Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Pět kapel, tři akordy, pravda a jeden ostrov

Vydáno: 30.07.2003 20:28 v sekci Naživo - Ladislav Tajovský | foto: facebook interpreta

V pátek 25. července se Střelecký ostrov stal v pořadí již osmým místem přistání Ambrožova (& spol.) Létajícího cirkusu, jedné z nejzajímavějších koncertních atrakcí letošního léta. Nejde sice o žádnou progresivní hudbu, ale naštěstí se i v takto příšerném vedru našlo pár staromilců, kteří se do centra Prahy vypravili. A neprohloupili.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Hudba Praha
© facebook interpreta
Jestliže je podstatou rockové hudby upřímnost a věrohodnost a vše ostatní je již jen jakási marx-leninská nadstavba, pak Létající cirkus je více než čím jiným sdružením kapel pevně ukotvených u samých kořenů této muziky. Přemýšlíme-li, co mají všichni zúčastění společného, můžeme zjednodušeně konstatovat, že se jedná o hudebníky tak či onak propojené s kultovní Hudbou Praha, kteří si přizvali na turné Skalickou Vegu. Najdeme však ještě přesnější charakteristiku - Létající cirkus tvoří duchovně spřízněné skupiny, jejichž tvorba nestojí na instrumentálních exhibicích (přítomní mistři svých nástrojů prominou) a nepadá s image rockových avantgardistů. Při sledování všech kapel se až neodbytně vkrádá do mysli posluchače pocit, že tady skutečně jde zejména o radost ze společného hraní; rock je pro zúčastněné nejlepším (či dokonce jediným?) prostředkem, jak sdělit světu to, co sdělit chtějí či musejí. To jsou ty pověstné "tři akordy a pravda". Když se podaří těm na pódiu dostat na stejnou vlnu i ty "pod nimi", pak běhá mráz po zádech i bez desítek kamiónů techniky a stovek světelných efektů.

Přivézt Létající cirkus na Střelecký ostrov byl jistě výborný nápad a pořadatelům za něj patří poklona. Celý program provázela uvolněná atmosféra a nezbývá než litovat, že drtivá většina vystoupení se odehrála sice v pozdním, ale přece jen odpoledni, což jim trochu ubralo na sugestivitě. To však byla - spolu s trochu matoucími informacemi o plánovaném začátku v různých médiích - jediná skvrnka na jinak bezchybně zvládnuté akci.

Jak už je zvykem, první na pódium nastoupilo Divoký srdce tvořené otcem zakladatelem Michalem Ambrožem a velkou částí skupiny Nšo-či. Kdo zažil první koncerty této formace (jako autor těchto řádků), musí smeknout před pokrokem, jaký pánové za několik let společného hraní učinili. Jestliže kdysi šlo a jakousi náhradu za rozpuštěnou Hudbu Praha a při každém vystoupení se čekalo na to, co z repertoáru své dřívější kapely Michal Ambrož zahraje, dnes jde bez jakékoli diskuse o skvěle prezentovaný a naprosto autentický bigbít. Ten má sice jasně rozpoznatelný rukopis daný osobou lídra kapely, ale jinak jde o zcela plnohodnotnou a v rámci možností žánru originální muziku. Divoký srdce patří mezi jednu z našich největších koncertních jistot a to rozhodně není málo. Navíc má za sebou dvě vynikající desky a před sebou - doufejme - slibnou budoucnost.

Po krátké pauze nastoupil Echt!, který nedávno oslavil patnáct let své existence a o jehož vystoupení platí do značné míry stejná slova jako o Divokým srdci. Skupina kolem dalšího "pákisty" Karla Malíka zahrála standardní průřez svým třemi alby, z nichž každé patřilo ve své době mezi to nejlepší, co se na naší hudební scéně urodilo. Kdo Echty! zná, ví, jaký asi jejich koncert mohl být; kdo ne, tak by si měl tuto mezeru ve vzdělání co nejdříve zaplnit. Kdyby pánové zpívali anglicky a pocházeli třeba z Dublinu, klidně by mohli prodávat miliony desek. Takhle jsou jenom vynikající kapelou s poměrně malým okruhem fanoušků. Je otázka, co je lepší a jestli daný "stav věcí" někomu vadí. Na koncertech to nevypadá. Osobní otázka členům kapely na závěr - plánujete vystupovat v námořnických tričkách časem všichni?

Pro Vegu ze Skalice u Litoměřic jako jedinou neplatí slova o personální spřízněnosti se zbytkem Létajícího cirkusu; o to víc však sedí tvrzení o duchovním souznění. Tato kapela tvořená mentálně postiženými představuje esenci (lepší slovo mě nenapadá) rockové hudby. Nejde o nástrojovou ekvilibristiku, nejde o nadčasové texty ani o bezchybný x-oktávový zpěv. Přesto z jejich vystoupení mrazí, a to zvláště ve chvílích, kdy je na pódiu podpoří kolegové z ostatních skupin (účastníci koncertu v libereckých Lidových sadech ví, o čem je řeč). Kdo by si bez dalších informací poslechl jejich hudbu doma, asi by měl pocit, že je to další ze stovek zábavových kapel brutusovského ražení. Koncertní vystoupení však nemůže vnímavého posluchače nezasáhnout. Právě účast Vegy tak patří bezesporu k tomu nejlepšímu (a určitě nejzáslužnějšímu), co autoři celého projektu na letošní česká pódia přinesli.

Jako při všech zastávkách Létajícího cirkusu přišlo po třech poměrně hlučných vystoupeních zklidnění, které obstaral Luboš Pospíšil s Bohumilem Zatloukalem (pro nezasvěcené kytaristou Hudby Praha). Na obou byla znát dokonalá souhra a nejen dle odezvy se opět potvrdil fakt, že hudba Pospíšila patří u nás v kategorii (pokud něco takového existuje) "rocku pro dospělé" k tomu nejlepšímu. Poslouchat někoho, kdo skutečně nemusí - a evidentně ani nepotřebuje - komukoliv cokoliv dokazovat, nemůže být nepříjemným zážitkem.

Těsně po půl deváté pak přišel vrchol večera v podobě dalšího ze série koncertů reinkarnované Hudby Praha, v jejímž případě je i slovo legenda slabým výrazem. Od úvodní "Je divnej" až po závěrečnou "Sladce spi" se vše neslo v tom nejklasičtějším duchu, došlo na většinu takřka povinných skladeb a dokonce i na gratulaci jubilujícímu Micku Jaggerovi. V rámci letošního turné kapela pravidelně představuje několik zatím nevydaných skladeb (zde konkrétně "Náhlý srdeční příběh" a "Past", pokud se mi podařilo zachytit), které jsou příslibem možného přírůstku do albové kolekce skupiny. Prý je plánováno další z tzv. soustředění a kdo kapelu zná, ví, co by mohlo stát na jeho konci. Budeme se tedy těšit. Vystoupení však přineslo i jedno velké zklamání - všichni platoničtí obdivovatelé Jamajky Koblicové byli nuceni vyrovnat se s informací, že dotyčná femme fatale českého bigbítu zakotvila v manželském přístavu a veškeré naděje se tak stávají již čistě iluzorními.

Těsně před desátou večerní (určitě příliš brzy, ale v Praze jsme si již museli zvyknout) zazněla z pódia poslední skladba, muzikanti a pořadatelé si mohli odškrtnout další vydařené vystoupení a všichni ostatní pak odcházeli s pocitem velmi příjemného večera, který navíc může mít ještě několikero pokračování. Létající cirkus je totiž v plném letu (hned následujícího dne měl přistát v Mnichově Hradišti) a je spousta důvodů, proč si jeho návštěvu zopakovat.

Létající cirkus, Střelecký ostrov, Praha, 25.7.2003

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • LC v Brně (David, 31.07.2003 15:34) Reagovat

    Zažil jsem Létající cirkus letos v Brně a byl jsem celkem otráven. Začalo se bez jakéhokoliv vysvětlení aspoň 2 hodiny později, což pro mne jako člověka vázaného na vlak mělo za následek, že jsem musel z vystoupení Pospíšila se Zatloukalem odejít, jinak bych neměl kde spát. Mezi kapelami byly děsně dlouhé přestávky, Divoký srdce je slabý, Vegu nemá cenu komentovat, ale Echt! + Pospíšil se Zatloukalem špica. Líto mi bylo Hudby Praha, kterou jsem neviděl. Pořadatelé kokoti, ani ti, co trhali lístky u vchodu nedokázali odhadnout, kdy se začne. Na maily v klubu Fléda (kde se akce konala) nikdo neodpovídá, bylo to fakt divný.

  • Projekt roku (K2, 06.08.2003 16:12) Reagovat

    Zažila jsem Létající cirkus v Plzni, program šlapal téměř na minutu, což se jen tak někde nevidí. Všechny kapely byly naprosto skvělý. Nemělo to chybu, těžko říct, koho víc chválit. Tudíž jsme si to zopakovali ještě na Klenové a až přijedou v září k nám do Budějc, určitě nebudu chybět.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Måneskin - Teatro d'Ira: Vol. I 8/10
Recenze: Måneskin albem "Teatro d’Ira: Vol. I" dokazují, že Eurovize může zrodit opravdovou hvězdu Soutěž Eurovision Song Contest nepřinesla mnoho vítězů, jejichž tvorba by zaujala i české posluchače, vůči této písňové přehlídce často skeptické. Šampioni letošního ročníku, římští rockeři Måneskin, se však brzy po... čtěte zde
Vydáno: 26.07.2021 00:00 v sekci Recenze
19
Živák  "No Sleep 'Till Hammersmith" je záznamem čisté esence Motörhead
Zaprášenosti: Živák "No Sleep 'Till Hammersmith" je záznamem čisté esence Motörhead Prakticky v každém žebříčku nejlepších koncertních alb bude figurovat "No Sleep 'Till Hammersmith" britských Motörhead. A nezáleží na tom, jestli bude na bedně, nebo někde v hloubce startovního pole - v každém případě platí,... čtěte zde
Vydáno: 25.07.2021 09:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
1
Colour Meeting, Park u hradeb, Polička, 23.7.2021
Naživo: Trojí mrazení v zádech v jednom festivalovém dni? Pro úvod Colour Meeting v Poličce žádný problém Už poosmnácté zbarvil Poličku festival Colour Meeting. Dvoudenní akce i letos přivezla působivě sestavený mix domácích a zahraničních kapel. A jak je dobrým zvykem pořadatelů, vsadili spíše na kvalitu než na velká jména, která... čtěte zde
Vydáno: 24.07.2021 17:23 v sekci Naživo
0
Coldplay - Coloratura 8/10
Audio: Coldplay překvapují vesmírnou operou "Coloratura" Je to pár dní, co svět obletěly všechny podrobnosti k deváté řadovce skupiny Coldplay "Music of the Spheres". Fanoušci již rovněž jistě znají pilotní, hodně pozitivně laděný singl "Higher Power". Druhou ochutnávkou se nyní stala... čtěte zde
Vydáno: 24.07.2021 13:42 v sekci Audio / Video | Audio
3
MIDI LIDI - Láska není švédský stůl 8/10
Video: "Láska není švédský stůl, tak nechovej se jako vůl," hlásají MIDI LIDI MIDI LIDI překvapili začátkem června své fanoušky, když vydali rovnou dvě desky - "Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád" a "Heal The World, konečně!". Nyní na příznivce vyrukovali s povedeným klipem z prvně... čtěte zde
Vydáno: 24.07.2021 08:54 v sekci Audio / Video | Video
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Luboš Pospíšil přesouvá své jubilejní koncerty na příští rok (06.10.2020 15:21)
- Luboš Pospíšil slaví kulatiny reedicí legendárního alba "...a nestřílejte na milence" (30.08.2020 12:43)
- Luboš Pospíšil oslaví sedmdesátiny dvěma koncerty (19.02.2020 15:59)
- Fotogalerie: Luboš Pospíšil v Paláci Akropolis křtil, ale hlavně rozdával radost (18.10.2019 09:40)
- Nové desky 41/2019 - od Nicka Cavea přes Miku po Chinaski (08.10.2019 20:07)
- Luboš Pospíšil příští středu v Akropoli pokřtí svůj čerstvý živák (08.10.2019 15:31)
- Luboš Pospíšil a 5P vydávají živák "LIVE!!! Ostrava" (23.09.2019 16:17)
- Fotogalerie: Luboš Pospíšil potěšil své příznivce v pražské Akropoli (28.09.2017 17:01)
- Luboš Pospíšil oslaví své sedmašedesátiny koncertem v pražské Akropoli (22.09.2017 14:53)
- Fotogalerie: Michal Ambrož společně s novou Hudbou Praha rozjařil Lucerna Music Bar (20.04.2017 10:14)

ALBUM TÝDNE 30/2021

Måneskin
Teatro d'Ira: Vol. I

Soutěž Eurovision Song Contest nepřinesla mnoho vítězů, jejichž tvorba by zaujala i české posluchače, vůči této písňové přehlídce často skeptické. Šampioni letošního ročníku, římští rockeři Måneskin, se však brzy po triumfu stali senzací mnoha hitparád. Jejich album "Teatro d’Ira: Vol. I" za pozornost jednoznačně stojí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 28.07.
D.Y.K. (Amfiteátr Na Stráni, Rožnov pod Radhoštěm)
Čt 29.07.
D.Y.K. (S-Klub Open Air, Olomouc)
Út 03.08.
D.Y.K. (Zámecké nádvoří, Pardubice)
St 04.08.
D.Y.K. (Biskupský dvůr, Brno)
Čt 05.08.
D.Y.K. (Biskupský dvůr, Brno)
St 18.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 21.08.
Billy Barnan (SK) (Střecha Radost, Praha)
Út 24.08.
Matthew Mole (JAR) (Střecha Radost, Praha)
St 01.09.
Warmduscher (UK) (Café V lese, Praha)
Čt 09.09.
Mighty Oaks (DE) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Miley Cyrus Coldplay Imagine Dragons Metallica Kryštof Foo Fighters Lady Gaga Madonna Taylor Swift Ewa Farna AC/DC BTS The Weeknd Pokáč Marpo Britney Spears Queen Mirai Tomáš Klus Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu