shop.musicserver.cz
Röyksopp, Forum Karlín, Praha, 22.2.2023

Röyksopp se po letech vrátili do Prahy, očekávání ale bohužel nenaplnili

Vydáno: 24.02.2023 18:30 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Ondřej Michal

Rozčarování. To je to slovo, které se v souvislosti s koncertem norských elektronických mágů Röyksopp dere na jazyk nejvíce. V Praze přitom neodehráli vyloženě špatný set, nic tragického se nestalo. Jen se, bohužel, zase jednou natěšené očekávání nepotkalo s nemilosrdnou realitou.

Live: Röyksopp

support: nd_baumecker
místo: Forum Karlín, Praha
datum: 22. února 2023
setlist: Impossible, This Time, This Place..., The Girl And The Robot, Here She Comes Again, Monument, Speed King, Oh, Lover, Unity, You Don't Have A Clue, The "R", Breathe, Running To The Sea, What Else Is There? (Trentemoller Remix), Never Ever, Sordid Affair, I Had This Thing, Do It Again, Like An Old Dog
Fotogalerie

Röyksopp, Forum Karlín, Praha, 22.2.2023
© Ondřej Michal
Je to už dlouhých dvacet let, co u nás Röyksopp hráli poprvé, tehdy ještě v Roxy. Nelze ale nevzpomenout jejích další koncert, který je starý třináct let. Premiéra prvního ročníku Open Air Festivalu v Panenském Týnci tehdy nedopadla podle očekávání, nemilosrdné počasí a návštěvnost zapříčinily, že se pak na stejné místo odhodlal znovu vypravit jen Aerodrome festival a i ten už je minulostí. Norské duo bylo tehdy teprve na vzestupu, už v té době ale patřilo mezi černé koně někdejšího odvážného line-upu. Jakkoliv pamětihodný koncert ale odehráli, zůstali i tak ve stínu svých nepřímých učitelů z Faithless. Protože když ti spustili v hustém dešti svůj hit "We Come 1", promočené publikum skákalo do vzduchu a zažívalo jeden z nejsilnějších koncertních zážitků vůbec.

Od vydání "The Inevitable End" v roce 2014 bylo dlouho ticho. Skupina se po občasných náznacích nakonec naplno vrátila až v loňském roce, kdy vydala trojdílnou kolekci "Profound Mysteries", svůj audiovizuální opus magnum. A nejen někteří členové musicserveru, ale i čtenáři volali po tom, aby se něco tak mimořádného dostalo v naší výroční anketě na stupínky nejvyšší. Nevyšlo to. A to přitom milovníků severské elektroniky nemáme v redakci málo.

Röyksopp, Forum Karlín, Praha, 22.2.2023
© Ondřej Michal
Společný sraz příznivců formace nakonec proběhl v až po střechu naplněném Foru Karlín a vidět na jednom místě tolik rozdivočených (převážně) čtyřicátníků byl zážitek. Atmosféra byla skvělá, a když na pódium s DJským pultem a reflektory zkonstruovanými podobně jako robot Dummy z filmů o Iron-Manovi dorazila ústřední dvojice v blikajících kostýmech a roztodivnými pokrývkami hlavy, kterým sekundovali skoro nehybní tanečníci v maskách a oranžových hábitech, jeden by skoro čekal zážitek srovnatelný s koncerty legendárních Daft Punk.

Proč tedy nakonec v perexu píšeme o rozčarování? To máte tak. Důvod, proč je poslední albová trilogie fanoušky tak vzývaná a proč oslovuje i příznivce jiných hudebních žánrů, spočívá mimo jiné v tom, jak pestrou a zvukově teplou kolekci se muzikantům podařilo sestavit. Downbeat elektronika, která v jejich tvorbě hraje nemalou roli, je ve velké míře instrumentální, a když už si duo pozve hosta, je to právě on, kdo pomáhá vytvářet krásně klenuté melodie, u kterých se tak dobře pracuje. Jestli hledáte poklidnou hudbu, u které se budete schopni soustředit na čtení, psaní nebo zkrátka nějakou kreativní činnost, Röyksopp jsou k těmto účelům jako stvoření.

Röyksopp, Forum Karlín, Praha, 22.2.2023
© Ondřej Michal
Problém je bohužel v tom, že ty poklidné nálady se do živého předvedení nepřenesly. Svein Berge a Torbjørn Brundtland naneštěstí nepřivezli živou kapelu, která by jejich hudbu povýšila na další level, ale víceméně jen okopírovali model, s nímž objížděli koncertní štace už před lety. Nevzali s sebou ani žádného z mnoha hostů, kteří jim na albech zpívají. A to se nemusíme bavit hned třeba o Astrid S, úplně by stačilo, kdyby si pozvali nějakého univerzálního vokalistu, který by jim tři, čtyři věci odzpíval naživo.

Röyksopp svůj set postavili na chladné, dunivé elektronice ve vysokém tempu, která jim sice jde dobře taky, jenže když jí je moc a nedává prostor k vydechnutí u pomalejších věcí, stává se monotónní. K oživení sice došlo pokaždé, když došlo na hitovou spolupráci s Robyn nebo když zaznělo například "Breathe", jinak ale stačilo, abyste z koncertu viděli prvních dvacet minut a jako byste jej viděli celý.

Röyksopp, Forum Karlín, Praha, 22.2.2023
© Ondřej Michal
Také je zvláštní, že ani vizuálně to nebylo nijak ohromující. Světla zaujala spíše vzhledem než funkčností a hlavně je podivné, když někdo, kdo natočí tolik videoklipů a evidentně si je v této oblasti jistý, si pak při samotném koncertě nevezme ani plátno pro projekce. Ve skutečnosti tak jediným živým elementem byla čtveřice tanečníků, jejichž choreografie byly hodně neobvyklé a ve finále docela fajn.

Představování toho, co všechno mohlo být, ale nebylo, bohužel nebralo konce. Zatímco v úvodu vystoupení oba pánové střídali blikající kostýmy s extravagantními pokrývkami hlavy, s přibývajícími minutami pestré svršky odkládali a většinu svého dvouhodinového setu, v němž si jednou omylem hudbu zcela ztlumili, byli v civilním oblečení. A totéž platí pro tanečníky. Hábity a masky nahradily obyčejné bílé nátělníky tak rychle, že nezbývá než obvinit protagonisty z toho, že to všechno pozlátko bylo jen pro fotografy. Ti se totiž dle zaběhlých koncertních pravidel musí po třetí písničce sbalit a foťáky schovat. Na web a sociální sítě tedy půjde jen to zajímavé ze začátku show, ten zbytek už se ale nikde na oficiálních místech většinou neobjeví.

Röyksopp, Forum Karlín, Praha, 22.2.2023
© Ondřej Michal
Jako fanoušek se pak chtě nechtě musíte ptát, zda jste nebyl tak trochu podveden. A absence velkých hitů "Happy Up Here" nebo "Eple" přitom z toho všeho nakonec bolí nejméně. Očekávání, jaké s sebou Röyksopp přivezli, bylo nemalé. A oni neodehráli špatné vystoupení - to nikdo neříká a nelze ignorovat, že většina sálu se dobře bavila. Jen to místo náladotvorného živého koncertu byl spíše takový trochu lepší DJ set. Sice extrémně vzácný a přivezený do Prahy po šíleně dlouhé době, ale pořád jen DJ set.

Takže proto musíme s těžkým srdcem hovořit o rozčarování. Jít na Röyksopp totiž bylo jako koukat se na reklamy na fastfood, který právě oznámil nový burger v nabídce. Těšíte se na pestré barvy, obří velikost, spoustu čerstvé zeleniny, pořádný flák masa, šťavnatou omáčku a nadýchanou housku. A pak vám na stole přistane ta realita.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě
Rozhovory: RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě Pavel Ridoško alias RIDO začal jako první Čech spolupracovat s holandským vydavatelstvím Blackout. Nyní má vlastní label Plat:form. Posledních deset let se podílí na přípravě Opening Ceremony festivalu Let It Roll, který se letos... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
Colours Of Ostrava - den první, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 17.-20.7.2024
Naživo: Úvod Colours Of Ostrava zachraňovali hlavně kytaroví mistři Festival Colours Of Ostrava máme na musicserveru rádi dlouhá léta, však na něj také pravidelně jezdí velká část redakce. A vždycky se na něj upřímně těší. Je ale naší prací upozorňovat nejen na úspěchy, ale také na... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2024 17:37 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 28. týden 2024
Hit tohoto léta "Espresso" od Sabriny Carpenter už zní i z českých rádií Na nejvyšších místech tuzemských žebříčků se nestalo nic významného, a tak nezbývá než hledat příběh do titulku v nižších patrech pořadí. Do českých rádií konečně vstoupil singl "Espresso", s nímž Sabrina Carpenter... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 19:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Röyksopp přetavili popové písničky do energií napěchovaného housu (24.02.2023 07:55)
- Röyksopp v Praze představí svou albovou trilogii "Profound Mysteries" (10.02.2023 10:25)
- Recenze: Röyksopp se na "Profound Mysteries III" dál posouvají (04.01.2023 08:00)
- Nové desky 46/2022 - od Nickelback přes Disturbed po Tokio Hotel (23.11.2022 16:30)
- Video: Röyksopp v emotivním videu "Stay Awhile" zkoumají lidskou potřebu intimity (17.11.2022 10:34)
- Röyksopp zavítají po dvou dekádách znovu do Prahy (13.10.2022 15:49)
- Audio: Röyksopp uvádějí dvojku "Profound Mysteries" hypnotickou hymnou "Oh, Lover" se Susanne Sundfør (22.08.2022 18:15)
- Recenze: "Profound Mysteries" od Röyksopp je víc než album. Fakt! (20.06.2022 00:00)
- Röyksopp doplní "Profound Mysteries" druhým dílem (19.06.2022 15:09)
- Nové desky 17/2022 - od Rammstein přes Bloc Party po Martina Garrixe (04.05.2022 08:30)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)
Čt 12.09.
Monika Bagárová (CZ) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Taylor Swift Kesha mp3.com Doja Cat Dua Lipa Mirai Queen Sam Smith Miley Cyrus Kabát Katy Perry Tom Morello Madonna The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe