shop.musicserver.cz
České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna

České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna

Vydáno: 31.01.2023 08:30 v sekci Publicistika - Hana Bukáčková | foto: Universal Music

Česká televize poslední lednové pondělí během streamu představila pětici adeptů na reprezentaci naší země v mezinárodním soutěžním klání Eurovize. Následně bylo spuštěno hlasování, které poběží týden. Bude tuzemské barvy hájit Vesna, Pam Rabbit, Markéta Irglová, Maella či Rodan?

Čtyřicetiminutovým pořadem provázel Adam Mišík, poněkud překvapivě v angličtině. Zřejmě jde o novinku v aktuálních pravidlech. Bohužel bez doprovodného překladu, méně jazykově vybavení měli prostě smolíka.

Až na Rodana je to letos ženské klání. A krom Markéty Irglové, která získala před lety Oscara, je finálová pětka poskládaná z víceméně mainstreamově neokoukaných jmen. Během večera nejprve byli všichni adepti vyzpovídáni v krátkém rozhovoru, poté předvedli své písně naživo. Jak si vedli?


Maella - Flood

Jako první se představila Maella, kterou si mnozí pamatují díky EP "It Is Coming" z roku 2016, tedy z doby, než odešla studovat songwriting do Londýna. Vloni k němu přidala EP "Slow Burn" a jako předskokanku na turné si ji vybral ADONXS.

"Skladba 'Flood' je velmi komorní a intimní. Napsala jsem ji rychle, hotová byla asi za dvacet minut. Je o tom, jak často nezvládám emoce, které mě přepadnou jako povodeň a slovy pak mohu i ublížit. Napsala jsem ji v období, kdy jsem měla hodně temných chvilek a nechtěla jsem těžké okamžiky házet na svého partnera. Je tedy o negativních emocích, které by se měly krotit, protože ve vzteku můžeme říct něco, co tak nemyslíme, a naše blízké tím zraňovat. Je také o uvědomění si, že už to takhle nechci, že se učím emoce zpracovávat a chci být lepším člověkem," říká písničkářka se sametovým hlasem.


Pam Rabbit - Ghosting

Druhá byla Pam Rabbit, které je poslední rok všude plno. Vydala debutovou desku "Mom, I'm Lost", byla předskokankou mnoha interpretům, objevila se například před Mirai ve dvakrát vyprodané O2 areně, pravidelně si ji berou za hosta John Wolfhooker. Známá je tím, že zastává několik funkcí najednou: píše si songy, stříhá klipy, dělá si kostýmy, scénu, prostě multitalent v jedné osobě. V Eurovizi není novickou, jako vokalistka doprovázela Mikolase Josefa i (marně) sama zkoušela své štěstí.

Nyní vsází na skladbu "Ghosting", jejíž původ shrnuje slovy: "Příběh ze mě tak nějak vypadnul bez přemýšlení. Byli jsme ve studiu s Filipem Vlčkem a chtěli jsme složit něco s jemně strašidelným pocitem. Poslední dobou jsem se cítila zvláštně osamělá, i když mám skvělé lidi kolem sebe. Napsala jsem tedy píseň o chlápkovi, který bydlí doma s duchem a je tak osamělý, že mu nezbylo nic jiného než se s duchem skamarádit." Kdo zná Pam, ví, že duch bývá pojítkem pro její tvorbu, hlavně co se týče klipů.


Markéta Irglová - Happy

Markéta Irglová si odskočila od tří dětí a Islandu, kde žije. Ze všech soutěžících asi nejvíc otrkaná, přesto stále působí nejvíc plaše. Je držitelka Oscara za originální píseň "Falling Slowly" k filmu "Once". Za Island se zkoušela do Eurovize probojovat v loňském roce, bohužel jí to nevyšlo, tak to letos zkouší za rodnou zemi. Vloni po osmi letech vydala desku "Lila".

"Písnička mi přišla ve snu, melodie i text. Je o pocitu naplnění, klidu a spokojenosti v určitém okamžiku, který existuje bez potřeby vědět, jak dlouho potrvá. Život, to je mnoho okamžiků jdoucích po sobě. Každý z nich nabízí cestu ke štěstí a svobodě," komentuje Irglová zrod písně.


Vesna - My Sister's Crown

Vesna je ženská kapela, která je mixem národů (Česko, Slovensko, Rusko, na skladbě se podílely ještě Bulharka a Ukrajinka). Formace v čele se zpěvačkou a textařkou Patricií Fuxovou zatím vydala dvě desky. Její tvorba vychází z prvků folkloru, slovanství a ženství. Píseň "My Sister's Crown" vyzdvihuje sesterství a ženskou sílu. Jako jediná je vícejazyčná a nebojí se ani češtiny a silných témat souvisejících s válkou na Ukrajině.

"Náš song vznikl s vizí účasti v Eurovizi. S vidinou soutěže jsem nechtěla psát jen o osobních věcech, ale o něčem, co se týká nás všech. Inspirací byla naše kapela, ve které spolupracuje šest osobností s jinými schopnostmi a často i názory. A přesto je úžasné spolu tvořit a hrát, protože se navzájem respektujeme a podporujeme. Píseň je tedy o sesterství, respektu, podpoře a spolupráci. Tyto hodnoty jsou podle nás klíčové v mnoha aktuálních tématech, které teď rezonují světem. Například otázka menšin, formy násilí a podobně," tvrdí přímočaře frontwoman ženského tělesa.


RODAN - Introvert Party Club

Asi nejméně známou tváří a jediným zástupcem mužského pohlaví je dvacetiletý písničkář RODAN, který o sobě dal vědět v loňském roce svým debutem "Glasses Off". Začínal buskingem a zakládá si na různorodosti repertoáru.

"Písnička 'Introvert Party Club' vznikla na Songwriting Campu, který pořádá OSA. Napsali jsme ji s Janem Vávrou, Joem Dolmanem a Jeppem Engelbrechtem Appelem poslední den kempu. Chtěli jsme spojit veselý nebo šťastný zvuk s hlubokým, a naopak smutným textem. Zkrátka pracovat s kontrastem. A to se povedlo. Zároveň je to písnička pro všechny, kteří mají pocit, že nikam nepatří," dodává mladý talentovaný objev.


Všechny výkony byly vyrovnané. Soutěžní písně jsou víceméně postavené na klidné notě, na pomezí indie popu. Osobně mi zde chybí nějaký výraznější prvek, jaký představovali například loňští zástupci tvrdší muziky Skywalker. Celkově byla loňská sestava žánrově zajímavější. Černým koněm českého klání se může stát Vesna, která je multikulti, nabízí nejkomplexnější, nejpromyšlenější a nejpestřejší píseň, včetně klipu. Budí emoce svojí hloubkou. Naopak nejvíce unyle a usedle působí matadorka Irglová, která zpívá "Happy" bez špetky happy výrazu ve tváři.

Hlasování běží do 6. 2. 2023 prostřednictvím oficiální aplikace "ESC - Eurovision Song Contest" či na webu escz2023.com.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kryštof, Dům kultury, Liberec, 15.3.2023
Naživo: Kryštof ponoukali k odhození studu. Liberecký kulturák na chvíli proměnili v "Halywůd" Když Kryštof v libereckém Domě kultury hráli naposledy, psal se rok 2014. Žebříčky lomcovaly hity z přelomové desky "Inzerát", lístky na jejich klubové koncerty mizely z pokladen v řádu minut a v anketě Český slavík drželi... čtěte zde
Vydáno: 21.03.2023 17:53 v sekci Naživo
0
David Stypka - Nebreč 8/10
Video: "Nebreč". David Stypka vysílá v další dříve nezveřejněné skladbě naději všem, kteří jsou na cestě Mohlo se zdát, že vydáním třetí studiovky "Dýchej", později oceněné třemi Anděly, dostali fanoušci poslední hudební příspěvek od písničkáře Davida Stypky. Ani dva roky po jeho skonu však ruch kolem jména severomoravského... čtěte zde
Vydáno: 21.03.2023 10:04 v sekci Audio / Video | Video
0
Radiohead zase spolu. Nový materiál představí "během několika příštích let"
Radiohead zase spolu. Nový materiál představí "během několika příštích let" Radiohead se vracejí. Tedy pomalu, ale jistě. V čerstvém rozhovoru pro časopis Prog Magazine se bubeník Philip Selway svěřil, že je s ostatními členy v úzkém kontaktu. Nové skladby by podle něj mohly vyjít "během několika... čtěte zde
Vydáno: 21.03.2023 07:55 v sekci Novinky
0
Josef Sedloň - Festival Spectaculare ušel už kus cesty
Rozhovory: Josef Sedloň - Festival Spectaculare ušel už kus cesty Festival Spectaculare slaví v březnu a v dubnu 10. výročí. Jeho hlavou a tváří je už léta dramaturg Josef Sedloň, který nám přiblížil, jak přistupuje k jubilejnímu ročníku, kde hledá novou hudbu a jak to všechno vlastně... čtěte zde
Vydáno: 20.03.2023 13:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Kamelot - The Awakening 8/10
Recenze: Kamelot se na "The Awakening" poohlížejí po minulosti Americká powermetalová mašina Kamelot už mnoho let patří ke špičce žánru a každé její album je pod přísným drobnohledem - fanoušci zkoumají, kam se parta kolem jediného původního člena Thomase Youngblooda posunula. V posledních... čtěte zde
Vydáno: 20.03.2023 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Polská zpěvačka Blanka vyráží na Eurovizi s letní hitovkou "Solo" (16.03.2023 14:42)
- Top 10: Deset objevů domácí scény roku 2022 (17.02.2023 08:30)
- Video: "Introvert Party Club" je RODANův pohled do nitra introverta (30.01.2023 11:27)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (10-6) (26.01.2023 12:15)
- Kousek Sex Pistols na Eurovizi? John Lydon chce s Public Image Ltd. soutěžit za Irsko (10.01.2023 12:12)
- Naživo: Anděl se vrátil do Prahy. Markéta Irglová si získala publikum písněmi i kouzlem osobnosti (21.12.2022 18:14)
- Naživo: Bravo! Už žádná SuperStar. Adam Pavlovčin byl jako ADONXS na svém pražském křtu nedostižně boží (08.12.2022 12:43)
- Fotogalerie: Koncert Adama Pavlovčina neboli ADONXSe v obrazech (08.12.2022 11:44)
- Video: Dušičkově laděná Pam Rabbit fanouškům dává "zobrazeno" (19.11.2022 17:24)
- Maella ve videoklipu k písničce "Tudu Tudu Tu" šokuje návštěvníky čínské restaurace (19.10.2022 12:00)

ALBUM TÝDNE 12/2023

Kamelot
The Awakening

Americká powermetalová mašina Kamelot už mnoho let patří ke špičce žánru a každé její album je pod přísným drobnohledem - fanoušci zkoumají, kam se parta kolem jediného původního člena Thomase Youngblooda posunula. V posledních letech se zvukové kormidlo otočilo k moderním trendům. Je tomu tak i na novince "The Awakening"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Po 27.03.
Chloé & Vassilena Serafimova (FR/BG) / Michal Rataj & Oskar Török (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Adele Beyoncé Lady Gaga Kryštof Coldplay Miley Cyrus Lucie Vondráčková Sia AC/DC Rihanna Ewa Farna Viktor Sheen Mirai BTS The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu