shop.musicserver.cz
České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna

České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna

Vydáno: 31.01.2023 08:30 v sekci Publicistika - Hana Bukáčková | foto: Universal Music

Česká televize poslední lednové pondělí během streamu představila pětici adeptů na reprezentaci naší země v mezinárodním soutěžním klání Eurovize. Následně bylo spuštěno hlasování, které poběží týden. Bude tuzemské barvy hájit Vesna, Pam Rabbit, Markéta Irglová, Maella či Rodan?

Čtyřicetiminutovým pořadem provázel Adam Mišík, poněkud překvapivě v angličtině. Zřejmě jde o novinku v aktuálních pravidlech. Bohužel bez doprovodného překladu, méně jazykově vybavení měli prostě smolíka.

Až na Rodana je to letos ženské klání. A krom Markéty Irglové, která získala před lety Oscara, je finálová pětka poskládaná z víceméně mainstreamově neokoukaných jmen. Během večera nejprve byli všichni adepti vyzpovídáni v krátkém rozhovoru, poté předvedli své písně naživo. Jak si vedli?


Maella - Flood

Jako první se představila Maella, kterou si mnozí pamatují díky EP "It Is Coming" z roku 2016, tedy z doby, než odešla studovat songwriting do Londýna. Vloni k němu přidala EP "Slow Burn" a jako předskokanku na turné si ji vybral ADONXS.

"Skladba 'Flood' je velmi komorní a intimní. Napsala jsem ji rychle, hotová byla asi za dvacet minut. Je o tom, jak často nezvládám emoce, které mě přepadnou jako povodeň a slovy pak mohu i ublížit. Napsala jsem ji v období, kdy jsem měla hodně temných chvilek a nechtěla jsem těžké okamžiky házet na svého partnera. Je tedy o negativních emocích, které by se měly krotit, protože ve vzteku můžeme říct něco, co tak nemyslíme, a naše blízké tím zraňovat. Je také o uvědomění si, že už to takhle nechci, že se učím emoce zpracovávat a chci být lepším člověkem," říká písničkářka se sametovým hlasem.


Pam Rabbit - Ghosting

Druhá byla Pam Rabbit, které je poslední rok všude plno. Vydala debutovou desku "Mom, I'm Lost", byla předskokankou mnoha interpretům, objevila se například před Mirai ve dvakrát vyprodané O2 areně, pravidelně si ji berou za hosta John Wolfhooker. Známá je tím, že zastává několik funkcí najednou: píše si songy, stříhá klipy, dělá si kostýmy, scénu, prostě multitalent v jedné osobě. V Eurovizi není novickou, jako vokalistka doprovázela Mikolase Josefa i (marně) sama zkoušela své štěstí.

Nyní vsází na skladbu "Ghosting", jejíž původ shrnuje slovy: "Příběh ze mě tak nějak vypadnul bez přemýšlení. Byli jsme ve studiu s Filipem Vlčkem a chtěli jsme složit něco s jemně strašidelným pocitem. Poslední dobou jsem se cítila zvláštně osamělá, i když mám skvělé lidi kolem sebe. Napsala jsem tedy píseň o chlápkovi, který bydlí doma s duchem a je tak osamělý, že mu nezbylo nic jiného než se s duchem skamarádit." Kdo zná Pam, ví, že duch bývá pojítkem pro její tvorbu, hlavně co se týče klipů.


Markéta Irglová - Happy

Markéta Irglová si odskočila od tří dětí a Islandu, kde žije. Ze všech soutěžících asi nejvíc otrkaná, přesto stále působí nejvíc plaše. Je držitelka Oscara za originální píseň "Falling Slowly" k filmu "Once". Za Island se zkoušela do Eurovize probojovat v loňském roce, bohužel jí to nevyšlo, tak to letos zkouší za rodnou zemi. Vloni po osmi letech vydala desku "Lila".

"Písnička mi přišla ve snu, melodie i text. Je o pocitu naplnění, klidu a spokojenosti v určitém okamžiku, který existuje bez potřeby vědět, jak dlouho potrvá. Život, to je mnoho okamžiků jdoucích po sobě. Každý z nich nabízí cestu ke štěstí a svobodě," komentuje Irglová zrod písně.


Vesna - My Sister's Crown

Vesna je ženská kapela, která je mixem národů (Česko, Slovensko, Rusko, na skladbě se podílely ještě Bulharka a Ukrajinka). Formace v čele se zpěvačkou a textařkou Patricií Fuxovou zatím vydala dvě desky. Její tvorba vychází z prvků folkloru, slovanství a ženství. Píseň "My Sister's Crown" vyzdvihuje sesterství a ženskou sílu. Jako jediná je vícejazyčná a nebojí se ani češtiny a silných témat souvisejících s válkou na Ukrajině.

"Náš song vznikl s vizí účasti v Eurovizi. S vidinou soutěže jsem nechtěla psát jen o osobních věcech, ale o něčem, co se týká nás všech. Inspirací byla naše kapela, ve které spolupracuje šest osobností s jinými schopnostmi a často i názory. A přesto je úžasné spolu tvořit a hrát, protože se navzájem respektujeme a podporujeme. Píseň je tedy o sesterství, respektu, podpoře a spolupráci. Tyto hodnoty jsou podle nás klíčové v mnoha aktuálních tématech, které teď rezonují světem. Například otázka menšin, formy násilí a podobně," tvrdí přímočaře frontwoman ženského tělesa.


RODAN - Introvert Party Club

Asi nejméně známou tváří a jediným zástupcem mužského pohlaví je dvacetiletý písničkář RODAN, který o sobě dal vědět v loňském roce svým debutem "Glasses Off". Začínal buskingem a zakládá si na různorodosti repertoáru.

"Písnička 'Introvert Party Club' vznikla na Songwriting Campu, který pořádá OSA. Napsali jsme ji s Janem Vávrou, Joem Dolmanem a Jeppem Engelbrechtem Appelem poslední den kempu. Chtěli jsme spojit veselý nebo šťastný zvuk s hlubokým, a naopak smutným textem. Zkrátka pracovat s kontrastem. A to se povedlo. Zároveň je to písnička pro všechny, kteří mají pocit, že nikam nepatří," dodává mladý talentovaný objev.


Všechny výkony byly vyrovnané. Soutěžní písně jsou víceméně postavené na klidné notě, na pomezí indie popu. Osobně mi zde chybí nějaký výraznější prvek, jaký představovali například loňští zástupci tvrdší muziky Skywalker. Celkově byla loňská sestava žánrově zajímavější. Černým koněm českého klání se může stát Vesna, která je multikulti, nabízí nejkomplexnější, nejpromyšlenější a nejpestřejší píseň, včetně klipu. Budí emoce svojí hloubkou. Naopak nejvíce unyle a usedle působí matadorka Irglová, která zpívá "Happy" bez špetky happy výrazu ve tváři.

Hlasování běží do 6. 2. 2023 prostřednictvím oficiální aplikace "ESC - Eurovision Song Contest" či na webu escz2023.com.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Depeche Mode - Memento Mori 9/10
Recenze: Depeche Mode na desce "Memento Mori" tančí se smrtí Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Cannibal Corpse, Dark Funeral, Holešovická tržnice - Hala 13, Praha, 25.3.2023
Naživo: Krvavá flákota na černém ledu. Metalové kulty Cannibal Corpse a Dark Funeral rozpálily Halu 13 Cannibal Corpse a Dark Funeral. Ve své podstatě dnes už klasici dvou pólů metalového extrému, death metalu i black metalu. Není divu, že se po lístcích do původně ohlášeného Paláce Akropolis jen zaprášilo. A tak se přesouvalo do... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2023 21:55 v sekci Naživo
0
Pet Shop Boys - Living In The Past 8/10
Audio: Pet Shop Boys v dojemném songu "Living In The Past" reflektují současnost srovnáním se stalinistickým Ruskem Dvojice Pet Shop Boys má na letošek v plánu pokračování turné "Dreamworld", které se loni zastavilo i v Praze. Děje se toho kolem ní ale daleko víc. Kromě chystaného vydání ročenky "Annually" pánové potvrdili, že začínají... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2023 13:27 v sekci Audio / Video | Audio
0
Ed Sheeran - Eyes Closed 6/10
Video: Ed Sheeran v klipu "Eyes Closed" truchlí nad smrtí blízkých přátel Ed Sheeran v pátek přišel s první písní z připravovaného alba "−" ("Subtract"). Nese název "Eyes Closed" a zpěvák ji představil zároveň s videoklipem. Přes líbivý a chytlavý beat autor v songu bojuje s vnitřními démony a... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 13:24 v sekci Audio / Video | Video
0
Lukáš Oravec Orchestra - The Sun 8/10
Recenze: Lukáš Oravec Orchestra řádí na "The Sun" v rytmu prosluněné bigbandové latiny Slunce, modrá obloha, mojito pod slunečníkem, letní pohodička. Pěkné snění v čase, kdy je zima nejošklivější. A skvělou kulisou pro tyto představy je muzika. Big band Lukáš Oravec Orchestra si tak nemohl najít lepší termín... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 08:30 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Vítězové Eurovize Kalush Orchestra to zkoušejí anglicky. V klipu k "Changes" jako superhrdinové brání domov před bombardováním (27.03.2023 15:18)
- Polská zpěvačka Blanka vyráží na Eurovizi s letní hitovkou "Solo" (16.03.2023 14:42)
- Top 10: Deset objevů domácí scény roku 2022 (17.02.2023 08:30)
- Video: "Introvert Party Club" je RODANův pohled do nitra introverta (30.01.2023 11:27)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (10-6) (26.01.2023 12:15)
- Kousek Sex Pistols na Eurovizi? John Lydon chce s Public Image Ltd. soutěžit za Irsko (10.01.2023 12:12)
- Naživo: Anděl se vrátil do Prahy. Markéta Irglová si získala publikum písněmi i kouzlem osobnosti (21.12.2022 18:14)
- Naživo: Bravo! Už žádná SuperStar. Adam Pavlovčin byl jako ADONXS na svém pražském křtu nedostižně boží (08.12.2022 12:43)
- Fotogalerie: Koncert Adama Pavlovčina neboli ADONXSe v obrazech (08.12.2022 11:44)
- Video: Dušičkově laděná Pam Rabbit fanouškům dává "zobrazeno" (19.11.2022 17:24)

ALBUM TÝDNE 13/2023

Depeche Mode
Memento Mori

Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm hrají šachy se samotným Smrťákem.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Beyoncé Lady Gaga Adele Coldplay Kryštof Rihanna Lucie Vondráčková Ewa Farna AC/DC Viktor Sheen Sia Miley Cyrus BTS The Weeknd Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu