shop.musicserver.cz
Makrorecenze "72 Seasons" Metalliky

Makrorecenze "72 Seasons" Metalliky

Vydáno: 11.05.2023 13:00 v sekci Makrorecenze - Redakce | foto: Tim Saccenti

Není na světě větší metalové kapely, než je Metallica, která to má ostatně vetknuto už ve svém názvu. Její nové album "72 Seasons" bylo očekáváno s velkým napětím, a i když se nejedná o žádný hudební přelom, čtyři thrasheři jsou nyní všude. Jak si nová deska vedla u naší čtveřice redaktorů v makrorecenzi?

Metallica - 72 Seasons
© Metallica
Kolega Tomáš Rozkovec, který si recenzi na "72 Seasons" zamluvil ve chvíli, kdy ji Hetfield a spol. oznámili, z novinky úplně nadšený nebyl. "Všechno je to tak zas nějak napůl. Přísným okem průměr, uchem a srdcem fanouška mezi 6 a 7. Takže jen lepší šestka," ukončil svoje hodnocení. Další čtyři redaktoři a redaktorky byli ve výsledném průměru stejného názoru, i když jednotlivě se samozřejmě lišili. Pětka, šestka, sedmička a osmička totiž dávají výsledných 65 %. Pro fanoušky Metalliky je poslech aktuální desky legendární formace samozřejmě nutný, ostatním stačí jen několik singlů, aby byli v obraze.

Pokud si chcete koupit novou desku Metalliky, v našem shopu ji najdete v několika různých verzích, včetně balíčků s tričky. A doplnit si samozřejmě můžete i diskografii či šatník spoustami merche!


Kateřina Spacek - Originální studiovka plná skvělých riffů (8/10)
Vztah k interpretovi: K Metallice mě přivedl taťka, stejně jako k AC/DC, Sabbathům a těm dalším heavy a hard kapelám, co nejen u nás frčely. Metallica je tak pro mě pořád takovou rodinnou nostalgií, kterou jsem v autě slýchávala z kazet.

Když jsem se dozvěděla, že má Metallica v plánu vydat novou desku, zajásala jsem. Konečně! V poslední době totiž díky seriálu "Stranger Things" člověk vídal narážky jen na "Masters of Puppets" (nic ve zlém, je to geniální song!), ale jednoho za chvíli začne pořádně štvát, že se zapomíná i na další hity těhle metalových králů. Byla to ale taky část fandomu seriálu, která se v rámci cancel culture pokoušela Metalliku zakázat. Kapela je prý údajně až příliš rasistická... Naštěstí formace tyhle pomluvy ignoruje a v klidu přišla s jedenáctou studiovkou, která není tak drsná jako některé předchozí počiny, ale přesto svoje kouzlo ani v nejmenším neztrácí.

Svůj podíl na stálém úspěchu skupiny má taky snad nekonečno kytarových riffů, které k Metallice prostě patří. Stačí si vzpomenout třeba na "That Was Just Your Life", "Wherever I May Roam" nebo apokalypticky laděnou "The Four Horsemen", která dodnes patří k mým srdcovkám. A tak dále a donekonečna. Pokud máte rádi jejich nekonečné riffy, pak si určitě přijdete na své. Trošku škoda je, že deska působí při své délce tak nějak jednolitě a některé songy by nemusely být tak sáhodlouhé, přesto se u mě řadí "72 Seasons" k nadprůměru.


Jiří V. Matýsek - Metallica se snaží být mladá, topí se ale ve vlastní megalomanii (7/10)
Vztah k interpretovi: Ke staré Metallice se rád vracím. U každého nového alba je to spíše čekání na to, jestli se jí podaří vybřednout ze začarovaného kruhu.

Metalliku mám rád. Poslední dvě dekády ale jako by tahle parta zabloudila a chodí pořád v kruhu. Naštěstí nikdy vyloženě nespadla do průměru, každá z posledních čtyř desek (divnoprojekt s Lou Reedem "Lulu" nepočítám, to je vážně průšvih) má své výrazné momenty, ke kterým je záhodno se vracet. Když jsem tedy vyrazil na předpremiéru "72 Seasons" do kina, strašně moc jsem si přál, abych konečně mohl být z nové Metalliky nadšený a druhý den se sebrat a jít si koupit vinyl. To, že jsem si desku znovu pustil až po více než týdnu, asi svědčí o mnohém.

Novinka má jeden skutečně zásadní problém. Stopáž. Jako by kapela nasála pocit, že je největším metalovým bandem na světě, a tudíž musí točit monumentální alba. Jenže monumentálnost netkví v téměř osmdesátiminutové stopáži, obzvlášť, když je její obsah tolik naředěný. Druhým problémem je jakási opožděná krize středního věku. Dvanáct skladeb je přehlídkou riffů - tu thrashových, tu sabbatovských, tu v duchu Thin Lizzy -, jenže ty se tu zase skládají tak nějak bez hlubšího smyslu. Skvělé momenty a skladby střídá bezradná vata a jsou i chvíle, kdy člověk opravdu kroutí hlavou nad tím, jak se tohle - proboha - mohlo dostat na album natolik zkušené kapely (narážím třeba na únavné kusy "Shadows Follow" či "Chasing Light"). To nejlepší formace do světa vypálila v podobě čtveřice singlů, ale i tady by editační nůžky prospěly. Mnohokrát je na nahrávce přesně cítit moment, kdy měl přijít střih... Až se na mysl dere "St. Anger". Tam se taky riffovalo jako o život. Tady jsou alespoň Hamettova sóla a Hetfield ve skvělé pěvecké kondici. Mimo singly baví třeba "Too Far Gone", "You Must Burn" (obě s fajnovými vokálními linkami) nebo dlouhá, ale překvapivě funkční a nápaditá "Inamorata". A pak, že to nejde!

Hodnocení na musicserveru máme pouze v celých číslech. "72 Seasons" je v mých očích někde mezi šestkou a sedmičkou. Nakonec tedy dávám vyšší číslo a to zejména za nadšení, se kterým nový materiál vznikal. Čtveřice se očividně dobře bavila a materiálu nechybí energie. S nápady je to ale poněkud slabší.


Petra Hubáčková - Dobře odvedená práce (6/10)
Vztah k interpretovi: Metallica je se mnou od mých devíti let.

To nadšení, se kterým fanoušek očekává každé další album své snad jedné z nejoblíběnějších kapel, asi všichni známe. Právě to očekávání dává našim představám velice jasný rámec a běda, jak dostaneme něco jiného. V případě "72 Seasons" si ale můžete být jisti, že tady nic jiného než poctivou metallikovskou nálož nedostanete. Jedná se o perfektně řemeslně odvedenou práci, a to od bicích až po zpěv. K potěše ucha je nutno podotknout, že Trujillova basa dostala opravdu velký prostor. Třešinkou je Hammettův kytarový projev, který podobně jako Hetfieldův zpěv v čase jen zraje a nedokáže nijak zklamat. Od prvního tónu až po poslední riff to Metallica sype do fanouškových uší ve velkém stylu, sem tam trošku groovy, pak taky thrashy, ale vždycky heavy. Tak proč dávám jen 6/10? Protože bych ráda i to něco jiného, něco navíc. Oceňuji skvěle odvedenou práci, ale chybí mi ty rozmanitější momenty, díky kterým bych už po dvou posleších dokázala jasně vypíchnout jednu až dvě nejzásadnější skladby celé desky.


Ondřej Hricko - Akademický thrash metal (5/10)
Vztah k interpretovi: Až do alba "St. Anger" moje nejoblíbenější kapela vůbec.

Jaké je nové album Metalliky? Skvělá produkce, výrazné riffy, rytmika šlape jedna radost, Hetfield má v hlase pořád sílu a po instrumentální stránce je vše precizní. A taky je to strašná nuda. Bohužel. O Metallice se říká, že má nejpřísnější fanoušky, ale ono to je těžké, když za posledních dvacet (pro mnohé dokonce třicet) let nic mimořádného nenahrála. Jenže novinka prohrává i v porovnání s ostatními počiny jejich novodobé éry. Tedy až na "Lulu", ale to je kategorie sama pro sebe. Kapela na "72 Seasons" předvádí vyspělý, profesorsky čistý výkon, kterému se toho vytknout moc nedá. Tedy až na maličkost, že písně nemají duši. Po sedmi letech po trochu únavné "Hardwired... to Self-Destruct" jsme dostali akademickou nudu, ze které se mohou žáci učit thrash, ale umělecká hodnota díla je takřka nulová. Už jsem se netěšil. Zklamaný proto nejsem.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
K.Flay, MeetFactory, Praha, 25.9.2023
Naživo: Na Grammy nominovaná K.Flay nastavila klubu MeetFactory tvář moderní hudby Americká zpěvačka K.Flay má přes svůj mladý věk na svém kontě už pět desek a dvě nominace na cenu Grammy. Poslední nahrávku "Mono" vydala teprve před pár dny a rozhodla se ji představit naživo na velkém evropském turné. To... čtěte zde
Vydáno: 26.09.2023 17:54 v sekci Naživo
0
Combichrist, Futurum, Praha, 24.9.2023
Naživo: Metalové techno Combichrist zastínilo německé veterány Megaherz Americká formace Combichrist sice žádné nové album na světě nemá, ale rozhodla se po letech vyjet opět mimo svůj rodný kontinent a představit své industriální hity evropským fanouškům. Společně s nimi na turné vyjeli také... čtěte zde
Vydáno: 26.09.2023 14:43 v sekci Naživo
0
Kylie Minogue - Tension 7/10
Recenze: Kylie Minogue na desce "Tension" upustila od tematičnosti, sama však moc neví, co vlastně chce říct Hudební tvorba Kylie Minogue je v mnoha ohledech natolik sympatická, že je občas těžké se na tuto australskou křehuli zlobit. Předchozí alba "Golden" a "Disco" vždy definovalo nějaké ústřední téma. Nová studiovka "Tension" se ale o... čtěte zde
Vydáno: 26.09.2023 08:00 v sekci Recenze
0
Tereza Černochová - Jsem zas kousek blíž poznání toho, co jsem vlastně zač
Rozhovory: Tereza Černochová - Jsem zas kousek blíž poznání toho, co jsem vlastně zač Tereza Černochová natočila v produkci Romana Holého svoje třetí sólové album "Slečna náročná". Vyšlo 1. září. Je autorské a vyzrálejší, sebevědomější a ženské. Jak sama autorka a zpěvačka říká, odkrývá její duši a... čtěte zde
Vydáno: 25.09.2023 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Jakub König - Hvězdy 10/10
Recenze: Albem roku 2023 se stávají "Hvězdy" Jakuba Königa Jakub König nahrál svou první sólovou desku a bude to zaslouženě událost letošního hudebního podzimu. Po Obří broskvi, Kittchenovi a Zvířeti jménem Podzim je tady sám za sebe. Pro tu příležitost se spojil s lidmi kolem Petra... čtěte zde
Vydáno: 25.09.2023 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Metallica musela odložit koncert, James Hetfield chytil covid (04.09.2023 12:28)
- Elektrická kytara podle Kirka Hammeta (30.07.2023 11:21)
- Video: Motörhead doplnili raritní předělávku písně "Enter Sandman" komiksovým videoklipem (10.05.2023 08:11)
- Metallica odstartovala v české albové hitparádě na stupních vítězů, v první desítce boduje i Katapult (27.04.2023 15:30)
- Nové desky 15/2023 - od Metallicy přes Katapult po Feist (19.04.2023 08:00)
- Recenze: Metallica na albu "72 Seasons" (opět) nepřekročila svůj stín (18.04.2023 08:30)
- Video: Metallica vystoupila u Kimmela se znovuzrozenou písní "Master of Puppets" (a nejen s tou) (14.04.2023 16:51)
- Od AC/DC přes Metalliku po Ozzyho. Kalifornský PowerTrip je rockový festival snů (01.04.2023 14:41)
- Video: Metallica v kubrickovském klipu k velkolepé skladbě "72 Seasons" prolétává světelnými tunely (31.03.2023 07:57)
- Video: Metallica ve videu "If Darkness Had a Son" bojuje s pokušením temnoty (03.03.2023 11:21)

ALBUM TÝDNE 39/2023

Jakub König
Hvězdy

Jakub König nahrál svou první sólovou desku a bude to zaslouženě událost letošního hudebního podzimu. Po Obří broskvi, Kittchenovi a Zvířeti jménem Podzim je tady sám za sebe. Pro tu příležitost se spojil s lidmi kolem Petra Ostrouchova a to nemohlo dopadnout špatně. Výsledek se jmenuje "Hvězdy" a je prostě dokonalý.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Pá 20.10.
City and Colour (US) / Ruby Waters (CAN) (MeetFactory, Praha)
So 28.10.
50 Cent (US) (O2 arena, Praha)
Ne 29.10.
dEUS (BE) (Rock Café, Praha)
St 01.11.
Cigarettes After Sex (US) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Lady Gaga Madonna Beyoncé Milly Honsová Kryštof Coldplay Ewa Farna Adele AC/DC The Cure Sia Rihanna Taylor Swift Blink-182 Metallica Miley Cyrus
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu