shop.musicserver.cz
Lenka Nová, Winternitzova vila, Praha, 8.5.2023

Díky Lence Nové se ve Winternitzově vile protnuly dávné příběhy s těmi současnými

Vydáno: 09.05.2023 20:00 v sekci Naživo - Josef Martínek | foto: Josef Martínek

Koncertní projekt "Vila Tour" zpěvačky Lenky Nové patří k těm nevšedním a výjimečným. Spojuje totiž více druhů zážitků do jediného - takového, na který se bude návštěvníkům jen těžko zapomínat. Sváteční večer naplnil prostory Winternitzovy vily na pražském Smíchově spoustou příběhů, vzpomínek a emocí.

Live: Lenka Nová

místo: Winternitzova vila, Praha
datum: 8. května 2023
setlist: Mladšímu já, Do písku, Čtyřicet, Staré rány, Listy, Nové zvolání, Už se kácí v našem lese, Tenhle dopis, prosím, spal, Svatojánská noc, Z cest, Postrádám, Mámo, Z deště pod okap, Adresa: nebe, Jak ten chlap se na mě dívá, Poslední noc, Pro boha

Koncerty Lenky Nové zanechávají silný otisk na jakémkoliv místě - texty jejích písní, zpěvaččina osobitá interpretace a prvotřídní muzikanti jsou totiž zárukou mimořádného prožitku. Na "Vila Tour", která letos čítá celkem pět zastávek, se však umělkyně rozhodla přidat svému hudebnímu vystoupení nadstavbu.

Lenka Nová, Winternizova vila, Praha, 8.5.2023
© Josef Martínek
Posluchače totiž pozvala do prostor, do kterých se nejspíš většina z nich běžně nepodívá. Při výběru zohledňovala atraktivitu jednotlivých objektů, ale snad ještě více šla po historii a příbězích s nimi spjatých.

Dějiny Winternitzovy vily, kterou ve třicátých letech minulého století vybudovali architekti Adolf Loose a Karel Lhota pro právníka Josefa Winternitze a jeho rodinu, jsou poznamenány hned několika historickými zvraty.

Původní majitelé o ni ve čtyřicátých letech pro svůj židovský původ přišli a později byli odsunuti do koncentračního tábora v Osvětimi. Tam část rodiny zemřela. Pozůstalí se sice pokoušeli získat vilu zpět, podmínky nastavené československým státem v době počínajícího komunismu jim to však neumožnily. Navrácení rodinného majetku dosáhla až další generace potomků v devadesátých letech.

Lenka Nová, Winternizova vila, Praha, 8.5.2023
© Josef Martínek
Po rekonstrukci do původní podoby ze třicátých let je stavba od roku 2017 přístupná také široké veřejnosti - pořádají se zde prohlídky, svatby, oslavy, zájemci si zde dokonce mohou vyzkoušet zážitkové přespání. Jak poznamenal David Cysař, vystupující jako zástupce současných majitelů, s památkou je dnes spojen i kulturní život. Rodina totiž věří, že právě tak by si to její předci přáli.

Koncert následoval po úvodním slovu a individuální prohlídce stavby. Příchozí mezitím nasáli atmosféru místa, pohodlně se usadili, osvěžili se na baru a do tohoto rozpoložení začali vstřebávat skladby z repertoáru Nové.

Skladby, jejichž náměty často také nejsou zrovna veselé. Sice se v nich nezrcadlí velké historické události dvacátého století jako mezi zdmi Winternitzovy vily, přesto mají podobnou sílu a hloubku. Jsou to příběhy každodenní, nám všem známé buď z vlastního života, nebo z okolí, a proto tak věrohodné a mnohdy až dojemné. Příběhy pojednávající o ztrátách, běhu času, dávných láskách nebo o vlastní sebereflexi.

Lenka Nová, Winternizova vila, Praha, 8.5.2023
© Josef Martínek
Hlavní aktérka je zpívala s doprovodem špičkových hudebníků - za klavírem seděl Petr Malásek, na kytaru hrál Josef Štěpánek a baskytaru s kontrabasem obstaral Rastislav Uhrík. Sama Nová se nenechala nijak znejistit přítomností kamer České televize, která koncert nahrávala, a jednotlivé písně prožívala s intenzitou sobě vlastní.

Někdy se potřebovala ponořit do svého nitra a zavřít oči, aby nalezla ten nejdůvěryhodnější výraz, jindy publikum rozesmála štiplavou ironií. A nebylo vůbec od věci se občas podívat do tváří přítomných - lidí mladých, ve středním věku i těch starších - a zkoušet odhadnout, jak v nich jednotlivá témata rezonují. Vždyť večer to byl vzhledem k útulnosti sálu a omezené divácké kapacitě natolik intimní, že snad ani nebylo možné nevnímat všechno a všechny kolem.

Někteří se blaženě usmívali, jiní vypadali zamyšleně a zahloubaně, další si jen spokojeně podupávali do rytmu. Zdálo se, že v odehraných skladbách našli všichni alespoň částečnou paralelu s vlastními životy. S příběhy, které se ve Winternitzově vile odehrály v minulých dekádách, a s těmi, které písňově vyprávěla Lenka Nová, se potkaly ty nevyslovené, které si sem přinesl každý z návštěvníků.

Lenka Nová, Winternizova vila, Praha, 8.5.2023
© Josef Martínek
V setlistu převažovaly songy z autorských alb "Čtyřicítka" a "Dopisy", tedy již léty osvědčené stálice. Interpretka však nevynechala ani některé kousky z projektů Michala Horáčka, z nichž tradičně vynikaly sžíravé "Staré rány". Do repertoáru Hany Hegerové, který v minulosti také často připomínala, naopak tentokrát nesáhla a na rozdíl od jiných svých koncertů nenabídla ani žádnou ochutnávku z připravované další studiové desky.

S postupujícím časem nabýval program na podmanivosti. K nejpůsobivějším patřily nostalgií prosáklé skladby "Postrádám" a "Mámo", které zazněly hned po sobě. Odlehčení obstarala barová "Z deště pod okap", v níž se Nová s nadsázkou vtěluje do role věčné hledačky ideálního partnera.

Když v přídavku zazněla "Poslední noc", ve které se Horáčkův text dotýká hvězd na noční obloze, panovala už za prosklenými okny naprostá tma, v níž vynikaly svítící žárovky. "Co když je právě tahle noc poslední?" ptala se filozoficky Nová, čímž umocnila pocit neopakovatelnosti těchto chvil.

Ti, kteří si přáli, aby vzácný večer ještě nekončil, mohli jeho zbytek strávit v zahradě vily, například se sklenkou vína, a nechat v sobě tento zážitek uzrát.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 22. týden 2023
Miley Cyrus díky "Flowers" vyrovnala letitý rekord Nelly Furtado, Daniel Landa startuje v albech na druhém místě České hitparády dál pokračují v zajetých kolejích. Miley Cyrus přidává v rádiovém žebříčku už sedmnácté prvenství, čímž vyrovnala počínání Nelly Furtado z roku 2007. Calin a Viktor Sheen vítězí v albech pošestnácté.... čtěte zde
Vydáno: 08.06.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Rock im Park, den první, Zeppelinfeld, Norimberk, Německo, 2.6.2023
Naživo: Rock im Park v prvním dni rozzářili Kings Of Leon, speciální duet předvedli Papa Roach s Hollywood Undead Už počtvrté pro vás máme dojmy z největšího festivalu v Norimberku, kam jsme se po dlouhých pěti letech znovu vypravili. V rozsáhlém článku se dozvíte, jak se Josh Freese zabydluje u Foo Fighters, na koho si máte dát pozor na Rock... čtěte zde
Vydáno: 07.06.2023 17:43 v sekci Naživo
0
Nové desky 22/2023 - od Foo Fighters přes Noel Gallagher’s High Flying Birds po Sophii Ellis-Bextor
Nové desky 22/2023 - od Foo Fighters přes Noel Gallagher’s High Flying Birds po Sophii Ellis-Bextor Na počátku června vévodí hudebním novinkám rockeři Foo Fighters a Noel Gallagher’s High Flying Birds. Doplní je stále roztančená Sophie Ellis-Bextor, countryové legendy Tanya Tucker a Kenny Rogers, matador Bob Dylan a John Mellencamp,... čtěte zde
Vydáno: 07.06.2023 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dan Bárta & Illustratosphere - Illustratrosphere (reedice 2023) 9/10
Recenze: Hudební poezie na debutu Illustratosphere neztratila ani po 23 letech svou nadčasovost Na přelomu tisíciletí měl Dan Bárta za sebou působení v rockové Alici, funkových J.A.R., dance-funkových Sexy Dancers, alternativně rockových Die el. Eleffant!? i v muzikálech. Jeho další krok byl tak možná v tomto kontextu trochu... čtěte zde
Vydáno: 06.06.2023 17:00 v sekci Recenze
0
Aneta Langerová a Igor Orozovič - Je to tak dávno 8/10
Video: Igor Orozovič zve duetem s Anetou Langerovou "Je to tak dávno" na letní koncert na Vyšehradě Igor Orozovič se stále častěji prosazuje nejen na televizních obrazovkách a divadelních prknech, ale i jako zpěvák a autor. Nyní se prezentuje velmi niternou skladbou s Anetou Langerovou "Je to tak dávno". Žánrově se obě osobnosti... čtěte zde
Vydáno: 06.06.2023 08:14 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Lenka Nová na "Vila Tour" propojí architekturu s příběhy svých písní (07.05.2023 15:53)
- Video: Michal Hrůza a jeho "Sebestředná?" rýpou do vztahů (06.03.2023 14:45)
- Video: "Nikdo nemá být sám" Lipa a Lenky Nové je jiná vánoční píseň (05.12.2022 09:11)
- Recenze: Na živáku "Vila Live" Lenky Nové je všechno, jak má být (23.11.2022 08:00)
- Nové desky 45/2022 - od Louise Tomlinsona přes Bruce Springsteena po Black Eyed Peas (16.11.2022 17:30)
- Rozhovory: Lenka Nová - Do každého textu si potřebuji projektovat svůj vlastní příběh (09.11.2022 18:00)
- Lenka Nová nahrála své první živé album ve Werichově vile. Vyjde v listopadu (26.10.2022 13:17)
- Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society (01.12.2021 16:35)
- Michal Hrůza na kompilaci "Hity & příběhy" poprvé rekapituluje svou kariéru (28.11.2021 16:04)
- Naživo: "Dopisy" Lenky Nové se v pražském Jazz Docku vepsaly hluboko do srdce (29.10.2021 07:48)

ALBUM TÝDNE 23/2023

Rufus Wainwright
Folkocracy

Když se Rufus Wainwright naposledy rozpovídal o své předchozí studiovce "Unfollow The Rules", přiznal, že svůj adoptivní domov Laurel Canyon konečně přijal za svůj. Je to místo, kde oba jeho rodiče byli hluboce spjati s folkovou scénou 60. let. A právě tyto scenérie oslovily Rufuse natolik, že se pustil do "Folkocracy".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 08.06.
Rock For People 2023 (Festivalpark, Hradec Králové)
So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)
Pá 23.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Top RoofTop Fest (Náměstí Milady Horákové, Karlovy Vary)
Ne 25.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
Út 27.06.
BBNO$ (CAN) (Roxy, Praha)
St 28.06.
Foals (UK) (Žluté lázně, Praha)
St 05.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga The Cure AC/DC Kryštof Coldplay Sia Rihanna Ewa Farna Mötley Crüe Lucie Vondráčková Metallica Viktor Sheen Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu