shop.musicserver.cz
Opavský festival Slunovrat nabídne The Young Gods, Tata Bojs, Buty či Olgu Sommerovou

Opavský festival Slunovrat nabídne The Young Gods, Tata Bojs, Buty či Olgu Sommerovou

Vydáno: 25.05.2023 13:18 v sekci Tiskové zprávy - Tisková zpráva | foto: Festival Slunovrat
Ke švédskému stolu plnému hudebních a dalších kulturních lahůdek bývá někdy přirovnáván festival Slunovrat. Po postupném odtajňování jmen vystupujících je nyní tento švédský stůl zcela prostřen, díky čemuž je jasné, že si během třech dnů posledního červnového víkendu přijdou umělečtí gurmáni opět na své. Generálním mediálním partnerem jubilejního desátého ročníku Slunovratu, který proběhne od 22. do 24. června v historických kulisách Opavy, se stala Česká televize, vstupenky pořídíte zde.

Od gregoriánského chorálu po elektro

Slunovrat plakát
© Festival Slunovrat
Slunovrat si zakládá na tom, že je žánrově rozkročen od folkloru až po elektroniku. "Společným jmenovatelem pro vystupující je pouze jejich kvalita, neotřelost či nový repertoár," vysvětluje dramaturgii festivalu jeho ředitel Václav Müller. A tak se budou moci návštěvníci festivalu účastnit vystoupení elektronické legendy švýcarských The Young Gods, divoké srbské balkánské dechovky Mr. Žarko, ukrajinsko-polské skupiny Dagadana, maďarského tria Terra Profonda, skupin Tata Bojs či Buty vedle komornějších koncertů tria Jamair, Marie Puttnerové s kapelou, ženského sboru z Kudlovic či jazzového vystoupení sdružení Vilém Spilka Quartet. Lahůdkou bude nesporně koncert souboru Schola Gregoriana Pragensis v podmanivém prostoru kostela sv. Václava. Ten druhý den doplní workshop gregoriánského chorálu pod vedením Davida Ebena v kostele svatých Janů, o jehož obnovu a opravy se festival Slunovrat zasazuje. Z dalším jmen zmiňme například skupiny Khoiba, Dukla, Dva, Františka Skálu a Třaskavou směs, čímž ale výčet zdaleka nekončí.

Na takzvané Welcome scéně dostane šanci se prezentovat deset skupin či písničkářů vybraných konkurzem z velkého množství zájemců. O tom, že se i na této scéně, která je přístupná veřejnosti v neplacené zóně, bude hrát velmi kvalitní hudba, dokazují nominace vybraných kapel v cenách Anděl a různých anketách o nejlepší desky roku.

Světové i domácí osobnosti na debatní scéně

Švédský stůl Slunovratu tradičně zdobí také debatní scény. "Za zmínku stojí nepochybně účast ruského historika Andreje Zubova, který loni na poslední chvíli uprchl z Moskvy před Putinovým pronásledováním do České republiky, beseda s americkým světoběžníkem a aktivistou hnutí Solidarita v komunistickém Polsku a na mnoha dalších místech světa Robertem Fieldingem či chirurgem a autorem knihy "Sarajevská princezna" Edo Jaganjacem," vyjmenovává dramaturgyně debatní scény Magdaléna Hájková.

Hlavním českým hostem bude režisérka Olga Sommerová, která zde představí několik svých filmů. Kromě ní se na festivalu budete moci setkat také s Františkem Kotletou a Kristýnou Sněgoňovou, youtuberem Lukefrym, spisovatelem Luďkem Navarou, cestovatelem Petrem Horkým, novináři Dobrovským a Šídlem, spisovatelkou Kamilou Hladkou a hrdinkami její knihy "Sestry" a řadou dalších inspirujících osobností.

Cirkus, filmy, výstavy, gastro i dětský program

Slunovrat je ovšem společenskou událostí s mnoha dalšími přesahy. Letos zde budou například předány hned dvě ceny - tradiční Cena za krásu slova udělovaná partnerským radiem Proglas a premiérově také Cena Slunovratu pro lidi, kteří vracejí světlo do tmy. Jejím autorem je sochař Daniel Klose a historicky prvnímu laureátovi ji předá na závěr festivalu ředitel ostravského studia České televize Miroslav Karas.

Rovnocennou součástí Slunovratu jsou také výstavy, gastro a mnoho dalšího. Ani letos tedy nebude chybět nový cirkus V.O.S.A., knižní zóna a autogramiádami na Ptačím vrchu, filmové projekce ve spolupráci s Letní filmovou školou Uherské Hradiště, výstava mezinárodní fotografické soutěže Jazz World Photo a bohatá gastrozóna s vlastním hudebním programem. Organizátoři myslí také na děti všech věkových kategorií, kterým je určena takzvaná HOPE zóna s bohatým programem. Po celou dobu festivalu budou moci s rodiči navštívit Slezské zemské muzeum s moderovanými prohlídkami pro každou věkovou generaci.

Zóna charitní inspirace v neplacené zóně

Pestrý program nabídne rovněž Zóna charitní inspirace, ve které návštěvníkům nabídnou své služby, zboží nebo pohoštění klienti celé řady sociálních a charitativních organizací. Hosty této zóny v neplacené části festivalu v okolí Ptačího vrchu v Sadech Svobody budou Nina Jaganjacová, která nedávno vydala knihu "Příběhy o rakovině", a autorka velmi silné knihy o pomáhajících profesích "Hořím" Simona Bagarová. Přednášky doplní také povídání se zakladatelem organizace Koridor UA Matoušem Bláhou. "A do Gulagu se budou moci vypravit pomocí virtuální realit studenti i veřejnost během několika prezentací zcela nové inovativní vyučovací pomůcce moderních dějin, kterou představí organizace Gulag.cz," zve organizátor charitní zóny Ivo Mludek.

Historické budovy dotvářejí atmosféru

Festival Slunovrat si dává záležet, aby jeho program vždy probíhal v důstojných historických kulisách, které dotvářejí atmosféru výjimečné události. A tak se návštěvníkům v červnu otevřou vedle Minoritského kláštera, kostela sv. Václava, kostela sv. Janů či Církevní konzervatoře další krásné prostory s bohatou historií. Premiérově se totiž Slunovrat rozšíří do překrásné Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea či zrekonstruovaného Müllerova domu a do dalších míst, která nejsou běžně přístupná.

Pořadatelé Slunovratu celý rok pracovali na tom, aby synergii inspirativních hudebních a debatních setkání s místy dýchajícími historií a vybranou gastronomií opět posunuli o kus výše. Švédský stůl je prostřen, přijďte si vybrat!


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Jakub Novák z Vivien's Shadow - Amákovo desatero, abstraktní příběhy, sny a návody na život
Rozhovory: Jakub Novák z Vivien's Shadow - Amákovo desatero, abstraktní příběhy, sny a návody na život Na začátku května vydala novostrašecká parta Vivien's Shadow alt-rockovou desku "The Beautiful One", kterou pokřtí 30. května v pražském klubu Varšava. Vcelku klasický postup, chce se napsat, nicméně skupina křtem uzavře svou... čtěte zde
Vydáno: 30.05.2023 13:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Ed Sheeran - − ("Subtract") 8/10
Recenze: Proměna Eda Sheerana. "Subtract" je jeho první snahou o skutečné umění Ed Sheeran natočil album, které se nebude líbit každému. A ani to není jeho záměrem. "Subtract" je dílo odlišné, odvážné a hlavně upřímné. Docení ho ti, kteří budou mít snahu život autora nastudovat, vyslechnout jej a... čtěte zde
Vydáno: 30.05.2023 08:00 v sekci Recenze
0
Pepa Michálek (Forrest Jump) - Slova létají kolem a největší dřinou je urvat ta správná
Rozhovory: Pepa Michálek (Forrest Jump) - Slova létají kolem a největší dřinou je urvat ta správná Forrest Jump za sebou sice mají turbulentní období, ale nyní už zapisují další kapitolu své kariéry s obměněnou sestavou a pět let po předchozím i s novým albem "Vrtochy". S lídrem Pepou Michálkem jsme si proto museli o... čtěte zde
Vydáno: 29.05.2023 16:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Lewis Capaldi - Broken By Desire To Be Heavenly Sent 8/10
Recenze: Lewis Capaldi nabízí v "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" intimní zpověď o bolestech lásky a mentálního zdraví Nové album populárního skotského muzikanta Lewise Capaldiho "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" vyšlo teprve 19. května, přesto je už teď poměrně jasné, že bude dominovat předním příčkám výročních žebříčků. Zpěvák nám... čtěte zde
Vydáno: 29.05.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jan Fic - Vždycky se ti v životě něco pos*re, ale jde o to, jak to přijmeš
Rozhovory: Jan Fic - Vždycky se ti v životě něco pos*re, ale jde o to, jak to přijmeš Písničkář Jan Fic nedávno vydal své třetí album "Homunkulus", které v mnoha ohledech uzavírá příběh načatý na obou předchozích. Do jaké míry je jeho dílo autobiografické, co obnáší kytarářské řemeslo a jak došel k... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Khoiba vydává album "Vertical Urgencies" a zve na křest (12.04.2023 11:19)
- Nové desky 14/2023 - od Ellie Goulding přes Mudhoney po Powerwolf (12.04.2023 08:00)
- Rock for People doplnil českou scénu o Tata Bojs, PSH Live Band nebo Cocotte Minute, doprovodný program nabídne legendární AZ kvíz, Terapii sdílením LIVE nebo Dekkadancers (13.02.2023 13:48)
- Hlavní hvězdou opavského Slunovratu budou The Young Gods (07.02.2023 15:31)
- První zveřejnění hosté Slunovratu naznačují, že 10. ročník festivalu bude opět lahůdkou (10.12.2022 15:45)
- Naživo: Tata Bojs zavzpomínali na album "Kluci kde ste?" a loučili se s klávesákem Jurou Hradilem (25.11.2022 08:22)
- Tata Bojs připomenou 15 let alba "Kluci kde ste?" vinylovou reedicí a speciálním koncertem (05.11.2022 16:23)
- Naživo: Martin Garrix zakončil Colours Of Ostrava ohňostrojem i jedním hudebním bonbónkem (18.07.2022 17:09)
- Nové desky 24/2022 - od Foals přes Sigmu po Grey Daze s Chesterem Benningtonem (22.06.2022 13:10)
- Rozhovory: Václav Müller (Festival Slunovrat Opava) - Hledat a objevovat je přece nádherné dobrodružství (17.06.2022 08:00)

ALBUM TÝDNE 22/2023

Lewis Capaldi
Broken By Desire To Be Heavenly Sent

Nové album populárního skotského muzikanta Lewise Capaldiho "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" vyšlo teprve 19. května, přesto je už teď poměrně jasné, že bude dominovat předním příčkám výročních žebříčků. Zpěvák nám totiž kromě typických rozchodových skladeb ukazuje i část duše člověka, který bojuje s psychikou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 30.05.
Iron Maiden (UK) (O2 arena, Praha)
Út 30.05.
Walter Trout (US) (Palác Akropolis, Praha)
Ne 04.06.
Tenacious D (US) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.06.
Pusha T (US) (SaSaZu, Praha)
St 07.06.
The Lumineers (US) (Sportovní hala FORTUNA, )
St 07.06.
Scorpions (DE) (Winning Group arena, Brno)
St 07.06.
Hazmat Modine (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 08.06.
Rock For People 2023 (Festivalpark, Hradec Králové)
So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga The Cure Coldplay Kryštof AC/DC Rihanna Sia Ewa Farna Lucie Vondráčková Viktor Sheen Dua Lipa Metallica Ed Sheeran
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu