shop.musicserver.cz
Pepa Michálek (Forrest Jump) - Slova létají kolem a největší dřinou je urvat ta správná

Pepa Michálek (Forrest Jump) - Slova létají kolem a největší dřinou je urvat ta správná

Vydáno: 29.05.2023 16:00 v sekci Rozhovory - Ondřej Hricko | foto: Forrest Jump

Forrest Jump za sebou sice mají turbulentní období, ale nyní už zapisují další kapitolu své kariéry s obměněnou sestavou a pět let po předchozím i s novým albem "Vrtochy". S lídrem Pepou Michálkem jsme si proto museli o personálním zemětřesení, ale i o čerstvých skladbách popovídat.

Vaši novou desku produkoval Honza Toužimský z Arakain, ke kterým odešel váš parťák Marek Loučka. Nevyčítal jsi mu, že ho takzvaně přetáhli?

Vůbec. Jednak celoživotně vyznávám víru v to, že člověk je tvor svobodný a vždy udělá to, co pro sebe považuje za nejlepší, což je naprosto v pořádku. A jednak - i kdyby se mě Mára zeptal na názor, rozhodně bych mu řekl, že pokud by nekývl na nabídku jedné z nejlegendárnějších kapel u nás, navíc s vidinou toho, že ho po desítkách let snažení může hudba živit, byl by vůl. (smích) Věci jsou tak, jak mají být.

Jaká s ním byla spolupráce v roli producenta?

Honza je člověk, jenž byl pro produkci singlů a následně desky naší jasnou prioritou. Má neskutečný cit pro muziku, obrovský přehled o využití nejmodernějších technologií a navíc je to skvělý kluk. Pojí nás dlouholeté přátelství, ve spoustě věcí máme stejný pohled na svět, a když už na to dojde, dokážeme si v klidu říct i nepříjemné věci a najít řešení. Jeho názor byl zásadní při výběru skladeb i při tvorbě výsledné zvukové podoby. A osobně jsem mu vděčný za to, že ze mě pěvecky dokázal vymačkat naprosté maximum, a zároveň jsem zkusil polohy, které jsem do té doby nezkoušel.

"Vrtochy" už natáčeli všichni noví členové?

Ano, shodli jsme se na tom jak kapela, tak Honza. Album má být otiskem formy skupiny v daném okamžiku, takže jsme přehráli party i u singlů, které vyšly před vydáním alba, tak, aby tam každý ze členů měl možnost dostat své cítění.

Přispěli nějak autorsky?

Z jedenácti písní na desce pochází pět z předchozího období, pět z pera současných členů a bonusem je cover legendárních Fleret "Zafúkané". Hodně mě bavilo uchopení starších songů novými členy. Ve spoustě případů došlo k přearanžování a osvěžení. Také proto jsme skladby pro "Vrtochy" nahráli znovu.

Někdejší členové si po odchodu založili novou kapelu. Jak jsi zvládl sehnat tak rychle náhradu?

My jsme už na podzim 2021 věděli, že se naše cesty rozejdou. Trochu jsem doufal v to, že budeme hledat spoluhráče s Mirou (kytara), se kterým jsme to táhli celých víc než dvacet let a se kterým už jsme v podobné situaci byli. Mira se ale rozhodl pověsit kytaru na pomyslný hřebík, a když jsme spolu nedávno mluvili, říkal, že na ni od té doby téměř nesáhl. (smích) Dal jsem si tři měsíce oddech na vyčištění hlavy a pak zavolal lidem, o nichž jsem věděl, že budou pro Forrest Jump přínosem muzikantsky i lidsky.

Hodně zásadní byl pro mě názor Lukiho Pilcha (zvuk Forrest Jump) a Pavla "Kurtyho" Kurtina (bicí Decay, grafika Forrest Jump), se kterými jsem vše diskutoval. A pak už to šlo ráz na ráz. Pepa Cigánek (bicí), Michal Stochleba (kytara) i Kuba Ticháček (basa) jsou skvělí muzikanti, takže na první zkouškový víkend dorazili naprosto připravení a za dva týdny jsme odehráli první koncert ve slovenských Žemberovcach i s podporou v podobě nového technika Tomíka Kalába. Postupem času začalo být jasné, že Pepovi Cigánkovi jiné závazky nedovolí věnovat kapele energii, takže nám představil svého žáka Matyho Buriánka, jenž se na bubenické stoličce usadil.

Aktuální studiovka vyšla pět let po předchozí, eponymní. Mohly za dlouhou proluku personální potíže, nebo hrály roli i jiné faktory?

Deska možná mohla vyjít o rok a půl dříve, ale byla by jiná. Celé dění v kapele bylo jiné a některé věci prostě vidíš až zpětně. "Vrtochy" jsou přesně tím albem, jaké jsem měl v hlavě už delší dobu, takže dle mého i tady platí, že věci jsou tak, jak mají být. (smích)

Forrest Jump

Skupina Forrest Jump vznikla v roce 2001 v Němčanech u Bučovic a za více než dvacet let kariéry stihla vydat šest plnohodnotných řadovek a v počátcích svého působení také dvě EP. Sestava se sice měnila, ale kapelník Pepa Michálek je členem formace od jejího založení. Nyní spolu s novými spoluhráči vydává desku "Vrtochy", kterou si můžete koupit i v našem shopu.

Proč jste zvolili právě název "Vrtochy"? Čekal jsem, že se tak bude jmenovat alespoň některá z písní...

Já na to slovo skoro zapomněl. (smích) Objevil jsem ho ve scénáři jedné z her našeho ochotnického divadla "Jednou za rok?", kde ho moje postava použila. A tehdy režisérka Jarka Hynštová prohlásila, že je to tak úderné slovo, že by se hodilo pro název desky. Hezky jsme se tomu zasmáli a já to bral jako blbost. Jenže pak mi to začalo vrtat hlavou a postupně jsem zjistil, že to slovo v prapůvodní podobě označuje chování koně, který se vzpírá svému jezdci. A když jsem to nadnesl klukům v kapele, zjistil jsem, že vlastně každý máme kolem sebe někoho, kdo se snaží nás osedlat, a my mu to prostě nedovolíme. (smích) A bylo hotovo… A třeba se někdy songu "Vrtochy" dočkáme…? Mě taky dodnes mate třeba "Waiting for the Sun" od The Doors, kteří stejnojmennou píseň umístili na jiné album. My ale písničku "Vrtochy" zatím prostě nemáme. A snad to někdo nevezme tak, že bych se chtěl s The Doors srovnávat. (smích)

Na závěr alba jste zařadili cover "Zafúkané" od skupiny Fleret, který se vám opravdu povedl. Proč padla volba právě na něj? Předtím jste, pokud vím, nikdy žádnou předělávku nenahráli.

Děkujeme. Ta skladba je v původní verzi prostě dokonalá. Obří díl práce na našich aranžích tedy odvedl Michal Stochleba (kytara). Zachoval ducha původní verze a zároveň do ní vložil kus sebe. Oba máme "Zafúkané" hodně rádi a totéž vlastně můžu říct o všech členech týmu. Hodně nás potěšilo, že se naše verze líbí samotným klukům z Fleret, kteří nám i zahostovali v klipu. Dřív jsme covery hráli živě, třeba "Come As You Are" od Nirvany nebo "Láska je kurva" od Krucipüsk. Dokonce jsme v dřevních dobách na nulté demo nahráli "From out of Nowhere" od Faith No More. Znělo to příšerně, ale byli jsme nadšení. (smích)

Je možné, že ještě nějaká předělávka v budoucnu přijde?

Nemůžu mluvit za kluky, ale myslím, že minimálně živě si dalšími covery v budoucnu radost uděláme. Je strašná spousta songů, které miluju, a tak to máme všichni. Jediná škoda je, že nejsme Chuckové Norrisové, abychom je zvládli zahrát všechny. (smích) A jestli někdy nějaký ještě natočíme? To teď fakt netuším…

Za sebou máte už většinu turné s Porta Inferi. Jaké jsou tvoje dojmy? Sedli jste si lidsky?

Tady se sluší fanouškům poděkovat! Některé tváře vidíme ne na jednom nebo dvou koncertech, ale třeba na polovině. Neskutečně si té podpory vážíme a teď myslím, že můžu mluvit i za kluky z Porta Inferi. Navíc si s námi lidé zpívají refrény i u nových písní, které jsou venku teprve pár týdnů. Jsme prostě nadšení. S Porťákama jsme se asi nejvíc sblížili při tvorbě songu "Jeden tým" a následně při natáčení videoklipu. Potkáváme se na festivalech léta a vždycky je sranda a nikomu nedělá problém do někoho zarýt nebo to naopak pobrat. Myslím, že můžu říct, že se z nás díky šňůře stali přátelé, i když historky ze společných ubytování mezi koncerty si někteří asi úplně pamatovat nebudou. (smích)

Píseň "Jeden tým" jste natočili společně. Objeví se i na nějaké desce, nebo šlo jen o jednorázový projekt určený pro turné? Kdo je jejím autorem?

Muziku "Jeden tým" složil Mirek Andrassy z Porta Inferi, text jsem si vzal na starost já. Původně šlo o jednorázovou záležitost k turné, díky ohlasu fanoušků ale možná tu jednorázovost přehodnotíme. Ještě jsme o tom s klukama z Porta Inferi nemluvili. My se netajíme tím, že bychom v budoucnu rádi nachystali vinyl "Vrtochy" s bonusovým materiálem. Sám jsem zvědavý, co se stane.

K písním z "Vrtochů" jste natočili také už několik klipů - poslední ke skladbě "Do krve". Plánujete ještě nějakou vizuální propagaci nahrávky?

Určitě připravíme minimálně video k otvíráku desky, který se jmenuje "Zapomenutý svět", a to pod režijní taktovkou Cyberolase. Zároveň s Jirkou Kobylanským uvažujeme o ztvárnění všech písní z alba, ale taky už máme dost další muziky na to, abychom tvořili dál. Po turné si sedneme a nějak to rozsekneme.

"Do krve" je také jedinou baladou na novince. Psal jsi ji se záměrem, že na desce musí nějaký pomalejší kus být, nebo nápad přišel sám od sebe.

On to úplně původně pomalý kus nebyl. "Do krve" jsem napsal už před lety pro projekt Sounder v klasické rockové podobě. Pak byl song nějakou dobu u ledu, a když jsem si ho potom znovu poslechl, zjistil jsem, že je příliš intimní na to, abychom u toho rachotili. Zkusil jsem to předělat do akustické podoby a ono to fungovalo. Takže abych ti odpověděl - psal jsem tu píseň s úplně jiným záměrem - dostat ze sebe aktuální rozpoložení. To, že se "Do krve" dostala na album v této podobě, bylo do značné míry rozhodnutí Honzy Toužimského jako producenta. A já jsem za to rád.

Když tvoříš hudbu a texty, máš nějaký rituál nebo konkrétní místo, kde ti to jde nejlépe?

Muziku moc neskládám. Alespoň ne takovou, která by se dala použít ve Forrest Jump. "Do krve" je naprostou výjimkou za celých dvaadvacet let. Rád si ale brnkám na terase, ideálně tak, aby to nikdo neslyšel. (smích) A texty dělám většinou v autě. Pouštím si nápady, které mi kluci pošlou, a do toho se snažím dostat melodii a slabiky. Často mě to dost pohltí, takže se ze mě stává sponzor městských rozpočtů v rámci pokut, které mi potom přijdou. (smích)

Je pro tebe náročnější psát slova, nebo melodie?

Nejtěžší je najít téma, které vystihuje náladu skladby. Když se tohle podaří, zbývá už potom jenom posbírat slova, jimiž to vyjádříš. Nevím úplně, jak to popsat… Ta slova prostě létají kolem a největší dřinou je urvat ta správná.

Kapela Forrest Jump funguje přes dvě dekády. Máte teď vytyčené nějaké cíle nebo mety, kterých byste spolu chtěli dosáhnout?

Plány a mety jsou celou dobu stejné a budou stejné do konce forresťáckých dnů: co nejvíc hrát, co nejvíc tvořit a být si co nejblíž s fanoušky. Zní to klišoidně, ale přesně tak to je. A uděláme pro to maximum. Nedávno jsme se dohodli na spolupráci s Martinem Kapkem (ze skupiny Traktor), který si bere na starost booking Forrest Jump. Z toho máme neskutečnou radost. Těšíme se!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Colours Of Ostrava - den první, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 17.-20.7.2024
Naživo: Úvod Colours Of Ostrava zachraňovali hlavně kytaroví mistři Festival Colours Of Ostrava máme na musicserveru rádi dlouhá léta, však na něj také pravidelně jezdí velká část redakce. A vždycky se na něj upřímně těší. Je ale naší prací upozorňovat nejen na úspěchy, ale také na... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2024 17:37 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 28. týden 2024
Hit tohoto léta "Espresso" od Sabriny Carpenter už zní i z českých rádií Na nejvyšších místech tuzemských žebříčků se nestalo nic významného, a tak nezbývá než hledat příběh do titulku v nižších patrech pořadí. Do českých rádií konečně vstoupil singl "Espresso", s nímž Sabrina Carpenter... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 19:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema
Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema Kdo si myslel, že přichází hudební okurková sezóna, toho pátek vyvedl z omylu. Vedle novinek Eminema, OneRepublic či živáku Arakainu se totiž představili ještě Cigarettes After Sex, písničkářka Clairo, vyměněná Cassadee Pope,... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 11:05 v sekci Novinky | Nové desky
Open'er festival, Den třetí, Letiště Gdynia-Kosakowo, Polsko, 5.7.2024
Naživo: Skoro nahá Doja Cat ve třetím dni Open'eru vyzývala Poláky k souloži, Sam Smith letošní turné zmírnili Vysoké umění, ale i cílení na nejnižší pudy. Na polském Open'eru si každý najde to své. Především na něm ale narazíte na jména, na něž si spousta českých festivalů netroufne. Některá v Americe bourají žebříčky, jiná se... čtěte zde
Vydáno: 16.07.2024 19:00 v sekci Naživo
Kygo - Kygo 6/10
Recenze: Kygo se na své eponymní desce ohlíží za desetiletou kariérou Za jednu dekádu si Kygo vydobyl slušnou pozici na elektronické taneční scéně. Jeho ve frázování zasekávané hitovky nejdříve působily svěže, pak ale začal znásilňovat staré fláky - někdy úspěšně, jindy ne. Bezejmenné album... čtěte zde
Vydáno: 16.07.2024 08:30 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema (17.07.2024 11:05)
- Forrest Jump předělali "Ukolébavku" Karla Kryla (24.06.2024 16:55)
- Video: Forrest Jump se v klipu k "Zapomenutému světu" ocitli ve sci-fi filmu (11.05.2024 10:30)
- Frontman Krucipüsk Tomáš Hajíček měl nehodu, je ve vážném stavu (17.04.2024 08:53)
- Forrest Jump mění baskytaristu (08.03.2024 16:49)
- Forrest Jump a Porta Inferi ukončí společné turné koncerty v Praze a Hranicích (10.02.2024 11:53)
- Tip na dárek pod stromeček: Kniha Arakain - History 40 (14.12.2023 17:35)
- Recenze: Třinácté album Krucipüsk na "HovnoZle" naštěstí nedopadlo (13.11.2023 18:00)
- Krucipüsk a Kurtizány z 25. Avenue vyrážejí na společné turné (13.10.2023 12:15)
- "Apage Satanas" od Arakainu vychází po čtvrtstoletí ve výpravné reedici (07.06.2023 12:45)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Taylor Swift mp3.com Kabát Dua Lipa Mirai Miley Cyrus Kesha Queen Doja Cat Madonna Tom Morello Katy Perry The Beatles Judy Garland
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe