shop.musicserver.cz
Marcell, Good Times Only, Rock Café, Praha, 22.3.2023

Prvnímu velkému koncertu Marcellovy sólové kariéry přihlíželo narvané Rock Café

Vydáno: 24.03.2023 16:35 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Jonáš Hájek

Jarní turné zavede Marcella ještě do Zlína, Olomouce, Brna, Ostravy a Liberce, vůbec první zastávka se ale uskutečnila v pražském klubu Rock Café. Tam zpěvák pozval mimo jiné také zástupce musicserveru. A jak je jeho dobrým zvykem, léčil. Tentokrát hudbou.

Live: Marcell

support: Good Times Only
místo: Rock Café, Praha
datum: 22. března 2023
setlist: Přestávám chápat, Každý ráno, Srdce z ledu mashup, Zářící místo, Listí ve větru, Jablko / skořice, Hledáme doma, Aspoň jednou, Vedle tebe, Sunshine na Bali, Sliby, Nevim, Tvůj svět, 22 dní (Meky Žbirka cover)

Marcell, Rock Café, Praha, 22.3.2023
© Jonáš Hájek
Každé začátky jsou těžké. Třeba když jako Marcell odpálíte první písničku svého prvního plnohodnotného sólového turné a hned na prvním koncertě ji musíte po prvním refrénu restartovat, protože vám vypadne proud. Natěšený dav to trochu rozladí, navíc chvíli trvá, než se povede všechny kabely vrátit do provozu a znovu nahodit řetěz. Ale jak se zpívá právě v úvodní písni "Přestávám chápat", evidentně "né všechny cesty maj' společnej cíl".

Ještě než se ale Rock Café mohlo těšit ze zhruba hodinového setu někdejšího frontmana No Distance Paradise, který skladby mateřské formace pro tento večer záměrně vynechal, zahráli jako předskokani Good Times Only. Pražská skupina, které před lety pomohla výhra v soutěži Startér, má na svém kontě první desku "Pěkný chvíle" a svůj hudební styl popisuje jako post-pop. Jestliže jste o ní přesto nikdy dříve neslyšeli, nevěšte hlavu, i pro nás to bylo první setkání a to jsme v muzice ponoření od rána do noci.

Jejich sound je postavený na příjemně lehkých funky rytmech a letních synťácích a místy připomněl Foals, nebo dokonce Jungle. Škoda jen, že zvukař trochu upozadil pěveckou linku, takže kdykoliv hrála kapela naplno, nebylo zpěvákovi dostatečně zřetelně rozumět. A tak jsme si ty texty skládali v hlavě jen po částech.

Marcell, Rock Café, Praha, 22.3.2023
© Jonáš Hájek
Pokud bychom mohli dát dvě nevyžádané rady, první by byla: změňte si jméno. Kapelám zpívajícím česky anglický název zbytečně ubírá posluchače, masové publikum se k nim tak snadno nedostane. Navíc spojení slov Good Times Only je dost generické a v paměti dlouho neutkví.

Druhá rada by zněla: soustřeďte se na rozmáchlejší pěvecké linky. Skupina se zatím prezentuje spíše takovým povídavým zpěvem a ten v posluchačích mnoho emocí nevyvolá, byť mohou být texty a hudba sebelepší. Třeba "Letní třešně bývají nejsladší" nebo "Tak jsme tu" jsou ale jinak sympatické singly, potenciál Good Times Only určitě mají. Držíme palce, ať jim na dalších koncertech skáče euforicky více lidí než jen jejich nadšený osvětlovač.

Ale zpátky k Marcellovi. Ten se může za léta praxe pochlubit celou řádkou kontaktů z branže, a v zaplněném klubu jste tak mohli potkat například jeho kamarádku Annabelle, s níž spolupracoval na jejím singlu "Running Out Of Fucking Time", kytaristu Lukáše Chromka, moderátory Honzu Dědka, Naomi Adachi nebo podcastera Čestmíra Strakatého s manželkou, která prý nedávno také trochu propadla aktuálnímu videohernímu hitu "Hogwarts Legacy".

Především tam ale byli jeho nejbližší kolegové - na kytaru Ondřej Fiedler a na bicí Matyáš Vorda. Snad jich časem bude stát na pódiu ještě víc, aby se co nejvíce eliminovaly předtočené doprovodné smyčky. A to i včetně pěveckých hostů, kteří kupodivu v Rock Café scházeli. Což ale pochopitelně nestojí jen na tom, že by si je tam protagonista přál, ale také na jejich časových možnostech.

Marcell, Rock Café, Praha, 22.3.2023
© Jonáš Hájek
Co se ale naopak povedlo, byla především Marcellova muzikálnost. Model co písnička, to jiný nástroj v ruce byl téměř dodržen. A tak se například v "Aspoň jednou", jednom z textových i energických highlightů večera, olomoucký hudebník představil s basovou kytarou. To u podobných umělců nebývá úplně běžné. Pokud si tedy neříkají třeba Sting.

Přes veškerou snahu se ale bohužel nepodařilo úplně prodat akustickou část, která je pro zpěváka velmi důležitá. Jak "Listí ve větru", tak singl "Jablko / skořice" byly přes sborový zpěv prvních řad přehlušeny hlasitými diváky z protilehlého baru, což je v Rock Café letitý problém skoro u každého vystoupení, které se na moment ztiší. Možná že kdyby je trio zařadilo do programu o trochu později, vyzněly by tyto jinak pěkné balady o poznání lépe. To už totiž Marcellovi diváci zobali z ruky jak psi, když jim nastavíte dlaň s granulemi.

Marcell, Rock Café, Praha, 22.3.2023
© Jonáš Hájek
Rozjetá "Sunshine na Bali" už byla tou pravou rockovou jízdou, kterou její interpret věnoval všem muzikantům, kteří právě na tento ostrov stále častěji jezdí vyčistit si hlavu. A zdálo se, že i z Marcella v tu chvíli úvodní nervozita konečně spadla a začal si to užívat podobně jako o chvíli dříve v "Aspoň jednou" Matyáš Vorda bubnování. Před už zavedený hit "Nevim", vzniklý i díky kampani od O2, se ještě vměstnal nejnovější singl "Sliby", který albu obrovsky pomohl a jehož čísla naznačují možné zlidovění.

A na konci základní části došlo ještě na "Tvůj svět", který byl sice bez Lucie Bílé, ale zato silnější než kdy jindy. Trio se totiž rozhodlo zahrát ho jinak, než jak ho znáte ze sólo podání na albu "Hovory domů". Začalo se intimně, pomalu a pak se do toho v jeden moment náhle všichni tři opřeli. Mělo to sílu. A byla to ta vůbec nejlepší verze této skladby, jakou jsme zatím mohli slyšet. Skvělá práce.

Marcell, Rock Café, Praha, 22.3.2023
© Jonáš Hájek
Pro přídavek se přidala skupina Good Times Only, a jelikož debutová deska vznikala v Londýně i díky spolupráci s Davidem Žbirkou (více se o tom můžete dočíst v našem dvoudílném rozhovoru), končilo se s písní "22 dní" od jeho zesnulého otce. A jakkoliv se tomu těžko věří, Marcell dokázal ve svém hlasovém rejstříku najít takovou polohu, že zněl úplně jako Meky.

Na první koncert to nebylo špatné. Zmiňované dětské nemoci se určitě ještě podaří vychytat, program by se do dalších měst snad mohl i trošku prodloužit (třeba o singly, které na desce nejsou) a pak už se dá očekávat, že to bude čím dál tím lepší.

Ačkoliv někdejší předskokan The 1975 nebo Kensington zdaleka není na scéně nováčkem, tak s (prozatím?) odhozenou minulostí si je jistě vědom toho, že příště už bude hrát ve větších klubech než jen v Rock Café. Nový začátek je tady. A Marcell se zdá být připraven.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Elán - 3000 (2LP reedice 2023) 6/10
Recenze: Elán deskou "3000" stvrdil návrat po Rážově nehodě Mezi dvacátým a jednadvacátým stoletím nastal přelom nejen časový, ale pro Elán i faktický. Frontman skupiny Jožo Ráž měl velmi vážnou autonehodu, po které dva měsíce bojoval o holý život. To, že se kapela opravdu vrací na... čtěte zde
Vydáno: 23.09.2023 09:00 v sekci Recenze
0
Burna Boy - I Told Them... 8/10
Recenze: Nigerijský egomaniak s talentem od Boha Burna Boy je na albu "I Told Them..." výbornej Burna Boy je chlápek, který u nás kvůli zrušenému koncertu na Colours Of Ostrava nemá tu nejlepší pověst. A to je škoda. I když pro některé nebyl na festivalu jménem nejlákavějším, jeho talent a hudba, kterou představuje na... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 17:00 v sekci Recenze
0
Depeche Mode - My Favourite Stranger 7/10
Video: "My Favourite Stranger" je setkáním Depeche Mode s tajemnou cizinkou... bez Depeche Mode Depeche Mode aktuálně zahajují americké pokračování turné k desce "Memento Mori". Odstartovali je ve čtvrtek v Mexico City, kde na tři večery obsadí věhlasný stadion Foro Sol. Souběžně se začátkem této série vystoupení... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 07:55 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 37. týden 2023
Olivia Rodrigo debutuje v českém albovém žebříčku těsně pod vrcholem Českým rádiovým éterem opět nejvíce zní singl Michaela Schulteho a R3haba "Waterfall", po dlouhých letech se na výsluní vrací i Divokej Bill, a to s písní "Lahůdky". Nejúspěšnější album má stále Stein27, kterého neporazila ani... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2023 18:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Jordan Haj - Savage 8/10
Video: Jordan Haj představil "Savage". Blues-rockový song nikdy nebude mít studiovou verzi Jeho životní partnerka Emma Smetana si momentálně zažívá svoje v souvislosti s jedním televizním seriálem. Ten mě tak nějak nechává chladnou - na rozdíl od vkusně a intimně nazpívané titulní písně "Tahle jediná vteřina" s... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2023 08:05 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Jeden z headlinerů letošního rekordního Rock for People se vrací do ČR! The 1975 na jaře vystoupí v Praze ve své nejlepší kondici (31.08.2023 12:09)
- Nové desky 32/2023 - od Liama Gallaghera přes The Hives po Suzi Quatro s KT Tunstall (16.08.2023 22:00)
- Naživo: První den Szigetu byl ve znamení Florence And The Machine, Foals, Sama Fendera a jednoho nenápadného comebacku (11.08.2023 19:16)
- Fotogalerie: První den maďarského festivalu Sziget ve fotografiích (11.08.2023 14:04)
- Naživo: Na španělském Mad Cool Festivalu se první den představili Robbie, Lizzo i tanečník Lil Nas X (01.08.2023 16:46)
- The 1975 v Malajsii už nevystoupí. Může za to polibek, který dal Matty Healy Rossu MacDonaldovi (27.07.2023 12:24)
- Naživo: Sting poctil svou návštěvou Pardubice. Přivezl hity i světový zvuk (20.07.2023 20:19)
- Top 10: Pět songů skupiny Foals, které by vám neměly uniknout (23.06.2023 08:00)
- Album "Hvězdy jako hvězdy" Lucie Bílé vychází po 25 letech v reedici (14.06.2023 12:14)
- Naživo: Závěr Rock For People ukázal rockového Bena Cristovao, skvělé Nothing But Thieves a samozřejmě Muse (13.06.2023 14:16)

ALBUM TÝDNE 38/2023

Kafka Band
Der Process

Kafka Band přichází s hudebním zpracováním třetího románu Franze Kafky, spisovatele, jehož dílo je i sto let od jeho úmrtí stále aktuální. Deska "Der Process" nám dává krásnou možnost dívat se na knihu o dost jinýma očima, než jsme běžně zvyklí. A je to svěží, leckdy nečekaný a velmi osobitý pohled.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Pá 20.10.
City and Colour (US) / Ruby Waters (CAN) (MeetFactory, Praha)
So 28.10.
50 Cent (US) (O2 arena, Praha)
Ne 29.10.
dEUS (BE) (Rock Café, Praha)
St 01.11.
Cigarettes After Sex (US) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Prince The Prodigy Vladimír Mišík Milly Honsová Madonna Beyoncé Lady Gaga Kryštof Ewa Farna Coldplay AC/DC Sia Adele The Cure Taylor Swift Rihanna Metallica Viktor Sheen Miley Cyrus
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu