shop.musicserver.cz
Deset objevů domácí scény roku 2022

Deset objevů domácí scény roku 2022

Vydáno: 17.02.2023 08:30 v sekci Top 10 - Hana Bukáčková | foto: Tomáš Coufal

Vítěz poslední SuperStar Adam Pavlovčin aka ADONXS zazářil s prvotinou "Age of Adonxs", kapela We Are DOMI zaznamenala boom v rámci postupu do evropského klání Eurovize. The Silver Spoons potvrdili svoje kvality ambiciózním debutem "Come and Get It". Ale kdo patřil k těm méně známým tvářím, které mají potenciál?

Rozálie

Nejčastěji skloňované ženské jméno spjaté s loňskem byla Rozálie. Dcera známého režiséra, hudebníka a herce Ondřeje Havelky se hudbě začala věnovat díky němu. Vystupovala po jeho boku v Melody Makers coby host už od svých šestnácti. Účinkovala v mnoha divadelních i hudebních představeních, a to i na půdě Národního divadla ve hře "V rytmu swingu buší srdce mé". Charismatická zpěvačka, šansoniérka, akordeonistka, herečka a tanečnice milující flamenco se oprostila od známého příjmení a zkouší to sólově. Svým sebejistým projevem, ironií a rázností připomíná Radůzu. Důležitou roli pro ni sehrál cirkus, s nímž odjela turné a prožila rok v maringotce. Na podzim vydala svou albovou prvotinu s názvem "Korzetiér". Rozálii můžete vidět také v představeních "Rozladěné držky" v La Fabrice nebo "Cabaret" v Divadle Bez zábradlí.


Martin Chobot

Martin Chobot už není jen ten od Ewy Farne, který hrál léta po jejím boku v doprovodné kapele na kytaru. Nyní z jejího stínu vystoupil jako sólový interpret (předtím to marně zkoušel v kapele Málem králem). Na scénu se vrátil s debutovou sólovou deskou "Pootevřené dveře", na kterou předtím upozornil stejnojmenným singlem. Hudební produkce se ujal Matěj Belko. Album čerpá z osobních životních příběhů a je jakousi formou terapie. Chobot je přirovnáván k takovým borcům jako David Stypka či David Koller. "Písničky vznikaly samovolně. Většinou když jsem trávil čas se svým malým synem, který chtěl, abych hrál na kytaru. Art’ovo narození ve mně probudilo mimo jiné i nevyřešená témata z minulosti, která jsem si potřeboval zpracovat. Tvoření textů a hudby je pro mě přirozená cesta, a tak jsem se začal z těch pocitů vypisovat. Často jsem u psaní myslel na konkrétní lidi, kteří mě buď k té písničce inspirovali, nebo na ty, kterým bych ji chtěl pustit."


Pam Rabbit

Zpěvačka, skladatelka a textařka Pam Rabbit, vlastním jménem Pamela Narimanian, je původem Arménka. Patří mezi ještě poměrně neokoukané tváře v českém hudebním průmyslu, přestože není úplnou novickou. Jako vokalistka doprovázela Mikolase Josefa před pěti lety na Eurovizi, nyní již potřetí marně sama zkoušela své štěstí v lokálním finále. Vloni jí ovšem bylo plno. Vydala debutové sedmipísňové EP "Mom, I'm Lost", se kterým jí produkčně pomáhal Filip Vlček. Na kontě má duety s Benem Cristovao a John Wolfhooker. Jako koncertního hosta si ji vybrali John Wolfhooker či Mirai do O2 areny. Nebojí se kombinovat angličtinu s češtinou. Její tvorbě nechybí notná dávka ironie, nadhledu, drzosti a kreativity. Přesně před rokem se objevila na coveru equal playlistu, a její fotka tak svítila na billboardu na Times Square v New Yorku. Krom skládání hudby i režíruje a stříhá klipy, ráda si na sebe spíchne oblečení.


LABe

Za projektem LABe stojí bubeník Adam Jánošík (The Atavists, ex-Ready Kirken). Se svými 44 lety nejstarší debutant z této desítky je výhradním autorem hudby i textů. Druhým do party je Thom Fröde, který Jánošíkově tvorbě propůjčil hlas a producentského ducha. Upozornili na sebe singlem "Dvě srdce - dvě hlavy", který byl předzvěstí debutu "Noční směny". Celé to vzniklo nevinně a náhodou. "Začal jsem psát písničky, abych se nezbláznil. Musel jsem najít způsob, jak ze sebe dostat ven věci, které jsem do té doby tlumil drogami," říká Adam. Ve skládání muziky tak našel funkční způsob terapie coby abstinující alkoholik. S nahrávkou mu pomohli Daniel Franc (Imodium), Adam Karlík (Divokej Bill), Michal Skořepa (Pan Lynx), Ondřej Klímek (Vltava, Sexy Dancers, Kamil Střihavka), Vojtěch Říha (Vanua 2), Zdeněk Ceral (Ready Kirken) a Martin Suchý (Lucky Losers).


RODAN

RODAN je jediný letošní mužský finalista lokálního kola Eurovize. Dvacetiletý mladík s vizáží plachého chlapce, vlastním jménem Rodan Tuka, začal kariéru v šestnácti jako busker. Výrazněji o sobě dal vědět debutem "Glasses Off". V deseti písních spojil alternativní pop s indie folkem. Deska vznikala pod drobnohledem Jana Čechtického z Ohm Square a předznamenával ji singl "Gone". Pod svá křídla si ho vzalo vydavatelství Supraphon, což už něco napovídá o jeho talentu a kvalitách. Signifikantní pro něj je perfektní angličtina. O sobě říká, že je introvert ve všem kromě zpívání. Mnohem raději zpívá, než mluví. Mezi objevy ho zařadilo i rádio Evropa 2.


Byt číslo 4

Punk-rockové zastoupení hledejte v Šumperku. Nová formace s pomyslným číslem popisným v názvu se širšímu publiku představila vloni, kdy vydala singl s videoklipem "Nechápu". Probojovala se mezi finálový trojlístek soutěže o objev roku rádia Haná, kam se hlásí amatérské skupiny. Během následujících měsíců odehrála sérii prvních koncertů, například po boku kapel Trocha klidu a BRIXTN, hostovala také kolegům z UDG na vánočním turné. Nyní chystá pod producentským dohledem Thoma Frödeho další věci.


Dim Haze

Bývalý frontman pop-punkové sebranky Call Tracy Vladimír Zemánek prozkoumává v indiepopovém projektu Dim Haze, který vznikl v roce 2020, nové obzory. Debutové EP "Out For Stimuli" vyšlo sice před pár dny, ale zpěvák na něm pracoval několik let. První singl "Stasis" vyšel v polovině roku 2021. Výsledkem jeho spolupráce s Vítem Kořistkou je pět písní s jasným bedroompopovým zvukem, ve kterém se odráží vliv dream popu, shoegaze, či synth-popu. Ústředními tématy jeho skladeb s nádechem sarkasmu i sentimentu jsou pomíjivost štěstí vyhledávaného mimo svůj vnitřní svět, mezilidská nedorozumění, ale také mezigenerační tenze a vztah lidstva k životnímu prostředí.


Steven's

O karlovarských Steven's, kteří původně vznikli jako sólový projekt kytaristy a zpěváka Štěpána Kordíka (hraje i v neméně kvalitních Funky Monx), bylo slyšet už dříve. Formace, která je ještě, dalo by se říci, v plenkách, vstoupila teprve do druhého roku své existence. Přesto se jí podařil husarský kousek a svůj vstup na scénu stvrdila vítězstvím v soutěži Blues Aperitiv pořádané festivalem Blues Alive. Přitom nejsou nikterak ortodoxní blues-rockovou partou, jak ukazují na jedenáctiskladbovém debutu "Runnin' Man", kde svou muziku nechávají zabrousit i do funku nebo ke gospelovým inspiracím.


Andrea Šulcová

Mladá zpěvačka Andrea Šulcová na sebe upozornila coby flétnistka originálního moderního big bandu Concept Art Orchestra či jako členka skupiny Vesna. A v loňském roce vydala následovníka EP "Nobody Knows", debutové autorské album "Opportunities". Ruku v ruce na něm jdou hlasový projev a autorský rukopis s tím nejlepším ze současného amerického písničkářství. Ve dvanácti vlastních anglicky psaných písních se mísí vlivy současného folku i popu. Šulcová v nich reflektuje velmi osobní a intimní prožitky z posledních čtyř let svého života, během nichž překonala vážnou nemoc a na delší dobu musela pozastavit svoji profesní činnost.


The Valentines

V loňském roce soutěžila o eurovizní přízeň také královéhradecká partička The Valentines. Indie-popové trio, jehož historie sahá do roku 2017, ujíždí na retropopu v kombinaci osmdesátek a současnosti. Jak sami jeho členové říkají: zpívají vesele o neveselých věcech. V roce 2019 vyhráli hitparádu neobjevených Radia Wave Startér. Jejich píseň "Just Us" byla použita ve filmu Michala Hogenauera "Tiché doteky", který byl nominovaný na Českého lva za rok 2019. Formace zatím vydávala jen singly, na debutovou desku její fanoušci čekají.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rock For People 2023, den první, Park 360, Hradec Králové, 8.6.2023
Naživo: Rock For People odstartoval. Simple Plan a I Prevail zazářili, skupinu Lorna Shore pohřbil zvuk A jsme tady zas. Dvojice redaktorů Ondra a Honza i letos společně vyrazila na festival, a jelikož se hradecká přehlídka rozhodla ještě překonat svůj předchozí ročník, museli jsme se jet podívat na to, jak se jí to podařilo. V... čtěte zde
Vydáno: 09.06.2023 18:43 v sekci Naživo
0
Slipknot, Rock For People, Park 360, Hradec Králové, 08.06.2023
Naživo: Slipknot přejmenovali hradecký festival na Metal for People Festival Rock for People se po velkolepém předchozím ročníku, kterému kralovali Green Day, rozhodl laťku ještě pozvednout, a na letošek přichystal skutečně impozantní program. Prvnímu dni vládla především metalová nálada v čele... čtěte zde
Vydáno: 09.06.2023 11:39 v sekci Naživo
0
Scorpions, Winning Group Arena, Brno, 7.6.2023
Naživo: Scorpions v Brně skvěle zahráli, ale tristně zazpívali Rockeři Scorpions v Brně odehráli poctivou a vizuálně velmi atraktivní show, kterou ocenila vyprodaná aréna. Večer tak kazil jen zpěvák Klaus Meine, který už hlavně výšky prostě nedává. Možná by bylo lepší, kdyby si publikum... čtěte zde
Vydáno: 08.06.2023 20:13 v sekci Naživo
0
Emma Smetana - Chase It 8/10
Video: Emma Smetana v klipu k nespoutané skladbě "Chase It" tančí na pláži Bali Po společné loňské desce "By Now", kterou vytvořila se svým partnerem Jordanem Hajem, se Emma Smetana připomíná se sólovou tvorbou. Neotřelé beaty DJe NobodyListena se zřejmě dobře osvědčily, a tak novinku "Chase It" spoluprodukoval... čtěte zde
Vydáno: 08.06.2023 15:25 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 22. týden 2023
Miley Cyrus díky "Flowers" vyrovnala letitý rekord Nelly Furtado, Daniel Landa startuje v albech na druhém místě České hitparády dál pokračují v zajetých kolejích. Miley Cyrus přidává v rádiovém žebříčku už sedmnácté prvenství, čímž vyrovnala počínání Nelly Furtado z roku 2007. Calin a Viktor Sheen vítězí v albech pošestnácté.... čtěte zde
Vydáno: 08.06.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Kateřina Marie Tichá s Bandjeez nachystala pražskému Lucerna Music Baru krásný, poetický večer (13.04.2023 07:45)
- Minirecenze: Dim Haze nás na EP "Out For Stimuli" zve do svého zasněného světa (19.03.2023 15:30)
- Video: Rozálie má touhu "Řvát" (11.02.2023 15:29)
- Video: The Valentines v klipu "This Thing Called Love" bojují proti depresi tancem a krávami (07.02.2023 18:29)
- Dim Haze debutuje bedroompopovým EP "Out For Stimuli" (07.02.2023 09:55)
- Publicistika: České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna (31.01.2023 08:30)
- Publicistika: Několik videoklipů z roku 2022, které by vám neměly uniknout (30.01.2023 15:15)
- Video: "Introvert Party Club" je RODANův pohled do nitra introverta (30.01.2023 11:27)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (15-11) (25.01.2023 08:00)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (20-16) (23.01.2023 14:30)

ALBUM TÝDNE 23/2023

Rufus Wainwright
Folkocracy

Když se Rufus Wainwright naposledy rozpovídal o své předchozí studiovce "Unfollow The Rules", přiznal, že svůj adoptivní domov Laurel Canyon konečně přijal za svůj. Je to místo, kde oba jeho rodiče byli hluboce spjati s folkovou scénou 60. let. A právě tyto scenérie oslovily Rufuse natolik, že se pustil do "Folkocracy".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)
Pá 23.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Top RoofTop Fest (Náměstí Milady Horákové, Karlovy Vary)
Ne 25.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
Út 27.06.
BBNO$ (CAN) (Roxy, Praha)
St 28.06.
Foals (UK) (Žluté lázně, Praha)
St 05.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Út 11.07.
Ben Howard (UK) (Žluté lázně, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga Kryštof The Cure AC/DC Coldplay Sia Ewa Farna Rihanna Mötley Crüe Lucie Vondráčková Metallica Viktor Sheen Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu