shop.musicserver.cz
J.A.R. - Jezus Kristus Neexistus?

Čím starší, tím drzejší. J.A.R. na albu "Jezus Kristus Neexistus?" bojují s přehnaně korektní dobou

Vydáno: 19.06.2023 00:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

J.A.R. mají novou desku! To je zpráva, která éterem nezní tak často, ale když na ni dojde, bývá to docela událost. Ať už v tom pozitivním, nebo negativním smyslu. Když navíc kultovní kapela oznámila titul "Jezus Kristus Neexistus?", dala jasně na srozuměnou, že s přibývajícími roky rozhodně nehodlá měknout.

8/10

J.A.R. - Jezus Kristus Neexistus?

Vydáno: 16.6.2023
Celkový čas: 58:59

Skladby: Biliony kilometrů, Jezus Kristus Neexistus?, Sláva nazdar výfetu (feat. Vladimír 518, Orion), Jsem v důchodu, Reggay, Herečky píšou, Fjůča, Mrdám to, Parazit, Doba bubák, Doba v mlze, Šedesát, Poslední rváč, Kluci z JARu, Drogy, Punk

Vydavatel: Warner Music

Říká se, že s přibývajícím věkem přichází zklidnění, moudrost a nadhled - a též privilegium říkat věci bez obalu. Ústřední čtveřice J.A.R., tedy hudební mastermind Roman Holý a trojice vokalistů Ota Klempíř, Michael Viktořík a Dan Bárta, už překročila padesátku, tři ze čtyř dokonce pětapadesátku. A protože tahle banda byla vždycky tak nějak mimo kategorie a očekávatelnost, děje se na novém albu "Jezus Kristus Neexistus?" téměř opak.

J.A.R. plně využívají výše zmíněného privilegia, ke zklidnění mají stále daleko. A nadhled? Ten měli odjakživa. Desetihlavá formace ani po šesti letech od předchozí studiovky "Eskalace dobra" nikterak neubrala na drzosti a přináší kolekci dvanácti skladeb (+ intro "Biliony kilometrů" se samplem sci-fi filmu Jindřicha Poláka "Ikarie XB-1" a trojice závěrečných miniaturek "Kluci z JARu", "Drogy" a "Punk").

A je to jízda, která nebrzdí a nese se na vlnách specifické poetiky, které není nic svaté. Inu, ideální kapela do místy až přehnaně korektní doby. Parta kolem Romana Holého nikdy netvořila muziku, kterou si běžně pustíte k nedělnímu obědu u babičky, a na aktuálním počinu je snad vše pro ni typické dotaženo ještě o stupeň dál.

Absurdní humor, sprosté vtípky, verše, které mnohdy působí jako čirá improvizace, slovní hříčky, macho přístup k věci. Všechno tu je a v mnoha ohledech mnohem tvrdší, vyhrocenější, texty přitom nepřicházejí o nadhled.

J.A.R. nešetří nikoho - mihne se tu Gott, Sid Hošek, Marilyn Manson i krysař Landa, herečky a zpěvačky, které slávu získávají poněkud jinak než talentem - a nic - "Z východu pošlou vtip, za humny je hřib," zazní tu v songu "Doba bubák" a je to trefa přímo na komoru.

Songy Jednotky Akademického Rapu měly vždycky silné a nosné slogany a tady jich pánové vysypali z rukávu skutečně spoustu. "Řekla mu úča, Viktoříku, ty nemáš fjůča", "Spojuje je reggay, ale on je ne-gay" či smířené "Nemám na to, mrdám to" aspirují na legendární hlášky.

Je pravda, že i na divočáky z JARu přicházejí místy záchvěvy stáří, ale oni jsou si toho vědomi, a i když se píseň "Šedesát" ve své první části tváří jako melancholický obraz stárnutí, od Bártova jemného refrénu se tón změní. To když se Klempíř chválí, jak dobře na tom v šedesáti je ("Mám obdivuhodnou kapacitu plic") a Viktořík mu realisticky kontruje ("Cigaret padesát, někdy i víc").

Jakkoliv totiž J.A.R. střílejí kolem sebe, nejvíc humorných špílců míří sami na sebe. Hraje jim k tomu tu typický funk, tu již méně typická hutná elektronika ("Poslední rváč"). Více než třiatřicet let na scéně ani kultovní status nijak muzikantům nebrání, aby se posouvali, byť jen drobně, v rámci očekávatelného stylu, a v prvé řadě se bavili. To se pak propisuje do záznamu a přenáší i na posluchače.

"Jezus Kristus Neexistus?" je ozdobeno velice dobrou produkcí, zvuk má energii, hmotu a taky spoustu drobných detailů a ozdobných kudrlinek, které se v mixu dovedou prosadit. Klíčová je samozřejmě i srozumitelnost vokálů, žádné slůvko se neztrácí a když už, je to záměr jdoucí směrem ke dvojznačnosti. Ať si mozek přečte to, co chce.

Jestli lze albu něco vytknout, tak je to snad až přílišná mechaničnost ve stavbě skladeb. Mustr rapová sloka - melodický refrén - rapová sloka se tu opakuje až příliš často. Bez minuty hodina stopáže je na desku, kde se toho nejvíce děje právě ve slovech, na uposlouchání docela dost, poněkud do počtu jsou i tři poslední miniaturky. Celkově novinka působí hodně mozaikovitým dojmem. Některý fór či hudební nápad se trefí lépe, jiný cíl jen štrejchne, něco jde mimo. "Jezus Kristus Neexistus?" hodně míří k posluchačům, kteří jsou svébytnou poetikou formace již poučeni, ti si tenhle gejzír nápadů (na různé kvalitativní úrovni) užijí nejvíce.

Zmrdci z J.A.R. sice platí za jedny z otců zakladatelů rapu u nás, ty doby už jsou ovšem dávno pryč. Stylově se sice trochu posunuli, představili produkčně promakanou nahrávku, přesto je "Jezus Kristus Neexistus?" docela retro. Nicméně retro drzé, trochu dlouhé a uzavřené ve svém vlastním světě, ale po většinu času velice zábavné.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Emeli Sandé - How Were We To Know 8/10
Recenze: Emeli Sandé na desce "How Were We To Know" kraluje svým úchvatným hlasem Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 7.12.2023
Naživo: Jak se Tata Bojs loučili s Divadlem Archa Zatímco loni v těchto prostorách Tata Bojs zavzpomínali na album "Kluci kde ste?" a loučili se s klávesákem Jurou Hradilem, kterého posléze nahradil Matěj Belko, letos dávali sbohem přímo Arše. Ne té Noemově, ale pražské. A... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 12:45 v sekci Naživo
0
Mark Lanegan - Zpívej pozpátku a plač 10/10
Hudba v tisku: Mark Lanegan je v syrové autobiografii "Zpívej pozpátku a plač" krutý k sobě i ke čtenáři Mark Lanegan vždy bude patřit mezi nejvýraznější hlasy grunge. Kariéru si vybudoval se Screaming Trees, zároveň si ale prošlapával i sólovou cestu - a ta mu vynesla ještě více slávy. Jeho život ovšem provázela spousta démonů,... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover
Rozhovory: Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover Cocotte Minute mají venku EP "Zllá láska", které obsahuje tři novinky. Kromě autorských písní "Řeka" a "Černý šaty" je v tracklistu taky cover hitu "Milujem se čím dál víc" od Petra Kotvalda. O tom, jak fanoušci kontroverzní song... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
The Prodigy, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.12.2023
Naživo: The Prodigy v Praze své umění rozmělnili, vzpomínka na Keitha Flinta mohla být emotivnější Když se po smrti Keitha Flinta tvrdě elektronická formace vrátila na scénu s turné nazvaným "Army Of The Ants", vypadalo to, že by do Prahy mohla přijet snad už i s novou, takto nazvanou deskou. Ta se ale zatím nekoná, a tak byla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 17:15 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Robert Balzar Trio křtilo U Staré paní nové album a nabídlo ukázku dokonalé muzikantské synergie (11.12.2023 09:41)
- Fotogalerie: Robert Balzar pokřtil nové album. U Staré paní a s Danem Bártou (09.12.2023 10:39)
- Fotogalerie: Dan Bárta & Illustratosphere přivezli do Pardubic "Němou éru" (04.12.2023 08:13)
- Video: J.A.R. bijí na poplach jako "Poslední rváč" (09.11.2023 11:19)
- Dan Bárta a Illustratosphere vyráží na podzimní tour po Česku a Slovensku (27.10.2023 15:01)
- Olivia Rodrigo debutuje v českém albovém žebříčku těsně pod vrcholem (21.09.2023 18:00)
- Recenze: "Entropicture" Dana Bárty & Illustratosphere už dvacet let modeluje neuspořádaný svět hudební paměti a dává mu řád (02.09.2023 09:00)
- Naživo: Jak J.A.R. pokřtili album "Jezus Kristus neexistus?" (18.08.2023 17:28)
- Fotogalerie: J.A.R. představili Praze nové album (17.08.2023 23:34)
- Rozhovory: Roman Holý (J.A.R.) - Bez víry není život. Je to velmi osvěžující být nekorektní (10.08.2023 08:00)

ALBUM TÝDNE 50/2023

Emeli Sandé
How Were We To Know

Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v podání umělkyně se strhujícím vokálem, které jen tak nezestárnou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Viktor Sheen Lucie Vondráčková Taylor Swift Madonna The Beatles Kryštof Ewa Farna Lady Gaga Ben Cristovao Adele AC/DC Milly Honsová Burian Like She Sia Jethro Tull
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu