shop.musicserver.cz
Rybičky 48 - 20 let rock'n'rollu, vy buzny

Rybičky 48 odhalují v dokumentu "20 let rock'n'rollu, vy buzny" nejen zadky

Vydáno: 02.04.2023 09:00 v sekci Recenze - Hana Bukáčková | foto: Jaroslav Noska

Skupina Rybičky 48 loni oslavila dvě dekády velkolepým vystoupením v "největším pražském kulturáku", jak mnozí familiárně a ze srandy říkají O2 areně. Psal se 20. říjen a rockeři tehdy oznámili, že plánují celovečerní dokument. Ve středu měl snímek "20 let rock'n'rollu, vy buzny" premiéru. Jaký je?

10/10

Rybičky 48 - 20 let rock'n'rollu, vy buzny

Vydáno: 29.3.2023
Celkový čas: 95 minut

Rybičky 48 - 20 let rock'n'rollu, vy buzny, Kutná Hora, kino Modrý kříž, 29.3.2023
© Jaroslav Noska
Někdo možná bude namítat, že dnes už má dokument kdekdo... a teď ho musí mít i kutnohorská kapela Rybičky 48? Ale proč poutavě a vtipně nezmapovat její dvě dekády trvající kariéru, která má zatím ryze stoupající charakter.

Devadesátiminutový film "20 let rock'n'rollu, vy buzny" režíroval Randy Cøld. Nebylo to přitom v plánu, nápad vznikl na základě dobře kladených Randyho otázek v jednom společném rozhovoru. Za kamerou stál klasicky Ondřej Soukup, dvorní kameraman, který se skupinou natočil z celkové čtyřicítky klipů rovnou polovinu.

Název dokumentu v sobě zrcadlí dobu existence formace, jejich megahitu a v neposlední řadě nadhled a humor. Snímek vznikal rok a půl a dle slov režiséra "nič viac úprimnejšie a autentickejšie na celej scéne nenájdete". Má pravdu. Člověk se bude po celou dobu ze srdce smát. Tihle chlapi si na nic nehrají. V backstagei jsou takoví, jaké je všichni znají z pódia. Žádné manýry. Co na srdci, to na jazyku. Divák zkrátka dostane to, co si od zhlédnutí sliboval.

Co se dělo na premiéře

První promítání bylo víceméně jedinečné. Uskutečnilo se ve středu 29. března v Kutné Hoře a zopakuje se jen jednou - 5. dubna se dočkají ještě v moravské metropoli. Kutná Hora byla vzhledem k domácí půdě Rybiček jasná volba, a tak jsem na premiéru vyrazila tam.

Rybičky 48 - 20 let rock'n'rollu, vy buzny, Kutná Hora, kino Modrý kříž, 29.3.2023
© Jaroslav Noska
Frontman hned v úvodu zavzpomínal, jak ho z těchto prostor v patnácti letech vyhodili, když si zde zapálil. Po skončení projekce byl za rebela a zapálil si znovu. Tentokrát vyhazovači nepřišli. Nikomu to nevadilo.

Následovala uvolněná, neformální diskuze, během které členové skupiny a tvůrci dokumentu odpovídali na všetečné otázky diváků. Ale moc jich nebylo. Jak poznamenal kytarista Petr Lebeda: "Zřejmě to bylo dobře natočený a bylo řečeno vše."

Kuba Ryba v závěru také ohlásil, že letos budou s kapelou koncertovat komorně. Odehrají kolem dvacítky vystoupení na festivalech a na podzimní šňůře. Na té by chtěli být blíž k fanouškům, a tak budou hrát v kulturácích. Je to ale i proto, že zpěvák chce konečně doléčit hlasivky, se kterými se poslední roky permanentně trápí. Nakonec poděkoval fanouškům, že bez nich by nebylo pro koho to vše točit.

Pak následovala afterpárty v nedalekém klubu Česká 1, kde se natáčely rozhovory. A já? Vydala jsem se zpátky na vlak do Prahy. Ale stálo to za to ohlédnout se za dosavadní kariérou mých vrstevníků, které sleduju dobrých patnáct let.

Ve filmu vystupují renomovaní publicisté Jarda Špulák a Petr Korál. Ohlížejí se za cestou Rybiček, jejich postavením na české scéně a definují, v čem spočívá jejich výjimečnost. Slovo dostanou i kamarádi muzikanti, kteří s touto svéráznou partou leccos prožili a nebojí se to sdělit. Žádné zpovídání rodin, partnerek či dávných spolupracovníků nebo členů crew. Můžeme zde vidět Thoma Frödeho, Filipa Vlčka, Josieho Vařeku, Jakuba Děkana, Marka Ztraceného, Miraie Navrátila a další. Prostor dostal i manažer Martin Cerveza Řehoř. Prostě samý testosteron, tedy až na Báru Zemanovou, která se skupinou nazpívala duet "Zamilovaný / Nešťastná".

Mezi rozhovory jsou vložené archivní záběry, dosud nezveřejněná videa, natočená autenticky v danou dobu, v daném stavu, žádná škrobenost. Je to opravdová výprava do zákulisí, kam se běžně divák nedostane. Přímočarý časosběr nabízí první koncerty, na které přišli tři lidi, i vyprodanou O2 arenu, prozrazuje, jak se natáčely klipy a podobně.

Rybičky 48 - 20 let rock'n'rollu, vy buzny, Kutná Hora, kino Modrý kříž, 29.3.2023
© Jaroslav Noska
Ukazuje vše, a to doslova. Kapela žila vždy podle hesla "Sex, drogy, rock ’n’ roll" se vším všudy. Kubův zadek odteď všichni poznají na první pohled, v paměti zůstene i jeho alkoholové extempore, kdy se převaluje s kocovinou na hotelovém pokoji nebo trůní na záchodové míse. Netají se zkušenostmi s drogami a na kameru přiznává, že v jeden čas, co před ním neuteklo na strom, to o-… však vy víte co.

Nesmrtelné jsou jejich hlášky a humor. V jednu chvíli se Rybičky 48 prezentují jako ta nahá banda, která se nebojí hrát s nástroji schovanými za nástroji, jindy jdou v rouše Adamově nakoupit na benzínku. Film připomene i časy, kdy koketovali s popem a zažili trochu hlušší období.

Je vidět, že si pánové sedli nejen muzikantsky, ale i lidsky. Vyprávějí s lehkostí, přeskakují z tématu do tématu, ale nebojí se otevřít i třinácté komnaty, jako třeba kauzu ukončení spolupráce s Pekařem či Honzou Štrupem. Ten žil bouřlivým muzikantským, sebezničujícím životem, nemohl rozchodit vyhazov ze skupiny, skončil v blázinci a nakonec si vzal život. Nebýt jeho odchodu, kdo ví, jak by to s Rybičkami dopadlo. Kuba by se asi uchlastal a ufetoval...

Vzpomínají zde i na společné turné s Mandrage, během kterého se jejich role prohodily a plzeňská formace je přeskočila. Komentují příchod Brenyho. Rekapitulují alba i písně. A tak by se dalo pokračovat. Snímek zůstal víceméně otevřený, stejně jako i budoucnost téhle partičky… A nemá chybu.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP
Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP Tento týden dodala hudební novinky poměrně početná anglická enkláva. Vede ji Ed Sheeran v závěsu se Stevenem Wilsonem, Mae Muller, Jorjou Smith a novým objevem Andrewem Cushinem. Za Atlantikem se snažili LP, Wilco, LANY, Code Orange,... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 20:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Slza, Lucerna Music Bar, Praha, 1.10.2023
Naživo: Slze kluby sluší. V Lucerna Music Baru pokřtila své nové album "Monodrama" Během své existence zvládla Slza obehrát velké kulturáky a haly, s deskou "3" měla v plánu klubové turné. To se kvůli covidu zrušilo, a tak na něj došlo až teď, se čtvrtou řadovkou "Monodrama". První zastávkou se v neděli stal... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 14:33 v sekci Naživo
0
Martin Kozumplík (Full Moon, Smile Music) - Mým úkolem je na celou věc nějak shlížet a moc se do toho nemíchat
Rozhovory: Martin Kozumplík (Full Moon, Smile Music) - Mým úkolem je na celou věc nějak shlížet a moc se do toho nemíchat Časopis Full Moon je výraznou entitou na domácí hudebně-publicistické scéně. V říjnu vyšlo už 150. číslo. V pozadí tohoto média, ale i celé řady dalších projektů (třeba klubu Kabinet Múz v Brně nebo klubového festivalu Batch)... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu V pátek 29. září vydala LP nové studiové album "Love Lines". Nahrávka nabízí hluboký a reflexivní pohled na životní zkušenosti autorky, včetně milostných vztahů i vztahů s rodinou a se svým vlastním já. Hudebně se přitom... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 18:09 v sekci Novinky
0
U2 - Atomic City 7/10
Video: Můžeme si oddechnout. U2 se s "Atomic City" zase vracejí zpět do formy Irští U2 minulý pátek odstartovali sérii pětadvaceti koncertů v Las Vegas. Odehrají je v unikátní kulovité stavbě s názvem Sphere, čerstvě postavené dominantně města hříchu. Podstatnou náplň setlistu bude tvořit deska "Achtung... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 08:35 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Rybičky 48 oslavili ve vyprodané O2 areně svoje dvacetiny. Kuba Ryba předvedl striptýz (22.10.2022 08:06)
- Rybičky 48 si ke dvacetinám nadělují O2 arenu i novou desku (30.09.2022 13:18)
- Hudební festival Hrady CZ rozezní Rožmberk nad Vltavou s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Divokej Bill (02.08.2022 09:06)
- Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Švihov s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Divokej Bill (26.07.2022 09:39)
- Video: Rybičky 48 a irská muzika? V duetu "Divokej Ir" s Vaškem Bláhou to funguje znamenitě (15.07.2022 18:08)
- Putovní festival Hrady CZ je zpět v plné síle a oznamuje kompletní program pro osm zastávek v čele s kapelami Rybičky 48 a Chinaski (26.05.2022 11:49)
- Video: Rybičky 48 obnovili dobře míněnou radu a posílají Ivana domů za Natašou (26.04.2022 08:25)
- Video: Rybičky 48 vás zvou na sladké "Dvě deci vína" (07.01.2022 09:57)
- Video: Rybičky 48 songem "Sín Aser Bure Shi" nenápadně prezentují svůj názor na premiéra a jeho politiku (01.10.2021 17:04)
- Největší ostravský příměstský tábor pro dospělé startuje s Tata Bojs a festivalem PUNK!!! (28.06.2021 12:26)

ALBUM TÝDNE 40/2023

Staind
Confessions Of The Fallen

Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým bubeníkem Salem Giancarellim, se vrací s deskou "Confessions Of The Fallen".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 06.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
So 07.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 14.10.
Ewa Farna (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Madonna Kryštof Lady Gaga Beyoncé Coldplay Adele AC/DC The Cure Sia Ewa Farna Rihanna Milly Honsová Taylor Swift Elán Dua Lipa Kylie Minogue
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu