shop.musicserver.cz
<I>"Vyprodat O2 arenu bylo jako sen, i proto se vracíme,"</I> říká Michael Kluch

"Vyprodat O2 arenu bylo jako sen, i proto se vracíme," říká Michael Kluch

Vydáno: 08.03.2023 09:09 v sekci Tiskové zprávy - Tisková zpráva | foto: Queenie
Zpěvák Michael Kluch strávil s kapelou Queenie šestnáct let ježděním po klubech, slavnostech i festivalech. Své verze písní legendárních Queen hráli na narozeninách britské královny i na slavném festivalu v Montreux. V českém prostředí se však dočkali výrazné pozornosti až poté, co v září roku 2021 třikrát vyprodali pražskou O2 arenu. Letos se jejich bombastická show do vysočanské haly na dva dny, 18. a 19. května, vrací. Michael Kluch se při té příležitosti rozhovořil o tom, jaké je to stát na pódiu v roli Freddieho Mercuryho, kdo riskoval úspory pořádáním obří show v O2 a kam dál lze ještě jít.

Vstupenky na oba koncerty jsou k dostání v sítích Ticketmaster a Ticketportal.

Vyprodaná O2 arena

Queenie - QUEEN RELIVED by Queenie, O2 arena, Praha, 03.09.2021
© Tom Jajo Rozkovec
"Chtěli jsme se odvděčit fanouškům za 15 let, kdy nás hnali dopředu. A nejlepší způsob, jak to udělat, byla velká show. Původně měla být v Lucerně, ale chtěli jsme to pojmout opravdu velkolepě. Tehdy nás napadlo, proč nezkusit rovnou O2."

"Znamenalo to riziko, žádný tribute band takovou obří šílenost nedělá. Visely v tom moje vlastní peníze. Rozpočet se asi třikrát navyšoval, tak už to v českém showbyznysu chodí. Je těžké se na někoho spolehnout."

"V září šly do předprodeje vstupenky - a během měsíce a půl zmizely. Oddechli jsme si, přidali druhý koncert, vyprodal se za stejnou dobu. Původně jsme plánovali dokonce čtyři, dva na jaře a další dvojici v zimě. Kvůli pandemii nakonec čtvrté vystoupení odpadlo."

"Bylo to skvělé, neuvěřitelné. A pak přišly restrikce kvůli COVIDu a všechno se muselo posouvat. Ale nakonec všechno dopadlo skvěle, ty tři koncerty překonaly všechno, co jsem si pro sebe dokázal představit, bylo to jako sen. I proto do toho jdeme znovu. Ale naší hlavní misí je splnit sen divákovi."

Koncertní divadlo

"Nechceme jen odehrát co nejvěrněji písničky. Snažíme se ukázat, jak vypadaly koncerty Queen ve vrcholné formě. Nehrajeme si na Queen, hrajeme Queen, v tom je podstatný rozdíl. I proto říkáme svým vystoupením koncertní divadlo, takový byl koneckonců i originál. Do O2 jsme udělali takovou výpravu, že kdybychom tehdy vyprodali jen jedno vystoupení, skončili bychom v mínusu."

"Ale povedlo se. Po koncertě za námi do šatny přišel Leoš Mareš, že něco tak velkého ještě v pražské O2 neviděl. Stejné ohlasy jsme měli i od dalších diváků. Jen škoda, že to moc nezajímalo média. Asi stigma tribute kapely."

Skladby někoho jiného

"Bojujeme s tím pořád. 'To je ta kapela, co někoho kopíruje.' Beru to už sportovně, ale trápilo mě to. Velký zlom znamenala naše účast v televizní soutěži Československo má talent roku 2010. Předtím jsme čtyři roky poslouchali, že nemáme budoucnost, ať se držíme svých civilních zaměstnání... A najednou nadšená odezva z tolika stran. Dala nám víru, že ta dřina, kterou do Queenie vkládáme, může mít smysl."

"Dobrá tribute kapela nesmí být jen živý jukebox na kopie cizích songů. Stejně jako v divadle jde o přenesení diváka do jiného místa, času a příběhu - v našem případě o přenesení na koncert Queen před nějakými 40 lety. Pokud se to podaří, mise je splněna."

Jak se dělá Freddie

Queenie - QUEEN RELIVED by Queenie, O2 arena, Praha, 03.09.2021
© Tom Jajo Rozkovec
"Rify, vokální linky a pohyby se dají nacvičit. Uvěřitelnost ne. Vycházím z technik, které používal Freddie, ale pořád zůstávám Michaelem. Některé pohyby, které na pódiu dělám, jsou úplně jiné než u Mercuryho. Ale vycházejí z podobného druhu expresivity, takže mi je lidi uvěří. Tohle platí pro všechno, co děláme. Musíme se přiblížit úrovni kapely, kterou má publikum perfektně naposlouchanou, ale zároveň neznít jako křečovitá kopie."

"Mercury v určitých momentech rád a hodně dynamicky zatínal pěst směrem k publiku. Když ho jen slepě napodobím, abych se mu podobal, nikdo mi to neuvěří. To gesto musí přijít v momentě, kdy ho na scéně sám cítím a potřebuji udělat. Tehdy funguje."

"Z hudebního hlediska nás limituje jen živé hraní. Některé písně z přelomu 80. a 90. let prakticky nejde zahrát tak, aby zněly jako studiová verze. Spousta kytarových vrstev jedna přes druhou, orchestrální části... Ani Queen sami je živě nehráli."

Nádherná muzika

"Queen dělali hudbu zajímavým způsobem. Něco je slyšet na první poslech, ale jiných věcí si všimnete, až když to zkusíte zahrát. Používali nástroje tak, aby si vzájemně frekvenčně nekonkurovaly, i proto je finální výsledek tak působivý."

"Nedokážu si vybrat jednu oblíbenou skladbu. Ale třeba 'Was It All Worth It', což je méně známá píseň z alba 'The Miracle', má vypjatý zpěv, je v ní zvláštní druh agrese. Když ji zpívám, mám husí kůži. Balada 'Too Much Love Will Kill You' má zase polohy, které mi dovolují hrát si s hlasem a harmonizovat se zbytkem kapely... A zmínil bych ještě 'Under Pressure', protože krom Queen obdivuji i Davida Bowieho a je to opravdu výborná píseň."

Vztahy s ostatními muzikanty

"Většina kolegů z branže nás vnímá s respektem. Vidí, že jsme něčeho dosáhli a umíme hrát. Na druhou stranu... Znáte ten vtip o dvou muzikantech, jak se potkali a nikoho nepomlouvali? Ano, tohle je pointa, lidi v showbyznysu ji pochopí snadno. Takže i ke mně se občas dostanou nějaké řeči."

Kam dál

"Teď se soustředíme na příští koncert v O2 areně. Zároveň tiše doufáme, že to tím nekončí, že je pořád kam jít. Chtěli bychom s touhle show objet celý svět. Bylo by fajn navázat nějakou spolupráci i s členy Queen, ale zatím v kontaktu nejsme. Známe se s Peterem Freestonem, blízkým přítelem a bývalým asistentem Freddieho, a vážíme si jeho podpory."


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tenacious D, Forum Karlín, Praha, 4.6.2023
Naživo: Nerdovský koncert Tenacious D nabídl kopec srandy i skvělou muziku Zpívajících a muzicírujících herců chodí po světě spousta, namátkou Johnny Depp, Kiefer Sutherland, Bruce Willis, Hugh Laurie... Ten seznam by nebyl vůbec krátký. Do stejné kategorie patří i Jack Black a Kyle Glass, kteří tvoří... čtěte zde
Vydáno: 05.06.2023 20:00 v sekci Naživo
0
Pět hudebníků, kteří stojí za úspěchem Machine Gun Kellyho
Top 10: Pět hudebníků, kteří stojí za úspěchem Machine Gun Kellyho Po roce se k nám vrátí americký hudebník a herec Machine Gun Kelly - stal se totiž jednou z hvězd letošního ročníku Rock for People. Pikantní bude, že se tak stane pouhý den po vystoupení Slipknot, s jejichž frontmanem se MGK vůbec... čtěte zde
Vydáno: 05.06.2023 15:30 v sekci Publicistika | Top 10
0
Rufus Wainwright - Folkocracy 9/10
Recenze: Rufus Wainwright se albem coververzí "Folkocracy" vrací do šedesátek a vzpomíná na domov Když se Rufus Wainwright naposledy rozpovídal o své předchozí studiovce "Unfollow The Rules", přiznal, že svůj adoptivní domov Laurel Canyon konečně přijal za svůj. Je to místo, kde oba jeho rodiče byli hluboce spjati s folkovou... čtěte zde
Vydáno: 05.06.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jana Vébrová - Kameny ze dna 9/10
Recenze: Zaujať opravdivosťou výrazu je stále možné. "Kameny ze dna" od Jany Vébrovej sú toho dôkazom Od debutového štúdiového albumu Jany Vébrovej prešlo šestnásť rokov. "Písníčkářka z větrného mlýna" predstavila svoju iba druhú platňu v prvej polovici marca tohto roku. V "Kamenech ze dna" nájdete folklórnu poetiku, Erbena,... čtěte zde
Vydáno: 04.06.2023 09:00 v sekci Recenze
0
Prague Rocks 2023, Letiště Letňany, Praha, 2.6.2023
Naživo: Mötley Crüe a Def Leppard přivezli do Letňan lesk a špínu osmdesátek Myslím, že letní koncertní sezónu můžeme považovat za definitivně zahájenou. Jednodenní festival Prague Rocks se na domácí mapě open-air akcí skvěle zabydlel a letos přivezl tandem Mötley Crüe a Def Leppard. Vzpomínky na... čtěte zde
Vydáno: 03.06.2023 13:04 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- "Bohemian Rhapsody" se mohla jmenovat "Mongolian Rhapsody". Odhalují to Mercuryho poznámky mířící do aukce (04.06.2023 11:11)
- Naživo: Queenie v pražské O2 areně věrohodně napodobili Queen (19.05.2023 18:00)
- Fotogalerie: Queenie si opět zopakovali Queen Relived v O2 areně (19.05.2023 09:21)
- Zaprášenosti: Na desce "Aladdin Sane" se David Bowie loučí se Ziggym Stardustem, na následující "Pin Ups" je jen Davidem (30.04.2023 08:00)
- Nové desky 15/2023 - od Metallicy přes Katapult po Feist (19.04.2023 08:00)
- Queen zvažují, že s Adamem Lambertem vydají nový materiál (11.04.2023 14:34)
- Kožené šortky, které měl Freddie Mercury na koncertě v Birminghamu, putují do aukce (05.04.2023 16:46)
- Video: Extreme mají opět nabroušeno: "Rise" je jejich prvním singlem po patnácti letech (07.03.2023 13:44)
- Queen Relived by Queenie rozezní pražskou O2 arenu v květnu hned dva večery po sobě. Kapela přidává druhé vystoupení, které nahradí zrušený koncert Ozzyho Osbourna (20.02.2023 17:19)
- Rokenrolová síň slávy (opět) pozměnila svou definici toho, co znamená rock (01.02.2023 15:59)

ALBUM TÝDNE 23/2023

Rufus Wainwright
Folkocracy

Když se Rufus Wainwright naposledy rozpovídal o své předchozí studiovce "Unfollow The Rules", přiznal, že svůj adoptivní domov Laurel Canyon konečně přijal za svůj. Je to místo, kde oba jeho rodiče byli hluboce spjati s folkovou scénou 60. let. A právě tyto scenérie oslovily Rufuse natolik, že se pustil do "Folkocracy".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 07.06.
The Lumineers (US) (Sportovní hala FORTUNA, )
St 07.06.
Scorpions (DE) (Winning Group arena, Brno)
St 07.06.
Hazmat Modine (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 08.06.
Rock For People 2023 (Festivalpark, Hradec Králové)
So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)
Pá 23.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Top RoofTop Fest (Náměstí Milady Horákové, Karlovy Vary)
Ne 25.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga AC/DC Coldplay Kryštof The Cure Ewa Farna Sia Rihanna Mötley Crüe Lucie Vondráčková Metallica Viktor Sheen Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu