shop.musicserver.cz
Panic! At The Disco, Fletcher, Wiener Stadthalle, Vídeň, Rakousko, 20.2.2022

Panic! At The Disco ve Vídni odstartovali rozlučkové turné s velkou parádou

Vydáno: 23.02.2023 12:53 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Zak Cassar

To naprosto nejhorší na celém koncertě byl oficiální fotograf akce, který pro kapelní sociální sítě nenabídl víc než v článku zveřejněné čtyři tmavé fotky. Přitom to byla tak fantastická podívaná! Budete nám zkrátka muset věřit. Bylo to fe-no-me-nál-ní! Ano, i s těmi spojovníky, které tomu přívlastku dodávají na důrazu.

Live: Panic! At The Disco

support: Fletcher
místo: Wiener Stadthalle, Vídeň, Rakousko
datum: 20. února 2023
setlist: Say Amen (Saturday Night), Hey Look Ma, I Made It, Don't Threaten Me With A Good Time, This Is Gospel, Miss Jackson, Emperor's New Clothes, Viva Las Vengeance, Middle Of A Breakup, Don’t Let The Light Go Out, Local God, Star Spangled Banger, God Killed Rock And Roll, Say It Louder, Sugar Soaker, Something About Maggie, Sad Clown, All By Yourself, Do It To Death, Girls/Girls/Boys, House Of Memories, Nine In The Afternoon, Death Of A Bachelor, I Write Sins Not Tragedies, Victorious, High Hopes

Panic! At The Disco, Wiener Stadthalle, Vídeň, Rakousko, 20.2.2023
© Zak Cassar
Panic! At The Disco nikdy mnoho času v Evropě nestrávili. V České republice nikdy nehráli a i pro fanoušky, kteří jezdí za hudbou za hranice, patřili mezi umělce, které můžeme považovat za vzácné. Jedna z mála možností vidět je naživo byla na festivalu Frequency v Rakousku, kde hráli v roce 2011 před Rise Against a Foo Fighters. Byl to set vydařený, ale také odpovídající kapele střední velikosti, kterou tehdy byli. Logicky tedy zůstaly dojmy z nich trochu ve stínu hlavních hvězd.

O čtyři alba a jedenáct let později je jednočlenné těleso v úplně jiné pozici. A se svou kariérou se loučí. Frontman a paradoxně jediný oficiální člen Brendon Urie totiž před pár týdny oznámil, že po odjetí evropského turné s hudbou končí. V rozhovorech mluvil o vyhoření a potřebě vidět vyrůstat své dítě. Vídeň tak byla první zastávkou z pouhých dvanácti, kde se skupina plánuje představit.

Pokud jste v rakouské metropoli nějaký ten pátek nebyli, pak vězte, že zde stále platí povinnost nosit roušky v MHD a farmaceutických zařízeních, přičemž přibližně 90 procent obyvatel to stále dodržuje. Na koncerty se dostanete i bez covid pasu, nicméně nejeden návštěvník se ještě před vstupem nechal přímo před halou otestovat v přilehlých kontejnerech.

Také se ve městě až do konce března koná výstava relikvií ze světa Harryho Pottera a tu bychom vám určitě doporučili. Předem ale radíme - mějte očekávání nastavená spíše nízko, počítejte s davy lidí, frontami a berte v potaz skutečnost, že je to atrakce spíše pro dnešní, školou povinné děti než pro odrostlé fanoušky, kteří vyrůstali ještě na knihách a Instagramu tolik neholdují. Ti totiž po opuštění zhruba hodinu a půl trvající prohlídky budou přemýšlet nad tím, co všechno vlastně ještě podobná exhibice mohla nabídnout, a nenabídla. Kritické myšlení dospělých je v tomto případě spíše na škodu.

Panic! At The Disco, Wiener Stadthalle, Vídeň, Rakousko, 20.2.2023
© Zak Cassar
Wiener Stadthalle ale i přes silné proklamace, jejichž naplnění příliš nevěříme, úplně plná nebyla. Fanoušků se sešlo dostatek, horní patro haly velké přibližně jako pražská O2 arena ale zůstalo zavřené. Předskokankou se stala Fletcher se svou doprovodnou kapelou. Osmadvacetiletá rodačka z New Jersey na sebe upozornila v americké verzi X Factoru a nebýt pandemie, už by za sebou měla i turné s Nialem Horranem.

Její živý projev připomínal začátky třeba takové Charli XCX - vyzývavé oblečky, snaha zaujmout půvabem a žádný filtr, když dojde na její milostný život. Sama se ostatně svěřila s tím, že "Becky's So Hot" je o tom, že své bývalé přítelkyni omylem lajkla fotku, v dalších písních se zpovídala ze sexu se svou expřítelkyní nebo vyslovila přání, že by si občas přála někoho "odšukat", protože toho zpětně lituje. Hudebně to ale bylo bohužel jen průměrné, žádná velká zpěvačka to není a většina songů se držela jednolitého zvuku, čímž se vystoupení brzy stalo monotónním.

A to je zároveň přesně to, co zcela určitě nelze říci o hlavních hvězdách! Panic! At The Disco svůj koncert rozdělili na tři části - menší hity v úvodu, pak kompletní přehrání dvanáctiskladbové desky "Viva Las Vengeance" a nakonec ještě šest přídavků z větších hitů. Tomu odpovídalo zaprvé množství muzikantů na scéně, které se dle potřeby rozrostlo až na neuvěřitelných třináct členů nebo naopak smrsklo na pouhé kvarteto.

A zadruhé s tím souvisel i outfit protagonisty, který takto prostřídal tři saka - začal s černým se zlatými okraji, pokračoval u pestrobarevné, skoro až cirkusové kombinace a skončil u čistě bílého saka pro největší hity.

Pro "This Is Gospel" si dokonce vzal kytaru kolem krku, jinak ale tento všestranný multiinstrumentalista především dokazoval, jak se mu podařilo z dříve emo-rockové formace udělat powerpopovou senzaci s globálním dosahem. Jestli ho lze popsat jedním slovem, tak to slovo bude energie. Na pódiu pohazoval svou bohatou čupřinou, natřásal rameny, prohýbal se v pase a skákal, co mu síly stačily.

Panic! At The Disco, Wiener Stadthalle, Vídeň, Rakousko, 20.2.2023
© Zak Cassar
Už ten nástup! Na bočních projekcích, které se v poslední třetině vystoupení podařilo odpálit, kameraman snímal Brandonova záda a sledoval jej od zákulisí až k příchodu na stage. Na ní v tu ránu vystřelily vzhůru plameny a skladba "Say Amen (Saturday Night)" naplno vypukla v explozivní refrén. "Wie geht's?" zakřičel zpěvák a v tu ránu bylo jasné, že to bude mimořádně povedený večer.

Už tak hodně divoké muzice dodávaly kouzlo i spektakulární světla, skvělý zvuk a bombastické projekce. Ty připomínaly padající zlaté desky ("Hey Look Ma, I Made It"), chapadla chobotnice ("Don't Threaten Me With A Good Time"), lebky ("Emperor's New Clothes"), vstupy do casina ve Vegas, kostel a hromady dalších obrazů a efektů, které vytvářely podívanou hodnou stadionové kapely, kterou už dnes P!ATD bez debat jsou.

Frontmanův vokál však i přes pohybově náročné vystoupení zůstával nejen čistý a sebejistý, ale také obdivuhodně pestrý. Ač zůstává záhadou, jak je možné, že vystačil s dechem, slyšeli jsme od něj imitace Elvise Presleyho, pěvecké exhibice jako od Queen, ale třeba i přechody do falzetu, na jaké si pětatřicetiletí muži běžně netroufnou. Čtyři oktávy jsou holt čtyři oktávy.

Především ale tento tenor ukázal sílu vlastních písní. Co na albech (především na tom posledním) působilo jako průměr nebo dokonce vata, to naživo vykvetlo v diamant, který jste si zpívali ještě dlouho po opuštění haly. Rychlejší proto bude zmínit songy, kterým ani živé provedení nepomohlo - to byly kousky "Local God", "Something About Maggie" nebo "Sad Clown".

Všude jinde diváci naopak dodatečně objevovali krásy písní, jež ve studiové podobě nezářily a nyní jim pěveckými exhibicemi frontman dodal na lesku. Například "Death Of A Bachelor" v poslední části získala na síle díky vytažení dechové sekce do centra pódia a funky mezihře, u níž zpěvák ucucával pivo. "Neberte to, prosím, jako výraz nerespektování, já se u vás prostě jen královsky bavím", nechal se slyšet jen chvíli poté, co ho dojala papírová srdce, jimiž domluvení fanoušci rozsvítili mobily v písni "Girls/Girls/Boys", načež je formace na oplátku zasypala konfetami.

"Díky moc, to bylo krásné gesto", poděkoval hned vzápětí. To už byl rozmluvenější, první dvě třetiny byl totiž set tak našlapaný obsahem, že k publiku nemluvil vůbec. Nestíhal. Tlačil před sebou ten vagón plný energie, který mu lidi vraceli zpátky po hrstech. "Nečekal jsem, že to bude takové. Vlastně ani nevím, co jsem vůbec čekal. Ale je to nádherné!" svěřil se.

Skupina bohužel zcela opomenula třetí řadovku, tedy jednu ze svých nejlepších. A z prvních dvou zahrála jen po jednom kusu. Přesto ale průlomový hit "I Write Sins, Not Tragedies" vyvolal tak euforickou reakci, až Urie obdivně zatleskal na oplátku divákům. A když už se zdálo, že se jede maximální rychlostí, tak ve "Victorious" a "High Hopes" na důrazu ještě přidal.

"To je zabiják!" jásali konfetami zasypaní, úžaslí fanoušci, když vygradovaný večer skončil. A tak zatímco jindy vídáme diváky opouštět halu ještě před koncem, tady to bylo přesně naopak. Ještě při "Stayin' Alive" od Bee Gees zůstala spousta z nich na ploše a tancovala. Tancovala, protože takové hrsti radosti v nejisté době plné silných politických proklamací a rušení mezinárodních bezpečnostních dohod nutně potřebovala. Nikdy nevíte, který váš koncert bude ten poslední.

Brendonovi Uriemu a jeho Panic! At The Disco jejich odchod do důchodu nevěříme. Ne teď, když jsou na vrcholu nebo jen lehce za ním. Ten upřímný prožitek skutečného štěstí z jejich mimořádně vyvedeného vídeňského představení nechť je v těžké době majákem pro všechny ztracené duše. Kapela jím byla přece už před bezmála dvaceti lety, tak proč ne i dnes?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
Colours Of Ostrava - den první, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 17.-20.7.2024
Naživo: Úvod Colours Of Ostrava zachraňovali hlavně kytaroví mistři Festival Colours Of Ostrava máme na musicserveru rádi dlouhá léta, však na něj také pravidelně jezdí velká část redakce. A vždycky se na něj upřímně těší. Je ale naší prací upozorňovat nejen na úspěchy, ale také na... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2024 17:37 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 28. týden 2024
Hit tohoto léta "Espresso" od Sabriny Carpenter už zní i z českých rádií Na nejvyšších místech tuzemských žebříčků se nestalo nic významného, a tak nezbývá než hledat příběh do titulku v nižších patrech pořadí. Do českých rádií konečně vstoupil singl "Espresso", s nímž Sabrina Carpenter... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 19:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema
Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema Kdo si myslel, že přichází hudební okurková sezóna, toho pátek vyvedl z omylu. Vedle novinek Eminema, OneRepublic či živáku Arakainu se totiž představili ještě Cigarettes After Sex, písničkářka Clairo, vyměněná Cassadee Pope,... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 11:05 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Fletcher v SaSaZu obstarala zvuk, diváci zase obraz (22.04.2024 16:00)
- Recenze: Fletcher na "In Search of the Antidote" hledala, až našla (18.04.2024 16:00)
- Video: Skončíme nakonec spolu? Fletcher natočila k "Pretending" žhavý videoklip (04.04.2024 09:27)
- Nové desky 12/2024 - od Elbow přes Shakiru po Janu Kirschner (27.03.2024 22:00)
- Fletcher za pár dnů vydá novinku "In Search Of The Antidote" (20.03.2024 15:39)
- Dojemně protančit svůj coming out, popová ikona Fletcher se objeví v Praze (18.10.2023 18:28)
- Panic! At The Disco po téměř dvaceti letech na scéně končí (26.01.2023 11:12)
- Minirecenze: Panic! At The Disco nás chtějí na "Viva Las Vengeance" ubavit a uřvat k smrti (12.10.2022 14:30)
- Nové desky 33/2022 - od Demi Lovato přes Five Finger Death Punch po Markétu Irglovou (25.08.2022 10:00)
- Audio: Panic! At The Disco v singlu "Local God" hýří optimismem, velký dojem však nezanechá (09.08.2022 15:29)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Taylor Swift mp3.com Dua Lipa Kesha Doja Cat Mirai Queen Miley Cyrus Kabát Sam Smith Madonna Tom Morello Katy Perry The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe