Festival Spectaculare slaví v březnu a v dubnu 10. výročí. Jeho hlavou a tváří je už léta dramaturg Josef Sedloň, který nám přiblížil, jak přistupuje k jubilejnímu ročníku, kde hledá novou hudbu a jak to všechno vlastně stíhá. Přispěl i pár tipy na své nové objevy, které stojí za to si poslechnout.
Festival Spectaculare je v plném proudu. Máte za sebou epické zahájení v kostele u Salvátora. Jaké jsou tvoje pocity, když začíná tak komplexní event, jakým je měsíční festival?
Pocity jsou teď skvělé, lepší vstup do festivalu jsme si nemohli přát. Genus loci kostela ve spojení s hypnotickou a sugestivní hudbou mexického producenta Murcofa bylo geniální, dovolím si říct, že zatím jeho nejlepší vystoupení, co jsem s ním viděl. Samozřejmě že pocity u takovéto komplexní akce, která se připravuje téměř půl roku, jsou vždy velmi vypjaté. Ale mám skvělý tým lidí, na které se mohu spolehnout, a tak to není tak vypjaté, jako třeba při jednodenním festivalu před dvaceti lety, jako byl třeba Open Air Field.
© Josef Sedloň Je to deset let. Dokážeš stručně charakterizovat, kam se festival za dekádu posunul?
Festival Spectaculare ušel už kus cesty a věřím, že hudebně nabízí stále nový, neotřelý hudební obsah s čím dál větším důrazem na vizuální stránku. Spolupracujeme v současnosti se špičkou naších domácích vizuálních umělců, ale zároveň se snažíme přivézt i na klíč připravené audiovizuální projekty, jako je třeba právě Murcof či projekt Robot Koch & Michale Le Goff v planetáriu. Myslím si, že Spectaculare si během deseti let vybudoval jednoznačně místo a osobitou pozici mezi domácími festivaly.
Kde bereš inspiraci pro booking nových jmen?
Inspirace přichází přirozeně sama z mé činnosti v rozhlase či Radiu 1, kde pravidelné každý týden připravuju více než pětihodinový pořad Novinky na alternativní scéně, zároveň také při mé účasti na zahraničních festivalech. Výběr interpretů je velmi osobní záležitostí a snažím se striktně držet svého vkusu a ne současné mody.
Spectaculare10
Symbolicky 10. března zahájil svůj 10. ročník festival Spectaculare. Žánrově rozsáhlý audiovizuální festival nabídne během jednoho měsíce výběr toho nejzajímavějšího z domácí i světové alternativní scény. Festival pečlivě kurátorovaný Josefem Sedloňem představí deset eventů od ambientu přes klavírní koncerty a live elektroniku s přesahy do experimentu až po epická velkoformátová vizuální představení. Headlinery jsou britský hudební mág Max Cooper se showcase labelu Mesh, německý producent Pantha Du Prince či mexický experimentátor Murcof
Program festivalu proběhne nejen v koncertních sálech a klubových prostorách, ale také například v Planetáriu Praha nebo Centru architektury a městského plánování CAMP. Součástí bude i několik workshopů se zahraničními umělci, filmové projekce, výstava nebo audiovizuální divadelní premiéra projektu F*cking Beautiful Spring ve spolupráci se souborem Spitfire Company. Některá vystoupení už jsou vyprodaná, vstupenky na všechny ostatní jsou v prodeji
přes GoOut.
Je známo, že máš rozvětvenou rodinu a další přírůstek na cestě. Zároveň hráváš denně na několika rádiích. Kdy si vlastně najdeš čas hledat nové talenty?
Je to právě nejvíce v noci, kdy je klid a je čas si věci opravdu poslechnout. Hledat nové talenty je pro mě prostě přirozená součást mé práce.
Máš nějaký neokoukaný tip, co by neměli čtenáři musicserveru na Spectaculare určitě minout?
Určitě bych doporučil elektronicko-akustický koncert francouzsko-bulharské dvojice Chloé & Vassilena Serafimova v pondělí 27. března v Paláci Akropolis. A pak víkendové akce s Pantha Du Prince či prvoaprílový sobotní showcase britského elektronického labelu Mesh Records, který představí live acty Llyr a Alex Banks.
© Alžběta Kopecká Headlinerem je Max Cooper, bývá tady často. V čem bude jeho vystoupení tentokrát jiné?
Max Cooper se na festivalu Spectaculare už objevil naživo dvakrát, a to se svými dvěma posledními alby v roce 2018 a loni, ale zároveň také ve spolupráci s americkým klavíristou Brucem Brubakerem v roce 2021. Tentokrát vystoupí jako DJ ve tříhodinovém setu a také kurátor svého labelu Mesh, který založil v roce 2016 v Londýně a který, krom jeho vlastní tvorby, vydává spoustu zajímavých talentů na poli současné elektroniky. Právě dvě jména se zde představí na showcasu, elektronické projekty Llyr a Alex Banks, který přijede se svou speciální audiovizuální show. Součástí celonoční akce v MeetFactory budou i dva workshopy od Maxe Coopera a Alexe Bankse.
Nakonec bych tě poprosil o tři jména, která si mám aktuálně poslechnout a pravděpodobně je neznám.
Z oblasti indie popu můžu zmínit třeba britskou zpěvačku Art School Girlfriend, která chystá na léto své druhé album, dále třeba berlínskou pětici Conic Rose, která na svém debutu "Heller Tag" nabízí originální fúzi jazzu, post rocku i jemné elektroniky a z klubové elektroniky, zvuku současného Londýna, třeba mladíky Sound Of Fractures a Jasper Tygner.