydět ani místní dlaždiči. Rozhodně byste neřekli, že mu za pár dní bude osmdesát sedm let.

Úctyhodný věk, navíc když si uvědomíte, že když se on narodil, nebyl s největší pravděpodobností naživu nikdo z návštěvníků... a vlastně nestála ani budova, ve které hrál. Ta mu na příštích osmdesát minut poskytla zázemí pro jeho rozlučkový koncert s českými příznivci. Mezi přítomnými bylo však i velké množství cizinců.

Guy se za doprovodu své úžasné kapely hned pustil do práce. Rozezněl svého krémově zabarveného Fendera Stratocastera. A nutno uznat, že zvuk měl brilantní. Jednou hladivý, jindy řezal jako žiletky, ale každým tónem vyprávěl rozmanité, osobité příběhy. Mistr skvěle pracoval s dynamikou svého nástroje, a to s citem milence, jenž laská tělo své milované, tu něžně s láskou, tu drsněji s vášní spalujícího ohně.

Mezi tím vším jaksi nebluesově bavil publikum vtipnými hláškami, gesty a dalšími vsuvkami, čímž dokázal jindy teskný žánr povýšit na zábavnou show. Leč pozor, stále vkusnou a stylovou.

Buddy Guy, Kongresové centrum, Praha, 16.7.2023
© Petr Čejka / musicserver.cz
Všechny tyto polohy vystřídal během úvodní "Damn Right, I've Got the Blues", a když konečně rozezněl svůj hlas, tak kdybych měl na hlavě klobouk, smeknu! Tak jistý, silný, sytý vokál jsem v jeho věku nečekal. Stejně jako u kytary i své hlasivky přepínal do piana a zpět do forte. Od znělého projevu volně přecházel do křehkého falzetu. Neskutečné.

Jeho styl je jedinečný. Jeho hudba je široce rozkročena od nejtradičnějšího, čistého blues až po kreativní, nepředvídatelné a radikální gumbo blues, avant rock, soul a free jazz, které se mění s každým vystoupením.

Některé věci však zůstávají - třeba láska ke dřevnímu blues. Zazněla tedy například pokorně zahraná "Hoochie Coochie Man" od Muddyho Waterse, okomentovaná slovy: "Nejel jsem tak daleko, abych tu píseň posr… Oh Shit!" Celá první polovina setu byla věnována právě legendám, jež ho formovaly: jména jako Little Milton, Willie Dixon, John Lee Hooker či zmiňovaný Muddy Waters.

Hned ve třetí "She's Nineteen Years Old" se zaskvěl moderním kytarovým sólem člen doprovodného bandu, jemuž Guy hrál úslužně jen beglajty. Došlo i na exhibici točení kytarou kolem své osy à la ZZ Top. Následně se předvedl klávesista - vysekl nádherné sólo na instrument s Hammondovým rejstříkem.

Buddy Guy, Kongresové centrum, Praha, 16.7.2023
© Petr Čejka / musicserver.cz
To však nebyl exhibicím konec. Buddy Guy potvrdil svoji pověst baviče. Nejen že se snažil rozezpívat hlediště, ale jako poctu Jimimu Hendrixovi zahrál skladbu "Voodoo Child (Slight Return)", v níž předvedl nejen správně špinavý kytarový styl, ale i pověstnou hru zuby. Poté použil svého fendera jako cimbál a paličkou rozezníval struny do známého riffu od Cream či The Rolling Stones. A když už mu nestačila palička, začal sólovat údery ručníku.

Poslední dvacetiminutovka lehce ztratila tah, to když se hlavní tahoun večera rozpovídal o svém dětství, přátelích a zazněly pouze úryvky písní, jež opět přecházely do moderované části. Pak odvyprávěl příběh o své matce a zrcadle a vysekl krásně křehkou "Skin Deep", zpívanou jemným a emotivním falzetem. Jeden z vrcholů večera. Mimochodem, musím opět pochválit brilantně čistý zvuk, který je v Kongresovém centru opravdu jedinečný.

Další vrchol přišel, když Buddy sestoupil z pódia a počal sólovat v uličce mezi jednotlivými sektory. Jen tak, ledabyle stoupal sálem vzhůru a s ním se stavěli na nohy okolo sedící diváci. Jak sestupoval dolů, většina se na svá místa již nevrátila a před jevištěm se utvořil poměrně značný hlouček - nebo spíš shluk - natěšených lidí.

Buddy Guy, Kongresové centrum, Praha, 16.7.2023
© Petr Čejka / musicserver.cz
To se už dostáváme na samý konec rozlučkového koncertu. Při posledním songu "I Let My Guitar Do the Talking" dojde na závěrečný jam. Během něj Guy symbolicky předává štafetu mladšímu kytaristovi doprovodné skupiny a ten hraje sólo namísto něho. Zatímco se hlavní hvězda loučí se svými fanoušky s pocitem, že blues je v dobrých a schopných rukou.

Buddy Guy hází trsátka do davu a posledním zamáváním dává publiku najevo, že se loučí. Připomíná příchozím, že je miluje. Byla to procházka bluesovou historií, muzikant často hrál jen úryvky melodií, přepouštěl jednu skladbu do druhé. Předváděl pro tento styl někdy až extrémní variace, mnohdy zastavil svou kapelu na pětníku. A nyní odchází ze scény. Navždy? Pravděpodobně. Standing ovation. Nezapomenutelný zážitek.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Guns N' Roses - The General 6/10
Audio: Singl "The General" od Guns N’ Roses je sice velkolepý, ale ne zrovna povedený O chystané nové desce Guns N’ Roses v sestavě s klasickými členy Axlem Rosem, Slashem a Duffem McKaganem, se spekuluje už nějakou dobu. Ze strany skupiny je zatím ticho po pěšině, i tak už ale postupně vyslala do světa trojici singlů... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2023 15:00 v sekci Audio / Video | Audio
0
Emeli Sandé - How Were We To Know 8/10
Recenze: Emeli Sandé na desce "How Were We To Know" kraluje svým úchvatným hlasem Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 7.12.2023
Naživo: Jak se Tata Bojs loučili s Divadlem Archa Zatímco loni v těchto prostorách Tata Bojs zavzpomínali na album "Kluci kde ste?" a loučili se s klávesákem Jurou Hradilem, kterého posléze nahradil Matěj Belko, letos dávali sbohem přímo Arše. Ne té Noemově, ale pražské. A... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 12:45 v sekci Naživo
0
Mark Lanegan - Zpívej pozpátku a plač 10/10
Hudba v tisku: Mark Lanegan je v syrové autobiografii "Zpívej pozpátku a plač" krutý k sobě i ke čtenáři Mark Lanegan vždy bude patřit mezi nejvýraznější hlasy grunge. Kariéru si vybudoval se Screaming Trees, zároveň si ale prošlapával i sólovou cestu - a ta mu vynesla ještě více slávy. Jeho život ovšem provázela spousta démonů,... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover
Rozhovory: Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover Cocotte Minute mají venku EP "Zllá láska", které obsahuje tři novinky. Kromě autorských písní "Řeka" a "Černý šaty" je v tracklistu taky cover hitu "Milujem se čím dál víc" od Petra Kotvalda. O tom, jak fanoušci kontroverzní song... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- The Rolling Stones vydají živák "Hackney Diamonds" a vyrazí na turné (03.12.2023 12:55)
- Ani Viktor Sheen nesesadil Viktora Sheena z čela české albové hitparády (16.11.2023 16:00)
- Nové desky 44/2023 - od Cold War Kids přes Jung Kooka po Static-X (08.11.2023 21:30)
- Ani The Rolling Stones nesesadili Viktora Sheena z čela domácí albové hitparády (03.11.2023 07:30)
- Video: The Rolling Stones s Lady Gaga zahráli "Sweet Sounds Of Heaven" naživo. A je to strhující paráda (27.10.2023 14:00)
- Nové desky 42/2023 - od The Rolling Stones přes Blink-182 po Samphu (25.10.2023 20:30)
- Recenze: Deset bodů je skoro málo. Nonšalantní The Rolling Stones na "Hackney Diamonds" ukazují, že nostalgii nepotřebují (23.10.2023 00:00)
- Audio: Rolling Stones si do studia pozvali Lady Gaga a Stevieho Wondera. Výsledkem je jiskřivá balada "Sweet Sounds of Heaven" (29.09.2023 07:38)
- Na novince Rolling Stones hostují i Paul McCartney, Lady Gaga, Elton John a Stevie Wonder (19.09.2023 13:12)
- The Rolling Stones představili "Angry", první singl z alba "Hackney Diamonds". To vyjde 20. října (06.09.2023 17:26)

ALBUM TÝDNE 50/2023

Emeli Sandé
How Were We To Know

Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v podání umělkyně se strhujícím vokálem, které jen tak nezestárnou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Viktor Sheen Lucie Vondráčková Taylor Swift Madonna The Beatles Kryštof Ewa Farna Lady Gaga Ben Cristovao Adele Milly Honsová AC/DC Burian Like She Sia Jethro Tull
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu