Cannibal Corpse, Dark Funeral, Holešovická tržnice - Hala 13, Praha, 25.3.2023

Krvavá flákota na černém ledu. Metalové kulty Cannibal Corpse a Dark Funeral rozpálily Halu 13

Vydáno: 26.03.2023 21:55 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Cannibal Corpse a Dark Funeral. Ve své podstatě dnes už klasici dvou pólů metalového extrému, death metalu i black metalu. Není divu, že se po lístcích do původně ohlášeného Paláce Akropolis jen zaprášilo. A tak se přesouvalo do Haly 13, která, byť se zde konají taneční párty, je koncertně poněkud nepolíbená.

Live: Cannibal Corpse, Dark Funeral

support: Ingested, Stormruler
místo: Holešovická tržnice - Hala 13, Praha
datum: 25. března 2023
setlist Dark Funeral: We Are the Apocalypse, My Funeral, When I’m Gone, The Secrets of the Black Arts, Nail Them to the Cross, Unchain My Soul, Let the Devil In, Where Shadows Forever Reign
setlist Cannibal Corpse: Scourge of Iron, The Time to Kill Is Now, Inhumane Harvest, Code of the Slashers, Fucked With a Knife, The Wretched Spaw, Gutted, Kill or Become, I Cum Blood, Evisceration Plague, Death Walking Terror, Condemnation Contagion, Necrogenic Resurrection, Unleashing the Bloodthirsty, Devoured by Vermin, A Skull Full of Maggots, Stripped, Raped and Strangled, Hammer Smashed Face
Fotogalerie

Cannibal Corpse, Holešovická tržnice - Hala 13, Praha, 25.03.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Ono, kam vlastně přesunout koncert řezníků z Cannibal Corpse jinam než do budovy bývalých jatek v Holešovicích? S tímhle vědomím to dává úplně jiný rozměr. Nejisté pocity z místa samotného byly přesto na místě. Vysoká budova, prosklený strop, dlouhá nudle s rovnými stěnami, prostor, který vítal ozvěnou už při příchodu. Jenže to by nebyla promotérská parta Obscure Promotion, která se nebojí riskovat a prošlapávat nové cestičky, aby si s tím neporadila.

Nebudeme chodit kolem horkého prejtu, poradila si. Obavy se postupně rozptylovaly a s nástupem prvních headlinerů Dark Funeral byly v podstatě pryč. Ze zvuku se podařilo dostat maximum, sál, ačkoliv vyprodaný, nebyl přecpaný, boční prostory se daly využít coby štědře zásobený stánek s merchem nebo bistro. Ještě doladit sociální zařízení a bude z toho skvělé koncertní místo, navíc s výbornou dopravní dostupností.

Stormruler, Holešovická tržnice - Hala 13, Praha, 25.03.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Večírek otevřeli Američané Stormruler, v jejichž muzice se organicky propojil black, death a heavymetalové prvky. Radost poslouchat a bavit se tou energií, kterou do svého setu tahle tvůrčí parta dává.

Stormruler za sebou mají jen dvě desky, ale skladeb je na nich tolik, že by to jiným vydalo s klidem na pět standardních alb. Nápady jim nechybějí a jejich stylový koktejl, navíc prezentovaný s lehkostí a nutným nadhledem, skutečně potěšil.

I druzí v pořadí, Ingested, sklidili slušnou odezvu. A oproti lehkosti předchozích byla tohle pro změnu brutální bruska, která měla potenciál válcovat. Jenže neválcovala - alespoň tedy ne tak, jak by byla mohla.

Ingested, Holešovická tržnice - Hala 13, Praha, 25.03.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Manchesterští trochu dojeli na zvuk, kterému poněkud chyběl spodek. Chřestilo to solidně, vokál byl čitelný, ale celé se to jaksi vznášelo ve vzduchoprázdnu. Očekávané breakdownové kopance tak nějak nekopaly a to byla trochu škoda. A to jsem stál prakticky u mixu, kde by měl být sound potenciálně nejlepší. Nažhavenému publiku to však nijak nevadilo a Ingested si připsali docela solidní wall of death.

Dark Funeral ze Stockholmu jsou na scéně už třicátým rokem a jako takoví představují spíše ortodoxní tvář black metalu. Takže tu máme všechny nezbytné vizuální propriety - kožené oblečky, brnění, corpse paint, strnulé drsné pózy - i tematiku. Žánr nedefinují ani nijak zásadně neinovují, stavějí na tom, co je nosné a vyzkoušené, ale nutno říct, že jim to pořád funguje.

Švédská formace nepřišla o svou relevanci, nepřeklopila se do prázdné křeče. Dlouhohrajících alb má jenom sedm a zrovna poslední dvě, "We Are the Apocalypse" a "Where Shadows Forever Reign", se celkem oprávněně stala jádrem zhruba hodinového setu. V podobě titulní skladby pak došlo i na hrubý debut "The Secrets of the Black Arts".

Dark Funeral, Holešovická tržnice - Hala 13, Praha, 25.03.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Svižné sypačky střídaly atmosférické pasáže, celé to bylo takové hezky sevřené, vybroušené, dobře poskládané, byť možná až příliš profesionální. Ale on ten severský led k tomu tak nějak patří. Přísný, velice solidní set, pro mě osobně jasný vrchol večera.

S Cannibal Corpse je to těžké. Před lety si vybudovali vlastní styl, když stvořili svou brutální deathmetalovou grotesku, která jim vynesla pár zákazů a popotahování ze strany strážců všeobecné morálky, a pak už se vlastně jenom vezli.

A vezou dodnes. Na svém písečku jsou nezpochybnitelnými králi, to bez diskuze. Stále produkují silná alba, ale celé je to to tak nějak na jedno brdo. Hrubé riffy, bahenní vokál v Praze velmi dobře naloženého "Corpsegrindera" Fishera, skřípavá kytarová sóla, silový přístup a řezničina v textech.

Přesto má tenhle old-school své kouzlo. Pražské vystoupení bylo již třetí příležitostí, kdy jsem tyhle řezníky viděl (dvakrát to bylo na festivalu Brutal Assault) a klubová atmosféra jim prostě sedla.

Cannibal Corpse, Holešovická tržnice - Hala 13, Praha, 25.03.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Osmnáctipoložkový setlist je fanouškovským splněným snem, best of přehledem, který vyzobává zásadní songy napříč bohatou diskografií - "Fucked With Knife", "A Skull Full Of Maggots", "Stripped, Raped and Strangled" (věnovaná Trevoru Strnadovi, předčasně zesnulému zpěvákovi The Black Dahlia Murder) i povinná "Hammer Smashed Face".

Nechybělo nic zásadního, Cannibal Corpse využili svůj hrací čas na maximum. A v zásadě přesvědčili i neortodoxní posluchače, kteří je primárně nevyhledávají.

Takže spokojenost. Hala 13 na Holešovické tržnici prošla zatěžkávací zkouškou. Dva metalové extrémy o sebe křísly s velkou silou a výsledný oheň skutečně žhnul. A tak to má být.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dan Bárta & Illustratosphere - Illustratrosphere (reedice 2023) 9/10
Recenze: Hudební poezie na debutu Illustratosphere neztratila ani po 23 letech svou nadčasovost Na přelomu tisíciletí měl Dan Bárta za sebou působení v rockové Alici, funkových J.A.R., dance-funkových Sexy Dancers, alternativně rockových Die el. Eleffant!? i v muzikálech. Jeho další krok byl tak možná v tomto kontextu trochu... čtěte zde
Vydáno: 06.06.2023 17:00 v sekci Recenze
0
Aneta Langerová a Igor Orozovič - Je to tak dávno 8/10
Video: Igor Orozovič zve duetem s Anetou Langerovou "Je to tak dávno" na letní koncert na Vyšehradě Igor Orozovič se stále častěji prosazuje nejen na televizních obrazovkách a divadelních prknech, ale i jako zpěvák a autor. Nyní se prezentuje velmi niternou skladbou s Anetou Langerovou "Je to tak dávno". Žánrově se obě osobnosti... čtěte zde
Vydáno: 06.06.2023 08:14 v sekci Audio / Video | Video
0
Tenacious D, Forum Karlín, Praha, 4.6.2023
Naživo: Nerdovský koncert Tenacious D nabídl kopec srandy i skvělou muziku Zpívajících a muzicírujících herců chodí po světě spousta, namátkou Johnny Depp, Kiefer Sutherland, Bruce Willis, Hugh Laurie... Ten seznam by nebyl vůbec krátký. Do stejné kategorie patří i Jack Black a Kyle Glass, kteří tvoří... čtěte zde
Vydáno: 05.06.2023 20:00 v sekci Naživo
0
Pět hudebníků, kteří stojí za úspěchem Machine Gun Kellyho
Top 10: Pět hudebníků, kteří stojí za úspěchem Machine Gun Kellyho Po roce se k nám vrátí americký hudebník a herec Machine Gun Kelly - stal se totiž jednou z hvězd letošního ročníku Rock for People. Pikantní bude, že se tak stane pouhý den po vystoupení Slipknot, s jejichž frontmanem se MGK vůbec... čtěte zde
Vydáno: 05.06.2023 15:30 v sekci Publicistika | Top 10
0
Rufus Wainwright - Folkocracy 9/10
Recenze: Rufus Wainwright se albem coververzí "Folkocracy" vrací do šedesátek a vzpomíná na domov Když se Rufus Wainwright naposledy rozpovídal o své předchozí studiovce "Unfollow The Rules", přiznal, že svůj adoptivní domov Laurel Canyon konečně přijal za svůj. Je to místo, kde oba jeho rodiče byli hluboce spjati s folkovou... čtěte zde
Vydáno: 05.06.2023 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hudba v tisku: Kniha "Hudba pre ťažké časy" ukazuje, že i v temnotě může být spousta světla (13.05.2023 09:00)
- Fotogalerie: Pražská tržnice zažila díky Cannibal Corpse po desetiletích opět jatka (hudební) (26.03.2023 15:13)
- Naživo: Vypjatě emocionální Leprous se v Akropoli schovávali za hradbou mlhy a světel (10.03.2023 08:07)
- Haken a Between Buried And Me přivezou do Prahy všechny barvy moderního prog-metalu (21.02.2023 11:15)
- Bullet For My Valentine přivezou do Fora Karlín sílu ostrého metalcoru (07.02.2023 11:12)
- Rolo Tomassi ve středu zahrají Praze (05.02.2023 11:43)
- Brutal Assault láká na In Flames, ale i jistoty blacku a death metalu (27.11.2022 14:42)
- Brutal Assault ohlašuje první jména 26. ročníku. Přijedou Hypocrisy, Napalm Death nebo Nile (14.10.2022 15:41)
- Naživo: Gaahl’s Wyrd, Gaerea a Saor přivezli do Futura tři podoby black metalu. Všechny skvělé (09.10.2022 16:45)
- Gaahl's Wyrd, Saor a Gaerea nabídnou lahodnou chuť temnoty (29.09.2022 08:09)

ALBUM TÝDNE 23/2023

Rufus Wainwright
Folkocracy

Když se Rufus Wainwright naposledy rozpovídal o své předchozí studiovce "Unfollow The Rules", přiznal, že svůj adoptivní domov Laurel Canyon konečně přijal za svůj. Je to místo, kde oba jeho rodiče byli hluboce spjati s folkovou scénou 60. let. A právě tyto scenérie oslovily Rufuse natolik, že se pustil do "Folkocracy".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 07.06.
The Lumineers (US) (Sportovní hala FORTUNA, )
St 07.06.
Scorpions (DE) (Winning Group arena, Brno)
St 07.06.
Hazmat Modine (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 08.06.
Rock For People 2023 (Festivalpark, Hradec Králové)
So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)
Pá 23.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Top RoofTop Fest (Náměstí Milady Horákové, Karlovy Vary)
Ne 25.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga AC/DC The Cure Kryštof Coldplay Ewa Farna Sia Rihanna Mötley Crüe Lucie Vondráčková Metallica Viktor Sheen Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe