shop.musicserver.cz
Mad Cool Festival - den první, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023

Na španělském Mad Cool Festivalu se první den představili Robbie, Lizzo i tanečník Lil Nas X

Vydáno: 01.08.2023 16:46 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: facebook.com/MadCoolFestival

Vítejte v Madridu! Zdejší Mad Cool Festival se během pár let etabloval na festivalové mapě Evropy s nebývalou důrazností a seznam taháků, které vozí, zaplavil sociální sítě, protože plakát sdíleli mnohdy i lidé, kteří tam reálně nejezdí. Hvězd dorazilo obrovské množství, ale přece jen - stojí ten hype za to?

Live: Mad Cool Festival - Den první

místo: Oblast Villaverde Alto, Madrid, Španělsko
datum: 6. - 8. července 2023
vystoupili: Robbie Williams, Sam Smith, Red Hot Chili Peppers, The Prodigy, Rina Sawayama, Lizzo, The 1975, Machine Gun Kelly, King Princess, City And Colour, Liam Gallagher, Years & Years, Lil Nas X, Bombay Bicycle Club, Deus, Night Club, Ava Max, Mumford & Sons, Kaleo a spousta dalších

setlist Robbie Williams: Hey Wow Yeah Yeah, Let Me Entertain You, Land Of 1000 Dances (Chris Kenner cover), Monsoon, Strong, Come Undone, Do What You Like (Take That song), Could It Be Magic (Barry Manilow cover), Don't Look Back In Anger (Oasis cover), The Flood (Take That song), Love My Life, Candy, Feel, Kids, Rock DJ, No Regrets, She's The One (World Party cover), Angels
setlist The 1975: Looking For Somebody (To Love), I'm In Love With You, Oh Caroline, Happiness, Me & You Together Song, It's Not Living (If It's Not With You), If You're Too Shy (Let Me Know), An Encounter, Robbers, About You, Somebody Else, I Always Wanna Die (Sometimes)
setlist Machine Gun Kelly: Papercuts, El Diablo, Maybe, Concert For Aliens, Danza Kuduro (Don Omar cover), F*ck You, Goodbye (The Kid Laroi cover), Drunk Face, Nothing Inside, Kiss Kiss, I Think I'm Okay, Emo Girl, Bloody Valentine, Floor 13, Forget Me Too, 5150, Make Up Sex, My Ex's Best Friend

Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
To máte tak. Při plánování letošního festivalového léta došlo mimo jiné při postupném odhalování jmen, která budou tou dobou korzovat Evropu, k rozhodnutí, že po fantastickém koncertě Lizzo v Torontu je potřeba ji zažít znovu. A k tomu ještě přidat rappera známého jako Lil Nas X, který je zejména v Americe obrovsky populární a vystoupení v Evropě jsou u něj, podobně jako u většiny umělců z hiphopové scény, poměrně vzácná.

Jenže problém - při zveřejnění termínu obou vystupujících se ukázalo, že na nejlépe dostupném polském Open ‘Er festivalu budou přesně v ten stejný den, kdy bude ve Varšavě Beyoncé. Jak se ukázalo o mnoho týdnů později, kdy už byl seznam kompletní, jet do Gdyně jen na dva dny ze tří a vidět Kendricka Lamara, Arctic Monkeys nebo zpěvačku SZA by vůbec nebyl špatný plán, navíc by to vyšlo mnohem levněji.

Jenže když se jednou rozhodnete, že cíl je jasný a ten se tady splnit nepodaří, bylo na čase objevovat jiné varianty. Alternativní možnost v podobě Mad Cool Festivalu v Madridu zněla skvěle. Festival rok co rok přiváží fenomenální jména, která pod otevřeným nebem hrají málokdy, a skoro vždycky se mu povede dotáhnout někoho, kdo si to následně až do střední a východní Evropy už nezamíří. Tak tedy: Saludos a españa!

Praktické tipy aneb Než koupíte lístek

Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
• Line-upem se při nákupu řiďte minimálně a nečekejte na to, až budou zveřejněny všechny kapely, protože stejně spoustu z nich neuvidíte. Navíc se akce vždy zhruba dva měsíce před začátkem vyprodá, ideální doba pro koupi lístku je tedy březen, přičemž jako obvykle platí čím dřív, tím líp (a levněji). Na žádost o akreditaci pro novináře do dnešního dne nikdo neodpověděl, za lístek tedy dáte cca 6 000 Kč. Avšak pozor, vytištěné PDFko po nákupu není podstatné, důležité je, že vám nejpozději měsíc před festivalem má do schránky dorazit balíček ze Španělska, kde najdete přímo pásku na ruku i s čipem. Zasílání do České republiky není problém, jen musíte kupovat vstupenky s dostatečným předstihem, aby vám páska stihla dorazit.

• Line-up je vždycky bombastický a pohled na něj bere dech, nemusíte tedy na jeho zveřejnění čekat, protože naprostá většina lidí si tady vybere. Najdete tu pop, rock, indie, r’n’b, rap, spoustu taneční hudby a nějaké ty lokální umělce, těch je ale minimum. Cílí se na mezinárodní klientelu, létá sem velké množství lidí z Velké Británie, Švédska a dalších zemí. Nenajdete zde však metal.

Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
• Stanové městečko tady neexistuje, musíte se tedy ubytovat někde v Madridu. Pokud je vaší jedinou podmínkou, že chcete spát na pokoji sami, jinak vám na pohodlí a službách nezáleží, počítejte zhruba s cenou čtyři až pět tisíc korun za čtyři noci a přibližně hodinovým dojížděním na festival. Sdílené pokoje s cizími lidmi jsou levnější, ale doporučit je nelze, často se jedná o místa, kde si nemůžete zamknout cennosti, a už jsme v nich v minulosti v Německu byli okradeni.

• Metro je v Madridu v době konání posíleno a jezdí z festivalu až do čtyř do rána. Co už vám ale nikdo neřekne, je, že posílená je pouze jedna trasa a navíc se na ní místo asi dvanácti zastávek staví jenom třikrát. Ostatní trasy metra končí o půl druhé ráno, tedy ještě před koncem programu.

• Pozor si dejte i na to, zda vám časově lícuje přílet do Španělska s cestou k ubytování a možným check-inem - některá místa umožňují se ubytovat třeba pouze mezi 14. a 20. hodinou. Využíváte-li Booking.com, pak dejte pozor ještě na to, že řada ubytování má tendenci psát vám ještě před příjezdem zprávy a některá dokonce umožňují vaši rezervaci úplně zamítnout, aniž by uvedla důvod, proč tak činí. I to se nyní stalo.

Robbie Williams, Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
Mad Cool Festival je typ akce, kterou lze označit jako "všechno najednou". To znamená, že začíná až v šest večer a končívá kolem druhé ranní. Na osmi pódiích přitom proti sobě naskládá tolik hvězd, že se vám vaši oblíbenci vždycky budou časově krýt, ať už preferujete kohokoliv. Například letos bylo nutné zvolit z těchto dilemat: Robbie Williams vs. Rina Sawayama, Mumford & Sons vs Kaleo, King Princess vs. City And Colour, Red Hot Chili Peppers vs Ava Max a to ani zdaleka není všechno. Uvedena jsou zde ale jen dvě největší jména, vždy se tam nachází ještě několik dalších pódií, takže reálně vybíráte třeba z pěti variant.

Pokud jste typ návštěvníka, který chce vidět ideálně všechno, co vidí i na plakátě, pak toto není festival pro vás. Vybírejte tedy z alternativ konajících se po Evropě v podobný termín - Colours Of Ostrava, slovenská Pohoda, dánský Roskilde nebo asi nejlepší varianta v poměru cena/výkon - polský Open 'Er. Ten sice muzikantů doveze méně, ale začínají hrát už po obědě a většinu z nich uvidíte.

• Ať už nakupujete a zařizujete ohledně festivalu cokoliv, ideálně mějte vedle sebe někoho, kdo vám kouká přes rameno. V opačném případě se může stát, že nakoupíte blbě a třeba stejně jako pisatel až u terminálu na letišti před odletem zjistíte, že jste si letenku pořídili na jiný den. "I'm an idiot, nice to meet you", vol. 2. Jo, je to vtipné, ale jen do chvíle, než se vám to stane taky.

The Offspring, Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
• Co v takovou chvíli můžete dělat? Pokud letíte se společností Iberia a koupili jste jako většina lidí lístek bez možnosti vrácení či změny termínů a dalších pojištění, protože chcete ušetřit, máte tyto možnosti: na Terminálu 2 si vás budou přehazovat od přepážky k přepážce jako horký brambor, pracovníci letiště ale údajně nemají k dispozici systém, který by změnu letenky mohl provést. V danou chvíli se podařilo zjistit, že letadlo startující za hodinu ještě má volná místa uvnitř, na přepážce sloužící k last minute nákupům se ovšem ukázalo, že za takovou letenku zaplatíte přes 10 000 Kč. Číslo na španělský helpdesk od jednoho z ochotnějších pracovníků příliš nepomohlo - když už se konečně dovoláte, tak tam nikdo nemluví anglicky.

Existuje ale ještě druhý španělský helpdesk s jiným telefonním číslem, které najdete na jejich webu, kde už anglicky mluví. Tamní paní sice byla schopna změnu technicky provést, znamenalo by to ale doplatit si za jednosměrnou letenku přibližně 7 500 Kč. A to už jsou peníze, které stála zpáteční letenka do Madridu se vším všudy. Výsledkem tedy bylo letět nakonec až následující den, proto tady dojmy z Machine Gun Kellyho, The 1975, City And Colour, The Offspring a dalších bohužel nenajdete. Pokud se vám tedy podobná situace někdy stane taky nebo zkrátka jen u nákupu letenek budete přemýšlet, zda si za "prémiové" služby připlatit, tak teď už víte, co a jak, když se něco pokazí.

The Offspring, Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
• MHD přímo v Madridu je poměrně komplikovaná. Existuje tam více variant a společností, kterými můžete po městě cestovat, a na každou potřebujete jiný typ lístku. Nejjednodušší je využívat pouze metro, případně k tomu navazující autobusy, na ně si na každé zastávce můžete zakoupit červenou kartičku, kterou je pak možné nabít buď na až deset jízd dopředu nebo můžete zvolit permanentku na daný počet dní. Jednoznačné doporučení neexistuje, musíte si dopředu spočítat, kam a jak často budete jezdit, a podle toho nakupovat. Zvláštní upozornění platí pro vlaky s označením "C", tedy například C47. Na ně zdejší červená lítačka neplatí, musíte si proto koupit kartičku úplně jiného typu v úplně jiných automatech a teprve poté vás turnikety pustí dál.

• Pokud je to aspoň trochu možné, nejezděte ani autobusy. Na rozdíl od metra na ně absolutně není spoleh, a ať už cestujete přes den, nebo uprostřed noci, jakýkoliv jejich příjezd budete mnohokrát očekávat úplně marně.

Machine Gun Kelly, Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
• Uber ani taxíky přes aplikaci v telefonu uprostřed noci nepřivoláte. Platbu kartou v appce totiž zdejší řidiči neakceptují, chtějí jen hotovost. Tu vám ale zase neumožní zvolit samotná aplikace, protože dle ní prý tato varianta není konkrétně ve Španělsku možná. Řešením je tedy postavit se hezky ke krajnici a pěkně postaru mávat palcem. A když někdo zastaví, cenu za cestu s ním usmlouvat ještě před nástupem do vozu.

• Na festival samotný je možné vnášet půllitrové plastové flašky s pitím bez uzávěru, možné je vzít si s sebou i drobné občerstvení. Průhledné batohy jako na Rock im Parku či jinde nepotřebujete.

• Platí se pouze systémem cashless, tedy neoblíbeným čipem, který je součástí náramku. Kartu, hodinky ani hotovost tady nevyužijete. A jak už to tak u těchto systémů bývá, i tady si vymysleli vlastní specialitu, kdy za navrácení nevyužitých peněz platíte poplatek, systém akceptuje podání žádosti o vratku pouze do 14 dní po akci a peníze samotné dorazí na váš účet se zpožděním. Dle diskuzí s místními na ně návštěvníci loni čekali přibližně osm (!!!) měsíců. Letos bylo slíbeno učinit tak dříve, nicméně v době vydání tohoto článku zatím stále nedorazily.

• Festivalová trička se vyprodávají rychle, kupujte je ideálně hned první den. Merch samotných vystupujících bývá k dispozici bez problému i v jiných dnech, než kdy daná kapela hraje.

Machine Gun Kelly, Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
• Na Facebooku existuje skupina Mad Cool Festival - English Speakers. Přidejte se tam a dotazy pište do chatu. Občas někdo z návštěvníků i odpoví a může se to hodit.

• Sociální sítě festivalu spravují lidé, jejichž jedinou starostí je dát tam fotky a mít všechno sluníčkové. Že byl bez náhrady zrušen koncert velkého taháku v podobě Riny Sawayamy, se dozvíte až z nápisu na její stagei v čase, kdy má hrát. A že z line-upu vypadli The Blessed Madonna a náhradou je DJ Romy, poznáte tak, že se v den jejich koncertu objeví nový časový harmonogram a vy si ho porovnáte s tím starým. Žádná omluva, žádné vysvětlení, nic. Na negativní komentáře správci neodpovídají, na slušně položené, relevantní dotazy typu "Kde seženu pitnou vodu?" také ne, sami praktické informace nesdílejí. Važte si proto social media managerů vašich oblíbených festivalů, kteří tu práci dělají lépe! Není a nebude to samozřejmost.

• Jestli si myslíte, že je dobrý nápad tancovat na festivalu do dvou do rána a pak spěchat na letiště, abyste stihli ranní letadlo do Prahy v šest a mohli jít večer znovu na koncert, tak není.

Machine Gun Kelly, Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
Pro letošek se Mad Cool Festival přesunul na nové místo, oblast blízko zastávky Villaverde Alto tak pohltila kolem osmdesáti tisíc návštěvníků. Ti všichni se pohybovali v areálu, v němž se organizátoři rozhodli dát záchody jen na jedno místo, a to přímo doprostřed, a k nim dali jeden jediný vchod. Dopadlo to samozřejmě tragicky a bylo to o to horší, když se provoz na nich rozhodli řídit sekuriťáci.

O mnoho lépe na tom nebyly ani stánky s jídlem, i ony byly jen v jedné oblasti. A jestli byste tady čekali paellu a podobné speciality, nechte si zajít chuť, na fesťáky do Španělska se kvůli jídlu nejezdí. Mají tady všechny smažené klasiky, které si dáte kdekoliv jinde, asijskou kuchyni nebo třeba bagetu se salámem. Dáte za to o pár korun méně než třeba v Německu, ale nijak zvlášť si nepochutnáte. Největší specialitou je Crunchy Ternera, což je v podstatě burger s mletým masem a zeleninou a opečenými plátky brambor jako přílohou, který je místo housek tvořen jakýmsi croissantem z listového těsta. A není to žádný zázrak.

Pokud ale pomineme hudební program, tak skutečným gamechangerem se tady stává trávník. A je to tak převratná a zásadní inovace, že si vysloužila dokonce samostatný článek.

Po neuvěřitelných lapáliích při samotném cestování se nakonec reálný příchod do areálu časově setkával s druhou půlkou koncertu Lizzo, která prý podle příznivců ve stejnou dobu hrajících Sigur Rós opodál prý byla tak nahlas, že jim ten zážitek nechtěně pokazila. Nova Twins tou dobou byli ještě o kus dál... a ano, už i tady bylo zase nutno vybírat priority.

Lizzo, Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
Lizzo zůstává z této trojice nejvzácnější a skvělé na Mad Cool Festivalu je, že jsou prostory pod pódiem tak obrovské, že když chcete, můžete na ni i v případě pozdního příchodu koukat třeba už z páté řady. Něco takového řada open-airů neumožňuje.

Oceňovaná zpěvačka tentokrát byla oblečena do zlatých šatů s třásněmi a na jeviště, které bylo skromnější než to v Torontu, se musela vejít ona, její podobně rozměrově výraznější tanečnice, kapela i nějaké ty rekvizity. Nechybělo nic. Kousek "Yellow" od jejích milovaných Coldplay, sólo na blyštící se flétnu, podepsání pouzdra na flétnu jedné z fanynek, twerkování a samozřejmě její fenomenální zpěv.

Pozdní příchod nevadil, i tak jste okamžitě pocítili tu pozitivní atmosféru v davu. Bylo to jako hodit šuměnku do vody. "Truth Hurts", "Good As Hell", "I Love You Bitch" nejprve v klavírním podání, vzápětí jako roztucaná taneční vypalovačka a na závěr samozřejmě "About Damn Time". Bylo by krásné mít možnost vidět celý set, ale osud tomu tak bohužel nechtěl, takže zhruba půlhodinka musela stačit. I tak to ale bylo opět naprosto vynikající. Na co čeští promotéři ještě čekají? Až bude za zenitem a spadne jí cena? Dejte ji těm lidem hned!

Jedno z velkých dilemat se rozčíslo vzápětí. Vystoupení Riny Sawayamy, jednoho z největších taháků, totiž bylo bez náhrady na poslední chvíli zrušeno a nikdo neví proč. Sociální sítě Mad Coolu mlčely, diváci to zjistili až ve chvíli, kdy uviděli nápis na pódiu, kde měla původně hrát.

Prostor tak dostal Robbie Williams. Byl samozřejmě skvělý, jen tam byl problém v tom, že to bylo skoro na chlup stejné jako na jaře v Krakově. A to včetně takových detailů, jako bylo zastavení "Monsoon" v úvodu a vymlouvání se na covid, prostředníčku v oku na adresu Take That, zastavení klipu na údajném zadku Robbieho nebo vykecávání se s padesátníkem v první řadě o tom, jak těžké to zpěvák měl, když všechny pěvecké party zpíval Gary Barlow.

Koho zajímá, s jakým programem Robbie aktuálně objíždí Evropu, nalistuje si podrobnosti v příslušném textu. Nicméně zjištění, že i ty nejlepší vtípky a naprosté detaily jsou na každé štaci úplně totožné, bylo jako symbolické rozbití zrcadla. A samozřejmě, dělá to takto naprostá většina umělců, ovšem zrovna u někdejšího bouřliváka chcete, aby to bylo opravdové. Iluze se tedy vytratila, byť je zase pravda, že asi třetinu vtípků vymyslel v Polsku přímo na místě a tam také zůstaly.

Show jako taková samozřejmě zůstává skvělá, miláčkovi nejen britského publika to i v Madridu, kde se dva dny předtím poflakoval na jachtě, zpívá jedna radost a jeho charisma zůstává odzbrojující. Jen to zkrátka bylo úplně totéž, snad jen s tím rozdílem, že fanynka, které věnoval "She's The One", byla pochopitelně jiná (a mladší) než v Polsku, a tak si zpěvák zažertoval na téma věku přítelkyň Leonarda DiCapria.

A také když se v závěru zpívalo sborově "Angels", měl ten chorál o něco větší sílu než v Praze, Krakově i Budapešti, kde to sice bylo silné, ale ne až tak moc. Už ale samozřejmě zamrzelo, když na konci vynechal jindy hrané "Eternity", "Old Before I Die", medley největších hitů a také když si na cover Oasis, kterým demonstroval svůj někdejší úspěch na Glastonbury, nepozval tou dobou už možná i přímo na festivalu se nacházejícího Liama Gallaghera, aby tomu dodal šťávu. Vždyť to by byla naprostá senzace!

Robbie Williams, Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
Souběžně s jeho setem se na menším pódiu ukázali také Maxïmo Park, skutečnou perličku si ale organizátoři nechali jen pro ty největší fajnšmekry v dalším skvělém nápadu, kterým by se mohli inspirovat i pořadatelé ostatních festivalů. Pódia číslo šest, sedm a osm zde jsou totiž vymyšlena tak, že jsou naskládána přímo vedle sebe v obrovském stanu, který svými zdmi odděluje jedno od druhého.

Hrají na stejnou světovou stranu a střídají se tak, že buď hraje šesté a osmé a to sedmé mezi nimi zvučí, nebo opačně, takže se vzájemně neruší. Diváků se tam mnoho nevejde, pro představu si zkuste podělit Forum Karlín na polovinu a máte zhruba prostor, který lidé zaberou. Pokud je jich tam moc, ochranka je už u vstupu nepustí. Skvělé řešení, kdy máte rázem tři krytá menší pódia pod jednou střechou a intimní atmosféru na každém vystoupení.

A jedno takové tam odehrála i Stacey Ryan, malý popový objev z Kanady, který má za sebou jedno EP s několika solidně hitovými songy, které se vám do hlavy zapíšou rychleji než trochu podle mustru zpívající konkurentka Mimi Webb, která tady mimochodem zpívala taky, těsně před Lizzo. Stacey kolem sebe má doprovodnou kapelu, sama hraje na klávesy, a když chce, vystřihne pěvecké sólo, s nímž studiové nahrávky nepočítají, a tak fanoušci tleskají po právu. Parádní bonbónek před koncem noci. Kdo pořád nemá ve svých playlistech dostatek popových zpěvaček, ať jí zkusí dát šanci.

Posledním vystupujícím byl od jedné do druhé hodiny ranní Lil Nas X, velká vzácnost na letošních evropských pódiích. A také jedna z mála hvězd, která se v posledních letech v podstatě z ničeho vyškrábala až na vrchol hitparády Billboard a se svým největším hitem tam zůstala celých devatenáct týdnů roku 2019.

Robbie Williams, Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
A tuto skutečnost je potřeba pochválit, protože podle analytiků nejdůležitější hitparády v Americe se množství do té doby neznámých umělců, kteří se vyšplhají až na první místo tohoto žebříčku, rok od roku snižuje. To proto, že momentální nikoliv hudební, ale technologické trendy stojící na algoritmech novým umělcům příliš nenahrávají, a tak jsou víceméně čerstvá jména jako The Kid Laroi, Morgan Wallen nebo Metro Boomin' jen ojedinělou výjimkou v moři zavedených gigantů typu Miley Cyrus nebo Taylor Swift.

I proto pisatel o možnost vidět autora hitu "Old Town Road" v době, kdy je stále na vrcholu, tolik stál. S těžkým srdcem je ale třeba říct, že ačkoliv má Lil Nas X na svých albem spoustu extrémně zábavných a neuvěřitelně chytlavých pecek, tak sousloví "Mnoho povyku pro nic" tady sedí jako máloco.

Lil Nas X, Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
V jednu ráno naběhlo na pódium osm chlapů v minisukních a kozačkách s děravým tričkem, všichni v bílém. Lil Nas X byl devátý a na sobě měl v úvodu vystoupení extravagantní chlupaté kalhoty a zlaté brnění zvýrazňující svalstvo.

"Chcete vidět mého hada?" burácel, když tu náhle se na jevišti objevili další tanečníci schovaní v masce asi pětimetrového hada, podobného drakům z čínských filmů, a pár minut se po scéně proháněli. Držitel dvou cen Grammy se brzy nato převlékl a vrátil se na umělém koni s neméně dlouhými, bílými chlupy a se zlatými řetězy kolem jeho hřívy a přítomným naservíroval megahit "Old Town Road". Ten zazněl ve verzi bez Billyho Raye Cyruse a byl propleten také s úryvkem "Pony", který si půjčila Rihanna do "Jump", a "Pump It" od The Black Eyed Peas, nejspíš proto, že písně v textu zmiňují jízdu na koni, respektive kovbojsky tak trochu zní.

To ale nebylo to jediné, co během hodinky zamířilo na stage. Byl tam také asi třímetrový pták emu nebo podobně vysoký muž v masce vzdáleně připomínající Yettiho, ale i bizona. A aby toho nebylo málo, i sám Lil Nas X střídal jeden neobvyklý převlek za druhým. Objevil se tak například se sado-maso řetízkem kolem krku s ostny, měl na sobě slipy s minisukní zároveň a na svou mužskou chloubu si z pásku zavěsil také přezku v podobě zlaté hlavy býka.

A když do hitu "Industry Baby" procpal v úvodu "Beat It" Michaela Jacksona a v závěru zase "All Of The Lights" Kanye Westa, stylizoval se přitom spolu se svými tanečníky do jakýchsi queer římských válečníků. To všechno bylo pompézní, extravagantní a do jisté míry i šokující, záleží na tom, na co už jste nebo nejste zvyklí.

Jenže tady byl jeden zásadní problém - bylo to celé z playbacku. Lil Nas X tedy není ani zpěvák, ani rapper a kdoví, zda aspoň ten songwriter vůbec je, když už ho těmito přívlastky tituluje Wikipedie. Jelikož ale do hudby jen občas něco přimňoukl a ani nesnažil skrývat, že tomu je jinak, hodilo by se k němu jediné možné přízvisko. A sice - tanečník. To byla jediná oblast, která mu šla. Choreografii neflákal, bylo na co koukat, a když jste dokázali vypnout mozek, bylo to nakonec i docela zábavné.

Lil Nas X, Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
Nešlo se ale ubránit dojmu, o kolik lepší to mohlo být, kdyby to bylo udělané pořádně. Se živou kapelou, několika hostujícími vokalisty, kteří obstarají své party z alba, a s performerem, který skutečně do mikrofonu zpívá. Pak by se opět dalo mluvit o tom, že ta vystoupení z cen MTV, Grammy a dalších, kde protagonista v posledních letech účinkoval, by byla naživo skoro totožně kvalitní. Ale bohužel. Takhle mrhat potenciálem... Ach jo.

A ještě jeden praktický tip: nikdy, ale opravdu nikdy nespoléhejte na Google mapy a běžte radši s davem. Pokud tedy nepreferujete osamělou chůzi po cestě, která vás vede mezi logistickými halami až naprosto mimo civilizaci k vytoužené autobusové zastávce s nočním busem, který nakonec vůbec nepřijede. Čeká vás tady například procházka bezdomoveckým ghettem, neosvětlená polňačka i pravá španělská step, kde potkáte leda zajíce a možná i hady.

Lil Nas X, Mad Cool Festival, Villaverde Alto, Madrid, Španělsko, 6.-8.7.2023
© facebook.com/MadCoolFestival
Záleží samozřejmě, kde se přesně v Madridu ubytujete, ale ty vzdálenosti jsou tady delší, než se zdá. Chůze po okraji dálnice, kdy kolem vás sviští auta. Přebíhání dálnice. Podlézání plotu. Přelézání plotu. Průchod sídlištěm, kde nepotkáte ani živáčka, natož alespoň večerku s vodou. Temný park, do něhož byste svou holku samotnou nepustili. Uber, říkáte? Tak to máte smůlu, žádný takový v těchto místech nestaví. A to všechno si tady vyčerpaný, hladový a dehydrovaný člověk může zažít zhruba mezi druhou a pátou hodinou ranní. Pokud nepůjde s davem.

Druhý festivalový den patřil hvězdám jako The Black Keys, Mumford & Sons a Queens Of The Stone Age. Vystoupili také Kaleo, Jacob Collier, Tash Sultana, RÜFÜS DU SOL, Deus nebo Bombay Bicycle Club. Zdaleka největší pozdvižení ale vyvolali Sam Smith. A o tom si budete chtít přečíst. Tak už brzy zase tady v sekci Naživo. Na musicserveru.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Metronome Prague - den třetí, Výstaviště Holešovice, Praha, 22.6.2024
Naživo: Jak se Tom Grennan nevědomky stal bankovním ambasadorem a RAYE zachránila Metronome Prague Víkend v režii německých stálic nakonec dostal trhliny: koncert famózních Beatsteaks kapela zrušila pro nemoc, alespoň ta multižánrová část jejího publika tak místo do Lucerna Music Baru mohla vyrazit na Výstaviště. A koho na něm... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 18:57 v sekci Naživo
Metronome Prague - den druhý, Výstaviště, Praha, 22.6.2024
Naživo: Druhý den Metronomu si pro sebe ukradli Roachford, dočkali jsme se ale i prstění pomeranče Už od oznámení účasti The Last Dinner Party se dlouho nemluvilo o nikom jiném. Kapela oficiálně oštemplovaná BBC jako ten největší objev roku 2024 k nám po půl roce dorazila znovu. A jakkoliv své kvality prokázala, nakonec jí i... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 11:30 v sekci Naživo
Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat?
Publicistika: Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat? Milovníci metalové muziky, zbystřete! Již ve středu 26. června vypukne osmnáctý ročník Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku. Čeká vás nabitý program plný skvělých kapel z celého světa, které rozezní areál až do... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
Ghost - Rite Here Rite Now 8/10
Hudba v TV: Snímek "Rite Here Rite Now" dává magii Ghost hravou filmovou podobu a důkladně zachycuje její esenci Ghost dokázali za téměř dvě dekády z malých klubů a stanů na festivalech vyrůst do pozice globálního fenoménu, který vyprodává haly. Nyní završují albový cyklus dalším krokem kupředu - filmem. Snímek "Rite Here Rite Now" měl... čtěte zde
Vydáno: 22.06.2024 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Metronome Prague - den první, Výstaviště, Praha, 20.6.2024
Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague Slepý mezi jednookými. Festival korporátů. Colours jen se třemi barvami. Tyto a mnohé další nálepky si pořadatelé Metronomu museli letos vyslechnout či přečíst na sociálních sítích. Není to nic hezkého, tím spíš, když si... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 15:20 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Camila Cabello a Lil Nas X se v klipu k "HE KNOWS" poperou kvůli klukovi (29.05.2024 18:42)
- Maxïmo Park vydají v září nové album "Stream Of Life" (29.05.2024 08:14)
- "Končím!" napsala Lizzo. Zpěvačka je obžalovaná ze sexuálního obtěžování (08.04.2024 11:42)
- Nové desky 13/2024 - od Beyoncé přes Sum 41 po Sheryl Crow (03.04.2024 15:00)
- Naživo: Nespoutaně euforičtí ožralové z The 1975 v Praze připomněli, že život je krásný (15.03.2024 14:00)
- Audio: The 1975 se v krátkém songu "Now Is The Hour" loučí s milou. Dojemná skladba zazní v očekávaném seriálu "The New Look" (08.02.2024 12:24)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2023 podle musicserveru (40-31) (23.01.2024 18:30)
- Hudba v TV: Dokument "Robbie Williams" je sondou do jedné komplikované duše (14.11.2023 09:30)
- Robbie Williams konečně nachystal debutové album s projektem Lufthaus (19.09.2023 17:41)
- Netflix představil trailer ke čtyřdílnému dokumentu o Robbiem Williamsovi (05.09.2023 18:28)

ALBUM TÝDNE 26/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Dario G Adam Lambert Beyoncé Queen Avril Lavigne Billie Eilish Taylor Swift Bring Me The Horizon Parkway Drive Mirai Nita Strauss Sia Lucie Vondráčková The Offspring Dua Lipa Kabát
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe